Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, spartak1 είπε

Eίναι πιθανόν, λόγω των μαζικών καθυστερήσεων, οι Ελληνες να ζητούσαν dispute οπότε να στέλνουν πλέον με πιο αξιόπιστες εταιρίες που έχουν Tracking. Απλά μια υπόθεση...

Αυτό ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα και εγώ ύστερα από τα χαμένα δέματα που είχα από ali/ebay.
Αλλά μετά είδα ότι μεταφορικά έχουν βάλει και στις άλλες χώρες και όχι αποκλειστικά στην Ελλάδα.
Και η πλάκα είναι ότι έχει χρέωση και το στέλνουν ως απλό, Small Packet Plus αντί για China Post Registered .
Μάλλον με κάποια αλλαγή στην πλατφόρμα του aliexpress θα έχει να κάνει και επηρεάζει τους πωλητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, grinder_ είπε

Αυτό ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα και εγώ ύστερα από τα χαμένα δέματα που είχα από ali/ebay.
Αλλά μετά είδα ότι μεταφορικά έχουν βάλει και στις άλλες χώρες και όχι αποκλειστικά στην Ελλάδα.
Και η πλάκα είναι ότι έχει χρέωση και το στέλνουν ως απλό, Small Packet Plus αντί για China Post Registered .
Μάλλον με κάποια αλλαγή στην πλατφόρμα του aliexpress θα έχει να κάνει και επηρεάζει τους πωλητές.

Μην αγχωνεσαι, το κοστος δεν ανεβαινει.

Στο Aliexpress θα βρεις την ιδια συσκευη πχ 4ε συν 4ε μεταφορικα η στα 8ε με "δωρεαν" μεταφορικα.

Εγω παντως 5 χρονια αγοραζω απο εκει, εχω πανω απο 400 παραγγελιες και οσες εχω βαλει τελευταια δεν εχω δει καμια διαφορα σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, grinder_ είπε

Αυτό ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα και εγώ ύστερα από τα χαμένα δέματα που είχα από ali/ebay.
Αλλά μετά είδα ότι μεταφορικά έχουν βάλει και στις άλλες χώρες και όχι αποκλειστικά στην Ελλάδα.
Και η πλάκα είναι ότι έχει χρέωση και το στέλνουν ως απλό, Small Packet Plus αντί για China Post Registered .
Μάλλον με κάποια αλλαγή στην πλατφόρμα του aliexpress θα έχει να κάνει και επηρεάζει τους πωλητές.

Στα μικρα αντικειμενα εχει μια μικρη χρεωση οντως και σε απλες αποστολες (0.33 €). Ισως παιζει ρολο το update της πλατφορμας που εκαναν προσφατα.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2019 στις 12:29 ΠΜ, Salvation81 είπε

Μην αγχωνεσαι, το κοστος δεν ανεβαινει.

Στο Aliexpress θα βρεις την ιδια συσκευη πχ 4ε συν 4ε μεταφορικα η στα 8ε με "δωρεαν" μεταφορικα.

Εγω παντως 5 χρονια αγοραζω απο εκει, εχω πανω απο 400 παραγγελιες και οσες εχω βαλει τελευταια δεν εχω δει καμια διαφορα σε αυτο.

Δεν μιλάω για αυτή την περίπτωση, που πάντοτε συνέβαινε.
Εμπειρικά, όταν έκανες sortαρισμα ανά τιμή έβγαιναν πρώτα αυτά με "free shipping".
Τώρα ελάχιστα είναι χωρίς μεταφορικά γιατί το έχουν κάνει οι περισσότεροι και το κόστος ανεβαίνει πραγματικά.
Πχ. https://www.aliexpress.com/item/32683388753.html
Δεν ξέρω μπορεί να είναι ιδέα μου, εάν δεν έχετε δει αλλαγή στα προϊόντα που ψάχνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, grinder_ είπε

Δεν μιλάω για αυτή την περίπτωση, που πάντοτε συνέβαινε.
Εμπειρικά, όταν έκανες sortαρισμα ανά τιμή έβγαιναν πρώτα αυτά με "free shipping".
Τώρα ελάχιστα είναι χωρίς μεταφορικά γιατί το έχουν κάνει οι περισσότεροι και το κόστος ανεβαίνει πραγματικά.
Πχ. https://www.aliexpress.com/item/32683388753.html
Δεν ξέρω μπορεί να είναι ιδέα μου, εάν δεν έχετε δει αλλαγή στα προϊόντα που ψάχνετε.

4 παραγγελιες που εβαλα προχθες ηταν ολες με δωρεαν μεταφορικα. Αυτο βεβαια δεν σημαινει πως καποιοι δεν χρεωνουν πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρταται το προιον και τον πωλητη για κατι καλωδια του 1.80 ευρω ειχε 0,33 € ελαχιστα μεταφορικα η ελαχιστη διαθεσιμη επιλογη. Σε καποια αλλα ειναι ακομα δωρεαν. Κ παλι ομως το ali βγαινει φθηνοτερο απο το ebay 9 στις 10 φορες για τα ιδια προιοντα. Πολυ σπανια να ναι ακριβοτερο. Μια αλλη διαφορα ειναι οτι στο αλι βλεπεις και τον τροπο αποστολης (εταιρεια) ενω στο ebay σπανια αναφερει ταχυδρομικη εταιρεια.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω αγορασει 4-5 πραγματακια μικρης αξιας απο αρχες Μαρτιου. Ολα ειναι χωρις tracking number(unregistered) και κανενα δεν εχει φτασει ακομα. Οσα δεματα εχω αγορασει απο Aliexpress, κανενα δεν εχει κανει πανω απο 2 μηνες να ερθει και αυτα κοντεουν τους 3 μηνες. Εχει τυχει σε κανενα αλλο; Υπαρχει τοση καθυστερηση στα μη συστημενα;
 

Αλλα πραγματα που αγορασα και που ηταν registered ηρθαν γρηγορα.

Επεξ/σία από giannos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, giannos13 είπε

Εχω αγορασει 4-5 πραγματακια μικρης αξιας απο αρχες Μαιου. Ολα ειναι χωρις tracking number(unregistered) και κανενα δεν εχει φτασει ακομα. Οσα δεματα εχω αγορασει απο Aliexpress, κανενα δεν εχει κανει πανω απο 2 μηνες να ερθει και αυτα κοντεουν τους 3 μηνες. Εχει τυχει σε κανενα αλλο; Υπαρχει τοση καθυστερηση στα μη συστημενα;
 

Αλλα πραγματα που αγορασα και που ηταν registered ηρθαν γρηγορα.

Συνηθως οχι οταν μιλαμε για μη συστημενα - απλα. Ερχονται εντος 2μηνου μαξ. Τα registered αργουν πιο πολυ συγκριτικα με τα απλα αφου μπαινουν και σε αλλη διαδικασια ελεγχου. Δεν ειναι ομως κανονας.Εγραψες ομως αρχες Μαιου οποτε ειναι αρκετα νωρις για να ανησυχεις τοσο.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, aces είπε

Συνηθως οχι οταν μιλαμε για μη συστημενα - απλα. Ερχονται εντος 2μηνου μαξ. Τα registered αργουν πιο πολυ συγκριτικα με τα απλα αφου μπαινουν και σε αλλη διαδικασια ελεγχου. Δεν ειναι ομως κανονας.Εγραψες ομως αρχες Μαιου οποτε ειναι αρκετα νωρις για να ανησυχεις τοσο.

Μαρτιου ηθελα να γραψω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, giannos13 είπε

Μαρτιου ηθελα να γραψω! 

ε τοτε περιμενε αλλες 2 βδομαδες και ανοιξε dispute στο ali (τελη Μαιου) τελη του μηνα αφου δεις και ποτε ληγει η καθε παραγγελια ξεχωριστα για το οριο του dispute

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/5/2019 στις 8:25 ΜΜ, grinder_ είπε

Δεν μιλάω για αυτή την περίπτωση, που πάντοτε συνέβαινε.
Εμπειρικά, όταν έκανες sortαρισμα ανά τιμή έβγαιναν πρώτα αυτά με "free shipping".
Τώρα ελάχιστα είναι χωρίς μεταφορικά γιατί το έχουν κάνει οι περισσότεροι και το κόστος ανεβαίνει πραγματικά.
Πχ. https://www.aliexpress.com/item/32683388753.html
Δεν ξέρω μπορεί να είναι ιδέα μου, εάν δεν έχετε δει αλλαγή στα προϊόντα που ψάχνετε.

Το παρατηρησα (πιο προσεκτικα) δεν ξερω τελικα αν οφειλεται οτι αλλαξε λιγακι η πλατφορμα του αλι πχ για ROCK Official Store ή της Baseus Official (2 καταστηματα αξιοπιστα κ πολυ γνωστα με πολλες αξιολογησεις & πολλες παραγγελιες για Ελλαδα) κατι καλωδια, temp.glass κ θηκες ή bluetooth κλπ (απλα πραγματα) χρεωνουν πλεον μεταφορικα οταν πριν δεν χρεωναν.

Παραταυτα με το αλι ειμαι υπερευχαριστημενος σε σημειο που εκοψα τελειως το ακριβο ebay εδω κ 2.5 χρονια. Ακομα και σε dispute τηρουν τις προθεσμιες οταν υπαρχει σοβαρο προβλημα (οχι να ανοιγουμε αρκετα νωριτερα) αλλα και στις τιμες 9 στις 10 φορες ειναι φθηνοτερο. Οποτε ας χρεωσουν κ μεταφορικα. Παντως προσθεσαν καποιες ταχυδρ.υπηρεσιες γιατι κατι untracked ήρθαν απο Κίνα μεσω Τουρκιας :). Επιπλεον εχει τεραστια ποικιλια (σε συγκριση με το ebay) αφου μπαινουν ολοι οι πωλητες απο την τεραστια αγορα της Κίνας. Και το AliPay ειναι πιο γρηγορο απο το προβληματικο πλεον paypal για επιστροφη χρηματων οταν υπαρχει σοβαρος λογος.

Στις 19/5/2019 στις 1:31 ΜΜ, giannos13 είπε

Εχω αγορασει 4-5 πραγματακια μικρης αξιας απο αρχες Μαρτιου. Ολα ειναι χωρις tracking number(unregistered) και κανενα δεν εχει φτασει ακομα. Οσα δεματα εχω αγορασει απο Aliexpress, κανενα δεν εχει κανει πανω απο 2 μηνες να ερθει και αυτα κοντεουν τους 3 μηνες. Εχει τυχει σε κανενα αλλο; Υπαρχει τοση καθυστερηση στα μη συστημενα;
 

Αλλα πραγματα που αγορασα και που ηταν registered ηρθαν γρηγορα.

Εμενα (συνηθως) το ακριβως αντιθετο απο εσενα οταν ειναι untracked απλό δηλαδή ερχεται σφαίρα. Στον μηνα ή και λιγοτερο απο μηνα!!!! Τα registered αργουν & θελει υπομονη.

Ανοιξε dispute γιατι κλεινει ο μηνας (στους 2 μηνες ειναι η προθεσμια) στο αλι για τα untracked εφοσον τελικα δεν παρελαβες.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν μια περιοδος που πολλοι πωλητες ειχαν σαν τροπο αποστολης την SunYou και ειχα πολλα δεματα που δεν εφτασαν ποτε.

Τωρα βλεπω επικρατουν Cainiao και Yanwen, για να δουμε.

Γενικα παντα προτιμω china post ordinary small, δεν ειχα ποτε θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, devil-ji είπε

Τωρα βλεπω επικρατουν Cainiao και Yanwen, για να δουμε.

Γενικα παντα προτιμω china post ordinary small, δεν ειχα ποτε θεμα.

Το ιδιο κ εδω. Το καλυτερο στα untracked που δουλεψε πολυ (κ δουλευει ακομα αξιοπιστα) κ γρηγορα ειναι το China Post Ordinary Small Packet Plus. Τωρα παιζει πολυ Yanwen σαν 1η επιλογη αλλα ηρθαν σχετικα γρηγορα 3 μικρα με Yanwen (τα 2 πηγαν μεσω Τουρκιας) στον μηνα τα 2 και στις 15 μερες το 1..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

διαβαζω στα ελτα πλεον αυτο

Συγκεκριμένα, ταχυδρομικά αντικείμενα:

  • αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 € ή τα 45 € σε περίπτωση αποστολής μη–εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη), απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ.
  • αξίας από 22 € / 45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.
  • αξίας 150€ και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.

αλλαξε τιποτα? δηλαδη μεχρι 150ε δεν πληρωνουμε τα 15ε εξοδα εκτελωνισμου? εχει πληρωσει καποιος προσφατα τελωνειο?

Επεξ/σία από pcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...