Προς το περιεχόμενο

Φάρμακα για το στομάχι σχετίζονται με καρκίνο


opera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ δίνεις εσύ ιατρικές συμβουλές, υποδείξεις και βγάζεις και ιατρικά συμπεράσματα και μετά κατηγορείς τους άλλους?  :confused:

 

PS: Τη λέξη Καρκίνος την έχουν και τα ζώδια, τα κρατάς και αυτά? :P

Σε ποιό ακριβώς σημείο υπέδειξα σε κάποιον τι να κάνει;

Ένα άρθρο από το in.gr έφερα ως συζήτηση και λέω τι θα κάνω εγώ για τον ΕΑΥΤΟ μου δε δίνω συμβουλές.

Έλεος πιά με τη διαστρέβλωση γραφόμενων και την υποβάθμιση ειδήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τη κρατάω την έρευνα για τη μία έστω πιθανότητα στις 100 να είναι αξιόπιστη γιατί υπάρχει η λέξη καρκίνος.

Μια στις 100?Και μια στις 10.000 θα λεγα εγω.Με την υγεια δεν παιζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε ποιό ακριβώς σημείο υπέδειξα σε κάποιον τι να κάνει;

Ένα άρθρο από το in.gr έφερα ως συζήτηση και λέω τι θα κάνω εγώ για τον ΕΑΥΤΟ μου δε δίνω συμβουλές.

Έλεος πιά με τη διαστρέβλωση γραφόμενων και την υποβάθμιση ειδήσεων.

 

Αυτό σου λέω! Πως δεν δέχεσαι υποδείξεις από άσχετα άτομα αλλά τις δέχεσαι από τον εαυτό σου αυθαίρετα χωρίς καν να ακούσεις το γιατρό σου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σου λέω! Πως δεν δέχεσαι υποδείξεις από άσχετα άτομα αλλά τις δέχεσαι από τον εαυτό σου αυθαίρετα χωρίς καν να ακούσεις το γιατρό σου... 

Αυτό λέω και εγώ,είναι δικό μου πρόβλημα τι θα κάνω με τον εαυτό μου.

Εσείς όλοι τι πρόβλημα έχετε με κάθε είδηση που έρχεται να ταράξει το κατεστημένο.

Κάποτε έδωσαν οι ιατροί τη θαλιδομίδη σε έγκυες γυναίκες με τα γνωστά αποτελέσματα και συνεχώς γίνονται ανακλήσεις φαρμάκων που αποδεικνύονται επικίνδυνα.

Επίσης είναι γνωστό ότι ένα φάρμακο αλλού κάνει καλό αλλά με κάποιο κόστος,παρενέργειες,βλάβες σε συκώτι,νεφρά και αλλού.

 

Κάποτε γνώρισα ένα γέρο άνθρωπο που πονούσε και έσφιγγε τα δόντια για να μη πάρει παυσίπονα-αντιφλεγμονώδη για να μη κάνει ζημία στο συκώτι του.

 

Ο καθένας από εμάς πρέπει να κρίνει αν αξίζει,είναι και προσωπικό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε γνώρισα ένα γέρο άνθρωπο που πονούσε και έσφιγγε τα δόντια για να μη πάρει παυσίπονα-αντιφλεγμονώδη για να μη κάνει ζημία στο συκώτι του.

 

Για να πάθεις ζημιά, πρέπει να παίρνεις μεγάλες ποσότητες καθημερινά και για μεγάλο χρονικο διάστημα.

Πχ υπάρχει η φήμη (απο γιατρούς, δε το λέω εγω) οτι πασίγνωστο μη στεροειδές αντιφλεγμονώδη σχετίζεται με νεφρική ανεπάρκεια. Αυτό που δεν ακούει κανεις σε αυτή τη φήμη ειναι η συνέχεια που λέει οτι το να πάρεις ένα την ημέρα ως θεραπεία για λιγες ημέρες, δεν θα σε επιρεάσει. Το να παιρνεις 5 και να τα έχεις σαν καραμέλες ειναι προβλημα και εκει θέλεις καθε εβδομάδα εξετάσεις αίματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Εσείς όλοι τι πρόβλημα έχετε με κάθε είδηση που έρχεται να ταράξει το κατεστημένο.

 

 

Βασικά οι ειδήσεις αυτές μόνο εσένα ταράζουν και όχι το ...κατεστημένο!

 

Επίσης για έρθω "στα νερά" σου, θα σου πω πως ακόμη και αν -χτύπα ξύλο- εμφανιστεί κάνας καρκίνος, δεν ανησυχούμε μιας και θα πιούμε λίγο λεμονάκι με σοδίτσα, που όπως διάβασα τα γιατρεύει όλα! 

 

Καλύτερα τώρα?

 

:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για να πάθεις ζημιά, πρέπει να παίρνεις μεγάλες ποσότητες καθημερινά και για μεγάλο χρονικο διάστημα.

Πχ υπάρχει η φήμη (απο γιατρούς, δε το λέω εγω) οτι πασίγνωστο μη στεροειδές αντιφλεγμονώδη σχετίζεται με νεφρική ανεπάρκεια. Αυτό που δεν ακούει κανεις σε αυτή τη φήμη ειναι η συνέχεια που λέει οτι το να πάρεις ένα την ημέρα ως θεραπεία για λιγες ημέρες, δεν θα σε επιρεάσει. Το να παιρνεις 5 και να τα έχεις σαν καραμέλες ειναι προβλημα και εκει θέλεις καθε εβδομάδα εξετάσεις αίματος

 

Μα κανένα φάρμακο δεν είναι 100% ασφαλές και μπορεί να παρουσιαστούν παρενέργειες σε αρκετές περιπτώσεις. Το αν όμως θα πρέπει να σταματήσουμε να τα παίρνουμε, θα μας το πει ο γιατρός και όχι το internet... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που να είχα γράψει ότι επ'ουδενί λόγο δε θα έπαιρνα το φάρμακο δηλαδή.

Ενώ έχω γράψει ότι μόνο σε περίπτωση που δεν θεραπευόμουνα με άλλο αντίστοιχο φάρμακο θα το έπαιρνα όσο περιορισμένα γίνεται πάλι ορμάτε δείχνοντας προκατάληψη και διάθεση για κόντρα χωρίς λόγο.

 

Πάω για προπόνηση τώρα γιατί με ενδιαφέρει η υγεία μου,χαίρεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωρις να ξερω την ερευνα προχθες ρωτησα τον γιατρο μου για τις ομεπρεζολες και μου ειπε οτι μπορει τα διαφορα φαρμακα να εχουν την ιδια ουσια αλλα δεν ειναι το ιδιο ουτε εχουν τις ιδιες παρενεργιες, επισης τον ρωτησα γιατι δεν μου γραφει νεξιουμ που ακουω οτι παιρνουν πολυ και μου ειπε οτι εκτος του οτι ειναι πανακριβο εχει και αρκετες παρενεργιες σε σχση με αλλα σκευασματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωρις να ξερω την ερευνα προχθες ρωτησα τον γιατρο μου για τις ομεπρεζολες και μου ειπε οτι μπορει τα διαφορα φαρμακα να εχουν την ιδια ουσια αλλα δεν ειναι το ιδιο ουτε εχουν τις ιδιες παρενεργιες, επισης τον ρωτησα γιατι δεν μου γραφει νεξιουμ που ακουω οτι παιρνουν πολυ και μου ειπε οτι εκτος του οτι ειναι πανακριβο εχει και αρκετες παρενεργιες σε σχση με αλλα σκευασματα.

 

χαχα... τραγικό να στο είπε αυτό γιατρός :wacko: :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άνοιξες την όρεξη έχω στην κατάψυξη 4 με κόκκαλο Πωπω...

 

Είσαι σίγουρος ότι θες να τις φας; Το κόκκινο κρέας σχετίζεται συχνά με θέματα υγείας στον άνθρωπο. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι θες να τις φας; Το κόκκινο κρέας σχετίζεται συχνά με θέματα υγείας στον άνθρωπο. :-)

 

Μια θα βρε σιγά... Έλα κερνάω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...