Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή Διοδίων με Πιστωτική Κάρτα


Highlander

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μπορούσαν όμως να κάνουν και το εξής αντί να επιβάλλουν συνέχεια αυξήσεις και νέα διόδια.

 

Να βάλουν σε όλα τα διόδια κάρτα από τη στιγμή που τους υποχρεώνει ο Νόμος και από την άλλη αφού τόσο

μας αγαπάνε να πούνε,προκειμένου να αποφεύγεται η ταλαιπωρία του κοινού του οποίου εμείς πάντα θέλαμε

το καλό γιατί είμαστε καλοί άνθρωποι προσφέρουμε έκπτωση 10 -15 % σε όσους πληρώνουν με μετρητά.

 

Μιλάμε όμως για έκπτωση επί της πραγματικής σημερινής τιμής και όχι να ανεβάσουμε την τιμή 20% για να

δώσουμε μετά την έκπτωση.

Από εκεί και μετά ο καθένας ας πληρώσει όπως γουστάρει και να μην παραπονιέται κανείς και αυτός που 

βιάζεται πληρώνοντας μετρητά αλλά και ο άλλος που θέλει το αφορολόγητο με την κάρτα.

 

Και μη μου πει κανείς πως δε γίνεται γιατί το κάνουν με την προπληρωμένη κάρτα πολλών διόδίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ότι υπάρχουν άνθρωποι να κράξουν τον TS για την στάση του απέναντι στις αγκυλώσεις και τις εξυπνάδες των διαχειριστών των διοδίων, πραγματικά με ξεπερνάει.

Έχουμε χάσει κάθε όριο λογικής σε αυτή την χώρα, και προφανώς μας αξίζει αυτό που παθαίνουμε....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ανακεφαλαιώσουμε:

 

1. Προσπαθώ να καταλάβω που είδατε κάποιοι τον τσαμπουκά. Το ότι έχεις διαφορετική άποψη με αυτό που σου λέει κάποιος σε κάνει αυτομάτως τσαμπουκαλή ;

Σε όλες τις περιπτώσεις έχω υπάρχει απόλυτα ευγενικός, δεν έχω τίποτα να χωρίσω με κανέναν υπάλληλο.

Επίσης, το αυτονόητο δικαίωμα, το ονομάζουμε μανούριασμα.

 

2. Τα διόδια Πάτρα - Αθήνα έχουν POS. Βάσει νόμου, εφόσον έχεις POS σε υποχρεώνει να αναρτήσεις ταμπέλα που να λέει πως έχεις POS και δέχεσαι πληρωμές με κάρτα. (Αν δεν έχεις, σε έλεγχο σου κόβουν πρόστιμο)

 

3. Τα διόδια Πάτρα - Αθήνα έχουν POS. Βάσει νόμου, εφόσον έχεις POS σε υποχρεώνει να αναρτήσεις ταμπέλα που να λέει πως ο καταναλωτής έχει δικαίωμα να πληρώσει με κάρτα. (Αν δεν έχεις, σε έλεγχο σου κόβουν πρόστιμο)

 

4. Με βάση το 2 και το 3 ΔΕΝ μπορείς να λες στον πελάτη πως ΔΕΝ έχεις POS, ή να του λες πως το μηχανάκι είναι στο άλλο κτίριο ή πως έχεις χαλάσει ή οτιδήποτε τέλος πάντως για να τον αποτρέψεις να πληρώσει με κάρτα.

Το βασικό πρόβλημά μου λοιπόν είναι πως ΔΕΝ θέλουν να πληρώνεις με κάρτα και προσπαθούν να σε αποτρέψουν, ακόμη και με καθυστέρηση 10' σε μία περίπτωση.

 

5. Σε όλες τις περιπτώσεις ΕΚΤΟΣ μία, ο/η υπάλληλος σου λέει να κάνεις δεξιά στο κενό που έχει και να περιμένεις τον υπεθύνο που έχει το POS.

Μόνο σε μία περίπτωση ο υπάλληλος δεν το πρότεινε και δεν το δέχτηκε όταν το είπα εγώ, ενώ πίσω μου υπήρχαν άλλα οχήματα.

Δεν είναι σκοπός μου να ταλαιπωρώ τους υπόλοιπους χρήστες της οδού.

 

6. Πάντα επιλέγω το τέρμα δεξιά θάλαμο, μόνο και μόνο για να μπορώ να κάνω τέρμα δεξιά και να περιμένω τον υπάλληλο με το POS.

Σε 2 περιπτώσεις (μία στην Αττική οδό και μία στον Ελαιώνα), ο θάλαμος με τον υπάλληλο ήταν αριστερά από e-pass, οπότε και αρνήθηκα να περάσω δεξιά για να μην συμβεί κάποιο ατύχημα.

Δεν είναι σκοπός μου να ταλαιπωρώ τους υπόλοιπους χρήστες της οδού.

 

7. Αν και offtopic, για εσένα που αναφέρεις για τα έξοδα τραπεζών, σε ενημερώνω πως ΠΟΤΕ μου δεν πλήρωσα σε τράπεζα έξοδα και μάλιστα είμαι από αυτούς που τις συναλλαγές τους στο γκισέ τις κάνουν με ʼΆδεια Οδήγησης και όχι με ταυτότητα γιατί απλά μου το επιτρέπει ο νόμος.

 

8. Τα διόδια είναι μονοπώλιο. Και το εκμεταλλεύονται. Οπότε, αν δεν δέχονται πληρωμή με κάρτα, δεν μπορείς να πάς σε άλλο που δέχεται.

 

9. Δεν έχω κάτσει να ψάξω αν σε νόμο υπάρχει άρθρο που να εξαιρεί τα διόδια. Αν δεν υπάρχει, απλά ο νόμος για ακόμα μία φορά τηρείται επιλεκτικά και αρκετούς εδώ δεν τους αφορά.

 

Και μία συμβουλή:

Αν θέλετε να πληρώσετε με κάρτα, και σας ανοίξουν τη μπάρα και σας πουν να κάνετε δεξιά, ΜΗ φύγετε.

Η τροχαία παρακάτω μπορεί να σας κόψει πρόστιμο.

 

Τα λέμε από Δευτέρα...

 

Ε πες τα από την αρχή αυτά ρε άνθρωπε μου και έχουμε όλο το απόγευμα χθες να τρωγόμαστε μεταξύ μας για το αν είσαι επαναστάτης ή ο κλασικός μ@λ@κας που δεν τον νοιάζει για τον διπλανό  :lol:  :lol:  :lol:

 

Και εγώ μαζί σου αν είναι έτσι. POS υπάρχει, τρόπος να πληρώσεις με κάρτα χωρίς να ταλαιπωρείς τους άλλους υπάρχει, από τι κατάλαβα και οι υπάλληλοι δεν φέρουν αντίρρηση σε αυτό. Πολύ καλά κάνεις και πληρώνεις με κάρτα. Δεν νομίζω να έχει κανείς θέμα με αυτό. Δικαίωμα σου. Έδωσες και τον τρόπο για όποιον θέλει να πληρώσει με κάρτα χωρίς να καθυστερεί τους άλλους (να πάει δεξιά λωρίδα). Μια χαρά νομίζω. Καλές διαδρομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εντυπωση οτι για ποσα των 3- 5 ευρω δεν ειναι υποχρεούμενος ο επαγγελματιας να δεχεται πληρωμη με καρτα και αρα να εχει πος εκτός απο τις κατηγοριες καταστηματων που επιβαλει ο νομος και τα διοδια δεν ειναι μια απο αυτες.

Με καρτα πληρωνεις ακομα και μια τσιχλα δεν εχει καποιο οριο σε ποσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσες και τον τρόπο για όποιον θέλει να πληρώσει με κάρτα χωρίς να καθυστερεί τους άλλους (να πάει δεξιά λωρίδα). Μια χαρά νομίζω. Καλές διαδρομές.

 

Ναι, βέβαια καθυστερεί εκείνος περιμένοντας εκεί, αντί να του έχουν το PoS έτοιμο εξ' αρχής εκεί που πληρώνουν όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα δεν ειναι να παει ουτε τερμα δεξια ουτε να περημενει τον υπαλληλο αλλα να εχει το ταμειο POS 50 γκισε 50 POS ετσι παει αν ειναι να παμε με το σκεπτικο πηγαινε τερμα δεξια οι πολυεθνικες που ειναι ποσα καταστηματα να εχει μονο το κεντρικο κεντρικο και οχι ολα τα αλλα καταστηματα καθως ναι εχουμε POS αλλα ειναι στε κεντρικα και οχι στα υποκαταστηματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαγκες πραγματικα δε μπορω ακομα να καταλαβω ακομα αυτους που υπερασπιζονται τα διοδια. 

 

Ακομα και τοσο δυσκολο να τους ειναι να βαλουν απο ενα POS σε καθε κιοσκι, θα μπορουσαν τουλαχιστον να βαλουν μια ταμπελιτσα απο πανω να μας δειχνει ποιο κιοσκι διαθετει τερματικο POS. Δηλαδη για το δικο τους το e-pass πως εχουν ολοκληρα κιοσκια που ειναι μονο για αυτη τη χρηση;

 

Δεν ειναι οτι δε μπορουν, αλλα οτι δεν θελουν. Και δεν θελουν γιατι εκμεταλευονται μια συγκεκριμενη κατασταση ανεχειας. Με το POS χανουν ενα ελαχιστο ποσοστο (νομιζω 1%) και προφανως γιαυτο δεν το βαζουν. Στο δικο τους e-pass και στην πληρωμη με μετρητα κρατανε το 100%.

 

Δεν υπαρχει πραγματικα καμια δικαιολογια. Δεν γινεται να εχουν την τεχνολογια του e-pass, και να βρισκουν αυτους που περνανε τα διοδια τσαμπε ολε, μεσα απο μια φωτογραφια, και να μην μπορουν να μου βαλλουν ενα τερματικο POS. Ειδικοτερα απο τη στιγμη που  μικρες επιχειρησεις, (που εχουν πολυ περισσοτερο αναγκη το 1-2% που κρατιεται απο την συναλαγη με POS) συμορφωνονται με τον νομο πολυ πιο γρηγορα και αποτελεσματικα απο τις τεραστια εταιρειες πισω απο τα διοδια.

 

Και οσο για το θεμα της καθυστερησης που αναφερθηκε πιο πριν, το ανελυσα και στο προηγουμενο μου ποστ. Ειναι σκοπιμο, προκαλουν επιτειδες καθυστερηση με διαφορα μεσα (συμπληρωστε μου την φορμα αδυναμιας πληρωμης, περιμεντε να φωναξω τον υπευθυνο, καντε εδω δεξια και περιμεντε να ερθει ο αρμοδιος, και λοιπες μπουρδες.) ωστε να σε αγχωσουν ή να σε κανουν να υποκυψεις.

 

Και επειδη καπου διαβασα οτι δεν βαζουν καρτα επειδη η συναλαγη με καρτα καθυστερει περισσοτερο την ουρα απο την συναλλαγη με μετρητα, θα ηθελα να καλεσω οποιον το υποστηρηζει, να παει με μηχανη να πληρωσει σε διοδια και να χρονομετρησει ποιο θα ειναι πιο γρηγορο. Το να βγαζει γαντια, να βρει ψιλα και να τα δωσει στον ταμεια, ή το να περασει την (πολυ πιθανων) ανεπαφη καρτα του απο ενα μηχανημα;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδη καπου διαβασα οτι δεν βαζουν καρτα επειδη η συναλαγη με καρτα καθυστερει περισσοτερο την ουρα απο την συναλλαγη με μετρητα, θα ηθελα να καλεσω οποιον το υποστηρηζει, να παει με μηχανη να πληρωσει σε διοδια και να χρονομετρησει ποιο θα ειναι πιο γρηγορο. Το να βγαζει γαντια, να βρει ψιλα και να τα δωσει στον ταμεια, ή το να περασει την (πολυ πιθανων) ανεπαφη καρτα του απο ενα μηχανημα;

Kαταλαβαινεις οτι το παραδειγμα με την μηχανη ειναι ατυχες, ετσι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι.

Oυτε με τη 2η προσπαθεια, ουτε με την 3η προσπαθεια δεν καταλαβαινεις οτι οι μηχανες στην εθνικη οδο αποτελουν εξαιρεση ή πιο σωστα η αναλογια τους με τα αυτοκινητα ειναι συντριπτικα χαμηλη, τοσο ωστε να μην εχει καμια απολυτως σημασια (για την κυκλοφοριακη συμφορηση) το αν μια μηχανη χρειαζεται λιγο περισσοτερο χρονο να πληρωσει, σε αντιθεση με τα αμαξια που αν αυξηθει ο μεσος χρονος πληρωμης, αυτοματως θα προκυψει και κυκλοφοριακο ζητημα;

 

Κακο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oυτε με τη 2η προσπαθεια, ουτε με την 3η προσπαθεια δεν καταλαβαινεις οτι οι μηχανες στην εθνικη οδο αποτελουν εξαιρεση ή πιο σωστα η αναλογια τους με τα αυτοκινητα ειναι συντριπτικα χαμηλη, τοσο ωστε να μην εχει καμια απολυτως σημασια (για την κυκλοφοριακη συμφορηση) το αν μια μηχανη χρειαζεται λιγο περισσοτερο χρονο να πληρωσει, σε αντιθεση με τα αμαξια που αν αυξηθει ο μεσος χρονος πληρωμης, αυτοματως θα προκυψει και κυκλοφοριακο ζητημα;

 

Κακο...

 

Οντως κακο...

 

Κακο που για να αντικρουσεις ενα απλο επιχειρημα (που στεκει) εμπλεξες μεσα, χρονους, και αναλογιες οχηματων. Θα σου προτεινα στο επομενο να λαβεις υποψιν και τον τυπο της επιταχυνσης για να δουμε αν τα αμαξια επιταχυνουν αποτελεσματικα μετα την σταση των διοδιων η αν θελει και αυτο φτιαξιμο.

 

Καθυστερηση σε μια ουρα μπορει να υπαρξει για οποιονδηποτε λογο, απο μηχανικη βλαβη, απο βλακεια του οδηγου αλλα και οτι αλλο. Δεν εισαι σε θεση να ξερεις. Σιγουρα παντως ειναι πολυ περισσοτερες οι φορες που εχω δει αμαξι να κολλαει στα διοδια επειδη ο οδηγος ψαχνει ψιλα την τελευταια στιγμη, η επειδη του πεφτουν τα χρηματα εξω, παρα με το e-pass (που λειτουργει οπως και μια συνηθισμενη χρεωστικη)

 

Το θεμα δεν ειναι αυτο, αλλα το γιατι να ειναι αναγκασμενος αυτος που χρησιμοποιει μηχανη να κανει τα παραπανω βηματα, ενω μπορει απλα να ακουμπησει την καρτα του και να φυγει.

 

Ακομη και με αμαξι να το παρεις το παραδειγμα, παλι λιγοτερο χρονο θες να πληρωσεις με καρτα απ'οτι να βγαλεις ψιλα, και να περιμενεις ρεστα. Στο παραδειγμα εβαλα μηχανη γιατι αυτοι τρωνε το μεγαλυτερο ζορι στα διοδια και φαινεται πιο καθαρα η διαφορα στον χρονο που θελει ο καθε τροπος πληρωμης. 

 

Και απο που σου προεκυψε η αισθηση οτι με καρτα αυξανεται ο μεσος χρονος πληρωμης; Και μαλιστα μου το τονιζεις και με ειρωνικη ερωτηση... Προφανως ειναι και αυτο μια χαζη υποθεση για να ενισχυσεις την θεση σου.

 

Θα στο αναλυσω απλα. Ολα εξαρτωνται. Αν πας σε διοδια που ζητανε 2.80 και εχεις ακριβως 2.80 ψιλα, φευγεις σε μηδενικο χρονο. Αν σκασεις και εχεις 10 ευρω, θα υπαρξει μια μικρη καθυστερηση για ρεστα. Σωστος; Ετσι αν πας με ανεπαφη καρτα, φευγεις παλι σε δευτερολεπτα. Αν πας με κλασικη (που πλεον καταργουνται) παλι θες ενα ελαχιστο διαστημα παραπανω να βαλεις το πιν σου.

 

Αλλα και παλι δεν ειναι το θεμα αυτο, ουτε προκειται να κατσω να αναλυω περετερω το ποσα δεπτερολεπτα θα κανει ο καθενας μας για να αντικρουσω τα κατα τα αλλα αβασιμα επιχειρηματα σου.

 

Το θεμα ειναι οτι τα διοδια πρεπει να εχουν POS, και αν οχι σε ολα, τουλαχιστον σε καποια κιοσκια τους.

 

Καλη συνεχεια :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως κακο...

 

Κακο που για να αντικρουσεις ενα απλο επιχειρημα (που στεκει) εμπλεξες μεσα, χρονους, και αναλογιες οχηματων. Θα σου προτεινα στο επομενο να λαβεις υποψιν και τον τυπο της επιταχυνσης για να δουμε αν τα αμαξια επιταχυνουν αποτελεσματικα μετα την σταση των διοδιων η αν θελει και αυτο φτιαξιμο.

 

Καθυστερηση σε μια ουρα μπορει να υπαρξει για οποιονδηποτε λογο, απο μηχανικη βλαβη, απο βλακεια του οδηγου αλλα και οτι αλλο. Δεν εισαι σε θεση να ξερεις. Σιγουρα παντως ειναι πολυ περισσοτερες οι φορες που εχω δει αμαξι να κολλαει στα διοδια επειδη ο οδηγος ψαχνει ψιλα την τελευταια στιγμη, η επειδη του πεφτουν τα χρηματα εξω, παρα με το e-pass (που λειτουργει οπως και μια συνηθισμενη χρεωστικη)

 

Το θεμα δεν ειναι αυτο, αλλα το γιατι να ειναι αναγκασμενος αυτος που χρησιμοποιει μηχανη να κανει τα παραπανω βηματα, ενω μπορει απλα να ακουμπησει την καρτα του και να φυγει.

 

Ακομη και με αμαξι να το παρεις το παραδειγμα, παλι λιγοτερο χρονο θες να πληρωσεις με καρτα απ'οτι να βγαλεις ψιλα, και να περιμενεις ρεστα. Στο παραδειγμα εβαλα μηχανη γιατι αυτοι τρωνε το μεγαλυτερο ζορι στα διοδια και φαινεται πιο καθαρα η διαφορα στον χρονο που θελει ο καθε τροπος πληρωμης. 

 

Και απο που σου προεκυψε η αισθηση οτι με καρτα αυξανεται ο μεσος χρονος πληρωμης; Και μαλιστα μου το τονιζεις και με ειρωνικη ερωτηση... Προφανως ειναι και αυτο μια χαζη υποθεση για να ενισχυσεις την θεση σου.

 

Θα στο αναλυσω απλα. Ολα εξαρτωνται. Αν πας σε διοδια που ζητανε 2.80 και εχεις ακριβως 2.80 ψιλα, φευγεις σε μηδενικο χρονο. Αν σκασεις και εχεις 10 ευρω, θα υπαρξει μια μικρη καθυστερηση για ρεστα. Σωστος; Ετσι αν πας με ανεπαφη καρτα, φευγεις παλι σε δευτερολεπτα. Αν πας με κλασικη (που πλεον καταργουνται) παλι θες ενα ελαχιστο διαστημα παραπανω να βαλεις το πιν σου.

 

Αλλα και παλι δεν ειναι το θεμα αυτο, ουτε προκειται να κατσω να αναλυω περετερω το ποσα δεπτερολεπτα θα κανει ο καθενας μας για να αντικρουσω τα κατα τα αλλα αβασιμα επιχειρηματα σου.

 

Το θεμα ειναι οτι τα διοδια πρεπει να εχουν POS, και αν οχι σε ολα, τουλαχιστον σε καποια κιοσκια τους.

 

Καλη συνεχεια :)

Δεν μπηκα στη διαδικασια να αντικρουσω καποιο επιχειρημα σου.

Αναφερθηκα στο παραδειγμα που χρησιμοποιησες και ρωτησα αν αντιλαμβανεσαι οτι ειναι ατυχες.

 

Απ'οτι φαινεται συνεχιζεις να αδυνατεις να το αντιληφθεις. Δυστυχως δεν μπορω να κανω κατι παραπανω για το αυτονοητο, κι ενω ηδη το εξηγησα και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπηκα στη διαδικασια να αντικρουσω καποιο επιχειρημα σου.

Σε ρωτησα αν καταλαβαινεις πως το παραδειγμα που χρησιμοποιησεις (ειτε η αποψη σου ειναι σωστη, ειτε οχι), ηταν ατυχες.

 

Απ'οτι φαινεται συνεχιζεις να αδυνατεις να το αντιληφθεις.

 

Κακο..

 

17:13 το ποστ, 17.15 απαντηση.

 

Απο τους συζητητες που διβαζουν και κατανοουν το κειμενο του συνομιλητη τους βλεπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17:13 το ποστ, 17.15 απαντηση.

 

Απο τους συζητητες που διβαζουν και κατανοουν το κειμενο του συνομιλητη τους βλεπω.

Θα εκτιμουσα αν εκανες και μια προσπαθεια να γραψεις και στα ελληνικα το παραπανω ποστ που δεν βγαζει νοημα.

 

ΥΓ. Κρατα και την ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Legend το έγραψα και πριν ή μηχανή είναι οχήμα το οποίο όπως έχει τις ίδιες υποχρεώσεις με ένα αμάξι έτσι έχει και τις ίδιες απαιτήσεις για αυτό η αναλογία δεν μας απασχολεί εκτός αν ξεκινήσουμε να πληρώσουμε τα πάντα αναλογικά με τον αριθμό οχημάτων.

 

Επίσης διόδια έχει και η Αττική οδός που εκεί η αναλογία αλλάζει.

 

Να υποθέσω ότι αν είσαι πίσω μου και με δεις να κατεβαίνω από τη μηχανή(για περισσότερη ασφάλεια), να βγάζω γάντια, να ψάχνω λεφτά, να πληρώνω, να βάζω τα ρέστα μέσα, να φοράω γάντια να ανεβαίνω στη μηχανή και να φεύγω που θα πάρει αρκετά παραπάνω από το χρόνο που Κάνει το αμάξι δε θα σου αρέσει υποθέτω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...