Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, dimitris21gr είπε

Έστειλα μήνυμα στον ΟΤΕ και μου ανέβασαν την μνήμη. Δεν είπαν πόσο την πήγαν αλλά πλέον μπόρεσα να κάνω και update το wordpress και να ανεβάσω φωτογραφίες και να ενεργοποιήσω και 2 plugins ακόμα που ήθελα. Το όριο συνεχίζω να το έχω στα 128MB αλλά μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ γύρω στα 50 οπότε έχω ακόμα πολύ περιθώριο.

50 σε idle? Αμα μπουνε 20 ατομα μαζι θα σερνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Predatorkill είπε

50 σε idle? Αμα μπουνε 20 ατομα μαζι θα σερνεται

Ναι, μάλλον σε idle, δεν νομίζω σε παρούσα φάση να μπαίνει πολύς κόσμος. Αυξάνεται η μνήμη με βάση το πόσοι προβάλλουν ταυτόχρονα την σελίδα; Δεν το ήξερα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε να βάλεις μπροστά από το wordpress ένα CDN network και κάνε limit κάποια HTTP GET connections.  Η ιδέα είναι να φέρνεις "προ-κτισμένο"  HTML/CSS/JS και να μην καλείς συχνά PHP.  Έτσι δεν θα εκτελείς την PHP έτσι δεν θα έχεις πολύ memory consumption, ακόμη δες να ΜΗΝ περνάς στατικό περιεχόμενο (js, εικόνες, CSS) μέσα από την PHP έτσι θα τις φορτώνεις ποιό γρήγορα.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Να θέσω κι εγώ την απορία μου γιατί με έχουν πιάσει τα νεύρα! Όταν βλέπω ωραία θεματάκια για να διαλέξω, η header photo φαίνεται ωραία και μεγάλη στο demo. Όταν εγκαθιστώ το θέμα και βάζω δική μου photo, τότε γίνεται πολύ μικρή στο ύψος! Γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Theoharoula τσεκ δις: https://codex.wordpress.org/Theme_Development#Screenshot

Αναφορά σε κείμενο

The recommended image size is 1200px wide by 900px tall. The screenshot will usually be shown smaller but the over-sized image allows for high-resolution viewing on HiDPI displays. Note that because the Manage Themes screen is responsive, the top and bottom of the screenshot image might not be viewable so keep graphics near the center.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, 

Και συγνώμη αν το πόστα είναι σε λάθος ερώτημα. Έχω κάποιες βασικές γνώσεις από WordPress ίσα ίσα για να διαχειρίζομαι και να αλλάζω κάποια πράγματα στο theme για το eshop μου και ψάχνω άτομο που να γνωρίζει καλά από WordPress ώστε να μου κάνει κάποιες βασικές ρυθμίσεις και να διορθώσει μικρο-προβλήματα.  

Επίσης υπάρχει και το ενδεχόμενο να κάνουμε νέο σίτε βασισμένο στο υπάρχον αλλά με καινούργιο theme. Εννοείται ότι ψάχνω άτομο επί πληρωμή. Ψάχνω άτομα κυριος από Θεσσαλονίκη αν είναι δυνατόν ώστε να γίνει και κάποια επαφή από κοντά και να συζητηθούν παραπάνω λεπτομέρειες και ότι άλλο προκύψει. 

DM οποίον τον ενδιαφέρει 

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα αντιμετωπισα ενα 'σφαλμα' με το wordpress, που δεν μου εχει ξανατυχει. Και μου φαινεται πραγματικα παραξενο.

Αρθρο που το ειχα scheduled για σημερα, δεν βγηκε στον αερα την ωρα που επρεπε, και βασικα δεν βγηκε online ποτε!

Οταν μπηκα στο controlpanel επειτα απο ωρες να δω το τι και πως, βλεπω κατω απο το κουμπι του scheduled/update, με κοκκινα γραμματα, 'missed schedule'. Τι μπορει να ειναι αυτο ρε παιδια; Πως μπορει να συνεβη; Και ακομη και αν για οποιονδηποτε λογο, δεν βγηκε στον αερα στην ακριβη ωρα που επρεπε, δεν θα επρεπε να βγει αμεσως μολις θα ειχε 'στρωσει' το οποιοδηποτε περιστασιακο προβλημα που τυχον μπορει να συνεβη; Δεν καταλαβαινω.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πως γινεται, να μου εμφανιζει updates απο plugins, αφουν περασει εν τω μεταξυ, πολλες ενδιαμεσες εκδοσεις;

Πχ, εχω το elementor, ειχα ως τωρα την εκδοση 2.8.5, και σημερα βλεπω στα 'updates' που μου εμφανιζει απο μονο του το wordpress, προτροπη να ανανεωσω το plugin, που η νεα εκδοση ειναι η....2.9.2 !!!!

Και οι ενδιαμεσες εκδοσεις; Γιατι δεν ελαβα καποια ειδοποιηση για αναβαθμιση;

Αυτο το εχω παρατηρησει να γινεται με διαφορα plugin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mindreader είπε

Πως γινεται, να μου εμφανιζει updates απο plugins, αφουν περασει εν τω μεταξυ, πολλες ενδιαμεσες εκδοσεις;

Πχ, εχω το elementor, ειχα ως τωρα την εκδοση 2.8.5, και σημερα βλεπω στα 'updates' που μου εμφανιζει απο μονο του το wordpress, προτροπη να ανανεωσω το plugin, που η νεα εκδοση ειναι η....2.9.2 !!!!

Και οι ενδιαμεσες εκδοσεις; Γιατι δεν ελαβα καποια ειδοποιηση για αναβαθμιση;

Αυτο το εχω παρατηρησει να γινεται με διαφορα plugin.

Μπορει ο dev να πηδηξε πολλες εκδοσεις πριν φτασει στο production, κακιστη πρακτικη αλλα συμβαινει. Εδω ολοκληρη google τα εκανε πουτανα με την angular

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Μπορει ο dev να πηδηξε πολλες εκδοσεις πριν φτασει στο production, κακιστη πρακτικη αλλα συμβαινει. Εδω ολοκληρη google τα εκανε πουτανα με την angular

Αρα, το νορμαλ, ειναι οτι εγω ως wordpress user πρεπει να λαμβανω reminder, για καθε new version update, σωστα; Ή μηπως αυτο ειναι κατι που το οριζει/ρυθμιζει ο καθε dev?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λαμβάνεις κάποιο e-mail όταν βγαίνει νέα έκδοση plugin, εάν λες αυτό. Οπότε εάν βγήκαν νέες εκδόσεις σε μικρό χρονικό διάστημα και δεν έμπαινες στο διαχειριστικό του wordpress ενδεχομένως να βγήκαν περισσότερες ενημερώσεις και απλά να μην το είδες.

Οι περισσότεροι που φτιάχνουν plugins έχουν κάποιο ιστορικό στη σελίδα του κάθε plugin, π.χ. δες εδώ:

https://wordpress.org/plugins/woo-product-feed-pro/#developers

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Στις 8/2/2020 στις 2:37 ΜΜ, mindreader είπε

Σημερα αντιμετωπισα ενα 'σφαλμα' με το wordpress, που δεν μου εχει ξανατυχει. Και μου φαινεται πραγματικα παραξενο.

Αρθρο που το ειχα scheduled για σημερα, δεν βγηκε στον αερα την ωρα που επρεπε, και βασικα δεν βγηκε online ποτε!

Οταν μπηκα στο controlpanel επειτα απο ωρες να δω το τι και πως, βλεπω κατω απο το κουμπι του scheduled/update, με κοκκινα γραμματα, 'missed schedule'. Τι μπορει να ειναι αυτο ρε παιδια; Πως μπορει να συνεβη; Και ακομη και αν για οποιονδηποτε λογο, δεν βγηκε στον αερα στην ακριβη ωρα που επρεπε, δεν θα επρεπε να βγει αμεσως μολις θα ειχε 'στρωσει' το οποιοδηποτε περιστασιακο προβλημα που τυχον μπορει να συνεβη; Δεν καταλαβαινω.

Αυτό μπορεί να συμβεί καμιά φορά λόγω του τρόπου που λειτουργεί το ψευδο-cron (δηλαδή ο μηχανισμος εκτέλεσης των προγραμματισμένων εργασιών) στο WordPress, που δεν είναι πραγματικό cron που θα έτρεχε σε επίπεδο server σε προκαθορισμένα διαστήματα. Αντίθετα, για να εκτελεστεί μια προγραμματισμένη εργασία στο WordPress θα πρέπει κάποια σελίδα του site να δεχτεί μια επίσκεψη που θα ενεργοποιήσει την εκτέλεση. Εάν, π.χ. προγραμματίσεις μια εργασία για τις 10:00 και κανείς δεν επισκεφθεί το site σου ή εάν το site τύχει να πέσει τη λάθος στιγμή, η εργασία δεν θα εκτελεστεί. Αν ψάξεις θα βρεις διάφορα plugins που λύνουν το συγκεκριμένο πρόβλημα, ενώ αν σε ενδιαφέρει μπορείς να διαβάσεις μια πιο αναλυτική περιγραφή του όλου μηχανισμού στο άρθρο του Smashing Magazine.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Απο την εμπειρία σας με διάφορα plugin, ποια plugin θα χαρακτηριζατε περισσοτερο future-proof, απο πλευρας μελλοντικου development? Απο ποσες χιλιαδες downloads και πανω, θεωρειται οτι πιθανως θα εχει μελλον/αναπτυξη ενα plugin?

Το λεω με την εννοια, οτι ενα plugin που δεν προτιμαται/δεν προτιμηθηκε απο τους χρηστες, ειναι πολυ πιο πιθανο να αποσυρθει, απο ενα αλλο που εχει μεγαλο userbase, παντα με βαση τις πιθανοτητες και την λογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλή η δυνατότητα να ανεβαζεις οσες εικονες θελεις, για το site σου, στον απεριοριστο χωρο ftp,

αλλα τωρα που θελω να κανω κατι αλλαγες, και ανεβοκατεβαζω αρχεια, ηρθα αντιμετωπος με τον 'εφιαλτη' που παντα ηξερα,

ποσο ευκολα διαχειρισιμο ειναι τελικα αυτο....

 

Ξερω, βοηθα στο ranking να εχεις hosting τις εικονες στο site σου, σε σχεση με third party image hoster,

ξέρω, πιο αξιοπιστο να τα εχεις ολα στο site σου κι οχι να εξαρτασαι απο τριτους,

αλλα οταν θες να κανεις αλλαγες κλπ, δεν ειναι και τοσο manageable το site...

Το 'καθαρο' site μου μπορει να ειναι γυρω στα 100mb, αλλα επι του παροντος με τις εικονες φτανει το μισο giga...

Λοιπον, δεν θα ηταν πιο ευχρηστο, να ειχα παντα το site μου 100mb, και οι εικονες σε αλλους;

 

Απλα ξανανοιγω την κουβεντα αυτη, γιατι αντιμετωπιζω στην πραξη, οχι τα θετικα αυτη τη φορα, αλλα τα αρνητικα-όγκος / μιας τετοιας επιλογης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...