Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή Διοδίων με Πιστωτική Κάρτα


Highlander

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ καλά κάνει.

Δεν ξέρω ποια είναι η κατάσταση (νομοθετικά εννοώ) αφού δεν με προβλημάτισε μέχρι τώρα (έκανα κάποια ταξίδια τελευταία αλλά πλήρωνα πάντα μετρητά και δεν το σκέφτηκα).

Αλλά αν όντως το "παίζουν" έτσι σκέφτομαι να αρχίσω κι εγώ τις μανούρες.

Δε γίνεται να υποχρεώνει τον κάθε σαλεπιτζή (χωρίς διάθεση προσβολής των ανθρώπων) να έχει μηχανάκι (or else) και να μην έχουν αυτοί. Όταν μάλιστα, σε εποχή cc, ένα ταξίδι στην Θεσ/νίκη θα σου αφαιρέσει κάνα 60άρι από τα πολύτιμα μετρητά

Και ούτε βέβαια είναι λύση το να βγάλω κάρτα διελεύσεων όταν είμαι περιστασιακός χρήστης.

Βέβαια, εδώ είμαστε και να το θυμόμαστε, αν τελικά γενικευθεί η χρήση κάρτας στα διόδια είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι το κόστος (προμήθεια, μηχανάκια, κλπ) θα μετακυλιστεί στο τιμή με αναπροσαρμογή της σύμβασης ;)

 

υγ Αν κάποιος περάσει από τα (τόσο πίσω από εμάς :P ) Σκόπια, μια χαρά πληρώνει και με κάρτα (και μάλιστα εκεί δεν μιλάμε για διόδια των 3-4 ευρώ αλλά για το ποσό των 1,5)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλα κανεις απλα λυπαμε τους πισω που θα εχει γινει ουρα κανενα χιλιομετρο.

 

:)

Σε 1-2 περιπτώσεις με έχουν βρίσει, αλλά το πρόβλημα δεν το προκαλώ εγώ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλα κανεις απλα λυπαμε τους πισω που θα εχει γινει ουρα κανενα χιλιομετρο.

 

:)

 

Αυτό δεν είναι δικό του θέμα.

Και αν και η πρώτη σκέψη που θα μου ερχόταν, αν ήμουν στην ουρά, είναι "τον π...στη που μας καθυστερεί" πρέπει να μάθουμε να διαχωρίζουμε ποιος πραγματικά φταίει. Αυτός που φαίνεται ή ο αφανής.

 

(φαντάζομαι ότι ο υπάλληλος μπορεί να λέει, ιδιαίτερα δυνατά για να ακουστεί, κάτι σαν "μα σας παρακαλώ κύριε, δώστε μου την ταυτότητά σας. Δεν βλέπετε που καθυστερείτε τόσο κόσμο;") ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα επόμενα διόδια θα πληρώσω με κάρτα λοιπόν.

Troll mode :)
Αν οι πίσω έχουν θέμα θα τους πω να τσοντάρουν από 0.50 - 0.20 € (χαχαχαχα) ή ακόμα καλύτερα όποιος είναι μαζί μου να σηκώσει την πιστωτική , χρεωστική του ψηλά 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επόμενη φορά που θα ταξιδέψω και θα χρειαστεί να περάσω διόδια θα σε καλέσω.

Δεν είναι να χάνεις τέτοια σκηνικά.

Επίσης θα πρέπει να αναφέρουμε (στον κόσμο) πως είσαι και λίγο περίεργος και σου αρέσουν τα νταβαντούρια :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 1-2 περιπτώσεις με έχουν βρίσει, αλλά το πρόβλημα δεν το προκαλώ εγώ.

 

Το πρόβλημα το προκαλείς εσύ και το κακό είναι πως δεν το προκαλείς άθελα σου αλλά συνειδητά και έχοντας πλήρη γνώση.

Το topic το άνοιξες για να "εισπράξεις" κάποια μπράβο (και θα πάρεις αρκετά γιατί τα διόδια είναι αρκετά αντιπαθητικά σε πολλούς, συμπεριλαμβανομένου και εμένα) ώστε να νιώσεις και ηθικά δικαιωμένος για τις επιλογές και τις πράξεις σου.

Εγώ λοιπόν θα πρωτοτυπήσω κάπως και δεν θα σου πω μπράβο. Αντιθέτως θα σου πω πως η συμπεριφορά σου είναι ανώριμη και ταλαιπωρείς πρώτα τον εαυτό σου, αυτούς που ακολουθούν και τους υπαλλήλους. Και όλα αυτά για ένα καπρίτσιο.

Το πρόβλημα σου είναι πως δεν σου αρέσουν τα διόδια και προσπαθείς να εκδικηθείς τις εταιρίες που τα εισπράττουν κάνοντας τη ζώη τους δύσκολη. Τελικά δυσκολεύεις τον εαυτό σου, αυτούς που ακολουθούν και τους υπαλλήλους. Κατ' εμέ δεν το καταφέρνεις το σκοπό σου.

Όπως σου είπα ούτε εμένα μου αρέσουν τα διόδια. Σε πολλές περιπτώσεις (όχι όλες) τα θεωρώ ληστρικά τα ποσά που χρεώνουν και όπου μπορώ να τα αποφύγω, τα αποφεύγω. Όταν περνάω όμως από τα διόδια ούτε φασαρία κάνω ούτε ταλαιπωρώ τους δίπλα. Πληρώνω το αντίτυπο, μου λένε καλό δρόμο, λέω και εγώ ευχαριστώ και προχωράω. Το βρίσκω πιο ώριμη αντιμετώπιση σε σχέση με αυτό που κάνεις. Και όπως σου είπα δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα, ούτε εσύ ούτε οι δίπλα. Ξανασκέψου το πιο ώριμα.

 

Υ.Γ. Υποχρεωτικά τα POS (και με αυτό διαφωνώ προσωπικά) έγιναν φέτος τέλος Ιουλίου (28 Ιουλίου) και όχι από πέρσι που ξεκίνησες την εκστρατεία σου.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα το προκαλείς εσύ και το κακό είναι πως δεν το προκαλείς άθελα σου αλλά συνειδητά και έχοντας πλήρη γνώση.

Το topic το άνοιξες για να "εισπράξεις" κάποια μπράβο (και θα πάρεις αρκετά γιατί τα διόδια είναι αρκετά αντιπαθητικά σε πολλούς, συμπεριλαμβανομένου και εμένα) ώστε να νιώσεις και ηθικά δικαιωμένος για τις επιλογές και τις πράξεις σου.

Εγώ λοιπόν θα πρωτοτυπήσω κάπως και δεν θα σου πω μπράβο. Αντιθέτως θα σου πω πως η συμπεριφορά σου είναι ανώριμη και ταλαιπωρείς πρώτα τον εαυτό σου, αυτούς που ακολουθούν και τους υπαλλήλους. Και όλα αυτά για ένα καπρίτσιο.

 

Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο.

 

Εγω πάλι αναρωτιέμαι γιατί τα pos έγιναν υποχρεωτικά για όλες σχεδόν τις επιχειρήσεις και όχι για τα διόδια? :wacko:

 

 

Από τη στιγμή που υπάρχουν τα e-pass, το να κάνεις την πληρωμή με κάρτα υηποχρεωτική στα διόδια είναι ΒΛΑΚΕΙΑ και πεταμένα λεφτά / πόροι (περα από πιθανά πρακτικά προβλήματα).

 

Το αντίθετο θα έβγαζε πιο λογική, να απαγορέυεται η πληρωμή με κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ. Υποχρεωτικά τα POS (και με αυτό διαφωνώ προσωπικά) έγιναν φέτος τέλος Ιουλίου (28 Ιουλίου) και όχι από πέρσι που ξεκίνησες την εκστρατεία σου.

Σωστο, αλλα το κρατος, δεν ηταν το πρωτο που επρεπε να δωσει το παραδειγμα? Ή εστω η εταιρεια που εχει συμβαση με το κρατος να εκμεταλευεται τις εθνικες οδους?

Δεν μιλαμε για το ψιλικατζιδικο της γειτονιας που το αφησε για τελευταια στιγμη. Ουτε για μικρους τζιρους ωστε να περναει αβαβα.

Μεσα στο καλοκαιρι εδωσα κανα 100αρικο για διοδια Αθηνα-Φοινικουντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flame war μυρίζει, αλλά σε κάθε περίπτωση δε μπορείς να κατηγορήσεις έναν άνθρωπο που ζητάει το αυτονόητο...

 

Το ζήτημα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να υπάρχει χρόνος και διάθεση να ψάξεις να βρεις το δίκιο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το πρόβλημα το προκαλείς εσύ και το κακό είναι πως δεν το προκαλείς άθελα σου αλλά συνειδητά και έχοντας πλήρη γνώση.

Το topic το άνοιξες για να "εισπράξεις" κάποια μπράβο (και θα πάρεις αρκετά γιατί τα διόδια είναι αρκετά αντιπαθητικά σε πολλούς, συμπεριλαμβανομένου και εμένα) ώστε να νιώσεις και ηθικά δικαιωμένος για τις επιλογές και τις πράξεις σου.

Εγώ λοιπόν θα πρωτοτυπήσω κάπως και δεν θα σου πω μπράβο. Αντιθέτως θα σου πω πως η συμπεριφορά σου είναι ανώριμη και ταλαιπωρείς πρώτα τον εαυτό σου, αυτούς που ακολουθούν και τους υπαλλήλους. Και όλα αυτά για ένα καπρίτσιο.

Το πρόβλημα σου είναι πως δεν σου αρέσουν τα διόδια και προσπαθείς να εκδικηθείς τις εταιρίες που τα εισπράττουν κάνοντας τη ζώη τους δύσκολη. Τελικά δυσκολεύεις τον εαυτό σου, αυτούς που ακολουθούν και τους υπαλλήλους. Κατ' εμέ δεν το καταφέρνεις το σκοπό σου.

Όπως σου είπα ούτε εμένα μου αρέσουν τα διόδια. Σε πολλές περιπτώσεις (όχι όλες) τα θεωρώ ληστρικά τα ποσά που χρεώνουν και όπου μπορώ να τα αποφύγω, τα αποφεύγω. Όταν περνάω όμως από τα διόδια ούτε φασαρία κάνω ούτε ταλαιπωρώ τους δίπλα. Πληρώνω το αντίτυπο, μου λένε καλό δρόμο, λέω και εγώ ευχαριστώ και προχωράω. Το βρίσκω πιο ώριμη αντιμετώπιση σε σχέση με αυτό που κάνεις. Και όπως σου είπα δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα, ούτε εσύ ούτε οι δίπλα. Ξανασκέψου το πιο ώριμα.

 

Υ.Γ. Υποχρεωτικά τα POS (και με αυτό διαφωνώ προσωπικά) έγιναν φέτος τέλος Ιουλίου (28 Ιουλίου) και όχι από πέρσι που ξεκίνησες την εκστρατεία σου.

Άρθρο 65 Νόμος 4446/2016

 

Υ.Γ. : Έχω μεγαλώσει αρκετά για να ζητάω μπράβο σε ότι κάνω.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Από τη στιγμή που υπάρχουν τα e-pass, το να κάνεις την πληρωμή με κάρτα υηποχρεωτική στα διόδια είναι ΒΛΑΚΕΙΑ και πεταμένα λεφτά / πόροι (περα από πιθανά πρακτικά προβλήματα).

 

Το αντίθετο θα έβγαζε πιο λογική, να απαγορέυεται η πληρωμή με κάρτα.

 

Και δεν εχει καμια λογικη αυτο. Δηλαδη εγω που ειμαι σε νησι και περναω διόδια ας πουμε 1 φορα το χρονο πρεπει να βγαλω e-pass? Επισης δεχονται ολα τα διοδια e-pass?

 

Θεωρω απαραιτητο να βαλουν POS στα διοδια και εξηγω γιατι

 

1) Με την μηχανη μου ειναι δυσκολο/χρονοβορο και εννοειται καθυστερω τους πισω. η διαδικασια ειναι αφου φτασεις μπροστα βαζεις νεκρα, ψαχνεις πορτοφολι, βγαζεις τα οποια λεφτα, πληρωνεις, παιρνεις ρεστα, αφου τα βαλεις ολα πισω στη θεση τους (πορτοφολι, τσεπη κλπ) μετα ξεκινας, Στο αμαξι εχεις τα λεφτα/πορτοφολι σε καποια θεση και μολις τα παιρνεις απλα τα αφηνεις και συνεχιζεις, και επισης δεν χανεις τον χρονο να βαλεις νεκρα κλπ γιατι τα ποδια σου δεν τα χρειαζεσαι

 

2) Δεν χρειαζεται να υπολογιζω ποσα θα χρειαστω για το ταξιδι για να εχω βγαλει τα λεφτα απο πριν. 

 

3) Γιατι να υποχρεωνονται ολοι οι αλλοι και οχι αυτοι?

 

Ειδικα με τις ανεπαφες συναλλαγες ο χρονος πληρωμης γινεται πολυ πιο γρηγορος και χωρις πολλα πολλα. Περνας την καρτα παιρνεις αποδειξη και για σας

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...