Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, natasapop είπε

Τσέκαρα κάποιες παραγγελίες μέσω της πλατφόρμας του AliExpress και μου βγάζει πως οι παραγγελίες με μέθοδο αποστολής AliExpress Saver Shipping έχουν κάνει  Εκκαθάριση στο Τελωνείο ΟΥΓΓΑΡΙΑΣ με Επιτυχή εκτελωνισμό Στις 2021-07-30 18:55 

Οποτε Ελλάδα θα ξανά περάσουν από το δικό μας των ΕΛΤΑ?

και από την στιγμή που έγινε ο εκτελωνισμός στην Ουγγαρία υπάρχει περίπτωση να μου βάλουν χρεώσεις από εκείνη την χώρα?

 

Στην Ελλάδα το μόνο που βλέπω μέχρι στιγμής στο tracking είναι 

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 06-08-2021 10: ΟΥΓΓΑΡΙΑ
ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 18-08-2021 05:27 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Πάντα κοιτάς το ελτα τρακινγκ τι σου λέει. Τώρα δεν σου λέει και πολλά άστο το δέμα να μπει στην χώρα πρωτα και μετά βλέπεις αν θα πάει για εκτελωνισμό. Στην Ουγγαρία δεν σου εκτελωνιζουν τπτ και δεν χρεώνουν από εκεί.

 

1 ώρα πριν, vasilispas είπε

Παιδες σημερα η αναζητηση Ελτα μου βγαζει αυτο..τι γινεται;;;

αναζήτησή σας δεν μπόρεσε να ολοκληρωθεί λόγω τεχνικού προβλήματος.
Παρακαλούμε ξαναπροσπαθήστε αργότερα ή επικοινωνήστε με την Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Πελατών.

Αντιστοιχα τν Ελτα κουριερ που ειναι το ιδιο....θα μας τρελανουν;;;

ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ 17-08-2021 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-08-2021 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-

Δεν είναι τπτ. Και εμένα έβγαζε τέτοιο σφάλμα όταν έκανα αναζήτηση, αλλά αν κάνω μια προσπάθεια λίγο αργότερα δουλεύει. Όλα καλά από εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Πάντα κοιτάς το ελτα τρακινγκ τι σου λέει. Τώρα δεν σου λέει και πολλά άστο το δέμα να μπει στην χώρα πρωτα και μετά βλέπεις αν θα πάει για εκτελωνισμό. Στην Ουγγαρία δεν σου εκτελωνιζουν τπτ και δεν χρεώνουν από εκεί.

 

Δεν είναι τπτ. Και εμένα έβγαζε τέτοιο σφάλμα όταν έκανα αναζήτηση, αλλά αν κάνω μια προσπάθεια λίγο αργότερα δουλεύει. Όλα καλά από εκεί. 

Ειναι φυσιολογικο να μν εχει περασει ακομη τελωνειο;;unregistered απο   Usa

17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Ειναι φυσιολογικο να μν εχει περασει ακομη τελωνειο;;unregistered απο   Usa

17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ

Εμένα έχει κολλήσει ένα δέμα από Κίνα κατά τον ίδιο τρόπο, παραγγελία 20/6 και 18/8 άρχισε να λειτουργεί το ελτα τρακινγκ και δείχνει ότι και σε σένα. Έκανα 7 παραγγελίες και μόνο αυτή κόλλησε, τις άλλες παρέλαβα αρκετά νωρίτερα. Οπότε θα έλεγα ότι δεν είναι πολυ φυσιολογικό αλλά δεν μπορείς να κάνεις και τπτ. Εγώ προσωπικά αν δεν λάβω το δέμα σε 16 μέρες θα κάνω dispute στο aliexpress και ξεκαθάρισα, ευτυχώς δεν κολλησε ένα σημαντικό δέμα από τα 7 που περίμενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, natasapop είπε

Τσέκαρα κάποιες παραγγελίες μέσω της πλατφόρμας του AliExpress και μου βγάζει πως οι παραγγελίες με μέθοδο αποστολής AliExpress Saver Shipping έχουν κάνει  Εκκαθάριση στο Τελωνείο ΟΥΓΓΑΡΙΑΣ με Επιτυχή εκτελωνισμό Στις 2021-07-30 18:55 

Οποτε Ελλάδα θα ξανά περάσουν από το δικό μας των ΕΛΤΑ?

και από την στιγμή που έγινε ο εκτελωνισμός στην Ουγγαρία υπάρχει περίπτωση να μου βάλουν χρεώσεις από εκείνη την χώρα?

 

Στην Ελλάδα το μόνο που βλέπω μέχρι στιγμής στο tracking είναι 

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 06-08-2021 10: ΟΥΓΓΑΡΙΑ
ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 18-08-2021 05:27 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

περιμένω και εγώ ένα ίδιο μέσω Ουγγαρίας που έδειξε ότι εκτελωνιστηκε εκεί, μένει να δούμε το θα γίνει όταν φτάσουν εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Εμένα έχει κολλήσει ένα δέμα από Κίνα κατά τον ίδιο τρόπο, παραγγελία 20/6 και 18/8 άρχισε να λειτουργεί το ελτα τρακινγκ και δείχνει ότι και σε σένα. Έκανα 7 παραγγελίες και μόνο αυτή κόλλησε, τις άλλες παρέλαβα αρκετά νωρίτερα. Οπότε θα έλεγα ότι δεν είναι πολυ φυσιολογικό αλλά δεν μπορείς να κάνεις και τπτ. Εγώ προσωπικά αν δεν λάβω το δέμα σε 16 μέρες θα κάνω dispute στο aliexpress και ξεκαθάρισα, ευτυχώς δεν κολλησε ένα σημαντικό δέμα από τα 7 που περίμενα. 

Εγω το παρακολουθουσα κανονικα απο usa....ολα καλα .κ μπηκε 17 του μηνα ελλαδα...απο τοτε καμια ενημερωση απο τελωνειο...ειναι unregistered αξιας 70 δολλαριων..εννοειται οτι πληρωσα με paypal κ θα παρω τα χρηματα πισω εαν δν παραλαβω.. το Vat το εχω πληρωμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω κ εγω ρε παιδια, από 9/7 κολλημένο στο "εκφορτωση από μεταφορικο μέσο".

Στο τηλ μου λενε ότι πρέπει να έχει περάσει τελωνείο όμος δεν γίνεται update στο τρακ, γιατί είναι απλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stv6958 είπε

Τι να πω κ εγω ρε παιδια, από 9/7 κολλημένο στο "εκφορτωση από μεταφορικο μέσο".

Στο τηλ μου λενε ότι πρέπει να έχει περάσει τελωνείο όμος δεν γίνεται update στο τρακ, γιατί είναι απλό

Κ εμενα απλο με usps ηρθε...μακαρι να ερθει κ ας πληρωσω τν εκτελωνισμο....μονο usa βρισκω το προιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, stv6958 είπε

Τι να πω κ εγω ρε παιδια, από 9/7 κολλημένο στο "εκφορτωση από μεταφορικο μέσο".

Στο τηλ μου λενε ότι πρέπει να έχει περάσει τελωνείο όμος δεν γίνεται update στο τρακ, γιατί είναι απλό

εμένα μου είπαν ότι δεν έχει περάσει τελωνείο ακόμη

 

Κωδικός Αντικειμένου: UUχχχχχχχχχCN
Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
16/7/2021, 15:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
16/7/2021, 15:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι να ναι.. ένα άλλο παρομοιο πακετο που ήρθε επίσης 9/7 πέρασε τελωνείο στις 19/7.

το άλλο κόλλησε εκεί. να τα βάλανε σε διαφορετικούς σάκους? δεν ξέρω. Το μόνο βέβαιο είναι ότι στα ΓΕΤΑ κάνουν ότι θέλουν όποτε τους καπνίσει. Υπομονή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε δέμα πριν λίγες μερεςμε παραγγελία μέσα Ιουνίου, το οποίο ήταν της μορφής UH--BE και δεν πέρασε κανένα έλεγχο και δεν ήρθε κανένας φόρος. 

 

Μάλλον σε μερικές περιπτώσεις είναι ακόμα θέμα τύχης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορει να μου εξηγήσει κάποιος γιατί έχω μπερδευτεί ..

Γιατί μου βγάζει πως έχει ολοκληρωθεί η τελωνειακή διαδικασία στη Ουγγαρια ?

και δεν είναι σε ένα δέμα αλλά σε αλλά 50 το ίδιο.. μίλησα και με το aliexpress και μου είπαν πως οι τελωνειακές διαδικασίες έχουν ολοκληρωθεί στην Ουγγαρία και από εκεί και μετα έφυγαν για Ελλάδα τα δέματα για παράδοση κατευθείαν 

Μήπως γίνεται εν τέλη στην Ουγγαρία ο εκτελωνισμός (κολπακι του αλι) και από εκεί και πέρα αναλαμβάνει το ΕΛΤΑ την παράδοση και μόνο?

 

 

 

  Το tracking από Hungarian post 

  • 18 Aug 202105:27
     
    Dispatch UnloadedAthens Airmail Center
     
     GREECE POST
  • 06 Aug 202100:10
     
    Departure From Outward Office Of ExchangeHungary
     
     GREECE POST
  • 05 Aug 202117:11
     
    Arrive at destination country
     
     CAINIAO
  • 30 Jul 202110:56
     
    Import clearance success
     
     CAINIAO
  • 30 Jul 202109:51
     
    Import clearance start
     
     CAINIAO
  • 30 Jul 202104:25
     
    Linehaul Arrival:Arrived BudapestBudapest

 

D8A15E99-ABE9-421B-A810-C512D9FA9A43.jpeg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σήμερα πήγα να παραλάβω τρία δεματάκια αξίας κάτω των €3 το καθένα με φόρο και χρέη εκτελωνισμού σχεδόν άλλα €3 το καθένα. Ήταν όλα παραγγελίες πριν την 1/7 (πριν μάθω δυστυχώς για τον νέο κανονισμό).

Παρατήρησα ότι τις πρώτες βδομάδες του Ιουλίου τα περισσότερα μου έφταναν στο σπίτι κατευθείαν χωρίς να περάσουν τελωνείο. Ήταν όλα τους, βέβαια, πολύ μικρά σε σχήμα φακέλου. Από μέσα Ιουλίου και μετά ανεξαρτήτως μεγέθους ό,τι έφτανε που είχα παραγγείλει πριν την 1/7 πέρασε τελωνείο. Δεν έχει «γλιτώσει» κανένα άλλο, οπότε μάλλον πλέον δεν αφήνουν τίποτα να περάσει. Άλλοι, βέβαια, όπως βλέπω, παραλαμβάνουν ακόμη κάποια από τα προ 1/7 δέματα ελεύθερα. Ίσως να είναι θέμα τύχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ δέματα μεγάλα που παρεγγειλα μετά από 1/7 πέρασαν κανονικά και χωρίς έλεγχο. Αξίας 50+€ το καθένα. Δεν μπορεί να είμαι τόσο κολοφαρδος... Ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logo15 είπε

Παιδιά εγώ δέματα μεγάλα που παρεγγειλα μετά από 1/7 πέρασαν κανονικά και χωρίς έλεγχο. Αξίας 50+€ το καθένα. Δεν μπορεί να είμαι τόσο κολοφαρδος... Ε;

Εμειναν μερες στο τελωνειο;;η περνουσαν γρηγορα απο εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...