Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Το 26ε απο που το βγαζεις; 22ε ειναι το επισημο "νουμερο" του τελωνειου συμπεριλαμβανομενων και των μεταφορικων.

ετσι ειναι. για 21.5ε μου ζητησαν αποδεικτικο. δεν πληρωσα τιποτα, το περασαν. αν ηταν 22.5 σιγουρα θα πληρωνα!

Επεξ/σία από pcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Το 26ε απο που το βγαζεις; 22ε ειναι το επισημο "νουμερο" του τελωνειου συμπεριλαμβανομενων και των μεταφορικων.

σωστός😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά. Θέλω ξανά την βοήθεια σας. Θέλω να κάνω μια παραγγελία από το AliExpress η οποία είναι στα 21€ αλλά μου δίνει ένα κουπόνι 3€ και έτσι η τιμή πέφτει στα 18€ με δωρεάν μεταφορικά με EMS. Η ερώτηση μου είναι αν θα πληρώσω τίποτα έξτρα εδώ στην Ελλάδα  λόγω που έρχονται με EMS.;; Θά είμαι ευγνώμων αν

 μπορεί να μου απαντήσει κάποιος  Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παραγγείλει πολλά μικρά πραγματάκια απο aliexpress, τα παρέλαβα μετά απο ένα μήνα, και επειδή ήταν κάτω των 20 ευρώ δεν πλήρωσα τελωνείο.
Το μονο προβλημα που αντιμετώπισα ήταν οτι δεν έλαβα καμία ειδοποίηση απο τα ΕΛΤΑ οτι ήρθαν τα πακέτα μου, ούτε εμφάνιζαν στο σύστημα οτι υπάρχουν στο ταχυδρομείο. Έπρεπε να πάω απο εκεί και να τα ψάξουν με το όνομά μου. Ακόμα δεν κατάλαβα τι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2019 στις 7:22 ΠΜ, masterone είπε

Γεια σας παιδιά εχω 2 δεματα με ιδια πορεία τα οποια είναι να φτασουν Καρδίτσα. Είναι φυσιολογικό να περνανε απο Θεσσαλονίκη?

Screenshot_2019-05-03-07-19-45-910_com.android.chrome.png

 

Συμπατριωτη,μολις σημερα παρελαβα το δικο μου το οποιο γραφει (εγραφε δλδ) ακριβως την ιδια πορεια με το δικο σου.Παλια πηγαιναν απο Κ.Δ Αττικης κατευθειαν Κ.Δ Λαρισας και την επομενη το ειχα στα χερια μου.Πρωτη φορα ειδα να πηγαινουν Κ.Δ Θεσσαλονικης.Παντως μην αγχωνεσαι,θα σου ερθει κανονικα το δεμα.

 

Στις 7/5/2019 στις 2:14 ΜΜ, Sissy Androna είπε

Γεια σας παιδιά. Θέλω ξανά την βοήθεια σας. Θέλω να κάνω μια παραγγελία από το AliExpress η οποία είναι στα 21€ αλλά μου δίνει ένα κουπόνι 3€ και έτσι η τιμή πέφτει στα 18€ με δωρεάν μεταφορικά με EMS. Η ερώτηση μου είναι αν θα πληρώσω τίποτα έξτρα εδώ στην Ελλάδα  λόγω που έρχονται με EMS.;; Θά είμαι ευγνώμων αν

 μπορεί να μου απαντήσει κάποιος  Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αφου η ατελεια ειναι στα 22€,οχι δεν θα πληρωσεις κατι.Η διαφορα οταν ερχονται με κουριερ (οι κουριερ χρεωνουν τα μαλλιοκεφαλα τους) ειναι οταν το πακετο ξεπερναει την ατελεια των 22€,οταν εισαι κατω απο 22€ δεν σε νοιαζει τιποτε.Μην αγχωνεσαι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Συμπατριωτη,μολις σημερα παρελαβα το δικο μου το οποιο γραφει (εγραφε δλδ) ακριβως την ιδια πορεια με το δικο σου.Παλια πηγαιναν απο Κ.Δ Αττικης κατευθειαν Κ.Δ Λαρισας και την επομενη το ειχα στα χερια μου.Πρωτη φορα ειδα να πηγαινουν Κ.Δ Θεσσαλονικης.Παντως μην αγχωνεσαι,θα σου ερθει κανονικα το δεμα.

Αφου η ατελεια ειναι στα 22€,οχι δεν θα πληρωσεις κατι.Η διαφορα οταν ερχονται με κουριερ (οι κουριερ χρεωνουν τα μαλλιοκεφαλα τους) ειναι οταν το πακετο ξεπερναει την ατελεια των 22€,οταν εισαι κατω απο 22€ δεν σε νοιαζει τιποτε.Μην αγχωνεσαι.

Σ'ευχαριστώ για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Συμπατριωτη,μολις σημερα παρελαβα το δικο μου το οποιο γραφει (εγραφε δλδ) ακριβως την ιδια πορεια με το δικο σου.Παλια πηγαιναν απο Κ.Δ Αττικης κατευθειαν Κ.Δ Λαρισας και την επομενη το ειχα στα χερια μου.Πρωτη φορα ειδα να πηγαινουν Κ.Δ Θεσσαλονικης.Παντως μην αγχωνεσαι,θα σου ερθει κανονικα το δεμα.

Αφου η ατελεια ειναι στα 22€,οχι δεν θα πληρωσεις κατι.Η διαφορα οταν ερχονται με κουριερ (οι κουριερ χρεωνουν τα μαλλιοκεφαλα τους) ειναι οταν το πακετο ξεπερναει την ατελεια των 22€,οταν εισαι κατω απο 22€ δεν σε νοιαζει τιποτε.Μην αγχωνεσαι.

Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση και εγω τα παρελαβα την Δευτέρα αλλα ειναι πολυ κουλο να κανουν ολοκληρο ταξιδι για να ερθουν στην πολη μας τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 3/5/2019 στις 9:10 ΠΜ, pcos είπε

ετσι ειναι. για 21.5ε μου ζητησαν αποδεικτικο. δεν πληρωσα τιποτα, το περασαν. αν ηταν 22.5 σιγουρα θα πληρωνα!

Προσωπικά, πρόσφατα αγόρασα κάτι λουράκια για garmin από Κινα σε 2 δόσεις με κόστος οριακά κάτω από 30€.

Περασαν τελωνείο αλλά δεν μου ζήτησαν τπτ, ούτε απόδειξη ούτε επιπλέον χρήματα. Ήρθαν κανονικά, απλά καθυστέρησαν 4-5 μέρες εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε δεν τα σταματησαν. δεν τα σταματανε ολα, ειδικα αν ειναι μικρα και ελαφρια και γραφουν μικρη αξια πανω. εδω εχουν περασει cpu των 200$ επειδη ηταν σε πακετο σπιρτων :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pcos είπε

τοτε δεν τα σταματησαν. δεν τα σταματανε ολα, ειδικα αν ειναι μικρα και ελαφρια και γραφουν μικρη αξια πανω. εδω εχουν περασει cpu των 200$ επειδη ηταν σε πακετο σπιρτων :D

Καλα ολα σχετικα ειναι, εμενα απο Αμερικη πακετο με δηλωμενη αξια 20$ ΑΛΛΑ με αλλα 37$ μεταφορικα περασε αερα.....Και δεν ηταν μικρο, ηταν 2 access point μεσα (και τα 2 μαζι σε μεγεθος μεγαλου router).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2019 στις 1:26 ΜΜ, sailormown είπε

Είχα παραγγείλει πολλά μικρά πραγματάκια απο aliexpress, τα παρέλαβα μετά απο ένα μήνα, και επειδή ήταν κάτω των 20 ευρώ δεν πλήρωσα τελωνείο.
Το μονο προβλημα που αντιμετώπισα ήταν οτι δεν έλαβα καμία ειδοποίηση απο τα ΕΛΤΑ οτι ήρθαν τα πακέτα μου, ούτε εμφάνιζαν στο σύστημα οτι υπάρχουν στο ταχυδρομείο. Έπρεπε να πάω απο εκεί και να τα ψάξουν με το όνομά μου. Ακόμα δεν κατάλαβα τι έγινε.

Τα πακετάκια που σου ήρθαν οι Κινέζοι στα είχαν στείλει απλά. Όταν μπαίνουμε στο Aliexpress και πάμε εκεί που λέει Tracking μας δίνει το σύστημα πληροφορίες με ποιο τρόπο έχουν φύγει, συνήθως εάν είναι μικρής αξίας οι Κινέζοι τα στέλνουν απλό πακέτο όπου δεν έρχεται Ελλάδα σαν συστημένο και με αυτό το τρόπο όταν φτάσουν στα χέρια του ΕΛΤΑ μπαίνουν στην απλή αλληλογραφία και όχι σε αυτά με τα συστημένα, οπότε το μόνο που γνωρίζουμε είναι ότι έφτασε στην χώρα προορισμού, χωρίς περαιτέρω πληροφορίες. Έτσι ξαφνικά μας τα φέρνει ο ταχυδρόμος και δεν ξέρουμε ούτε καν έφτασαν στην πόλη μας.

Στις 3/5/2019 στις 9:10 ΠΜ, pcos είπε

ετσι ειναι. για 21.5ε μου ζητησαν αποδεικτικο. δεν πληρωσα τιποτα, το περασαν. αν ηταν 22.5 σιγουρα θα πληρωνα!

Μην το λες αυτό. Η υπόθεση με το τελωνείο είναι πονεμένη ιστορία. Άλλες φορές αγοράζουμε κάτι πανάκριβο που ξεπερνάει τα 22 και δεν μας βάζουν τελωνειακά και μου έχει περίπτωση μια κυρία που αγόρασε ψεύτικο δαχτυλίδι με πέτρα, επειδή οι Κινέζοι πάνω της έγραψαν diamond έφαγε μια καμπανιά που ακόμη θα το θυμάται και αυτή το αγόρασε 1 ευρώ, γι' αυτό σας λέω μην την ψάχνεται. Όταν παραγγέλνεις κάτι πάνω από 22 ευρώ και λες: Ελπίζω να μην το πιάσουν και πληρώσω περισσότερα. Όλη η υπόθεση είναι πως εάν έχει μικρό κόστος και σου βάλουν τελωνειακά, έχεις το δικαίωμα να αμφισβητήσεις τα τέλη και να τους ενημερώσεις με email και φυσικά βάζοντας attach την απόδειξη πως το πλήρωσες ελάχιστα, μήπως και σου βγάλουν τα τελωνειακά. Αλλά μπλέκουμε έτσι με ταλαιπωρία βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρει κανείς τι παίζει με τα μεταφορικά πλέον στο aliexpress;
Υπάρχουν ελάχιστα items με free shipping.
Από τον Δεκέμβρη είχα παρατηρήσει ότι είχε προστεθεί κόστος μεταφορικών κοντά στα 2$ για ψιλοπράγματα.
Πλέον έχουν βαρέσει μεταφορικά σχεδόν σε όλα με αποτέλεσμα να είναι ακριβότερα από ebay ενώ παραδοσιακά συνέβαινε το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, grinder_ είπε

Παιδιά ξέρει κανείς τι παίζει με τα μεταφορικά πλέον στο aliexpress;
Υπάρχουν ελάχιστα items με free shipping.
Από τον Δεκέμβρη είχα παρατηρήσει ότι είχε προστεθεί κόστος μεταφορικών κοντά στα 2$ για ψιλοπράγματα.
Πλέον έχουν βαρέσει μεταφορικά σχεδόν σε όλα με αποτέλεσμα να είναι ακριβότερα από ebay ενώ παραδοσιακά συνέβαινε το αντίθετο. 

Eίναι πιθανόν, λόγω των μαζικών καθυστερήσεων, οι Ελληνες να ζητούσαν dispute οπότε να στέλνουν πλέον με πιο αξιόπιστες εταιρίες που έχουν Tracking. Απλά μια υπόθεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...