Προς το περιεχόμενο

Κατανάλωση ρεύματος και υπολογισμός


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

'Εχω μια απορία, όταν μια συσκευή είναι πχ 1000W πως υπολογίζεται αυτό? ΟΚ, ειναι 1kW αλλά αν εγώ την έχω στο ρεύμα 1 λεπτό ή 10 λεπτά, πόσο θα κάψει? Δεν καίει παραπάνω για να ανάψει?

Δεν θέλω calculator, να καταλάβω θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000w σε μια ώρα μας κάνουν κατανάλωση 1 κιλοβατώρα(1000w επί μία ώρα).

 

Σε 1 λεπτό καίει 1khw/60=0,0166kwh, σε 10 λεπτά καίει 1kwh/6=0,1666kwh.

 

Το λίγο παραπάνω που ίσως να κάψει ανάβοντας ούτε μπορεί να υπολογιστεί, επίσης είναι αμελητέο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως το πόσο την έχεις στο ρεύμα καίει... Δηλαδή 1h*1kW (1000W δηλαδή)= 1kWh. Αν την έχεις για 20 λεπτά θα έχεις κάψει (20/60)h*1kW=(1/3)kWh. Αντίστοιχα και για άλλα χρονικά διαστήματα. Αν καίει παραπάνω για να ανάψει ή αν η ισχύς της είναι 1000W ή μπορεί να την ρυθμίζει η συσκευή αναλόγως των απαιτήσεων δεν ξέρω αν μπορείς να το υπολογίσεις. Απλά θα ξέρεις την μέγιστη κατανάλωση αφού ξέρεις τα watt λειτουργίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αυτό φαντάστηκα ως λογικό αλλά έλεγα μήπως το άναμμα θέλει παραπάνω.

 

Ένα κλιματιστικό ας πούμε ναι, όταν ξεκινά να δουλεύει χρειάζεται ως και 3 φορές περισσότερο ρεύμα. Αυτό όμως το έξτρα ρεύμα εκκίνησης που καταναλώνει είναι για μόλις 1-2 sec, οπότε είναι αμελητέο όταν βάζεις τον ανεμιστήρα να δουλέψει για 10 ή και ακόμα και για 1 λεπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι το εξής:

Μια λάμπα ή ένας ανεμιστήρας θα καταναλώνει την ονομ.ισχύ επί την ώρα που είναι αναμένο.

Ένα κλιματιστικό όμως, ψυγείο, ή ένα ηλεκτρικό καλοριφέρ, όπως και ο θερμοσίφωνας δεν καταναλώνει όπως παραπάνω, καθώς ανοίγει και κλείνει (ειδικά το κλιματιστικό αν είναι inverter δουλεύει και σε ενδιάμεσες "σκάλες"). Επομένως αν έχεις κλιματιστικό ονομ.ισχύος 1KW δεν θα σου καταναλώσει 1KWh για κάθε ώρα λειτουργίας, αλλά λιγότερο.

Το ίδιο ισχύει και για υπολογιστή ο οποίος καταναλώνει λιγότερο όταν κάνεις δουλειά γραφείου και περισσότερο όταν παίζεις 3D παιχνίδια ή "καταπονείς" την CPU και GPU του.

Ο θερμοσίφωνας πχ μπορεί σε 30λ να ζεστάνει το νερό, και επομένως ο θερμοστάτης του τον "σβύνει". Μετά από 2 ώρες πχ μπορεί να ξαναδουλέψει 5λ για να πιάσει πάλι την επιθυμητή θερμοκρασία ενώ αν κάνεις  μπάνιο με αυτόν ανοικτό (να μην το κάνεις αυτό!) θα δουλεύει συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθερή κατανάλωση από αρχή ως τέλος έχουν οι ωμικες συσκευές δηλ με αντισταση. Πχ θερμοσίφωνας

Αν η συσκευή έχει έχει μοτέρ στην εκκίνηση μπορεί να τραβά λίγο παραπάνω. Πχ κλιματιστικό δραπανος κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...