Προς το περιεχόμενο

Ανήλικος με ταυτότητα στα ΕΛΤΑ


zrefo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,εγώ που είμαι ανήλικος και έχω ταυτότητα,μπορώ να παίρνω δέματα από τα ΕΛΤΑ στο όνομα μου χωρίς να χρειάζετε να έχω κάποιον γονέα μαζί μου;Θέλω να πηγαίνω να παίρνω δέματα χωρίς να υποχρεωνω τους γονείς μου να βάζουν τα στοιχεία τους και να πηγαίνουν στα ΕΛΤΑ για να πάρουν δέματα για μένα.Ευχαριστώ σε όποιον απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δει αρκετές φορές να γίνεται, οπότε- συμπερασματικά- πιστεύω πως δεν υπάρχει θέμα.

Για να μην έχεις καμιά αμφιβολία, βρες το τηλέφωνο του καταστήματος της περιοχής σου και ρώτησέ τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν «πρωτοανακαλυψα» το ebay και ημουν ανηλικος , μια χαρα παραλαμβανα τα δεματα μου με τη ταυτοτητα μου ,δεν μου ειπε τιποτα. (κεντρικο ταχυδρομειο Πειραιάς)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις ταυτοτητα γιατι να μην μπωρεις να παρεις το δεμα σου; εκτος και αν ειναι κανενα οπλο :ph34r:

Μπορει γιατι δεν ειμαι 18+,δεν ξερω για αυτο ρωταω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, ίσως να έχω "χάσει επεισόδια", θα το ρωτήσω παρόλα αυτά: πως γίνεται κάποιος ανήλικος να κατέχει (αστυνομική) ταυτότητα??

 

Δες εδώ από το site της αστυνομίας:

 

 

Σε ποια ηλικία πρέπει να εφοδιαστώ με δελτίο ταυτότητας;

Από τον Ιούνιο του 2005 υποχρέωση για την απόκτηση δελτίου αστυνομικής ταυτότητας έχουν όλοι οι Έλληνες πολίτες που έχουν συμπληρώσει το 12ο έτος της ηλικίας.

Μιλάει για υποχρέωση από τα 12

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ίσως να έχω "χάσει επεισόδια", θα το ρωτήσω παρόλα αυτά: πως γίνεται κάποιος ανήλικος να κατέχει (αστυνομική) ταυτότητα??

Σκέψου το κι αλλιώς, και γιατί να μην έχει; Εγώ είχα βγάλει ταυτότητα από 14 χρονών, όταν πήγαινα 3η γυμνασίου. Επίσης, ότι λέει και ο από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πως θ αλλαξεις φυλο αν δν εχεις ταυτοτητα?

Δε λεει!!!

 

Το 1991 που έβγαλα ταυτότητα έπρεπε να ήσουν 14 για να μπορέσεις να βγάλεις.

Το '80 ίσχυε το ίδιο.

 

Κάνε μας τη χάρη λοιπόν και πήγαινε να τρολάρεις αλλού. Χορτάσαμε ηλίθια σχόλια από αχυράνθρωπους :rolleyes:

 

Μάλιστα, δεν το γνώριζα ότι ισχύει από τα 12.

Εγώ είχα βγάλει μόλις έκλεισα τα 18.

 

Εσύ δηλαδή από 14 ετών έως 18 δεν είχες βγάλει ταυτότητα;

Έξω από το σπίτι δεν έβγαινες; (ειλικρινά ρωτάω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δηλαδή από 14 ετών έως 18 δεν είχες βγάλει ταυτότητα;

Έξω από το σπίτι δεν έβγαινες; (ειλικρινά ρωτάω)

Εμένα από τα 12 μέχρι τα 18 κυριολεκτικά μου χρειάστηκε μόνο 1 φορά μου η ταυτότητα και πήγα τελικά να την βγάλω (όταν ήμουν 14). Μέχρι τα 18 δεν μου ξαναχρειάστηκε. Αν δεν μου χρειαζόταν αυτή τη 1 φορά δεν θα έβγαζα κάν μέχρι τα 18.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...