Προς το περιεχόμενο

Καταργείται το 2018 η έκπτωση συνέπειας 15% της ΔΕΗ?


Walternet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα εμένα επειδή είναι κοινωνικό τιμολόγιο γι αυτό δεν πήρα την έκπτωση. Πάντως στον προηγούμενο έναντι που έχω μπροστά μου έχω την έκπτωση 15% και γράφει επάνω κοινωνικό τιμολόγιο, οπότε δε ξέρω αν άλλαξε πρόσφατα ή είχε γίνει λάθος πριν.

1 hour ago, greengr21 said:

Για σπίτι πού είναι κλειστό αρκετούς μήνες με συνολική κατανάλωση κάνα 1500κβ το  χρόνο έχει νόημα το κοινωνικό Τιμολόγιο; 

Εξαρτάται θα έλεγα. Το σκεφτόμουν και εγώ για το πατρικό μου που είναι σε τέτοια φάση αλλά εμένα δε με συνέφερε καθώς πχ πρέπει καταρχάς να αλλάξει το όνομα (είναι ακόμα σε όνομα αποβιώσαντος)  που σημαίνει θα χρειαστεί πιστοποιητικό καθώς έχουν περάσει σίγουρα 14 χρόνια, οπότε έξοδα, χαρτούρα και τρέξιμο και έπειτα αν η κατανάλωση είναι κάτω από 200 κβ το 4μηνο έχεις κανονική χρέωση και όχι κοινωνικού τιμολογίου και σε εμένα τουλάχιστον αφού πάω σπάνια η κατανάλωση είναι κάτω από 200 οπότε θα ήταν τζάμπα διαδικασία. ( βασικά κόστος θα είχα και κανένα όφελος).

Τώρα αν εσύ δεν έχεις χαρτούρες και έξοδα και μπορείς απλά να κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά δε νομίζω να χάνεις κάτι. (Απλά μπορείς μόνο τη κύρια κατοικία να έχεις σε κοινωνικό και όχι δύο σπίτια πχ στο δικό σου όνομα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eμενα παντως μου ερχοταν εκπτωση στους λογαριασμους ΕΝΑΝΤΙ αλλα για το 2018,στον λογαριασμο ΕΝΑΝΤΙ,δεν ηρθε εκπτωση..

Κανονικο τιμολογιο,οχι κοινωνικο κλπ..

Και ενω παντα πληρωνω τους λογαριασμους 10 ημερες νωριτερα..

Επεξ/σία από Aims
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω επιλέξει να μου έρχεται μηνιαίος λογαριασμός και στον έναντι που ήρθε χθες δεν υπάρχει η έκπτωση 15%.

Αν την κόψανε  θα την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια...

Edit:Πηρα τηλεφωνο στη δεη και μου ειπαν οτι η εκπτωση μπαινει μονο στον πρωτο εναντι τωρα που εγω βαλει να πληρωνω καθε μηνα.

 

Επεξ/σία από moure
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εγω ανα 2ο 2μηνο δινω μονος μου την ενδειξη του μετρητη (δηλαδη ενα διμηνο μετρανε αυτοι ενα διμηνο δινω εγω), παντα ερχετε εκκαθαριστικος και παντα εχω την εκπτωση σε καθε λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκπτωση ισχυει κανονικοτατα στους εναντι λογαριασμους παντα ...Οποιος εχει προβλημα οντως να παρει τηλ το 11770.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsioulak είπε

Θες να εξηγήσεις τι εννοείς; 

Εχεις εναντι 50 ευρω κ εκκαθαριστικο 200 ευρω.. 

Η εκπτωση θα γινει στα 50 ευρω του εναντι κ απ αυτα τα 13-14 ευρω θα ειναι το ρευμα.. Οποτε μιλαμε για εκπτωση 3-4 ευρω.. 

Εχω λαθος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Εχεις εναντι 50 ευρω κ εκκαθαριστικο 200 ευρω.. 

Η εκπτωση θα γινει στα 50 ευρω του εναντι κ απ αυτα τα 13-14 ευρω θα ειναι το ρευμα.. Οποτε μιλαμε για εκπτωση 3-4 ευρω.. 

Εχω λαθος? 

Καμια σχεση. Η εκπτωση γινεται στο συνολο ρευματος του προηγουμενου εκκαθαριστικου. Για αυτο ερχεται στο εναντι. Μην λετε πραγματα που δεν ισχυουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...