Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο Mi Store της Ελλάδας άνοιξε για να κάνει το «Internet of Things» προσιτό σε όλους


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H δεν έχεις πιάσει ποτέ σου Samsung και Apple προϊόντα στα χέρια σου ή αδυνατείς όπως και τα υπόλοιπα ελληνοκινεζάκια εδω μέσα να το δείτε γιατί πιστεύετε ακόμα ότι αγοράζετε ποιότητα.

πριν καιρό έχω αγοράσει το 5c (300€) και μετά καπάκι το πούλησα και χτύπησα την "αντιγραφή" του το mi4c (100€) σε πληροφορώ ότι το xiaomi ήταν παντού καλύτερο από υλικά μέχρι επιδόσεις και όλα αυτά με 1/3 των χρημάτων τα συμπεράσματά δικά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πριν καιρό έχω αγοράσει το 5c (300€) και μετά καπάκι το πούλησα και χτύπησα την "αντιγραφή" του το mi4c (100€) σε πληροφορώ ότι το xiaomi ήταν παντού καλύτερο από υλικά μέχρι επιδόσεις και όλα αυτά με 1/3 των χρημάτων τα συμπεράσματά δικά σου

5c τραγικό iPhone. Πρέπει να ήταν καιρό πριν γιατί με 305 παίρνεις iPhone SE που είναι Δύναμη.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δεν έχεις πιάσει ποτέ σου Samsung και Apple προϊόντα στα χέρια σου ή αδυνατείς όπως και τα υπόλοιπα ελληνοκινεζάκια εδω μέσα να το δείτε γιατί πιστεύετε ακόμα ότι αγοράζετε ποιότητα.

 

... Είπε ο Ελληνάρας και δέκα Κινέζοι έπεσαν κάτω από τα γέλια...

 

Εγώ πάλι όχι, γιατί εγώ είμαι 40+ και όχι 15 για να τις μετρήσουμε... οπότε τι έχω πιάσει και τι όχι, άσε να το ξέρω εγώ..., αν και θα είχε πλάκα να περιγράφαμε ο ένας στον άλλο τι έχουμε πιάσει ο καθείς... Έτσι για την ιστορία πάντως, το πρώτο μου mac ήταν Power pc..., το πρώτο OS μου ήταν MSDOS 3.6, και επίσης πρόλαβα Windows 2.1 σε δισκέτα 5.25, μάλλον πολύ πριν γεννηθείς...

 

Τώρα λοιπόν που γνωριστήκαμε πες μας τι εννοείς ακριβώς με τον όρο ποιότητα... και δείξε μας που είναι καλύτερο ένα οποιοδήποτε mid range Samsung από το Xiaomi... εκτός φυσικά από τον τομέα της επίδειξης...  :eek:  :eek: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δεν έχεις πιάσει ποτέ σου Samsung και Apple προϊόντα στα χέρια σου ή αδυνατείς όπως και τα υπόλοιπα ελληνοκινεζάκια εδω μέσα να το δείτε γιατί πιστεύετε ακόμα ότι αγοράζετε ποιότητα

 

 

Κάτω των 17? Τότε δικαιολογείσαι. Θα μεγαλώσεις και η ζωή θα σου διδάξει πολλά...

 

 

... Είπε ο Ελληνάρας και δέκα Κινέζοι έπεσαν κάτω από τα γέλια...

 

Εγώ πάλι όχι, γιατί εγώ είμαι 40+ και όχι 15 για να τις μετρήσουμε... οπότε τι έχω πιάσει και τι όχι, άσε να το ξέρω εγώ..., αν και θα είχε πλάκα να περιγράφαμε ο ένας στον άλλο τι έχουμε πιάσει ο καθείς... Έτσι για την ιστορία πάντως, το πρώτο μου mac ήταν Power pc..., το πρώτο OS μου ήταν MSDOS 3.6, και επίσης πρόλαβα Windows 2.1 σε δισκέτα 5.25, μάλλον πολύ πριν γεννηθείς...

 

Τώρα λοιπόν που γνωριστήκαμε πες μας τι εννοείς ακριβώς με τον όρο ποιότητα... και δείξε μας που είναι καλύτερο ένα οποιοδήποτε mid range Samsung από το Xiaomi... εκτός φυσικά από τον τομέα της επίδειξης...  :eek:  :eek:

 

Χαχαχα - σωστός

 

50+ εδώ (μιας και τις μετράμε!)

Το πρώτο PC, Sinclair Spectrum με 48Κ RAM μόνο - δεν υπήρχε ROM, εν έτει 1983-4 και κασετοφωνάκι με κασέτα 60άρα

Τα κάναμε και εμείς αυτά στα νιάτα μας - πρώτο κινητό 2300 δολλάρια.

Μεγαλώσαμε και μάθαμε.

Για αυτό λοιπόν λέω, μην τα συνερίζεσαι τα μικρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, οσοι λετε για επιδειξη καρφωνεστε. Ξερω πολυ κοσμο με iPhone και Galaxy, κανενας δε το μοστραρει. Εκτος και αν για να αισθανθειτε καλυτερα επαναλαμβανετε το παραμυθι στον εαυτο σας μπας και το πιστεψετε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, οσοι λετε για επιδειξη καρφωνεστε. Ξερω πολυ κοσμο με iPhone και Galaxy, κανενας δε το μοστραρει. Εκτος και αν για να αισθανθειτε καλυτερα επαναλαμβανετε το παραμυθι στον εαυτο σας μπας και το πιστεψετε...

Σσσσ άστους αυτοί μοστράρουν τους υπολογιστές που είχανε στο παρελθόν και νομίζουν ότι είναι πλέον γκουρού της τεχνολογίας και ότι και καλά μόνο ανήλικοι αγοράζουν σοβαρές συσκευές. Είναι μερικές από τις δικαιολογίες που βρίσκουν οι κλασσικοί κινεζολάγνοι του Insomnia για να δικαιολογήσουν τα σκουπίδια που αγοράζουν από κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σσσσ άστους αυτοί μοστράρουν τους υπολογιστές που είχανε στο παρελθόν και νομίζουν ότι είναι πλέον γκουρού της τεχνολογίας και ότι και καλά μόνο ανήλικοι αγοράζουν σοβαρές συσκευές. Είναι μερικές από τις δικαιολογίες που βρίσκουν οι κλασσικοί κινεζολάγνοι του Insomnia για να δικαιολογήσουν τα σκουπίδια που αγοράζουν από κίνα.

 

Χρησιμοποιώ την προσέγγιση που εφαρμόζω και στον οχτάχρονο γιο μου (8 παρά κάτι για την ακρίβεια)... Ηρεμία και υπομονή.

Δεν σχολιάζω απόλυτη αξία, benchmarks κατασκευής/απόδοσης ή resale value.

Απλά προσπαθώ να σας πω ότι καλώς κάνετε αυτό που κάνετε, καλώς κάνουν και οι υπόλοιποι το δικό τους. Στην τελική, καθείς εφ ω ετάχθη.

Το να αναφερόμαστε στα (πολλά) χρόνια που ασχολούμαστε με τα της τεχνολογίας δεν λέει τίποτε άλλο πέρα από το ότι (ίσως) ξέρουμε κι εμείς κάτι (λίγο) περί του θέματος.

 

Είπα και παραπάνω - θυμάμαι την εποχή που, εάν θέλαμε να απαξιώσουμε ένα τεχνολογικό προϊόν λέγαμε ''γιαπωνέζικο''. Και μετά από λίγα χρόνια τρέχαμε σαν παλαβοί να αγοράσουμε τις trinitron και να το παίξουμε και μπόλικοι (γιατί είχαμε και καλά το καλύτερο!)

Τα ίδια είδαμε (σαν παρατηρητές πια) με τα ''κορεάτικα''.

Ήρθε η ώρα και του άλλου ανατολίτη... τι να κάνουμε, αυτή είναι η ζωή.

 

Γι' αυτό αγοράκι μου μικρό και γλυκό, να τα αγοράζεις τα μηλαράκια σου και να τα χαίρεσαι. Να υποστηρίζεις ότι είναι το άλας της γης και να νοιώθεις και περήφανος.

Μια μέρα (κάποια μέρα) θα μεγαλώσεις, θα καταλάβεις πολύ περισσότερα, θα βρεις ένα καλό κορίτσι να κάνεις οικογένεια και τότε θα αποκτήσεις ένα πιο διευρυμένο οπτικό πεδίο. Τότε θα καταλάβεις τι σου έλεγαν οι γερομπούμπουρες πριν 20-30 χρόνια αλλά εσύ δεν το καταλάβαινες.

Ίσως πάλι όχι...

Επεξ/σία από billdanos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ την προσέγγιση που εφαρμόζω και στον οχτάχρονο γιο μου (8 παρά κάτι για την ακρίβεια)... Ηρεμία και υπομονή.

Δεν σχολιάζω απόλυτη αξία, benchmarks κατασκευής/απόδοσης ή resale value.

Απλά προσπαθώ να σας πω ότι καλώς κάνετε αυτό που κάνετε, καλώς κάνουν και οι υπόλοιποι το δικό τους. Στην τελική, καθείς εφ ω ετάχθη.

Το να αναφερόμαστε στα (πολλά) χρόνια που ασχολούμαστε με τα της τεχνολογίας δεν λέει τίποτε άλλο πέρα από το ότι (ίσως) ξέρουμε κι εμείς κάτι (λίγο) περί του θέματος.

 

Είπα και παραπάνω - θυμάμαι την εποχή που, εάν θέλαμε να απαξιώσουμε ένα τεχνολογικό προϊόν λέγαμε ''γιαπωνέζικο''. Και μετά από λίγα χρόνια τρέχαμε σαν παλαβοί να αγοράσουμε τις trinitron και να το παίξουμε και μπόλικοι (γιατί είχαμε και καλά το καλύτερο!)

Τα ίδια είδαμε (σαν παρατηρητές πια) με τα ''κορεάτικα''.

Ήρθε η ώρα και του άλλου ανατολίτη... τι να κάνουμε, αυτή είναι η ζωή.

 

Γι' αυτό αγοράκι μου μικρό και γλυκό, να τα αγοράζεις τα μηλαράκια σου και να τα χαίρεσαι. Να υποστηρίζεις ότι είναι το άλας της γης και να νοιώθεις και περήφανος.

Μια μέρα (κάποια μέρα) θα μεγαλώσεις, θα καταλάβεις πολύ περισσότερα, θα βρεις ένα καλό κορίτσι να κάνεις οικογένεια και τότε θα αποκτήσεις ένα πιο διευρυμένο οπτικό πεδίο. Τότε θα καταλάβεις τι σου έλεγαν οι γερομπούμπουρες πριν 20-30 χρόνια αλλά εσύ δεν το καταλάβαινες.

Ίσως πάλι όχι...

 

Όχι, καμία σχέση το IQ.

Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και ιδιοφυία.

Αυτό που του λείπει δεν είναι το μυαλό, είναι η ωρίμανση.

Θα μεγαλώσει και θα καταλάβει.

Ίσως πάλι όχι...

Μιλάς μη γνωρίζοντας την ηλικία μου και την οικογενειακή μου κατάσταση, εκεί φαίνεται η δική σου ωρίμανση. Αν πιστεύεις πραγματικά ότι η ηλικία σου δικαιολογεί τις επιλογές σου και πραγματικά πιστεύεις ότι όσοι διαφωνούν με τις επιλογές σου είναι έφηβοι και πολύ μικρότεροι σου, τότε τι να πω, την έχεις χάσει την μπάλα και ψάχνεις διάφορες δικαιολογίες για να υπερασπιστείς κάπως την εταιρία αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ασχολειστε με το ποσο υπερκοστολογημενα ειναι τα iphone σε σχεση με τα xiaomi, και δεν ασχολειστε με το ποσο υπερκοστολογημενα ειναι τα xiaomi (της infoquest) σε σχεση με οσα δεν ερχονται επισημα.

 

αν απαντησετε σε αυτο το ερωτημα ισως εχετε απαντησει κατα καποιο τροπο και στο γιατι τα iphone ειναι τοσο ακριβα.

 

tip: αν καταληξατε πως ειναι ακριβα για να κανει καποιος μοστρα στην καφετερια ή επειδη εχει ενα μηλο στην πλατη, λαθος απαντηση, ξαναπροσπαθειστε.

 

Στο θεμα μας, ειναι αρκετα ενδιαφερον το οτι ξεκινησε αυτη η προσπαθεια απο την ελλαδα, και μαλιστα για να δωσει ποντους, μεσα στο `golden hall, το "ακριβοτερο" ισως εμπορικο στην ελλαδα, στο οποιο βεβαια εχει και αλλο ενα καταστημα ο ομιλος infoquest... food for thought

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ασχολειστε με το ποσο υπερκοστολογημενα ειναι τα iphone σε σχεση με τα xiaomi, και δεν ασχολειστε με το ποσο υπερκοστολογημενα ειναι τα xiaomi (της infoquest) σε σχεση με οσα δεν ερχονται επισημα.

 

αν απαντησετε σε αυτο το ερωτημα ισως εχετε απαντησει κατα καποιο τροπο και στο γιατι τα iphone ειναι τοσο ακριβα.

 

tip: αν καταληξατε πως ειναι ακριβα για να κανει καποιος μοστρα στην καφετερια ή επειδη εχει ενα μηλο στην πλατη, λαθος απαντηση, ξαναπροσπαθειστε.

 

Στο θεμα μας, ειναι αρκετα ενδιαφερον το οτι ξεκινησε αυτη η προσπαθεια απο την ελλαδα, και μαλιστα για να δωσει ποντους, μεσα στο `golden hall, το "ακριβοτερο" ισως εμπορικο στην ελλαδα, στο οποιο βεβαια εχει και αλλο ενα καταστημα ο ομιλος infoquest... food for thought

Αρκετά νορμάλ είναι οι τιμές της infoquest πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ασχολειστε με το ποσο υπερκοστολογημενα ειναι τα iphone σε σχεση με τα xiaomi, και δεν ασχολειστε με το ποσο υπερκοστολογημενα ειναι τα xiaomi (της infoquest) σε σχεση με οσα δεν ερχονται επισημα.

 

αν απαντησετε σε αυτο το ερωτημα ισως εχετε απαντησει κατα καποιο τροπο και στο γιατι τα iphone ειναι τοσο ακριβα.

 

tip: αν καταληξατε πως ειναι ακριβα για να κανει καποιος μοστρα στην καφετερια ή επειδη εχει ενα μηλο στην πλατη, λαθος απαντηση, ξαναπροσπαθειστε.

 

Στο θεμα μας, ειναι αρκετα ενδιαφερον το οτι ξεκινησε αυτη η προσπαθεια απο την ελλαδα, και μαλιστα για να δωσει ποντους, μεσα στο `golden hall, το "ακριβοτερο" ισως εμπορικο στην ελλαδα, στο οποιο βεβαια εχει και αλλο ενα καταστημα ο ομιλος infoquest... food for thought

σε σχεση με τιμες κινας σε λιγα προιοντα η διαφορα ειναι μικρη.αλλα σε πολλα υπαρχει μεγαλη διαφορα (π.χ. mi band κινα 20€ ελλαδα 40€)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ασχολειστε με το ποσο υπερκοστολογημενα ειναι τα iphone σε σχεση με τα xiaomi, και δεν ασχολειστε με το ποσο υπερκοστολογημενα ειναι τα xiaomi (της infoquest) σε σχεση με οσα δεν ερχονται επισημα.

 

αν απαντησετε σε αυτο το ερωτημα ισως εχετε απαντησει κατα καποιο τροπο και στο γιατι τα iphone ειναι τοσο ακριβα.

 

tip: αν καταληξατε πως ειναι ακριβα για να κανει καποιος μοστρα στην καφετερια ή επειδη εχει ενα μηλο στην πλατη, λαθος απαντηση, ξαναπροσπαθειστε.

 

Στο θεμα μας, ειναι αρκετα ενδιαφερον το οτι ξεκινησε αυτη η προσπαθεια απο την ελλαδα, και μαλιστα για να δωσει ποντους, μεσα στο `golden hall, το "ακριβοτερο" ισως εμπορικο στην ελλαδα, στο οποιο βεβαια εχει και αλλο ενα καταστημα ο ομιλος infoquest... food for thought

 

 

Φίλτατε, προσωπικά δεν υπεισέρχομαι σε αυτή την πτυχή του ζητήματος (την οποία πολύ σωστά εγείρεις εσύ).

 

Απλά προσπαθώ να πω σε κάποια νέα παιδιά εδώ μέσα ότι ο φανατισμός αυτός (όπως και ο ποδοσφαιρικός, όπως και ο θρησκευτικός κλπ κλπ) μόνο υγιής κατάσταση δεν είναι.

Να υπερασπίζονταν την οικογενειακή τους εστία, να το καταλάβω.

Εδώ όμως?

 

Το γιατί κάποιος αγοράζει το μηλαράκι δεν με απασχολεί - σίγουρα είναι τρομακτικού ενδιαφέροντος θέμα για κοινωνιολόγους, ως επίσης και τα γεράκια του marketing.

 

Να γίνομαι όμως δέκτης επικριτικών σχολίων και ειρωνείας επειδή ως καταναλωτής, προσωπικά, δεν το προτιμώ το μηλαράκι (αν και κάλλιστα δύναμαι να το αποκτήσω χωρίς να αυτοκτονήσω στην περίπτωση που μου σπάσει/το χάσω/κλαπεί), αυτό με τσιγκλάει άσχημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε, προσωπικά δεν υπεισέρχομαι σε αυτή την πτυχή του ζητήματος (την οποία πολύ σωστά εγείρεις εσύ).

 

Απλά προσπαθώ να πω σε κάποια νέα παιδιά εδώ μέσα ότι ο φανατισμός αυτός (όπως και ο ποδοσφαιρικός, όπως και ο θρησκευτικός κλπ κλπ) μόνο υγιής κατάσταση δεν είναι.

Να υπερασπίζονταν την οικογενειακή τους εστία, να το καταλάβω.

Εδώ όμως?

 

Το γιατί κάποιος αγοράζει το μηλαράκι δεν με απασχολεί - σίγουρα είναι τρομακτικού ενδιαφέροντος θέμα για κοινωνιολόγους, ως επίσης και τα γεράκια του marketing.

 

Να γίνομαι όμως δέκτης επικριτικών σχολίων και ειρωνείας επειδή ως καταναλωτής, προσωπικά, δεν το προτιμώ το μηλαράκι (αν και κάλλιστα δύναμαι να το αποκτήσω χωρίς να αυτοκτονήσω στην περίπτωση που μου σπάσει/το χάσω/κλαπεί), αυτό με τσιγκλάει άσχημα. 

Αν διάβαζες τουλάχιστον σωστά τα σχόλια θα είχες αντιληφθεί ότι δεν αναφέρομαι μονάχα στα προϊόντα της Apple αλλά και άλλων γνωστών εταιριών που είναι χρόνια στην αγορά και η Xiaomi πουλάει φύκια απλά ανοίγοντας τα φωτοτυπικά τους. Όσο για το κόστος των γνωστών συσκευών σε σύγκριση με το VFM που συνεχώς έχετε ως καραμέλα, ενδεικτικά μόνο το Note 2 που είναι σαν λάθος πρωτότυπο της Samsung κοστίζει 700€, περισσότερο από ένα Samsung Smartphone, οπότε τι να λέμε τώρα. Αν εσείς εύχεστε την αγορά να την ελέγχει η κίνα με το παραμύθι του vfm τότε είστε σε καλό δρόμο, πληροφοριακά μόνο. Στην δύση δεν πρόκειται να ανοιχτεί ποτέ η Xiaomi, μόνο στην Ασία και κυρίως σε τριτοκοσμικές χώρες πουλάει και συγχαρητήρια η Ελλάδα είναι επίσημα σε αυτές. Αν τολμούσε να επεκταθεί δυτικότερα θα είχαν πέσει καμπάνες από όλα τα μέτωπα. Τώρα σας ζητάει 700€ για ένα κινητό σε λίγο θα φτάσει τις αισχρές τιμές της Apple που είδαμε πρόσφατα και πάλι θα λέτε ευχαριστώ, από εκεί και μόνο μπορεί να δει κάποιος ότι η πλύση εγκεφάλου αποδίδει. Τέλος κόψε το υφάκι του "Πατέρα" "Ώριμου" γιατί δεν γνωρίζεις την ηλικία μου και μάλλον θα έπρεπε να σκεφτείς λιγάκι για τον  ίδιο σου τον εαυτό, για τον οποίο προφανώς έχεις μεγάλη ιδέα. Τέλος τα δικά μου τα παιδιά κινέζικα δεν θα χρειαστεί να μάθουν, γιατί ευτυχώς δεν ζούνε στην Ελλάδα που από ότι φαίνεται θα γίνει αποικία της Κίνας με τα μυαλά που κουβαλάτε. Με το καλό να τα μάθετε τα κινέζικα που τόσο αγαπάτε και με το καλό να χτίσουν για εσάς κινέζικα εργοστάσια παραγωγής, μιας και στοχεύουν χώρες όπως την δικιά μας. Με το καλό να φτιάξουν και μονάδες παραγωγής της Foxconn στην χώρα μας να ζήσετε την κινέζικη εργασία από κοντά. Δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο μαζί σου, γιατί από ότι φαίνεται έχεις σοβαρά προβλήματα με το εγώ σου. Στείλε λοιπόν τα δικά σου παιδιά να μάθουν κινέζικα θα έχουν λαμπρό μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...