Προς το περιεχόμενο

πολιτικός ή θρησκευτικός γάμος ? (ζητείται νομική συμβουλή)


aristos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόβλημα του/ης βέβαια, γιατί και εκείνη/ος που επέλεξε ήταν και επιλογή του/ης. Αυτό έγραψα και παραπάνω.

 

 

Για τον καθένα η λέξη μπορεί να σημαίνει ότι ο καθένας επιθυμεί. Το πως θα "βαφτίσει" τον γάμο είναι δικό του θέμα αλλά και τελείως άσχετο με την όλη συζήτηση

 

Η ετυμολογία όμως είναι η παραπάνω, είτε σου αρέσει είτε δεν σου αρέσει.

Το πως θα το ονομάζεις εσύ και τι σημαίνει για σένα (και για τον καθένα, όπως και για εμένα πχ.) είναι αδιάφορο για τους υπόλοιπους.

 

 

Εντελώς άσχετα πράγματα με την συζήτηση.

 

 

Αλήθεια, την Βίβλο (που είναι το ευαγγέλιο για τους πιστούς) την έχεις ανοίξεις ποτέ να δεις τι γράφει, ή μπα;

Ξέρω, πάλι θα μου πεις τι νομίζεις εσύ :rolleyes:

(και όχι ο χριστός σου που ανέφερες, και που αναφέρει η Βίβλος, όσον αφορά την στάση του)

 

 

Συνολικά, επιβεβαιώνεις ότι σου είπα προηγουμένως, ότι δηλαδή 3 πουλάκια κάθονται..

Την Βιβλο την εχω διαβασει αρκετες φορες και ο γαμος δεν "βαπτιζεται" απο κανεναν, ειναι ενας και ιδιος στους αιωνας.Οι λογοι ειναι διαφορετικοι για τον καθενα και αυτο φαινεται απο την ημερομηνια ληξης του Γαμου, που ειναι απο 1 μηνα μεχρι το τελος της ζωης που ειναι και το ζητουμενο.Οταν με το καλο παντρευτεις, αναλυσε μας τον Γαμο, μπας και ξεστραβωθουμε και  παντρευτηκαμε  απο λαθος λογο.Εχω αλλες 2 ευκαιριες, κατ' οικονομια τις Εκκλησιας.Κατα την Βιβλο μονο ο θανατος χωριζει το ζευγαρι, και εν ζωη η μοιχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν έτη 2017 και υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που πιστεύουν σε βίβλους και κοράνια και το έχουν και τιμή τους και καμάρι τους!

Δεν υπάρχει ελπίδα λέμε!No hope!
Δεν θα πω πολλά,απλά παραθέτω 2 βίντεο του τρισμέγιστου George Carlin που βάζει τα πράγματα για την θρησκεία στην θέση τους σε 1 λεπτό!

 

Short version:
https://www.youtube.com/watch?v=87f72AX8YA0

Long version:
https://www.youtube.com/watch?v=RHot3XQQ_5Q


ΥΓ. Για τον ξεπερασμένο θεσμό του γάμου δεν θα σχολιάσω ΑΛΛΑ αν έπρεπε  για τον όποιο λόγο να ''παντρευτώ'' δεν θα επέλεγα με τίποτα τον κλαυσίγελο της θρησκευτικής τελετής.Πολιτικός γάμος ή ακόμη καλύτερα σύμφωνο συμβίωσης.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε καλε βρε φιλε που μας ξεστραβωσες.Μιλαμε ο τυπος εσωσε την ανθρωποτητα.Μας ελυσε ολα τα αιωνια ερωτηματα.Εκει που ειναι τωρα θα λεει το ιδια; Δεν νομιζω.

Kαι τελος η ελπιδα προυποθετει πιστη.Αλλιως σε ποιον να ελπισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε καλε βρε φιλε που μας ξεστραβωσες.Μιλαμε ο τυπος εσωσε την ανθρωποτητα.Μας ελυσε ολα τα αιωνια ερωτηματα.Εκει που ειναι τωρα θα λεει το ιδια; Δεν νομιζω.

Kαι τελος η ελπιδα προυποθετει πιστη.Αλλιως σε ποιον να ελπισεις.

BzAYuAMCEAAc7L5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Kαι τελος η ελπιδα προυποθετει πιστη.Αλλιως σε ποιον να ελπισεις.

Αυτό απο μονο του ειναι μια τεράστια συζήτηση, χωρίς αναγκαία να υπάρχει κάποιο θεϊκό στοιχείο στη συζήτηση. Η ελπίδα ειναι ένας βασικός κινητήριος μοχλός της ανθρωπότητας αλλά γιατί σώνει και καλά πρεπει άλλος να κανονιζει αν θα δουλευει και πότε θα εχει αποτελέσματα; Και να τον/τους ευχαριστώ είτε δουλέψει ή οχι (ο μοχλός) ;

 

 

Να σε καλε βρε φιλε που μας ξεστραβωσες.Μιλαμε ο τυπος εσωσε την ανθρωποτητα.Μας ελυσε ολα τα αιωνια ερωτηματα.

 

 

Ενω και χωρίς αυτόν η ανθρωπότητα ζουσε και ζεί σε ένα επιγειο παράδεισο, χωρίς προβλήματα, αδικία, πολέμους, δυστυχία, πείνα, ατυχήματα, καταστροφές, Ολα λειτουργουσαν και λειτουγουν τέλεια κάτω απο ενα πρίσμα αγαπης. Ξέρω, ξέρω, πίστευε και μη ερεύνα (χωρίς το κόμμα).

 

 

Εκει που ειναι τωρα θα λεει το ιδια; Δεν νομιζω.

 

 

Εκεί που ειναι τώρα, σιγουρα δε μιλά καθολου γιατί πλεον εχει γίνει χώμα. Εκτός αν εννοείς την ψυχή του και την κόλαση, οποτε ... άσε ας μη γίνω άλλο κυνικός. 

 

Είμαι απολυτα υπερ της ελευθερίας έκφρασης και της ελευθερη βουλησης, κάθε ένας εχει το απολυτο δικαίωμα των επιλογών του. Σεβαστό 100%. Οπως δε θα ενοχλήσω-χλευάσω κάποιον που θέλει να πάει στην εκκλησία την Κυριακή το πρωί, ισάξια αρνουμαι να μου κάνουν παρατήρηση γιατί την Κυριακή δεν πήγα στην Εκκλησία και πήγα για δουλειά, έκανα βόλτα, πήγα εκδρομή, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...