Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι κ να του πεις οι Κινεζοι γραφουν τα δικα τους. :) 

Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας αφου εισαι κατω απο το οριο των 22 ε. στο συνολο κ θα στειλεις αποδεικτικο συναλλαγης αν ζητηθει.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, aces είπε

Οτι κ να του πεις οι Κινεζοι γραφουν τα δικα τους. :) 

Δεν υπαρχει λογος ανυσηχιας αφου εισαι κατω απο το οριο των 22 ε. στο συνολο κ θα στειλεις αποδεικτικο συναλλαγης αν ζητηθει.

Σε ευχαριστω πολυ. Απο amazon uk δεν περναει τελωνειο σωστα ; ( το δεμα να φυγει απο λονδινο οχι τριτη χωρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ παλιά η θεία μου με την μάνα μου και τον πατέρα μου πήγαν Βουλγαρία και η μάνα μου πήρε μια γυναικεια γούνα αλλά την πλήρωσε ο πατέρας μου και στο τελωνείο ανάγκασαν την γούνα να την φορέσει ο πατέρας μου αλλιως δεν θα περνούσε... Μόνο τακούνια δεν έβαλε. Εκείνη την μέρα κ γερός μου... 😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια, σορυ για το offtopic αλλα δε βρηκα αντιστοιχο θεμα και γραφω εδω,  να ρωτησω γιατι η εγω δεν καταλαβαινω κατι η ο κινεζος μου εκανε απατεωνια, αγορασα προχθες ενα smartwatch 30 ευρω, ενω εχω κανει πολλες αγορες στο Ali πρωτη φορα ομως αγοραζω με επιλογη aliexpress standard shiping, που εχει υποτιθεται tracking number registered, το στελνει χθες το πακετο και μου στελνει tracking number σε αυτη τη μορφη LP00138689254411, εγω ξερω οτι αυτα ειναι ασυνοδευτα, ρωταω λοιπον τον πωλητη, και μου λεει ειναι registered, και οτι ετσι ειναι το καινουριο συστημα του Ali με aliexpress standard shiping. Και τωρα ρωταω εσας, με δουλευει η οχι? Καποιος που πηρε τετοιο αριθμο αποστολης ξερει αν ειναι registered, γιατι εγω ξερω αυτοι οι αριθμοι οταν φτασουν ελλαδα ειναι ασυνοδευτοι. Με δουλευει ο κινεζος η οχι ρε παιδια, ξερει κανεις σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, makhs5 είπε

Καλησπερα παιδια, σορυ για το offtopic αλλα δε βρηκα αντιστοιχο θεμα και γραφω εδω,  να ρωτησω γιατι η εγω δεν καταλαβαινω κατι η ο κινεζος μου εκανε απατεωνια, αγορασα προχθες ενα smartwatch 30 ευρω, ενω εχω κανει πολλες αγορες στο Ali πρωτη φορα ομως αγοραζω με επιλογη aliexpress standard shiping, που εχει υποτιθεται tracking number registered, το στελνει χθες το πακετο και μου στελνει tracking number σε αυτη τη μορφη LP00138689254411, εγω ξερω οτι αυτα ειναι ασυνοδευτα, ρωταω λοιπον τον πωλητη, και μου λεει ειναι registered, και οτι ετσι ειναι το καινουριο συστημα του Ali με aliexpress standard shiping. Και τωρα ρωταω εσας, με δουλευει η οχι? Καποιος που πηρε τετοιο αριθμο αποστολης ξερει αν ειναι registered, γιατι εγω ξερω αυτοι οι αριθμοι οταν φτασουν ελλαδα ειναι ασυνοδευτοι. Με δουλευει ο κινεζος η οχι ρε παιδια, ξερει κανεις σας?

σ αυτήν την μορφή LVS736119299984579 και μετά  συστημενο ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για την απαντηση, εμαθα, θα δωθει αλλος αριθμος συστημενου στη πορεια, ετσι ειναι πλεον η επιλογη Aliexpress standard shiping. Δινεται αρχικα ενας αριθμος ετσι LP00138689254411 , και μετα στη πορεια στον λογαριασμο σου σου στελνουν το πραγματικο registered tracking

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, makhs5 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση, εμαθα, θα δωθει αλλος αριθμος συστημενου στη πορεια, ετσι ειναι πλεον η επιλογη Aliexpress standard shiping. Δινεται αρχικα ενας αριθμος ετσι LP00138689254411 , και μετα στη πορεια στον λογαριασμο σου σου στελνουν το πραγματικο registered tracking

Ο Αριθμός που σου έδωσε είναι unregister. Το λέει και μόνος του. Standard Shiping. Γι' αυτόν ίσως είναι και το θεωρεί register μέχρι το σημείο της Κίνας γιατί μπορεί να έχει για την πατρίδα του μια σχετική ενημέρωση. Από την στιγμή όμως που μπει Ελλάδα διαχειρίζεται σαν απλό πακέτο από τα ΕΛΤΑ και έτσι ακριβώς θα το λάβεις. Δηλαδή θα δεις ότι όταν σου το φέρει ο ταχυδρόμος σου δεν θα σου ζητήσει να υπογράψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, imazehost είπε

Ο Αριθμός που σου έδωσε είναι unregister. Το λέει και μόνος του. Standard Shiping. Γι' αυτόν ίσως είναι και το θεωρεί register μέχρι το σημείο της Κίνας γιατί μπορεί να έχει για την πατρίδα του μια σχετική ενημέρωση. Από την στιγμή όμως που μπει Ελλάδα διαχειρίζεται σαν απλό πακέτο από τα ΕΛΤΑ και έτσι ακριβώς θα το λάβεις. Δηλαδή θα δεις ότι όταν σου το φέρει ο ταχυδρόμος σου δεν θα σου ζητήσει να υπογράψεις.

Οχι δεν ειναι οπως τα λες τα πραγματα, κι εγω ετσι νομιζα αλλα το εψαξα και με την εξυπηρετηση πελατων του Ali. Εχει αλλαξει η μεθοδος στα aliexpress standard shiping. Πρωτα δινετε απο τους πωλητες το νουμερο LP000000000 και μετα το Ali στη πορεια σου στελνει στο λογαριασμο σου το κανονικο registered. Για του λογου το αληθες κοιτα ενα παραδειγμα εδω με προσοχη πως εχει και τα 2 νουμερα στη πορεια. Κοιτα δεξια εκει που λεει "Next tracking numbers" :  http://parcelsapp.com/en/tracking/LP00123104364435 . (Εντελως φιλικα θα πω καλο ειναι αν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι μην δινουμε απαντηση μην παραπληροφορουμε γιατι αυτο μπορει να κανει καποιον να ανησυχει και να τρεχει αδικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, makhs5 είπε

Οχι δεν ειναι οπως τα λες τα πραγματα, κι εγω ετσι νομιζα αλλα το εψαξα και με την εξυπηρετηση πελατων του Ali. Εχει αλλαξει η μεθοδος στα aliexpress standard shiping. Πρωτα δινετε απο τους πωλητες το νουμερο LP000000000 και μετα το Ali στη πορεια σου στελνει στο λογαριασμο σου το κανονικο registered. Για του λογου το αληθες κοιτα ενα παραδειγμα εδω με προσοχη πως εχει και τα 2 νουμερα στη πορεια. Κοιτα δεξια εκει που λεει "Next tracking numbers" :  http://parcelsapp.com/en/tracking/LP00123104364435 . (Εντελως φιλικα θα πω καλο ειναι αν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι μην δινουμε απαντηση μην παραπληροφορουμε γιατι αυτο μπορει να κανει καποιον να ανησυχει και να τρεχει αδικα)

Φίλε μου και εγώ εντελώς φιλικά θα σου απαντήσω. Είμαι ταχυδρόμος στα ΕΛΤΑ, έχω διαχειριστεί εκατοντάδες τέτοια πακέτα καθημερινά και όσα έρχονται με κωδικό 2 γράμματα μεγάλος αριθμός χωρίς CN κλπ κλπ στο τέλος όλα είναι unregister και τα δίνω χωρίς υπογραφή. Αυτού του είδους οι αριθμοί τα διαχειρίζονται και τα βλέπουν οι Κινέζοι μέχρι ενός σημείου γι' αυτό το λόγω app σαν το parcelapp, 17track κλπ εμφανίζουν κάποια ενημέρωση μέχρι ενός σημείου. Από την στιγμή που θα μπουν Ελλάδα από το Ελληνικό ταχυδρομείο διαχειρίζονται σαν unregister και μπαίνουν στο τσουβάλι το απλό όπου μπαίνει ΟΛΗ η αλληλογραφία η υπόλοιπη. Την παραπλάνηση την έκανες μόνος σου όπως καταλαβαίνεις γι' αυτό καλύτερα την επόμενη φορά εάν δεν γνωρίζεις μην ανησυχείς τον κόσμο και τρέχει άδικα. Μια μικρή σημείωση προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Σε περίπτωση που το οποιοδήποτε πακέτο που παραγγέλνουμε από Κίνα είναι πάνω από 22 ευρώ και μας το τσακώσει το τελωνείο, τότε αλλάζει το πράγμα. Διαχειρίζεται από τα ΕΛΤΑ διαφορετικά και θα λάβετε ειδοποίηση όπου πάνω στο χαρτί θα γράφει τα τέλη εκτελωνισμού. Εάν δεν κάνει ενέργειες το τελωνείο, θα σας κολλήσει ένα αυτοκόλλητο πάνω Τελωνειακός Ελεύθερο και θα το λάβετε με την διαδικασία που έγραψα στην αρχή.

Επίσης να προσθέσω κάτι ακόμη το οποίο θα βοηθήσει όλους μας. Οι Κινέζοι έχουν κάνει συμφωνίες με διάφορες χώρες από ΕΕ, Τουρκία, μέχρι και US όπου αντί να στέλνει απευθείας το πακέτο Κίνα - Ευρώπη π.χ το στέλνει πρώτα στην Origin χώρα όπου θα το διαχειριστεί αυτή από εκεί και ύστερα. Γι' αυτό τώρα τελευταία εάν παρατηρήσατε, παίρνουμε αρκετά πακετάκια όπου ενώ το Aliexpress μας δίνει έναν Α αριθμό στην συνέχεια εμείς βλέπουμε πάνω έναν άλλο σαν UB123456789TR τα οποία έρχονται σαν απλά τα περισσότερα. Εγώ έχω μπερδευτεί πολλές φορές γιατί όταν μπω στο λογαριασμό μου του Ali επειδή ο Κινέζος μου έχει δώσει άλλο κωδικό, δεν ξέρω πριν να το ανοίξω ποιο στο καλό είναι αυτό το πακέτο που μου ήρθε γιατί μου έχει το Τούρκικο αριθμό πάνω. Η ίδια διαδικασία που κάνουν οι Τούρκοι κάνουν και τα ΕΛΤΑ. Δηλαδή έχουν κάνει συμφωνία με μια Κινέζικη εταιρεία όπου λαμβάνουμε στην Αθήνα καθημερινά πακέτα και μετά τα στέλνουμε στην υπόλοιπη Ευρώπη και έτσι η υπόλοιπη Ευρώπη πιστεύω γλυτώνουν τελωνειακά. Έτσι παίζεται το παιχνίδι γενικά.

Επεξ/σία από imazehost
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, imazehost είπε

Φίλε μου και εγώ εντελώς φιλικά θα σου απαντήσω. Είμαι ταχυδρόμος στα ΕΛΤΑ, έχω διαχειριστεί εκατοντάδες τέτοια πακέτα καθημερινά και όσα έρχονται με κωδικό 2 γράμματα μεγάλος αριθμός χωρίς CN κλπ κλπ στο τέλος όλα είναι unregister και τα δίνω χωρίς υπογραφή. Αυτού του είδους οι αριθμοί τα διαχειρίζονται και τα βλέπουν οι Κινέζοι μέχρι ενός σημείου γι' αυτό το λόγω app σαν το parcelapp, 17track κλπ εμφανίζουν κάποια ενημέρωση μέχρι ενός σημείου. Από την στιγμή που θα μπουν Ελλάδα από το Ελληνικό ταχυδρομείο διαχειρίζονται σαν unregister και μπαίνουν στο τσουβάλι το απλό όπου μπαίνει ΟΛΗ η αλληλογραφία η υπόλοιπη. Την παραπλάνηση την έκανες μόνος σου όπως καταλαβαίνεις γι' αυτό καλύτερα την επόμενη φορά εάν δεν γνωρίζεις μην ανησυχείς τον κόσμο και τρέχει άδικα. Μια μικρή σημείωση προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Σε περίπτωση που το οποιοδήποτε πακέτο που παραγγέλνουμε από Κίνα είναι πάνω από 22 ευρώ και μας το τσακώσει το τελωνείο, τότε αλλάζει το πράγμα. Διαχειρίζεται από τα ΕΛΤΑ διαφορετικά και θα λάβετε ειδοποίηση όπου πάνω στο χαρτί θα γράφει τα τέλη εκτελωνισμού. Εάν δεν κάνει ενέργειες το τελωνείο, θα σας κολλήσει ένα αυτοκόλλητο πάνω Τελωνειακός Ελεύθερο και θα το λάβετε με την διαδικασία που έγραψα στην αρχή.

Επίσης να προσθέσω κάτι ακόμη το οποίο θα βοηθήσει όλους μας. Οι Κινέζοι έχουν κάνει συμφωνίες με διάφορες χώρες από ΕΕ, Τουρκία, μέχρι και US όπου αντί να στέλνει απευθείας το πακέτο Κίνα - Ευρώπη π.χ το στέλνει πρώτα στην Origin χώρα όπου θα το διαχειριστεί αυτή από εκεί και ύστερα. Γι' αυτό τώρα τελευταία εάν παρατηρήσατε, παίρνουμε αρκετά πακετάκια όπου ενώ το Aliexpress μας δίνει έναν Α αριθμό στην συνέχεια εμείς βλέπουμε πάνω έναν άλλο σαν UB123456789TR τα οποία έρχονται σαν απλά τα περισσότερα. Εγώ έχω μπερδευτεί πολλές φορές γιατί όταν μπω στο λογαριασμό μου του Ali επειδή ο Κινέζος μου έχει δώσει άλλο κωδικό, δεν ξέρω πριν να το ανοίξω ποιο στο καλό είναι αυτό το πακέτο που μου ήρθε γιατί μου έχει το Τούρκικο αριθμό πάνω. Η ίδια διαδικασία που κάνουν οι Τούρκοι κάνουν και τα ΕΛΤΑ. Δηλαδή έχουν κάνει συμφωνία με μια Κινέζικη εταιρεία όπου λαμβάνουμε στην Αθήνα καθημερινά πακέτα και μετά τα στέλνουμε στην υπόλοιπη Ευρώπη και έτσι η υπόλοιπη Ευρώπη πιστεύω γλυτώνουν τελωνειακά. Έτσι παίζεται το παιχνίδι γενικά.

Φιλε μου σημερα το πρωι μου δωθηκε στην σελιδα του Ali δευτερο tracking number, οποτε επιβεβαιωθηκε οτι μου ειπαν στην εξυπηρετηση πελατων του Ali, οπως ειναι σε αυτη τη σελιδα πχ που παρεθεσα πριν http://parcelsapp.com/en/tracking/LP00123104364435 ,  εβγαλε και το Tracking LM_________SE και γραφει  "Δευτερο Tracking number". Οποτε σεβομαι την ιδιοτητα του ταχυδρομου που εχεις και τις γνωσεις σου στο αντικειμενο, αλλα σαν ανθρωποι να θυμασαι παντα, δεν μπορουμε να τα ξερουμε τα παντα ολα, οτι γραφω φιλικα και με εκτιμηση παντα. Επισεις ειπες παραλαμβανεις δεματα τελευταια πχ με το τουρκικο ταχυδρομειο ενω αρχικα ειχε αριθμο ασυνοδευτο, περιπου τα ιδια λεμε φιλε μου αν διαβασεις προσεκτικα τι εγραψα, αλλα το λεμε με αλλα λογια, μονο μια ενσταση, ειπες οτι γλυτωνουν το τελωνειο μαλλον με αυτο το τροπο. Αν γραφει CN εξωτερικα  στο δεμα ανεξαρτητα αν δρομολογηθηκε ξανα απο ευρωπαικη χωρα πχ Ολλανδια, Σουηδια, τοτε τελωνειο θα μπει και θα τσεκαριστει. Μονο το Bangood προσφερει πραγματικη αποφυγη τελωνειου, γιατι "επανασυσκευαζεται" το δεμα στον διαμεσολαβητη, πχ Ολλανδια, κι ετσι δεν εμφανιζει τα αρχικα CN , που οπως ξερεις αυτο ειναι που χτυπαει στο ματι του τελωνειου.

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, makhs5 είπε

Μονο το Bangood προσφερει πραγματικη αποφυγη τελωνειου, γιατι "επανασυσκευαζεται" το δεμα στον διαμεσολαβητη, πχ Ολλανδια, κι ετσι δεν εμφανιζει τα αρχικα CN , που οπως ξερεις αυτο ειναι που χτυπαει στο ματι του τελωνειου.

Δλδ ali και gearbest να τα ξεχασω? Μονο απο bang?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Salami4k είπε

Δλδ ali και gearbest να τα ξεχασω? Μονο απο bang?

Για ποσα πανω απο 22 ευρω ειναι μεγαλο το ρισκο, εκτος κι αν βρεις πωλητη απο τους ελαχιστους που στελνουν μεσω ευρωπαικης χωρας, αλλα ειναι ελαχιστοι στο Ali. Για gearbest με priority συνηθως δεν περναει τελωνειο, αλλα υπαρχουν περιστατικα λιγα που εχουν μπει, το πιο ασφαλες το bangood με priority

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεχρι στιγμης ετσι ειναι τα πραγματα (εκτιμω οτι θα στενεψουν-περιοριστουν-χειροτερεψουν οι αγορες εκτος ΕΕ χειροτερα στο αμεσο μελλον) ελαχιστοι πωλητες εχουν πραγματικη τριγωνικη αποστολη απο το αλι υπαρχουν αλλα ειναι πολυ λιγοι κ πλεον ειναι μεγαλο το ρισκο για παραγγελιες μεγαλες σε ποσα. Το BG εχει βρει τροπο που δουλευει αλλα επειδη τιποτα δεν ειναι δεδομενο μπορει αυτα να αλλαξουν στο μελλον. Πλεον εχω περιορισει τις αγορες απο Κίνα (αυτο δεν θελατε αγαπητοι τελωνες/κυβερνωντες??) στο πολυ ελαχιστο αφου και η αναμονή ειναι εκνευριστικη, ανεπιτρεπτη & αναποφευκτη απο τα δικα μας χαιβανια στο τελωνειο. Μπανανια ειμαστε και θα ειμαστε για πολλα χρονια γιατι να δουλευει κατι σωστα. Ετσι και αλλιως ενα 5% με 10% δεν υπαρχει καθολου εδω.

Αγορα απο Κινα συμφερει ΜΟΝΟ αν γινει πχ απο επισημη OnePlus που εχει εγγυημενο τροπο αποστολης και σε καλυπτει κ σε θεματα εγγυησης χωρις πολλα πολλα.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2019 στις 5:06 ΜΜ, makhs5 είπε

Οχι δεν ειναι οπως τα λες τα πραγματα, κι εγω ετσι νομιζα αλλα το εψαξα και με την εξυπηρετηση πελατων του Ali. Εχει αλλαξει η μεθοδος στα aliexpress standard shiping. Πρωτα δινετε απο τους πωλητες το νουμερο LP000000000 και μετα το Ali στη πορεια σου στελνει στο λογαριασμο σου το κανονικο registered. Για του λογου το αληθες κοιτα ενα παραδειγμα εδω με προσοχη πως εχει και τα 2 νουμερα στη πορεια. Κοιτα δεξια εκει που λεει "Next tracking numbers" :  http://parcelsapp.com/en/tracking/LP00123104364435 . (Εντελως φιλικα θα πω καλο ειναι αν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι μην δινουμε απαντηση μην παραπληροφορουμε γιατι αυτο μπορει να κανει καποιον να ανησυχει και να τρεχει αδικα) 

ενδιαφερον, στο 17track δε την εμφανιζει αυτη τη πληροφορια για το επομενο tracking number. δεν ειχα ιδεα. thanks

 

btw, παρελαβα αυτο το μηνα πραγματακια απο ali με μεσο χρονο παραλαβης 2 εβδομαδες. καθολου ασχημα, μεχρι τις γιορτες που θα κανει παλι "κοιλια" το συστημα..

επισης καποια ηρθαν ξαναπακεταρισμενα με τουρκικο ταχυδρομειο..βρισκουν συνεχεια διαφορετικους τροπους να στελνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, duende είπε

ενδιαφερον, στο 17track δε την εμφανιζει αυτη τη πληροφορια για το επομενο tracking number. δεν ειχα ιδεα. thanks

btw, παρελαβα αυτο το μηνα πραγματακια απο ali με μεσο χρονο παραλαβης 2 εβδομαδες. καθολου ασχημα, μεχρι τις γιορτες που θα κανει παλι "κοιλια" το συστημα..

επισης καποια ηρθαν ξαναπακεταρισμενα με τουρκικο ταχυδρομειο..βρισκουν συνεχεια διαφορετικους τροπους να στελνουν

Ξαναπακεταρισμενα? Δηλαδη CN δεν γραφανε εξω στο πακετο? Μπορεις να μου πεις αν θελεις με τι τροπο παρηγγειλες, με τι μεθοδο αποστολης? Πολυ ενδιαφερον αυτο που λες, μηπως αρχιζουν και κανουν οτι στο bangood με το priority που δεν περναει τελωνειο? Επισεις τι ποσο ηταν τα δεματακια σου, κατω απο 22 ευρω?

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...