Προς το περιεχόμενο

Το YouTube βάζει στο στόχαστρό του ακατάλληλα βίντεο υπό τη μορφή παιδικών εκπομπών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέτρα θα πάρει σύντομα το YouTube έναντι βίντεο τα οποία απευθύνονται σε παιδιά και περιέχουν ακατάλληλο περιεχόμενο, υπό τη μορφή γνωστών σειρών κινουμένων σχεδίων.

Σε πολλά βίντεο, γνωστοί ήρωες κινουμένων σχεδίων και όχι μόνο όπως η Elsa από την ταινία Frozen και ο Spider-Man, απεικονίζονται σε βίαια ή σεξουαλικά σενάρια, με το μηχανισμό αποτροπής του YouTube να μην είναι σε θέση να τα εντοπίσει και να τα αντιμετωπίζει ως κανονικά βίντεο. Τον περασμένο Αύγουστο η υπηρεσία εγκαινίασε μια νέα πολιτική η οποία περιορίζει τους δημιουργούς παρόμοιων βίντεο να έχουν διαφημιστικά έσοδα από την αναπαραγωγή «βίντεο που κάνουν ακατάλληλη χρήση χαρακτήρων φιλικών προς μια οικογένεια».

 

Πλέον η πρόσφατη αναβάθμιση της πλατφόρμας, αποκλείει τέτοια βίντεο να εμφανίζονται στην εφαρμογή YouTube Kids όπου ισχύει όριο ηλικίας αλλά και στην κεντρική εφαρμογή του YouTube μόλις επισημανθεί ένα τέτοιο βίντεο ως ακατάλληλο. Για να το πετύχει αυτό η Google, έχει συστήσει ειδική ομάδα ανθρώπων που είναι υπεύθυνη για τον εντοπισμό και αποκλεισμό τέτοιων βίντεο, όταν κάτι τέτοιο μέχρι πρότινος ήταν δουλειά των αλγόριθμων, με τα γνωστά όμως αποτελέσματα. Η Google πιστεύει ότι το όριο ηλικίας που ισχύει στην εφαρμογή YouTube Kids σε συνδυασμό με άλλα μέτρα ασφαλείας, θα κάνει εξαιρετικά δύσκολο την αναπαραγωγή των ακατάλληλων βίντεο από παιδιά. Ο χρόνος είναι σύμμαχος μάλιστα για την εταιρεία αφού χρειάζονται αρκετές ημέρες προκειμένου ένα βίντεο να κάνει την εμφάνιση του στην παιδική εφαρμογή, αφού πρώτα έχει ανέβει στην κεντρική υπηρεσία.

 

Σύμφωνα με τη Google, οι αλλαγές θα ενεργοποιηθούν σε λίγες εβδομάδες, αν και είναι φανερό ότι η εταιρεία δεν επιθυμεί την πλήρη διαγραφή τέτοιων βίντεο από το YouTube, βάζοντας ως όρο ηλικίας για την αναπαραγωγή τους τα 18 έτη. Τα νέα μέτρα πιθανόν να αποθαρρύνουν όσους δημιουργούν σχετικά βίντεο από τη στιγμή που δε θα είναι εφικτή η συγκέντρωση διαφημιστικών εσόδων.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε λιγο η λογοκρισια για το καλο μας θα φτανει στο επιπεδο της επιλογης για εμας ανεξαρτητως του ατομικου θελω...

 

Δεν ξερω εαν διάβασες την τελευταία παράγραφο. Άμα συνεχίσουν να δουλεύουν τα βίντεο αλλα με όριο ηλικίας, δεν μου φαίνεται για λογοκρισία.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε λιγο η λογοκρισια για το καλο μας θα φτανει στο επιπεδο της επιλογης για εμας ανεξαρτητως του ατομικου θελω...

 

ευτυχως που διαβασες το αρθρο.

υπαρχουν επιτηδειοι που στελνουν σεξουαλικα βιντεο μονταρισμενα απο γνωστα καρτουν, στην υπηρεσια YT Kids που ειναι αποκλειστικα για τα παιδια.

ο παλιος αλγοριθμος δεν μπορουσε να αποτρεψει την εισοδο αυτων των ακαταλληλων βιντεων στην υπηρεσια, κατι που ευελπιστουν να αλλαξει με το νεο συστημα.

δεν απαγορευεται η δημιουργια αυτων των βιντεο, αλλα θα ειναι πλεον περιρισμενα για θεαση απο ατομα 18+

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά παίδες, το τί ανωμαλία κυκλοφορεί μεταμφιεσμένη σε "βίντεο για παιδιά" δε φαντάζεστε. Κανάλια με "παιχνίδια" και "live-action" αναπαραστάσεις Spiderman & Elsa (wut).
Γενικά οι γονείς μην αφήνετε καθόλου τα tablet στα παιδιά, να είστε από πάνω

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανηψια μου ειχε αρχισει και γινοταν επιθετικη απεναντι σε ολους με την Πεππα το γαμω γουρουνακι,  οταν ειπαμε στην κουνιαδα μου το παιδι να μην παιρνει κινητα tablet κλπ χωρις την επιβλεψη της και να βλεπει αυτες τις μαλακιες, ξανα εγινε φυσιολογικο σε Normal πλαισια για την ηλικια της,   Πλεον να τα εχετε απο κοντα μην τ'αφηνετε να βλεπουν οτι νανε θα το μετανιωσετε καποια στιγμη.  Οι πιο πολλοι λενε, ελα μωρε και τι εγινε????  θα τα βρειτε μπροστα σας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανηψια μου ειχε αρχισει και γινοταν επιθετικη απεναντι σε ολους με την Πεππα το γαμω γουρουνακι,  οταν ειπαμε στην κουνιαδα μου το παιδι να μην παιρνει κινητα tablet κλπ χωρις την επιβλεψη της και να βλεπει αυτες τις μαλακιες, ξανα εγινε φυσιολογικο σε Normal πλαισια για την ηλικια της,   Πλεον να τα εχετε απο κοντα μην τ'αφηνετε να βλεπουν οτι νανε θα το μετανιωσετε καποια στιγμη.  Οι πιο πολλοι λενε, ελα μωρε και τι εγινε????  θα τα βρειτε μπροστα σας.

 

Αν κάποιος έχει θέμα με τα νεύρα του, μάλλον είσαι εσύ. Από όλα τα παιδικά που κυκλοφορούν η Πέππα είναι το μόνο που δεν έχει καθόλου σκηνές βίας και περνάει θετικά μυνήματα.

 

Φυσικά αν το παιδί βλέπει μόνο του youtube δεν θα περιοριστεί στην Πέππα. Υπάρχουν επίσης τα βίντεο που αναφέρει το τόπικ, τα οποία χρησιμοποιούν τους χαρακτήρες από τα παιδικά σε δικά τους story (πολλές φορές ακατάλληλα).

 

Επίσης τα παιδιά περνάνε από πολλές φάσεις, δεν μπορείς να βγάλεις πόρισμα αυθέρετα (σαν κλασσικός νεοέλληνας). Αν ξεκινίσει το παιδί παιδικό σταθμό, πολλές φορές υοθετεί άσχημες συμπεριφορές από τα άλλα παιδιά (μιμητισμός) και ούτω καθεξής.

 

Ε όχι να βγάλουμε την πέππα επιθετικό καρτούν, μην τρελαθούμε. Τα παιδικά που βλέπαμε εμείς μικρά είχαν πολλές επιθετικές σκηνές, αυτή ούτε μια για δείγμα.

 

Σκέψου τι βλέπαμε σε Heman, Χελωνονιντζάκια, Thundercats, Spiderman... μέχρι και τα στρουμφάκια έχουν τέτοιες σκηνές.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω μικρό παιδί έχω πετύχει πολλές φορές βίντεο με βίαιο περιεχόμενο, βασισμένο και καλά σε παιδικούς ήρωες και έκραζα που ενώ τα έσβησα από τα suggestions επανεμφανιζονταν μετά από λίγο.

Το βρίσκω απόλυτα θετικό να έχω τη δυνατότητα να επιλέξω /περιορίσω τι θα εμφανίζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...