Προς το περιεχόμενο

Φάρμακα για το στομάχι σχετίζονται με καρκίνο


opera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά τα έχω πάρει κατά διαστήματα όπως και πολλοί γνωστοί μου γιατί είναι αποτελεσματικά φάρμακα. 

Το μόνο που γνώριζα ήταν ότι η μακροχρόνια χρήση βλάπτει τα νεφρά αλλά από ότι φαίνεται βλάπτουν και αλλού.

 

Η είδηση  αφορά τους αναστολείς αντλίας πρωτονίων όπως λέγεται αυτή η κατηγορία φαρμάκων που κυκλοφορεί με πολλές εμπορικές ονομασίες.

 

http://health.in.gr/news/scienceprogress/article/?aid=1500171504

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά τα έχω πάρει κατά διαστήματα όπως και πολλοί γνωστοί μου γιατί είναι αποτελεσματικά φάρμακα.

Το μόνο που γνώριζα ήταν ότι η μακροχρόνια χρήση βλάπτει τα νεφρά αλλά από ότι φαίνεται βλάπτουν και αλλού.

 

Η είδηση αφορά τους αναστολείς αντλίας πρωτονίων όπως λέγεται αυτή η κατηγορία φαρμάκων που κυκλοφορεί με πολλές εμπορικές ονομασίες.

 

http://health.in.gr/news/scienceprogress/article/?aid=1500171504

Εμένα μου έγραψε laprazol, κάτι χάπια που λιώνουν σαν καραμέλες να πω κάτι τέτοιο, υπάρχει περίπτωση για καρκίνο;

 

Δηλαδή στην έρευνα του link πέθαναν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

78K806OHPM.gif

 

 

 

ps:  

 

o original τιτλος της ερευνας 

Long-term proton pump inhibitors and risk of gastric cancer development after treatment for Helicobacter pylori: a population-based study

 

και η ερευνα  http://gut.bmj.com/content/early/2017/09/18/gutjnl-2017-314605

 

 

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

78K806OHPM.gif

 

 

 

ps:  

 

o original τιτλος της ερευνας 

Long-term proton pump inhibitors and risk of gastric cancer development [/size]after treatment for [/size]Helicobacter pylori: a population-based study[/size]

 

και η ερευνα  http://gut.bmj.com/content/early/2017/09/18/gutjnl-2017-314605

 

 

Ε τώρα κι εσυ, χαλάς τον «πιασάρικο τίτλο»... :P

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ακριβεια,με τους αναστολεις πρωτονιων ,μειωνονται τα γαστρικα υγρα,τα οποία ειναι φυσικη αμυνα του οργανισμου στα μυρια βακτιρια και ιους που φερουν οι τροφες.οποτε και ελλειψη των υγρων,αναπτυσονται φλεγμονες,οι οποιες ειναι το θεμελιο πολλων ειδων καρκινου.μπρος γκρεμος και πισω ρεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα ο γιατρος με γαστο..παλινδρομηση μου εδωσε nexium και μου λεει θα το παιρνεις παντα..Απλα τωρα μου το εκανε καθε 2η μερα..Τωρα τι να κανει κανεις,αν δεν παρεις εχεις φοβο για barrett κτλ αν παρεις αυτα που διαβαζουμε..Πραγματικα μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κανονίστε τώρα να σταματήσετε τα φάρμακα που σας έδωσε ο γιατρός και να τρέχετε μετά με άλλα προβλήματα...

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονίστε τώρα να σταματήσετε τα φάρμακα που σας έδωσε ο γιατρός και να τρέχετε μετά με άλλα προβλήματα...

Δηλαδή έχεις αντίρρηση αν πάρουν κάποιο άλλο φάρμακο που κάνει την ίδια δουλειά και δεν είναι το ίδιο επικίνδυνο;

Πρέπει σώνει και καλά να ακολουθούμε τις εντολές του γιατρού και να σταματήσει το μυαλό μας να δουλεύει.

Το άρθρο αναφέρει ξεκάθαρα ότι υπάρχουν φάρμακα για την ίδια θεραπεία που δεν είναι επικίνδυνα. 

Αφυπνιστιται και διαδοσται πριν το καταιβασουν.

Εσύ μπορείς να τα παίρνεις με τις χούφτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντε ότι θέλετε εσείς και παίξτε με τις πιθανότητες εγώ νέξιουμ δε ξαναπαίρνω,θα βολευτώ με το ζαντάκ.

Δεν κάνει τίποτα ρε συ το ζανταν.. Πάρε laprazol σαν καραμέλα λιώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνει τίποτα ρε συ το ζανταν.. Πάρε laprazol σαν καραμέλα λιώνει.

Τουλάχιστο θα δοκιμάσω με ζαντακ,αν δε κάνει τίποτα τότε θα πάρω νεξιουμ αλλά για όσο λιγότερες μέρες γίνεται και στη μικρότερη δυνατή δόση.

Σε καμία περίπτωση δε θα τα παίρνω μόνιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστο θα δοκιμάσω με ζαντακ,αν δε κάνει τίποτα τότε θα πάρω νεξιουμ αλλά για όσο λιγότερες μέρες γίνεται και στη μικρότερη δυνατή δόση.

Σε καμία περίπτωση δε θα τα παίρνω μόνιμα.

Γιατί δεν ρωτάς τον ιατρό σου; εγώ θα του δείξω την έρευνα όταν πάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...