Προς το περιεχόμενο

Πολύ δυνατή εκκίνηση προπαραγγελιών του iPhone X και στη χώρα μας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτοί που θέλουν θα το πληρώσουν. Αν ήταν μέσα στη συσκευασία θα κόστιζε 1.300+όσο κάνει ο φορτιστής. Άρα θα κόστιζε το ίδιο γι' αυτόν που θέλει αλλά ακριβότερα γι' αυτόν που δεν θέλει. Με την ίδια λογική θα μπορούσε να βάλει μέσα ό,τι εξάρτημα υποστηρίζεται και να κοστίζει 2.000. Ουσιαστικά, η αντίρρησή σας είναι η τιμή και όχι το ότι δεν περιλαμβάνεται ο φορτιστής.

Πιστεύω ότι αν έβαζαν τον φορτιστή δεν θα τον χρέωναν όσο τον πουλάνε τώρα ξεχωριστά. Με μια μικρή αύξηση της τιμής θα ήταν πιο ολοκληρωμένο το πακέτο. Κατά τα άλλα δεν έχω κάποια αντίρρηση για την τιμή, ούτε πρόκειται να το πάρω! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 454
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ζητημα είναι το αν αξίζει ή όχι αυτά τα λεφτά για τον αγοραστή που ψάχνει την καλύτερη αναλογία επιδοσης/κόστους, ακόμα και ανάμεσα στους χρήστες που ψάχνουν μόνο προϊόντα της Apple.

Έτσι ακριβώς. Και αυτό το αποφασίζει ο καθένας για τον εαυτό του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλησίαστο για σένα θες να πεις. Εγώ θα πάρω τέσσερα (το ένα θα το χρησιμοποιώ αποκλειστικά ως φακό στο σκοτάδι)

 

Προφανώς και ο καθένας μιλάει για τον εαυτό του. Τώρα αν θες να δώσεις €1199 ή €1399 επί 4 έτσι, γιατί απλά μπορείς, και μάλιστα το ένα να το έχεις για φακό (πάρε ένα φακό, you know) είσαι απλά ένα ακόμα θύμα του μάρκετινγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι αν έβαζαν τον φορτιστή δεν θα τον χρέωναν όσο τον πουλάνε τώρα ξεχωριστά. Με μια μικρή αύξηση της τιμής θα ήταν πιο ολοκληρωμένο το πακέτο. Κατά τα άλλα δεν έχω κάποια αντίρρηση για την τιμή, ούτε πρόκειται να το πάρω! :D

Αυτό είναι θέμα τιμολογιακής και εμπορικής πολιτικής τής Apple. Αυτοί αποφασίζουν την πολιτική που πιστεύουν ότι θα πουλήσει περισσότερο και 'μεις απαντάμε αγοράζοντάς το ή όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοστος παραγωγής του Χ λογω αγοράς OLED from Samsung ειναι περιπου 450 $ αρα λογικα να χει 1000$ οταν τοσο πουλαει ο ανταγωνισμός το note 8 kai to mate 10. Στην ελλαδα και στην ευρώπη λογω φόρων λογικό να παει 1200..

Τωρα ολοι ξερουμε οτι κανενα κινητο δεν αξίζει πανω απο 600 ευρώ αλλά με το X αγοράζεις lifestyle ...ειδικα στις υποαναπτυκτες χώρες όπως στη δικιά μας...Π.Χ. Αγγλία αμερική δεν μετραέι καθολου το μηλο... Εγώ θα το πάρω γιατι απλα ειχα επενδυσει εδω και τεσσερα χρονια στο οικοσυστημα και επειδή πουλάω πάντα την προηγούμενη συσκευή στο τέλος του κύκλου της.. Αν δεν ειχα αυτη την προυπόθεση με την καμια δε θα δινα 1200 ευρώ για ενα Χ οταν μπορώ να παρω με τα ιδια λεφτα macbook pro..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που θέλουν θα το πληρώσουν. Αν ήταν μέσα στη συσκευασία θα κόστιζε 1.300+όσο κάνει ο φορτιστής. Άρα θα κόστιζε το ίδιο γι' αυτόν που θέλει αλλά ακριβότερα γι' αυτόν που δεν θέλει....

Οχι, δεν θα κοστιζει 1300 + οσο κανει ο φορτιστης. 

Θα κοστιζε 1300+ οσο ειναι η διαφορα του απλου φορτιστη με του γρηγορου φορτιστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν θα κοστιζει 1300 + οσο κανει ο φορτιστης. 

Θα κοστιζε 1300+ οσο ειναι η διαφορα του απλου φορτιστη με του γρηγορου φορτιστη.

Έστω. Και αυτές όμως τις τιμές η Apple τις αποφασίζει, οπότε η λογική μου ισχύει. Μπορεί πάντα να ισχυρίζεται ότι η χωριστή πώληση του φορτιστή είναι για αγοράσουν φθηνότερα το iPhone όσοι δεν θέλουν ταχεία φόρτιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεφτά υπάρχουν... ολοι οι καγκουρες θα πάρουν πάλι iphone  ενώ θα μπορούσαν να βολευτούν για Facebook και Youtube με κινητό των 150 Ε .. το βλέπω κάθε μέρα απο τους πελάτες μου...το 70 δεν ξέρει να κατεβάσει μια εφαρμογή και το 90% δεν θυμάται τους κωδικούς

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλησίαστο θα έλεγα ... Στο δικο μου μυαλό έχω θέσει ένα όριο κοντα στα 600 για τηλέφωνο (και πολλά είναι ...)

 παρα πολλα ειναι απο την στιγμη που σε 2 χρονια δεν αξιζει τιποτα...  νομιζω 300 και εισαι αρχοντας, ασε που μπορεις να το αλλαζεις οποτε θες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω. Και αυτές όμως τις τιμές η Apple τις αποφασίζει, οπότε η λογική μου ισχύει. Μπορεί πάντα να ισχυρίζεται ότι η χωριστή πώληση του φορτιστή είναι για αγοράσουν φθηνότερα το iPhone όσοι δεν θέλουν ταχεία φόρτιση. 

Ακομα και ο φορτιστης των 12w εχει ιδια τιμη με τον φορτιστη των 5w και προσφερει ταχυτερη φορτιση(οχι τοσο γρηγορη βεβαια οσο ο ακομα πιο δυνατος και ακριβοτερος 29w usb-c φορτιστης).

Μεταξυ αυτων των 2 δεν παιζει διαφορα στις επισημες τιμες, οποτε παλι θα μπορουσε να βαλει τον γρηγοροτερο συμφωνα με την λογικη σου.

 

Με την παρουσα τακτικη, υποχρεωνεις αυτον που θελει γρηγοροτερη φορτιση(κατι που οι ερευνες εχουν δειξει οτι η πλειονοτητα επιζητα) να 'αγοραζει' και τον αργο φορτιστη που δεν θα του ειναι ιδιαιτερα χρησιμος αφοτου αγορασει τον γρηγορο.

 

Ο αργος δεν μπηκε ουσιαστικα για να κρατηθει το κοστος χαμηλοτερα, μπηκε για τα εξτρα κερδη που θα προκυψουν απο αυτους που θα αγορασουν τον γρηγορο φορτιστη και ετσι θα εχουν 2 εκ των οποιων ο ενας δεν θα πολυχρησιμοποιειται.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω. Και αυτές όμως τις τιμές η Apple τις αποφασίζει, οπότε η λογική μου ισχύει. Μπορεί πάντα να ισχυρίζεται ότι η χωριστή πώληση του φορτιστή είναι για αγοράσουν φθηνότερα το iPhone όσοι δεν θέλουν ταχεία φόρτιση. 

 

Τι κοστος παραγωγης πιστευεις οτι εχει ενα φορτιστης ταχειας φορτισης μαζι με το καλωδιο? Σκεψου οτι αλλες εταιρειες το εχουν σε κινητα αξιας 300-400 ευρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας ξοδευει οπως γουσταρει.Κι εγω που δεν το φυσαω,προτιμω να παρω 2 λαπτοπ μεσαιων δυνατοτητων παρα ενα τηλεφωνο με αυτο το ποσο.Προφανως ομως για να το φερουν σε αυτα τα κομματια για αρχη στη χωρα μας,εχουν δεδομενο(και ειναι) οτι δεν θα μεινουν αποθηκη.Δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης να επισυρει κριτικη εν τηλεφωνο.Status symbol ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...