Προς το περιεχόμενο

iherb και τελωνείο


ethyl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελειπα 5 μέρες οπότε δεν ξέρω ποτε το πέταξε αυτο και τα υπόλοιπα ήταν κυριολεκτικα πεταμένο κάτω το δεμα του i herb και 2 αλλα απο ebay τυχερη ημουν που δεν τα πηρε κάποιος..μάλλον άλλαξε ταχυδρόμος δεν δικαιολογείται αλλιώς όλα μα όλα τα δέματα εκτός απο αυτά που χωράνε κατω απο την πορτα μου αφηνε χαρτάκι μιλά ω για πράγματα που δεν εχουν trackijg number και στο i herb είναι πανώ απο 5-6 φορές συνεχομενες μέσα στο χρόνο που έχω παραγγείλει(πρωτη φορα το αντιμετωπιζω), μπορώ να κάνω κάποια καταγγελία? ή απλά πάω ταχυδρομείο και τους το λέω ?και που ξέρω αν δεν ξανααφήσουν δλδ κάτι έτσι χύμα? πως κατοχυρώνομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος τρόπος επίσημης, έγγραφης ενδεχομένως καταγγελίας ή παραπόνου αλλά πιστεύω ότι άκρη δεν θα βγει.

Ή το παίρνεις σαν τυχαίο γεγονός και την επόμενη φορά που θα πας με ειδοποίηση το αναφέρεις και στην πρώτη ευκαιρία αν πετύχεις τον ταχυδρόμο απλά τον ρωτάς γιατί το πέταξε, αλλιώς πας μια βόλτα στα ΕΛΤΑ και κάνεις προφορικά παράπονα.Εγώ κάτι τέτοιο θα έκανα στη θέση σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουν κάνει και σε μένα αυτό, να αφήνει το δέμα στην είσοδο ο ταχυδρόμος και να φεύγει χωρίς να χτυπήσει κουδούνι. Οποιοσδήποτε περαστικός μπορούσε άνετα να το πάρει. Στην επόμενη παραγγελία, έτυχε να έχω άδεια και να είμαι σπίτι. Πήγε να γίνει πάλι το ίδιο, όμως τον πρόλαβα πριν φύγει😛. Μου δικαιολογήθηκε ότι το άφησε για λίγο (!) γιατί ήθελε να παραδώσει κάτι παρακάτω. Παραμύθια... Του τα έψαλα και από τότε ή κτυπάει 2-3 φορές το κουδούνι και το παραλαμβάνει κάποιος ή αφήνει χαρτάκι και πάμε στα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

75€ Αγορες απο το iherb αμερικης, περναει τελωνειο; DHL μου γραφει. Αν ναι ποσα; Ξερει κανεις;;;

7 ώρες πριν, aios είπε

Το έχουν κάνει και σε μένα αυτό, να αφήνει το δέμα στην είσοδο ο ταχυδρόμος και να φεύγει χωρίς να χτυπήσει κουδούνι. Οποιοσδήποτε περαστικός μπορούσε άνετα να το πάρει. Στην επόμενη παραγγελία, έτυχε να έχω άδεια και να είμαι σπίτι. Πήγε να γίνει πάλι το ίδιο, όμως τον πρόλαβα πριν φύγει😛. Μου δικαιολογήθηκε ότι το άφησε για λίγο (!) γιατί ήθελε να παραδώσει κάτι παρακάτω. Παραμύθια... Του τα έψαλα και από τότε ή κτυπάει 2-3 φορές το κουδούνι και το παραλαμβάνει κάποιος ή αφήνει χαρτάκι και πάμε στα ΕΛΤΑ.

Offtopic:Το ιδιο εκανε και σε μενα. Παραλιγο να μου το κλεβαν και μενα απλα νομιζω ηρθε απλο china unregistered post. Γραμμα δηλαδη.  Πηγαιντε ταχυδρομειο καντε φασαρια

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zerg13 είπε

75€ Αγορες απο το iherb αμερικης, περναει τελωνειο; DHL μου γραφει. Αν ναι ποσα; Ξερει κανεις;;;

Offtopic:Το ιδιο εκανε και σε μενα. Παραλιγο να μου το κλεβαν και μενα απλα νομιζω ηρθε απλο china unregistered post. Γραμμα δηλαδη.  Πηγαιντε ταχυδρομειο καντε φασαρια

Ερχεται με ΕΛΤΑ. Περνάει τελωνειο. ΦΠΑ και 15 ευρω τέλος ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έβαλα την τελευταία μου παραγγελία με την "νέα" υποτίθεται πολύ πιο γρήγορη επιλογή(plus), καθώς τα μεταφορικά ήταν δωρεάν και είπα ότι είναι ευκαιρία να το δοκιμάσω.

Μην κάνετε τον κόπο τζάμπα λεφτά. Όχι μόνο δεν έκανε πιο γρήγορα αλλά άργησε κιόλας.

Από 28 Νοεμβρίου που έφυγε το δέμα, μου ήρθε χθες ειδοποίηση, πολύ εκτός του estimated delivery. Δεν ξέρω αν φταίει η περίοδος (κοντά στις γιορτές κτλ.)

Το μόνο που κερδίζεις είναι ότι είναι συστημένο το δέμα και έχεις αναλυτικότερο tracking, το οποίο και πάλι σταματάει στο κέντρο διαλογής του Ελ. Βενιζέλος.

Οπότε μην μπαίνετε καν στον κόπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φαίνεται ότι όλες οι επιλογές που έχει για τον τρόπο αποστολής είναι ίδιοι, απλά αλλάζει το Tracking που γίνεται αναλυτικοτερο όταν το δεμα φτάνει στην Ελλάδα. Οπότε ο κλασσικός τρόπος είναι ο καλύτερος και ο πιο οικονομικός. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα.Σκέφτομαι να παραγγείλω πρώτη φορά από iherb.To ένα κοστίζει 6,95 και το άλλο 15,22.Με την πρώτη αγορά σου δίνει κάποιον κωδικό; Επίσης αν τα παραγγείλω και τα δυο μαζί μου βγαίνει 22,17 με delivery by local post(free).Τι με συμφέρει να κάνω; Λέτε να πληρώσω τελωνείο;

 

iherb.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν το εχω παρατηρησει ακριβως τι παιζει με τα rewards. Παρατηρω οτι σε καθε παραγγελια που κανω μπορω να βαζω και εναν διαφορετικο referral code! Και τοσα χρονια δεν εβαζα τπτ, γιατι νομιζα οτι γινοταν μονο για την 1η παραγγελια! Δλδ σε καθε παραγγελια θα μπορω να εχω εκπτωση 5% αφου υπαρχουν εκατομμυρια κωδικοι και τους βρισκεις παντου!

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι εαν πχ καποιος βαλει τον κωδικο μου, εγω θα παρω το 5% για μονο την πρωτη παραγγελια που θα κανει ή και για τις επομενες; Σημειωτεον αναφερομαι για μελη που δεν εκαναν εγγραφη με τον δικο μου κωδικο, απλα τον βαζουν σε καποια μεταγενεστερη παραγγελια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν δοκίμασε κάποιος τον νέο τρόπο αποστολής με Speedex....τα μεταφορικά βλέπω ότι πηγαίνουν αναλογικά με το βάρος του πακέτου. Εγγυημένα δεν πληρώνουμε εξτρά στο τελωνείο;; Επίσης, έχει κανείς κωδικό έκπτωσης σε περίπτωση που κάνω παραγγελία; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας, προσπαθώ να κάνω μια παραγγελία αξίας 58 ευρώ με μεταφορικα και τελωνειο (speedex) και 2 φορες μου έχει βγάλει οτι η συναλλαγή δεν μπορεί να ολοκληρωθεί. Η πρωτη φορά πληρωμη με paypal και η δευτερη κατευθειαν με την πιστωτική. έχει κάποιος αναλογη εμπειρία και πως το ξεπέρασε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ilion10 είπε

καλησπέρα σας, προσπαθώ να κάνω μια παραγγελία αξίας 58 ευρώ με μεταφορικα και τελωνειο (speedex) και 2 φορες μου έχει βγάλει οτι η συναλλαγή δεν μπορεί να ολοκληρωθεί. Η πρωτη φορά πληρωμη με paypal και η δευτερη κατευθειαν με την πιστωτική. έχει κάποιος αναλογη εμπειρία και πως το ξεπέρασε?

Κάποιες Ελληνικές κάρτες δεν περνάνε λόγω κεφαλαιακών περιορισμών. Δοκίμασε άλλη κάρτα αν έχεις. Αν όχι, φόρτωσε το balance του παυπαλ  και αγόρασε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...