Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 13/11/2023 at 10:57, mindreader said:

Μπορει καποιος να μου εξηγησει, τι παιζει με τα themes του wordpress, twenty-something; Εχω αφαιρεσει ολα τα themes εκτος απο αυτο που χρησιμοποιω, που εχω επιλεξει εγω, και δουλευω χρονια. Οπως καταλαβα, μαλλον το twenty κατι, ειναι το default του wordpress; Και το εχεις και αναβαθμιζεται, θελεις δε θελεις;

Αν οντως ειναι ετσι, εχει νοημα για ποιους, να παραμεινουν και να δουλεψουν με αυτο; Εχει καποια πλεονεκτηματα να μην ψαχτεις για κατι αλλο, αν μπορεις να βολευτεις με αυτο;

Τα themes twenty-something έρχονται by defult με το WP. Αυτά τα themes πλέον είναι block themes. Στην ουσία δεν υπάρχει πλέον ο customizer και όλο το edit του σαιτ γίνεται μέσα από τον editor. Επίσης για global settings, styles κλπ χρησιμοποιείς το αρχείο theme.json που υπάρχει μέσα στα αρχεία του theme.

Τώρα αν έχει πλεονεκτήματα? Σχετικά είναι όλα. Εμένα μου αρέσουν γιατί μπορώ να έχω πλήρη έλεγχο σε κομμάτια του σαιτ που δεν έχω με τα κλασικά themes. Όπως header, footer, tamplates κλπ. 

Για το ερώτημα αν αναβαθμίζεται θέλεις δεν θέλεις, αν το διαγράψεις από τα themes σου απλά δεν υπάρχει άρα δεν αναβαθμίζεται. ( Αν κατάλαβα σωστά την ερώτησή σου). 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα. Για οτιδήποτε μας ρωτάς 🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Thanks ZoReN.

Τα block themes, υποτιθεται οτι υπερτερουν καπου σε σχεση με τα μη block themes;

Αν το πιανω καλα, απλα ειναι σαν να εχεις ενα 'elementor' ενσωματωμενο, χωρις να χρειαζεται να βαλεις ομως ενα τετοιο plugin.

Αν ειναι ετσι, παλι δεν ξερω προς τα που γερνει η ζυγαρια, αλλο theme + elementor, ή all in one απο το default theme.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, mindreader said:

Thanks ZoReN.

Τα block themes, υποτιθεται οτι υπερτερουν καπου σε σχεση με τα μη block themes;

Αν το πιανω καλα, απλα ειναι σαν να εχεις ενα 'elementor' ενσωματωμενο, χωρις να χρειαζεται να βαλεις ομως ενα τετοιο plugin.

Αν ειναι ετσι, παλι δεν ξερω προς τα που γερνει η ζυγαρια, αλλο theme + elementor, ή all in one απο το default theme.

Σου δίνει έναν editor που εκεί μέσα κάνεις ότι κάνεις με τον elementor, ας το θέσουμε έτσι. Το προς τα που γέρνει η ζυγαριά είναι καθαρά με το τι σε βολεύει. Μπορείς με κανονικά themes όπως astra, blocksy κλπ να μην χρησιμοποιήσεις κανένα page builder. Τις σελίδες σου να τις φτιάξεις μέσα στον gutenberg. Είτε με τα core Blocks είτε με custom plugins. 

Η διαφορά με τα Block themes σε αντίθεση με τα "κανονικά" themes είναι ότι μπορείς να επεξεργαστείς όλα τα σημεία του σαιτ. Με τον elementor για παράδειγμα δεν μπορείς να επεξεργαστείς το 404, τα archives, τα Single γενικά τα tamplates. Εκτός αν πληρώσεις για την pro έκδοση του. Επίσης το header και footer εξαρτώνται αποκλειστικά από το τι σου επιτρέπει το εκάστοτε theme να κάνεις. Δεν μπορείς να ξηλώσεις όλο το header και να το φτιάξεις όπως θες εσύ. 

Στα Block μπορείς να φτιάξεις ότι θες. Να δημιουργήσεις νέα tamplates, οπότε το τι θα κάνεις πλέον εξαρτάται από εσένα και όχι από τους περιορισμούς του theme.

Για να φέρω ένα ακραίο παράδειγμα. Έστω ότι θέλω σε όλο το σαιτ η σε μια συγκεκριμένη σελίδα το header να είναι στη θέση του footer και αντίστροφα. Με το Block theme αυτό μπορώ να το κάνω εύκολα. Με τα κλασικά themes δεν γίνεται να συμβεί. 

Και μόνο που δεν χρησιμοποιείς κάποιον page builder το σαιτ σου γίνεται αυτόματα πιο ελαφρύ και γρήγορο. Μιλάω για τον γενικό κανόνα, τίποτα δεν είναι απόλυτο. 

Για αρχή βάλε ένα theme που ξέρεις. Μην βρεις elementor και δοκίμασε να φτιάξεις κάτι μέσα στον gutenberg. Για να πάρεις μια ιδέα το τι είναι ο gutenberg. Μετά θα πρέπει να ξεχωρίσεις εννειες όπως Blocks, paterns, reusable Blocks, tamplates, tamplate parts. Με αυτά θα έχεις να κάνεις στα Block themes. Μπορεί να σε μπερδέψουν στην αρχή αλλά όταν πιασεις την φιλοσοφία τους θα μπορέσεις να δουλεψεις καλυτερα αυτά τα themes

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...