Προς το περιεχόμενο

iherb και τελωνείο


ethyl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, elpaso1 είπε

Τωρα αργει πλεον το iherb; Θελουν να επιλεγες το ΕΛΤΑ hellenic για πιο γρηγορη αποστολη; Τι φουστιες κανουν δεν ξερω.. 8 Ιουνιου εγινε η παραγγελια, ηδη θα επρεπε να την ειχα σπιτι μου, αλλα ακομα ουτε Ελλαδα εχει ερθει.

Φίλε μου από 25 Μαΐου κ ακόμα δεν έφτασε Ελλάδα, τουλάχιστον σύμφωνα με το tracking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, elpaso1 είπε

Τωρα αργει πλεον το iherb; Θελουν να επιλεγες το ΕΛΤΑ hellenic για πιο γρηγορη αποστολη; Τι φουστιες κανουν δεν ξερω.. 8 Ιουνιου εγινε η παραγγελια, ηδη θα επρεπε να την ειχα σπιτι μου, αλλα ακομα ουτε Ελλαδα εχει ερθει.

Παρηγγειλες με το νεο τρόπο αποστολής; Αν ναι τι αριθμό αναζήτησης σου έδωσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 hours ago, paronio said:

Φίλε μου από 25 Μαΐου κ ακόμα δεν έφτασε Ελλάδα, τουλάχιστον σύμφωνα με το tracking...

Οντως, δε ξερει τι παιζει με το δεμα σου.. Εκτος αν τα δικα μου τα στελνουν γρηγορα επειδη ειμαι πελατης 10 χρονια.. Ακομα και τελωνειο να εμεινε, το tracking θα επρεπε να δειχνει οτι εφτασε Ελλαδα το δεμα.

5 hours ago, spartak1 said:

Παρηγγειλες με το νεο τρόπο αποστολής; Αν ναι τι αριθμό αναζήτησης σου έδωσε;

Με τον παλιο τροπο.  Σημερα το μεσημερι εφτασε τελικα Ελλαδα. Με ειχε καλομαθει το iherb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά χθες ήρθε η ειδοποίηση από ΕΛΤΑ και σήμερα παρέλαβα!

Προφανώς σε μερικές περιπτώσεις κολλάει/χάνεται το tracking!

25 μέρες ακριβώς από την παραγγελία έφτασε Θεσσαλονίκη (ανατολική περιοχή).

Αξία 22 ευρώ ακριβώς, δεν πλήρωσα κάτι extra!

Επεξ/σία από paronio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μια παραγγελία(κομπλέ με μεταφορικά), με ELTA Hellenic Post  Order Total: €22.32 , με Delivery by Local Post  Order Total: €20.00
Στη 2η επιλογή με €20.00 υπάρχει περίπτωση για τελωνείο?

Επεξ/σία από captnemo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, captnemo είπε

Για μια παραγγελία(κομπλέ με μεταφορικά), με ELTA Hellenic Post  Order Total: €22.32 , με Delivery by Local Post  Order Total: €20.00
Στη 2η επιλογή με €20.00 υπάρχει περίπτωση για τελωνείο?

Μέχρι τώρα δεν υπάρχει πρόβλημα με τα ποσά αυτα. Οπότε λογικά δε θα έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ειπαμε το κοστος των μεταφορικων δεν αναγραφεται στα δεματα του Iherb, οποτε δεν τα υπολογιζουμε στο συνολικο κοστος.. Μεχρι στιγμης δε εχω καποιο θεμα. Παντως το Local Post πλεον αργει περισσοτερο απο το συνηθισμενο.. Αλλα επιπλεον λεφτα για το Hellenic δε θα δωσω.. Εκτος αν πετυχω δωρεαν μεταφορικα με shipping saver προϊοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με επιλογή για Local Post, αγορά ενα κουτάκι βιταμίνες, 23$ δολλάρια καθαρή αξία και 26 με τα μεταφορικά, σε ευρώ βγαίνει 22, κάτι θα είμαι τελωνείο-free ;

*Διάβασα παραπάνω ότι δεν είχε θέμα ο φίλος με 22 ευρώ αξία

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Με επιλογή για Local Post, αγορά ενα κουτάκι βιταμίνες, 23$ δολλάρια καθαρή αξία και 26 με τα μεταφορικά, σε ευρώ βγαίνει 22, κάτι θα είμαι τελωνείο-free ;

*Διάβασα παραπάνω ότι δεν είχε θέμα ο φίλος με 22 ευρώ αξία

Λογικα δε θα έχεις θέμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

16 Ιουλίου παραγγελία(2η μου), με local post, σήμερα 27 η ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ..άρα Δευτέρα παραλαμβάνω..

Απίστευτα γρήγορα για τόσο μικρό κόστος μεταφορικών..!

Ίσως η πρώτη φορά που παραγγέλνει κάποιος να καθυστερεί γιατί δεν είναι ήδη πελάτης κ αργεί η επεξεργασία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά έχουν κάποιο θέμα σήμερα? Για μια αγορά χρησιμοποίησα paypal. 14 και κάτι η χρέωση. Στο PayPal έχω 10.90€ και τα υπόλοιπα τα τραβάει από τη χρεωστική που έχω συνδεδεμένη η οποία έχει αρκετά χρήματα μέσα ώστε να τραβήξει τα υπόλοιπα. Παρόλο που λαμβάνω ενημερωτικό mail από το PayPal στο iherb δεν προχωράει η παραγγελία. Δοκίμασα άλλες 2 φορές και εμφανίζει το ίδιο...

Κάποια γνώμη? 

Screenshot_2018-07-29-19-14-18-316_com.android.chrome.png.b21370056923382621d134fead87fadc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την πρώτη φορά που παρήγγειλα πλήρωσα με paypal, 2 προσπάθειες κ έφαγα άκυρο..Πήρα την τράπεζα μου κ μου είπαν ότι ακυρώθηκαν όντως 2 πληρωμές λόγω capital controls!!(Καλά ακούσατε😂) έβγαζε ως αιτιολογία νόμο του  κράτους που αφορά ουσιαστικά τα capital controls..!

Τελικά έβαλα χρεωστική από άλλη τράπεζα κ πλήρωσα κανονικά μιας κ για λίγο καιρό σου ακυρώνουν κ την κάρτα για το συγκεκριμένο site(έτσι έλεγε το mail που μου έστειλαν μετά την ακύρωση της παραγγελίας...)!!

Ότι να ναι ....

*Εννοείται ότι ακύρωσα την παραγγελία κ έβαλα νέα με νέο τρόπο πληρωμής..

Επεξ/σία από paronio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Kαλησπερα κι απο μενα παιδια.Νεο μελος εδω.Θα ηθελα να κανω μια παραγγελια απο iherb,δεν εχω ξανακανει,απο εξωτερικο εχω ψωνισει μονο απο Αγγλια εως τωρα.Ηξερα οτι τα δεματα απο Αμερικη περνανε τελωνειο και μεχρι τωρα δεν εκανα την κινηση να κανω παραγγελια απο iherb.Ειδα ομως εδω που λετε οτι παραγγελια κατω των 22ευρω δεν περναει τελωνειο,ισχυει εως σημερα αυτο?Sorry που ρωταω ενω εχω διαβασει ηδη τα σχολια απλα θα ηθελα μια επιβεβαιωση απο ατομο που εχει ψωνισει προσφατα και γνωριζει να μου πει,ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mariakapa87 είπε

Kαλησπερα κι απο μενα παιδια.Νεο μελος εδω.Θα ηθελα να κανω μια παραγγελια απο iherb,δεν εχω ξανακανει,απο εξωτερικο εχω ψωνισει μονο απο Αγγλια εως τωρα.Ηξερα οτι τα δεματα απο Αμερικη περνανε τελωνειο και μεχρι τωρα δεν εκανα την κινηση να κανω παραγγελια απο iherb.Ειδα ομως εδω που λετε οτι παραγγελια κατω των 22ευρω δεν περναει τελωνειο,ισχυει εως σημερα αυτο?Sorry που ρωταω ενω εχω διαβασει ηδη τα σχολια απλα θα ηθελα μια επιβεβαιωση απο ατομο που εχει ψωνισει προσφατα και γνωριζει να μου πει,ευχαριστω πολυ

μαρία οποιαδήποτε αγορά με αξία cif κάτω απο 22 ευρω περνα απο τελωνειο αλλα ΔΕΝ βγαίνει χρεώση (τελωνειακή ατέλεια). -> https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Για προϊόντα που μπορει να μπλέκει ο ΕΟΦ ισχύει και πάλι το 22 ευρω, αλλά ίσως σου ζητηθουν χαρτουρα (περιγραφεται στην παρουσα συζητηση)

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, isay είπε

μαρία οποιαδήποτε αγορά με αξία cif κάτω απο 22 ευρω περνα απο τελωνειο αλλα ΔΕΝ βγαίνει χρεώση (τελωνειακή ατέλεια). -> https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Για προϊόντα που μπορει να μπλέκει ο ΕΟΦ ισχύει και πάλι το 22 ευρω, αλλά ίσως σου ζητηθουν χαρτουρα (περιγραφεται στην παρουσα συζητηση)

Συγνωμη,το εξεφρασα λαθος,αυτο εννοουσα οτι περναει τελωνειο απλα δεν θα εχω καποια επιπλεον χρεωση για παραγγελια κατω των 22ευρω.Δεν ενδιαφερομαι να παραγγειλω συμπληρωματα κτλ για να εχω θεμα με τον ΕΟΦ καποια καλλυντικα ηθελα μονο.Οποτε ελπιζω να μην εχω προβλημα σε αυτο.Θα φροντισω να ειναι μεσα στα 22ευρω και τα μεταφορικα για να ειμαι και απο κει καλυμμενη.Ευχαριστω πολυ για την απαντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...