Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή Διοδίων με Πιστωτική Κάρτα


Highlander

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Legend το έγραψα και πριν ή μηχανή είναι οχήμα το οποίο όπως έχει τις ίδιες υποχρεώσεις με ένα αμάξι έτσι έχει και τις ίδιες απαιτήσεις για αυτό η αναλογία δεν μας απασχολεί εκτός αν ξεκινήσουμε να πληρώσουμε τα πάντα αναλογικά με τον αριθμό οχημάτων.

 

Επίσης διόδια έχει και η Αττική οδός που εκεί η αναλογία αλλάζει.

 

Να υποθέσω ότι αν είσαι πίσω μου και με δεις να κατεβαίνω από τη μηχανή(για περισσότερη ασφάλεια), να βγάζω γάντια, να ψάχνω λεφτά, να πληρώνω, να βάζω τα ρέστα μέσα, να φοράω γάντια να ανεβαίνω στη μηχανή και να φεύγω που θα πάρει αρκετά παραπάνω από το χρόνο που Κάνει το αμάξι δε θα σου αρέσει υποθέτω..

Δεν διαφωνω σε οτι λες, ουτε οτι ειπε ο SuperNova21. Το παραδειγμα του ωστοσο παραμενει ατυχες γιατι οι μηχανες ειναι τοσο λιγες στις εθνικες οδους που δεν γινεται να προκαλεσουν κυκλοφοριακη συμφορηση αν αυξηθει ο χρονος πληρωμης τους στα διοδια.

 

Δεν ισχυει το ιδιο για τα αυτοκινητα.

 

 

Ατυχες βεβαια ειναι και το δικο σου παραδειγμα, γιατι η διαδικασια που περιγραφεις με τα γαντια κλπ, δεν θα αλλαζε αν η πληρωμη ηταν με καρτα. Παλι τα ιδια θα επρεπε να κανεις.

Ισα ισα δυσκολευει κι αλλο οταν χρειαστει να πατησεις και PIN σε περιπτωση που η καρτα δεν ειναι contact-less.

 

Τα παραπανω με δεδομενο οτι η θεση μου ειναι να τηρειται ο νομος σε καθε περιπτωση. Αρα αν ο νομος προβλεπει οτι τα διοδια πρεπει να εχουν POS, τοτε οι πληρωμες πρεπει να γινονται με POS και τελος. Στο ατυχες παραδειγμα σταθηκα απλως...To οποίο καμια φορα ειναι αρκετο για να χασει κανεις το όποιο δικιο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Δεν διαφωνω σε οτι λες, ουτε οτι ειπε ο SuperNova21. Το παραδειγμα του ωστοσο παραμενει ατυχες γιατι οι μηχανες ειναι τοσο λιγες στις εθνικες οδους που δεν γινεται να προκαλεσουν κυκλοφοριακη συμφορηση αν αυξηθει ο χρονος πληρωμης τους στα διοδια.

 

Δεν ισχυει το ιδιο για τα αυτοκινητα.

 

 

Ατυχες βεβαια ειναι και το δικο σου παραδειγμα, γιατι η διαδικασια που περιγραφεις με τα γαντια κλπ, δεν θα αλλαζε αν η πληρωμη ηταν με καρτα. Παλι τα ιδια θα επρεπε να κανεις.

Ισα ισα δυσκολευει κι αλλο οταν χρειαστει να πατησεις και PIN σε περιπτωση που η καρτα δεν ειναι contact-less.

 

Τα παραπανω με δεδομενο οτι η θεση μου ειναι να τηρειται ο νομος σε καθε περιπτωση. Αρα αν ο νομος προβλεπει οτι τα διοδια πρεπει να εχουν POS, τοτε οι πληρωμες πρεπει να γινονται με POS και τελος. Στο ατυχες παραδειγμα σταθηκα απλως...To οποίο καμια φορα ειναι αρκετο για να χασει κανεις το όποιο δικιο του.

 

Και στο αυτοκινητο θα μειωθει ο χρονος πληρωμων (οχι δραματικα) εκτος αν εχουν κατι POS οπως αυτα που εχει η Shell που κανει 1-2 λεπτα να γινει η πληρωμη. Στις μονες περιπτωσεις που δεν ειναι πιο γρηγορα ειναι σε αυτες που εχεις τα λεφτα ετοιμα.

 

Παντως εστιάζουμε μονο στο χρονο και οχι στην ευκολια και οτι αλλο προσφερει η πληρωμη με καρτα.

 

Στην περιπτωση της καρτας ειτε την εχεις μεσα στο tank bag ειτε σε μια τσεπη την βγαζεις την περνας και τελος. Μπορεις να την πιασεις με τα γαντια. (Θεωρω οτι οι περισσοτεροι εχουν contactless πλεον και οτι  καποιος θα μπορουσε να την αλλαξει αν δει οτι περναει απο διοδια και η ανεπαφη τον βολευει).

 

Τελος, πιστευω οτι τουλαχιστον ενα POS ανα σταθμο με μια πινακιδα για να ξερεις οτι μπορεις και τελειωνουν ολα τα προβληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα μαζευτει κοσμος ανετα νικαμε γιατι ειναι παρανομοι οπου υπαρχει ταμειακι ο νομος οριζει να υπαρχει και δυνατοτητα pos αρα εχουμε 500 γκισε 500 Pos δεν ειναι οτι βαζουμε ενα και αγιος ο θεος γιατι αν ειναι ετσι ανοιγω 200 καταστημα σε ολο τον κοσμο και λεω ξερετε εχουμε Pos αλλα ειναι στα κεντρικα μας στην Αθηνα εδω ειναι Ηγουμενιτσα θα πρεπει να πατε Αθηνα να πληρωσετε και μετα σε εμας

 

Λες να περάσουμε το 1% οι αντι-κρατιστές;

Γιατί εκεί είμαστε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αποφασίσει αν συμφωνώ ή όχι με αυτό που κάνεις...σίγουρα δεν θα το έκανα πάντως. Χαίρομαι που έμαθα τι γίνεται σε περίπτωση που τύχει να μην έχεις μετρητά μαζί σου και ότι μπορείς να συμπληρώσεις αυτή την αίτηση και να μη πληρώσεις κάποιο πρόστιμο.

 

Επίσης, απορία, αν τύχει να βιάζεσαι πολύ για οποιοδήποτε λόγο κάνεις το ίδιο ή πληρώνεις κανονικά με μετρητά;

 

Να ανακεφαλαιώσουμε:


7. Αν και offtopic, για εσένα που αναφέρεις για τα έξοδα τραπεζών, σε ενημερώνω πως ΠΟΤΕ μου δεν πλήρωσα σε τράπεζα έξοδα και μάλιστα είμαι από αυτούς που τις συναλλαγές τους στο γκισέ τις κάνουν με ʼΆδεια Οδήγησης και όχι με ταυτότητα γιατί απλά μου το επιτρέπει ο νόμος.

 

 

Τα λέμε από Δευτέρα...

Το 7 που γράφεις δεν το κατάλαβα. Για ποιο λόγο δίνεις το δίπλωμα; Κερδίζεις κάτι ή απλά περιμένεις να σου πει κάποιος υπάλληλος ότι χρειάζεται ταυτότητα κι εσύ να του πεις ότι δεν τα ξέρει καλά και μπορείς και με δίπλωμα; Επίσης τι εννοείς ότι δεν έχεις πληρώσει έξοδα σε τράπεζα; Σε ποιες χρεώσεις αναφέρεσαι;

 

(Σοβαρά είναι απορίες μου, όχι απλά για αντιπαράθεση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα κατατέθηκε ερωτηση στη βουλή για αυτο το θεμα.Αν μαθει καποιος την απαντηση ας στην γραψει εδω

http://www.nealefkadas.gr/%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-pos-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B5%CF%81/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαστηκε να ταξιδεψω το σκ που περασε, και αντιμετωπισα το σκηνικο!
Νομιζω οτι αρκετοι το εχετε αναλυσει σε λαθος βαση εδω...
Δεν ειναι θεμα μαγκιας, ή ποιος θα την πει σε ποιον, αυτα ειναι ελληναραδικες νοοτροπιες που δεν τιμουν κανεναν.

Εγω προσωπικα, ειμαι κατα της χρησης καρτων, ως πεποιθηση και σταση ζωης.
Θελω να χρησιμοποιω μετρητα. Ανωνυμα, διχως εμπλοκη τραπεζων, αλλα για ιδεολογικους και θρησκευτικους λογους, που πανε τα πραγματα στο μελλον κλπ.

ΟΜΩΣ, το κρατος μας υποχρεωνει να δαπανουμε ενα μερος του εισοδηματος μας, αναγκαστικα με καρτα. Αρα, για να μην φορολογηθω κερατιατικα, πρεπει να φροντιζω μες το ετος, καποιες δαπανες να γινονται με καρτες.

Οταν λοιπον βαζουν pos ακομη και στην αγονη γραμμη ή στα ορεινα χωρια με 5 κατοικους, ουτε κατα διανοια δεν θα μπορουσα να φανταστω οτι σε κεντρικο και νεο αυτοκινητοδρομο δεν θα δεχονταν καρτα!
Ειχα μεσα στην καρτα κανα 15 ευρω (χρεωστικη) και πριν ξεκινησω το ταξιδι ειπα μεσα μου 'ωραια, με αυτη θα πληρωσεις τα διοδια'. Αμ δε!
'Ξερετε πρεπει να φωναξουμε τον υπευθυνο, και εχει καθυστερηση' και αλλες γελοιες και κουλές δικαιολογιες...
Εν τελει πληρωσα με ψιλα και τελειωσε το θεμα, αλλα ειναι απαραδεκτοι...
Ειναι ενδεικτικο της ΜΠΑΝΑΝΙΑΣ στην οποια ζουμε.
Ο 'μικρος' (μισθωτος, επιχειρηματιας κλπ) τρωει το 'ξυλο' απο το κρατος μεχρι θανατου. Οι 'μεγαλοι', στο απυροβλητο. Κρατος εν κρατει. Οτι γουσταρουν...

Δεν μπορει να συνεχιζεται αυτη η απαραδεκτη κατασταση...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς τα δεχτήκατε στη συμπρωτεύουσα.

Σιγά τ ποσό θα πουν μερικοί, 0,60€ η διέλευση.

Τι σχεση εχει αυτο που λες με το θεμα του τοπικ ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δικαίωση !!!

 

http://www.huffingtonpost.gr/2017/11/04/spirtzis-proswpopoiiimenes-kartes_n_18462550.html

 

Διόδια με e-banking 

Νέες αλλαγές στα διόδια προανήγγειλε ο Υπουργός Υποδομών και Μεταφορών, Χρήστος Σπίρτζης κατά τη διάρκεια συνέντευξης του στην ΕΡΤ.

Όπως εξήγησε, μετά την ολοκλήρωση μελέτης, θα διεξαχθεί διαγωνισμός μέσα στη χρονιά, προκειμένου να μπει το σύστημα για κάρτες, ώστε ο κόσμος να μη στέκεται στα ουρές:

«Θα μπορεί ο πολίτης από το e-banking ή μέσω κινητού, να μη στέκεται στις ουρές» δήλωσε χαρακτηριστικά ο Υπουργός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαίωση !!!

 

http://www.huffingtonpost.gr/2017/11/04/spirtzis-proswpopoiiimenes-kartes_n_18462550.html

 

Διόδια με e-banking 

 

Νέες αλλαγές στα διόδια προανήγγειλε ο Υπουργός Υποδομών και Μεταφορών, Χρήστος Σπίρτζης κατά τη διάρκεια συνέντευξης του στην ΕΡΤ.

Όπως εξήγησε, μετά την ολοκλήρωση μελέτης, θα διεξαχθεί διαγωνισμός μέσα στη χρονιά, προκειμένου να μπει το σύστημα για κάρτες, ώστε ο κόσμος να μη στέκεται στα ουρές:

«Θα μπορεί ο πολίτης από το e-banking ή μέσω κινητού, να μη στέκεται στις ουρές» δήλωσε χαρακτηριστικά ο Υπουργός.

Σίγουρα θετικό, αλλά πάλι δεν θα σταματάμε να πληρώσουμε; Άρα γιατί λέει ότι δεν θα υπάρχουν ουρές; Απλά επειδή θα πληρώνουμε λίγο πιο γρήγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οδικο μου ταξιδι προς Γερμανια πληρωσα με καρτα κανονικοτατα σε Σκοπια και Κροατια . Μαλιστα ειναι ενδεδειγμενος τροπος επειδη οταν πληρωνεις σε (μετρητα) ευρω ειναι τσιμπημενες προς τα πανω οι τιμες. Ξαναλεω παλι, Σκοπια και Κροατια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...