Προς το περιεχόμενο

iherb και τελωνείο


ethyl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/9/2018 στις 7:10 ΜΜ, elpaso1 είπε

Εκει στο Iherb εχουν γινει τρομακτικα γρηγοροι..

image.png.873524c5a172ccedaab62a99ded39001.png

Με απλό ταχυδρομείο η αποστολή; Δεν μου βγάζει άλλη επιλογή :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, diamantius είπε

Με απλό ταχυδρομείο η αποστολή; Δεν μου βγάζει άλλη επιλογή :-/

 

30 λεπτά πριν, diamantius είπε

Με απλό ταχυδρομείο η αποστολή; Δεν μου βγάζει άλλη επιλογή :-/

Με  dhl που ομως οταν φτασει Ελλάδα το δίνει στα ΕΛΤΑ και μετα αυτα το παραδίδουν στον παραλήπτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκανα παραγγελία 1.01.2018 άξιας 66€ με 7 προϊόντα και δεν ήρθε ακόμα, ούτε στο ΕΛΤΑ είναι, ούτε έχει έρθει κάτι να πληρώσω. Πώς να βρω το δέμα μου τωρα; #iherb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Annabel25071 είπε

Παιδιά έκανα παραγγελία 1.01.2018 άξιας 66€ με 7 προϊόντα και δεν ήρθε ακόμα, ούτε στο ΕΛΤΑ είναι, ούτε έχει έρθει κάτι να πληρώσω. Πώς να βρω το δέμα μου τωρα; #iherb

Το δέμα σου είναι στο τελωνείο πιθανότατα. Δε μπορείς να κάνεις κάτι. Θα περιμένεις ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ. Σε μένα την τελευταία φορά το παρέλαβα μετά από 2 μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Annabel25071 said:

Παιδιά έκανα παραγγελία 1.01.2018 άξιας 66€ με 7 προϊόντα και δεν ήρθε ακόμα, ούτε στο ΕΛΤΑ είναι, ούτε έχει έρθει κάτι να πληρώσω. Πώς να βρω το δέμα μου τωρα; #iherb

Να ξερεις οτι κατα 99% θα πληρωσεις επιπλεον φορο.. Ειπαμε δεν κανουμε αγορες που να ξεπερνουν τα 20,21 ευρω.. Κοντα στα 31 ευρω θα σου βγει το καπελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα,παιδια εγω χρονια ψωνιζα απο iherb ,φυσικα οπως ολοι κανενα προβλημα στο παρελθον.Εκανα μια παραγγελια γυρω στα 30κατι ευρω τον Φεβρουαριο ομως ηταν διαφορα λαδια οχι συμπληρωματα(κανενα προβλημα σ'αυτην την παραγγελια).Υστερα εκανα προσφατα αλλη παραγγελια 43 ευρω για συμπληρωματα και οπως διαβασα απο τα παραπανω και 'μενα μου ηρθε χαρτι για εκτελωνισμο,τωρα θα πληρωσω φπα 24% και 15 ευρω για εκτελωνισμο...δηλαδη καπου στα 25 ευρω .

Τωρα οκ,το μαθαμε και απο εδω και περα προσεχουμε,αλλα θελω να ρωτησω και αν ξερει ας ενημερωσει καποιος.Στο χαρτι ελεγε :"Ο εκτελωνισμός μπορεί να πραγματοποιηθεί με υπεύθυνη δήλωση του παραλήπτη ότι τα περιεχόμενα του αντικειμένου προορίζονται για προσωπική χρήση και ότι ο παραλήπτης αναλαμβάνει την ευθύνη για οτιδήποτε προκύψει, εφόσον οι ποσότητες που περιέχονται δεν υπερβαίνουν τις:

3 συσκευασίες ανά μικροδέμα για συμπληρώματα διατροφής
2 συσκευασίες για μέχρι 5 φάρμακα ανά μικροδέμα για φάρμακα
μικρές ποσότητες καλλυντικών

Αλλου που διαβαζω γενικα λενε να μην υπερβαινει η παραγγελια μαζι με τα μεταφορικα τα 22 ευρω.Η παραγγελια που εκανα με τα λαδια ηταν γυρω στα 30-35 και δεν ειχα καποιο προβλημα.Απο τυχη δηλαδη δεν περασε τελωνειο ή λογω προιοντων? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η παραγγελία σου περνά τα 22 ευρω συνολικά τότε μπορουν να σου χρεσουν ΦΠΑ και τέλος ΕΛΤΑ και να ζητησουν υπευθυνη δηλωση. Αν είναι λίγο πάνω απο τα 22 ευρω μπορεί να μη σου βάλουν τίποτα και να το περασουν έτσι. Είναι θέμα τύχης. Αν θες να εισαι σιγουρος/η ότι δε θα περάσει τελωνείο τότε μην περνάς τα 22 ευρω, αλλιώς ρισκάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια δοκιμαστική στα 25 ευρώ και πέρασε. Αλλά το κόστος των προϊόντων ήταν στα 20 ευρώ και 5 ευρώ τα μεταφορικά. Εδώ και χρόνια όλα τα δέματα δεν γράφουν το κόστος των μεταφορικών, οπότε το θέμα είναι το κόστος των προϊόντων να μην ξεπερνά τα 22 ευρώ. Κάτι είναι και αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εκανα μια παραγγελια με βιταμινες με 22,37 τελικο ποσο , παιζει να εχω κανενα προβλημα? Ξερω οτι η ατελεια ειναι 22  ευρω..Ειχα να παραγγελω αρκετο  καιρο και δεν ειχα ασχοληθει..για 0,37 πανω να φαω τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να αγοράσω από iherb μέσω paypal που είναι συνδεδεμένο με χρεωστική της eurobank κ μετά από δύο προσπάθειες που έφαγα άκυρο πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών (της τράπεζας) κ μου είπαν ότι κ οι 2 προσπάθειες ακυρώθηκαν λόγω capital controls...Τι φάση?Παραγγέλνετε όλοι κανονικά φαντάζομαι..

Επίσης αυτό με τα 22 ευρώ αφορά τα προϊόντα ή το σύνολο της χρέωσης?Δηλαδή να υπολογίζω τα μεταφορικά ή όχι?

Επεξ/σία από paronio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@paronio πρέπει να υπολογίσεις και τα μεταφορικά

 

Επίσης παιδιά αυτό που έχω να σχολιάσω είναι ότι ενώ το iherb κάνει τρελές εκπτώσεις όταν κάνεις πολλές αγορές μέσω των reward points που σου δίνει με κάθε αγορά, στο τελωνείο υπολογίζουν φόρο και φπα την αρχική αξία του προϊόντος. Δεν τους ενδιαφέρει πόσο το πλήρωσες πραγματικά εσύ... Αυτό είναι το τρελό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...