Προς το περιεχόμενο

ΟAΣΑ: Σε πλήρη λειτουργία το ηλεκτρονικό εισιτήριο και η ηλεκτρονική κάρτα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να το συνηθίσεις μιας και όταν θα κλείσουν οι μπάρες θα πρέπει να τη σκανάρεις για να μπεις και για να βγεις.

 

Μα έτσι δεν θα επικρατεί ένας (μεγαλύτερος απ'ότι τώρα) χαμός περιμένοντας έναν έναν να σκανάρει την κάρτα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 740
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

-Δίνει ΠΟΛΥ χρήσιμες πληροφορίες για την κίνηση της κάθε γραμμής και το πως αλλάζει ανάλογα την ώρα. Δεν ξέρω αν και πόσο θα το εκμεταλευτει ο ΟΑΣΑ αλλά λογικά μπορεί να βοηθήσει αρκετά.

Καλή φάση αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην πράξη δε νομίζω να είναι αναγκαίο. Δύο πράγματα μπορώ να σκεφτώ:

 

-Καταπολεμά το στερεότυπο όπου "κάνεις δε χτυπάει κάρτα" ακόμα και αν η πλειοψηφία αυτών που δε χτυπάνε έχουν λόγο (κάρτα, ενιαίο από πριν, ανεργίας).

-Δίνει ΠΟΛΥ χρήσιμες πληροφορίες για την κίνηση της κάθε γραμμής και το πως αλλάζει ανάλογα την ώρα. Δεν ξέρω αν και πόσο θα το εκμεταλευτει ο ΟΑΣΑ αλλά λογικά μπορεί να βοηθήσει αρκετά.

Πολύ σωστά. Και να προσθέσω και κάτι ακόμη: Σε έγγραφο (σελίδα 2) σχετικά με το ηλεκτρονικό εισιτήριο, ο ΟΑΣΑ -μεταξύ άλλων- λέει πως ''το ηλεκτρονικό εισιτήριο θα έχει ως αποτέλεσμα τη μείωση του φαινομένου (των παράνομων επιβιβάσεων) σε λεωφορεία / τρόλεϊ λόγω των δυνατοτήτων σχεδιασμού στοχευμένων προγραμμάτων ελέγχου με βάση τα στοιχεία του ΑΣΣΚ (Αυτόματου Συστήματος Συλλογής Κομίστρου)''.

Επεξ/σία από pluss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μα έτσι δεν θα επικρατεί ένας (μεγαλύτερος απ'ότι τώρα) χαμός περιμένοντας έναν έναν να σκανάρει την κάρτα ?

Αν αποφασίσουμε να γίνουμε πολιτισμένοι επιβάτες, όχι. Το σύστημα αυτό εφαρμόζεται εδώ και χρόνια σε πολλές χώρες. Δεν συνάντησα πουθενά κανέναν χαμό.

 

Δεν θα παραξενευτώ αν εδώ τα κάνουμε μαντάρα. Είτε επειδή είμαστε ...βιαστικοί, είτε επειδή δεν έγινε σωστά η μελέτη εισόδου/εξόδου στους σταθμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το σύστημα του ηλεκτρονικού εισιτηρίου είναι κακός  σχεδιασμένο και πρόχειρο στο πουθενά υποχρεώνει κοντά στο ένα εκατομμύριο επιβάτες να βγάλουν κάρτα μέσα σε 20 μέρες ενημέρωση προς το επιβατικό κοινό ελλειπή ως ανύπαρκτη χρονικό περιθώριο μετάβασης 1 μήνα και θέλουν να λειτουργήσει 1 Νοεμβρίου απστεύτου και αδυνάτου γωνία για γέλια μέχρι δακρύων το όλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αποφασίσουμε να γίνουμε πολιτισμένοι επιβάτες, όχι. Το σύστημα αυτό εφαρμόζεται εδώ και χρόνια σε πολλές χώρες. Δεν συνάντησα πουθενά κανέναν χαμό.

 

Δεν θα παραξενευτώ αν εδώ τα κάνουμε μαντάρα. Είτε επειδή είμαστε ...βιαστικοί, είτε επειδή δεν έγινε σωστά η μελέτη εισόδου/εξόδου στους σταθμούς.

Σοβαρα τωρα εισαι σε διλημα εαν ειμαστε βιαστικοι η εαν δεν εχει γινει σωστα μελετη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αποφασίσουμε να γίνουμε πολιτισμένοι επιβάτες, όχι. Το σύστημα αυτό εφαρμόζεται εδώ και χρόνια σε πολλές χώρες. Δεν συνάντησα πουθενά κανέναν χαμό.

 

Δεν θα παραξενευτώ αν εδώ τα κάνουμε μαντάρα. Είτε επειδή είμαστε ...βιαστικοί, είτε επειδή δεν έγινε σωστά η μελέτη εισόδου/εξόδου στους σταθμούς.

Δεν είναι μόνο οι σταθμοί. Είναι και κάποιοι (όπως εγώ ) που παίρνουν το λεωφορείο καθημερινά. Εκεί γίνεται το σώσε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φοιτητες (τριτοβαθμιας) μπορουν να αγορασουν μειωμενα εισιτηρια με την προσωποποιημένη athena ή πρεπει sony και καλα να αγορασουν καρτα απεριοριστων διαδρομων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νεότερα: τα αυτόματα μηχανήματα έκδοσης εισιτηρίων ΔΕΝ είναι online. Σε βάζουν δηλαδή να ανανεώσεις την κάρτα σου ηλεκτρονικά απο το site αλλά όταν πας στο μηχάνημα για να σου μεταφερθεί το πακέτο που αγόρασες εμφανίζεται ...ΖΟΝΓΚ!

 

Απο ότι μου είπε ένας υπάλληλος θα πρέπει να πάω σε κάποιο ταμείο με την απόδειξη της συναλλαγής για να μου περάσουν αυτοί το νέο μηνιαίο πακέτο (το προηγούμενο λήγει σήμερα).

 

Προφανώς δεν υπάρχει περίπτωση να στηθώ σε κάποια από τις τεράστιες ουρές... Θα περιμένω με χαρά να με σταματήσει κάποιος για έλεγχο...  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεότερα: τα αυτόματα μηχανήματα έκδοσης εισιτηρίων ΔΕΝ είναι online. Σε βάζουν δηλαδή να ανανεώσεις την κάρτα σου ηλεκτρονικά απο το site αλλά όταν πας στο μηχάνημα για να σου μεταφερθεί το πακέτο που αγόρασες εμφανίζεται ...ΖΟΝΓΚ!

 

Απο ότι μου είπε ένας υπάλληλος θα πρέπει να πάω σε κάποιο ταμείο με την απόδειξη της συναλλαγής για να μου περάσουν αυτοί το νέο μηνιαίο πακέτο (το προηγούμενο λήγει σήμερα).

 

Προφανώς δεν υπάρχει περίπτωση να στηθώ σε κάποια από τις τεράστιες ουρές... Θα περιμένω με χαρά να με σταματήσει κάποιος για έλεγχο...  :devil:

 

Αν και δεν με αφορα η καρτα απεριοριστων ,περαστικος με χαρτινο εισητηριο χθες μεσημερι απο ΗΣΑΠ Ομονοιας στην ουρα ειχε 6-7 ατομα μονο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ακόμα διαβάσει για το πώς θα λειτουργεί το νέο ηλεκτρονικό εισιτήριο, φοβάμαι πως αν το κάνω θα συγχυστώ. Υποθέτω ότι δεν θα είναι όπως σε πόλεις του εξωτερικού που πας στο πρώτο μηχάνημα που θα βρεθεί μπροστά σου, εκδίδεις με ελάχιστο κόστος μια απλή χάρτινη καρτούλα, την οποία φορτίζεις όποτε θες με όσα χρήματα θες (με μετρητά ή κάρτα) και την οποία χρησιμοποιείς για να ανοίγουν οι πόρτες των σταθμών σε είσοδο και έξοδο, απλώς ακουμπώντας την καρτούλα στον αναγνώστη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω καταλάβει δηλαδή σωστά, εγώ πρέπει να κάνω όλα αυτά που αναγράφονται εδώ ; (είμαι κάτοχος της κλασικής μηνιαίας απεριορίστων διαδρομών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω καταλάβει δηλαδή σωστά, εγώ πρέπει να κάνω όλα αυτά που αναγράφονται εδώ ; (είμαι κάτοχος της κλασικής μηνιαίας απεριορίστων διαδρομών).

ολα αυτα τα χρειαζεσαι μονο αν θες να καταθεσεις φακελο για να μην καθεσαι στις ουρες. αλλιως πας σε ενα εκδοτηριο με το αμκα και την ταυτοτητα σου και βγαζεις την καρτα επι τοπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα αυτα τα χρειαζεσαι μονο αν θες να καταθεσεις φακελο για να μην καθεσαι στις ουρες. αλλιως πας σε ενα εκδοτηριο με το αμκα και την ταυτοτητα σου και βγαζεις την καρτα επι τοπου.

Να είσαι καλά! Αυτό δεν είχα καταλάβει (γιατί δεν είχα διαβάσει και όλες τις σελίδες του Thread, ίσως κάπου να αναφέρεται). 

Εγώ θέλω το αντίστοιχο της μηνιαίας κάρτας που ήδη έχω. Δηλαδή αυτή των 30€ για απεριόριστες διαδρομές.

 

Φαντάζομαι αντί για το κλασικό χαρτί θα έχω αυτή την "ath.ena card" και θα την χτυπάω κάθε φορά που μπαίνω στο λεωφορείο.

Θα πάω σύντομα στης Καλλιθέας τον σταθμό. Ας περιμένω και λίγο, δε θα πάθω κάτι :) 

Ευχαριστώ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...