Προς το περιεχόμενο

ΟAΣΑ: Σε πλήρη λειτουργία το ηλεκτρονικό εισιτήριο και η ηλεκτρονική κάρτα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Εχει καταθεσει κανείς δικαιολογητικά με φακελο που να εχει λαβει την καρτα; Εχω παει φακελο από 30/10 και ακομα τίποτα. Ενώ συναδελφος που εδωσε τον φακελο γύρω στις 5/10 κληθηκε σήμερα για να παραλάβει.

 

Το περιεργο βέβαια είναι ότι κληθηκε από την speedex για να παραλάβει αοπό καλλιθέα ενώ μενει κεντρο

 

Ούτε εγώ έχω παραλάβει τίποτα θα περάσω αύριο από σταθμό να ρωτήσω τι γίνεται γιατί μέχρι αύριο είναι η διορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 740
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαβάστε ρε παιδιά στην ίδια σελίδα 1 στιγμή. Πάνω πάνω το γράφουμε, ρωτάει κι άλλος το ίδιο.

 

ΥΓ: Πήγα να βγάλω σήμερα. 40 άτομα τουλάχιστον στην ουρά. Δεν περίμενα γιατί δεν προλάβαινα. 

Είμαι περίεργος για το τι θα μου πουν σχετικά με την προσωποποιημένη την οποία θέλω όσο έχω κάρτα ανεργίας. 

 

Ξεκίνησα να γράφω όταν ο συνάδελφος μου είπε ότι κλήθηκε για να παραλάβει από speedex. Και μετά... είπα να ρωτήσω και για εμενα. Δεν είδα ότι είχε απαντηθεί.

 

Αλήθεια, έλαβε κανένας άλλος κλήση από ταχυμεταφορική για παραλαβή; Τελικά μίλησε με την speedex και θα του στείλουν την κάρτα σε ένα βιβλιοπωλείο κοντά στο σπίτι του που συνεργάζεται μαζί τους!!!! LOL

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως επιβεβαιωνω οτι οι απροσωπες καρτες για να φορτιστουν με κομιστρο πρεπει να ειναι αδειες,πραγματικα δεν εχω να σχολιασω κατι....ειναι απλα για γελια.Αρχικα αναφεροταν οτι μονο στο πολλαπλο θα ισχυε αυτο.Επισης μιας και ειχα αναρωτηθει προηγουμενως πως γινεται η μετακινηση στο αεροδρομιο εφοσον η καρτα εχει απλα εισιτηρια μεσα μ ειπαν οτι μπορω να την φορτισω με εισιτηριο αεροδρομιου και οταν παω να το επικυρωσω στο μηχανημα θα επιλεξω τι διαδρομη θα κανω ωστε να μην με χρεωσει το 1,4 στην αρχη.Καθε φορα παντως μαθαινουμε και κατι διαφορετικο....

Ε εντάξει το τερμάτισαν! Αποδεικνύουν το μεγαλείο τους και ότι... η γη δεν είναι στρογγυλή! Και όλα αυτά (λογισμικό, υλισμικό, υποστήριξη κλπ) πληρώνονται ΑΔΡΑ, σωστά;!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οι κάτοχοι χάρτινων εισιτηρίων μπορούν:

 

α. Εάν έχουν έως 10 εισιτήρια να προσέρχονται στα εκδοτήρια της ΣΤΑΣΥ ΑΕ στον σταθμό της Ομόνοια ή στα Κεντρικά Γραφεία της ΟΣΥ ΑΕ (Παρνασσού 6, Άγιος Ιωάννης Ρέντης) για να τα ανταλλάξουν με ισοδύναμα προϊόντα ηλεκτρονικού εισιτηρίου.

 

β. Οι κάτοχοι περισσότερων των 10 εισιτηρίων θα προσέρχονται από 20/11/2017 στα Κεντρικά Γραφεία του ΟΑΣΑ (Μετσόβου 15, Αθήνα) προκειμένου να τα ανταλλάξουν με ισοδύναμα προϊόντα ηλεκτρονικού εισιτηρίου.

μεχρι ποτε γινεται η αλλαγη αραγε; φανταζομαι οχι μεχρι σημερα; θα δωσουν καποια διορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως επιβεβαιωνω οτι οι απροσωπες καρτες για να φορτιστουν με κομιστρο πρεπει να ειναι αδειες,πραγματικα δεν εχω να σχολιασω κατι....ειναι απλα για γελια.Αρχικα αναφεροταν οτι μονο στο πολλαπλο θα ισχυε αυτο.Επισης μιας και ειχα αναρωτηθει προηγουμενως πως γινεται η μετακινηση στο αεροδρομιο εφοσον η καρτα εχει απλα εισιτηρια μεσα μ ειπαν οτι μπορω να την φορτισω με εισιτηριο αεροδρομιου και οταν παω να το επικυρωσω στο μηχανημα θα επιλεξω τι διαδρομη θα κανω ωστε να μην με χρεωσει το 1,4 στην αρχη.Καθε φορα παντως μαθαινουμε και κατι διαφορετικο....

Βάλε χρηματικό υπόλοιπο για καβάτζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μιας και ειχα αναρωτηθει προηγουμενως πως γινεται η μετακινηση στο αεροδρομιο εφοσον η καρτα εχει απλα εισιτηρια μεσα μ ειπαν οτι μπορω να την φορτισω με εισιτηριο αεροδρομιου και οταν παω να το επικυρωσω στο μηχανημα θα επιλεξω τι διαδρομη θα κανω ωστε να μην με χρεωσει το 1,4 στην αρχη.Καθε φορα παντως μαθαινουμε και κατι διαφορετικο....

 

Το μόνο που μπορείς να συμπεράνεις απ'αυτά είναι βασικά να μη ρωτάς ποτέ τους υπαλλήλους, γιατί πρώτον δεν υπάρχει τρόπος να επιλέξεις τι θα ακυρώσεις στο ακυρωτικό (τουλάχιστον στις μπάρες, δεν έχω δει των λεωφορείων) και δεύτερον οι κάρτες παίρνουν μόνο έναν τύπο κομίστρου συν αποθηκευμένη αξία, δεν μπορείς να βάλεις 2 διαφορετικά εισητήρια μέσα.

Αυτά επιβεβαιωμένα, τωρα για το αεροδρόμιο, η λογική λέει ότι όπου υπάρχουν πύλες η χρέωση γίνεται στην έξοδο και όχι στην είσοδο, οπότε εύκολα θα κόψει ένα εισητήριο σε απλή διαδρομή και θα πάρει από την αποθηκευμένη αξία αν κατέβεις στο αεροδρόμιο.

Στα λεωφορεία μπλέκεται το πράγμα μόνο αν υπάρχει λεωφορείο που πάει αεροδρόμιο αλλά μπορείς να μπεις για λιγότερες στάσεις με απλό εισητήριο.

 

ΥΓ: τελικά ούτε αυτό είναι πρόβλημα γιατί

Η αποβίβαση από τις λεωφορειακές γραμμές EXPRESS του Αεροδρομίου με κατεύθυνση το Αεροδρόμιο επιτρέπεται μόνο στο Αεροδρόμιο, και αντίστροφα, η επιβίβαση στις λεωφορειακές γραμμές EXPRESS του Αεροδρομίου με αφετηρία το Αεροδρόμιο επιτρέπεται μόνο από το Αεροδρόμιο.

Άρα αμα μπεις στο express θα σου κόψει την αξία για αεροδρόμιο έτσι κι αλλιώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε χρηματικό υπόλοιπο για καβάτζα.

Aυτο θα κανω δεν γινεται αλλιως.

Το μόνο που μπορείς να συμπεράνεις απ'αυτά είναι βασικά να μη ρωτάς ποτέ τους υπαλλήλους, γιατί πρώτον δεν υπάρχει τρόπος να επιλέξεις τι θα ακυρώσεις στο ακυρωτικό (τουλάχιστον στις μπάρες, δεν έχω δει των λεωφορείων) και δεύτερον οι κάρτες παίρνουν μόνο έναν τύπο κομίστρου συν αποθηκευμένη αξία, δεν μπορείς να βάλεις 2 διαφορετικά εισητήρια μέσα.

Αυτά επιβεβαιωμένα, τωρα για το αεροδρόμιο, η λογική λέει ότι όπου υπάρχουν πύλες η χρέωση γίνεται στην έξοδο και όχι στην είσοδο, οπότε εύκολα θα κόψει ένα εισητήριο σε απλή διαδρομή και θα πάρει από την αποθηκευμένη αξία αν κατέβεις στο αεροδρόμιο.

Στα λεωφορεία μπλέκεται το πράγμα μόνο αν υπάρχει λεωφορείο που πάει αεροδρόμιο αλλά μπορείς να μπεις για λιγότερες στάσεις με απλό εισητήριο.

 

ΥΓ: τελικά ούτε αυτό είναι πρόβλημα γιατί

Άρα αμα μπεις στο express θα σου κόψει την αξία για αεροδρόμιο έτσι κι αλλιώς.

Μα γιαυτο πηρα 2 και 3 φορες για να επιβεβαιωσω τι ισχυει και ο καθενας ελεγε και κατι αλλο.Οποτε και γω το εγραψα εδω ωστε αν τυχον καποιος αλλος εχει κανει αντιστοιχες διαδρομες, να μας πει πως μετακινηθηκε.Αναγκαστικα λοιπον θα εχω και χρημαιτκη αξια μεσα για να μην μπλεξω τρεχοντας να προλαβω την πτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργοποιείται :P

 

Ναι χαίρω πολύ... Πώς λειτουργεί το συστηματάκι, ρωτάω. Αν χρησιμοποιήσεις το μετρό/τρένο, οκ το σκανάρεις για να ανοίξουν οι πύλες.

Στο λεωφορείο, το σκανάρεις όταν μπεις αφού είναι ενεργοποιημένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχει απαντηθεί, θεωρητικά πρέπει να το σκανάρεις κάθε φορά. Βέβαια , δεν έχει και νόημα, καθώς αυτό που θα δει ο ελεγκτής , είναι οι μέρες που απομένουν. 

Πχ αν το ενεργοποίησες σήμερα, σου γράφει "ισχύει μέχρι 15/12/2017". Κάτι αντίστοιχο θα δει και ο ελεγκτής και δεν νομίζω ότι για να το δει χρειάζεται σκανάρισμα κάθε φορά που ανεβαίνεις στο λεωφορείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι χαίρω πολύ... Πώς λειτουργεί το συστηματάκι, ρωτάω. Αν χρησιμοποιήσεις το μετρό/τρένο, οκ το σκανάρεις για να ανοίξουν οι πύλες.

Στο λεωφορείο, το σκανάρεις όταν μπεις αφού είναι ενεργοποιημένο?

 

Στα λεωφορεία, τα τρόλεϊ και στο τραμ το ηλεκτρονικό εισιτήριο επικυρώνεται μόνο κατά την είσοδο στο όχημα στα μπλε επικυρωτικά, ενώ στο μετρό (γραμμές 1,2,3) το ηλεκτρονικό εισιτήριο πρέπει να επικυρώνεται και κατά την είσοδο και κατά την έξοδο από τις πύλες των σταθμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...