Προς το περιεχόμενο

H Microsoft παρουσιάζει τις αλλαγές που φέρνει το Fluent Design στα Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aero-ίζει λίγο.. μπράβο! Σε καλό δρόμο μετά το πισωγύρισμα. 

 

Και πάντα μία ευχή. Ψόφος στα flat gui που τόσο πίσω μας πήγανε αισθητικά όλα αυτά τα τελευταία χρόνια.  

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ρε παιδιά έχω ρωτήσει 3 φορές και απάντηση Yok. πότε θα είναι διαθέσιμο το update/upgrade???

Αύριο, το έγραψα και στο post #3, το γράφει κι η είδηση...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι τα windows 10. Επίσης και αλλαγές που θέλουν να φέρουν μου αρέσουν πολύ. Είναι τόσο κακό να τα κάνουν πιο όμορφα? Σίγουρα το λάπτοπ μου πρέπει να είναι λειτουργικό ( που είναι) αλλά δεν με χαλάει καθόλου να έχω και ένα όμορφο περιβάλλον εργασίας.

 

Χωρίς να μου πέφτει λόγος φυσικά, για όσους θέλουν απλή εμφάνιση ας βγάλουν όλα τα εφέ η ας βάλουν XP

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ρε γκρίνια που έχει να πέσει αύριο με το update. :P

Και ξέρεις ποια θα είναι η μεγαλύτερη γκρίνια.

 

"Εμένα γιατί δεν έχει έρθει ακόμα το update?"

 

:lol:

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανέμορφο. Για τους γνωστούς γκρινιάρηδες -που ευτυχώς αποτελούν μια ηχηρή μειοψηφία- υπάρχουν τα 20ετιας Windows XP με μια ωραιότατη ποικιλία ιών να τα συνοδεύουν.

 

Χωρίς να μου πέφτει λόγος φυσικά, για όσους θέλουν απλή εμφάνιση ας βγάλουν όλα τα εφέ (1) η ας βάλουν XP (2)

 

Επειδή πολλοί πετάνε την ίδια μασιμένη καραμέλα:

 

1. δεν γίνεται.

2. δεν γίνεται, έμμεσα, από την στιγμή που για ανύπαρκτους λόγους δεν επιτρέπουν την εγκατάσταση διαφόρου software (πρώτο παράδειγμα που έρχεται κατά νου: directX)

 

Οπότε μη λέμε τα ίδια... Επίσης,ας κάνω quote τον εαυτό μου:

"η πηγή της γκρίνιας δεν είναι το ίδιο το περιεχόμενο της εκάστωτε αλλαγής, αλλά 2 απλά τα πράγματα:

1) η με το ζόρι τοποθέτησή της.

2) η μη ύπαρξη επιλογής εμφανίσεων/θεμάτων πανομοιώτυπων με προηγούμενες εκδόσεις των windows."

 

Δεν κατηγόρησε κανείς το γεγονός ότι προσπαθούν να το εκσυχρονίσουν/βελτιώσουν/ομορφύνουν το UI. Καλά κάνουν. Ας το βάλουν και default επιλογή αν θέλουν. Απλά ας αφεθεί η δυνατότητα της επιλογής... Τόσο παράλογη είναι αυτή η "γκρίνια"? Τα ίδια λέγονται εδώ και 3-4 εκδόσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα νόμιζα ότι αύριο είναι μόνο η παρουσίαση.

 

@Alchemist υπάρχουν και τρίτα προγράμματα που τα κάνεις ότι θες τα Windows από θέμα εμφάνισης. Και osx-like άμα θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως χρήστης macOS και w10 χαίρομαι ιδιαίτερα που η Microsoft θα αλλάξει επιτέλους το βαρετό σχεδιασμό των 10 και θα πάει σε κάτι πιο ανανεωμένο παρόμοιο με αυτό που είδαμε στις τελευταίες εκδόσεις του macOS. Μπράβο τους. Οποίον δεν του αρέσει ξυδάκι. :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει αρκετά OSX το blurry transparent κομμάτι της νέας εμφάνισης... Και το βρίσκω θετικό μιας και τα Windows 10 είναι το καλύτερο λογισμικό στο σύνολό του κι από OSX κι από Linux. (Τόσα χρόνια feedback στέλνω/στέλνουμε από Windows 95 και θα το παρατήσω τώρα που το έστρωσαν);;;

Το μόνο που ζήλευα από το OSX ήταν τα πολύ λίγα GB που πιάνει στο δίσκο και η αισθητική του. Από Linux δεν ζήλευα το λειτουργικό αλλά τους ανθρώπους για την "απλοχεριά", το κουράγιο και τις γνώσεις τους. Αυτό που λείπει από το Linux είναι η υποστήριξη από τις μεγάλες εταιρίες επαγγελματικού λογισμικού στον κόσμο των Media Production και προφανώς Gaming. Αλλά το Linux έχει το δικό του βαρυσήμαντο επιστημονικό δυναμικό στη χρήση του.

Τα έγραψα για να προλάβω τυχόν ερωταπαντήσεις...  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Alchemist υπάρχουν και τρίτα προγράμματα που τα κάνεις ότι θες τα Windows από θέμα εμφάνισης. Και osx-like άμα θες.

 

Το γνωρίζω, απλά παρουσιάζω το άλλο point προς χάρην της συζήτησης... Κυρίως επειδή η δικαιολογημένη κατά την γνώμη μου γκρίνια αντιμετωπίζεται ειρωνικά, πριν μάλιστα προλάβει να ειπωθεί.

 

Υ.Γ. με την ίδια λογική υπάρχουν και τρίτα προγράμματα που "τα κάνεις ότι θες τα Windows από θέμα εμφάνισης". Οπότε ποιός ο λόγος αλλαγής του UI?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...