Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, aggelos26 είπε

Γνωρίζει κάποιος γιατί δεν φεύγουν αυτόματα mail για επιβεβαίωση παραγγελίας σε Hotmail. Και λειτουργεί μόνο σε gmail??

 

Tι εννοεις, επιβεβαιωση παραγγελιας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mindreader είπε

Tι εννοεις, επιβεβαιωση παραγγελιας;

Πχ κάνεις μια παραγγελία από ένα site και σου έρχεται αυτόματα ένα μύνημα που σου λέει ότι λάβαμε την παραγγελία σου κλπ κλπ.οταν αλλάξει η κατάσταση της παραγγελίας σου σου ξανά έρχεται ένα μαιλ και σου λέει για την αλλαγή της κατάστασης.

Στο δικό μου e-shop αυτό γίνετε μόνο σε Gmail και όχι σε Hotmail και μάλιστα αυτός που έχει αναλάβει να κάνει το e-shop μου είπε ότι δεν γίνετε και ότι φταίει η διεύθυνση και κάτι τέτοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε φεύγουν καθόλου (απίθανο μου φαίνεται), τα κόβει τελείως το hotmail (που μάλλον σημαίνει ότι είστε σε κάποιο blacklist) ή καταλήγουν στο spam folder και δεν τα βρίσκετε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vadou είπε

Δε φεύγουν καθόλου (απίθανο μου φαίνεται), τα κόβει τελείως το hotmail (που μάλλον σημαίνει ότι είστε σε κάποιο blacklist) ή καταλήγουν στο spam folder και δεν τα βρίσκετε;

Δεν τα στέλνει καθόλου ούτε στα spam πάνε πουθενά

7 λεπτά πριν, vadou είπε

Δε φεύγουν καθόλου (απίθανο μου φαίνεται), τα κόβει τελείως το hotmail (που μάλλον σημαίνει ότι είστε σε κάποιο blacklist) ή καταλήγουν στο spam folder και δεν τα βρίσκετε;

Το blacklist τι είναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, aggelos26 είπε

Πχ κάνεις μια παραγγελία από ένα site και σου έρχεται αυτόματα ένα μύνημα που σου λέει ότι λάβαμε την παραγγελία σου κλπ κλπ.οταν αλλάξει η κατάσταση της παραγγελίας σου σου ξανά έρχεται ένα μαιλ και σου λέει για την αλλαγή της κατάστασης.

Στο δικό μου e-shop αυτό γίνετε μόνο σε Gmail και όχι σε Hotmail και μάλιστα αυτός που έχει αναλάβει να κάνει το e-shop μου είπε ότι δεν γίνετε και ότι φταίει η διεύθυνση και κάτι τέτοια

Και πως 'ευθυνεται' το wordpress γι'αυτο, και οχι καποιο αλλο web/λογισμικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mindreader είπε

Και πως 'ευθυνεται' το wordpress γι'αυτο, και οχι καποιο αλλο web/λογισμικο;

Ναι δεν ξέρω τι ευθύνεται γιαυτο ρωτάω μήπως έτυχε και σε κάποιον άλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες στο https://mxtoolbox.com/blacklists.aspx μήπως είστε σε κανένα blacklist. Αν στα βγάλει όλα ok, ίσως σας έχει κάνει κανένα random block το hotmail. Δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω χωρίς κάποιο log/κάτι που να φαίνεται τι συμβαίνει.

Επεξ/σία από vadou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vadou είπε

Δες στο https://mxtoolbox.com/blacklists.aspx μήπως είστε σε κανένα blacklist. Αν στα βγάλει όλα ok, ίσως σας έχει κάνει κανένα random block το hotmail. Δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω χωρίς κάποιο log/κάτι που να φαίνεται τι συμβαίνει.

Μου τα βγάζει όλα οκ εκτός από αυτά τα δύο

Screenshot_2021-07-08-21-31-05-277_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vadou είπε

Αγνόησέ τα αυτά τα 2.
Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, ίσως να έχει καμμιά ιδέα ο creep όταν το δει.

Να σε καλά σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μπερδευτει με τα thumbnails που δημιουργουνται, απο images που ανεβαζει ο χρηστης.

Βλεπω οτι δημιουργουνται πολλα thumbnails, για καθε μια εικονα που ανεβαζω. Αυτο προερχεται απο το wordpress, ή απο theme? Ομως, υπαρχουν thumbnails, ή εικονες σε τετοιες διαστασεις, που εκτιμω, απο οσο ξερω το site μου, οτι δεν χρησιμευουν πουθενα....

Συναφης ερωτηση κρισεως: πως γινεται, οταν κατα κορον ειχα παρει την αποφαση να μην ανεβαζω εικονες στο server του site αλλα σε third party image hosting, το site να λειτουργουσε το ιδιο αποτελεσματικα, και προφανως χωρις thumbnails (οτι ανεβαζα ανεβαζα! μια εικονα μονο, σε συγκεκριμενες διαστασεις! - σε ξεχωριστο image hosting site), και οταν ανεβαζεις εικονες στον server,, να σου δημιουργει και ολα τα εξτρα thumbnails; Ειναι μετα να μην μου παει το μυαλο, οτι ειναι οντως αχρηστα;;;;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 2 μήνες μετά...

Πως γίνεται στην περιοχή της σελίδας (κείμενα - εικόνες κλπ) να υπάχει ένα χρώμα - background και πίσω από αυτό το γενικό background?

Αυτή τη sτιγμή εμφανίζονται τα κείμενα και οι εικόνες και από πίσω ένα γενικό background. Δεν φαίνεται δηλαδή να οριοθετείται το κείμενο.

Screenshot 2021-12-12 120206.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Βλεπω τα διαφορα updates του wordpress, σημερα ειχε παλι ενα, και ειχα την εξης σκεψη.

Επειδη βλεπω οτι προσθετουν περνωντας τα χρονια, διαφορα χρησιμα (και μη) features,

ενω καποιος μπορει να εχει δομησει/δημιουργησει το site του παλαιοτερα χρησιμοποιωντας plugins για πραγματα παλια δεν ειχε 'ενσωματωμενα' το wordpress ενω σημερα τα παρεχει ως νεες δυνατοτητες,

υπαρχει λοιπον μηπως, κανενα plugin, που να αναλυει το site σου, και να σου προτεινει αν κατι μπορει να γινει με μια ενσωματωμενη δυνατοτητα του wordpress;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...