Προς το περιεχόμενο

Το YouTube βάζει στο στόχαστρό του ακατάλληλα βίντεο υπό τη μορφή παιδικών εκπομπών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πραγματικά θες να συνεχίσω να συζητάω μαζί σου μετά από αυτο ??? απλά σταματάω κάθε άλλη δημοσίευση σε αυτό το topic. 

γιατι καλα δεν λεει?  τους βαζεις youtube την κοκκινοσκουφίτσα και ενω το video ειναι μια χαρα απο κάτω τα σχόλια ειναι έσχος...

και ενταξει εμεις μπορούμε να τα φιλτράρουμε αυτα άλλοι μπορούν?

αρα κατα βάση το internet ειναι για ενήλικες  για παιδιά μονο με την "συνοδεία"¨του γονέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πραγματικά θες να συνεχίσω να συζητάω μαζί σου μετά από αυτο ??? απλά σταματάω κάθε άλλη δημοσίευση σε αυτό το topic.

 

Φίλε dimtsef δεν έχει νόημα να ασχολείσαι. Οταν μάλιστα ακούς από άτομα ότι επειδή είναι θείοι και νονοι ή έχουν 15 σκυλιά ή εκτρέφουν κοτόπουλα μπορούν να έχουν άποψη στο πως είναι ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΌΤΗΤΑ ΚΑΙ ΌΧΙ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ να μεγαλώνεις ανθρώπους και όχι ζωα τότε κάπου εκεί σταματάς την συζητηση- ούτε επιχειρήματα ούτε τίποτα άλλο δεν χρειάζεται.

 

Επίσης επειδή κάπου παραπάνω ειπώθηκε και αυτό, είναι ΑΠΕΙΡΩΣ μεγαλύτερη ευθύνη να μεγαλώνεις εστω και έναν ΆΝΘΡΩΠΟ παρά να εχεις 15 σκυλιά.

 

Αυτα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι τα βιντεο αυτου του βλακα του 2J, ο οποιος βριζει γιατι νομιζει οτι ετσι ειναι cool και trendy και δεν ξερω τι αλλο. Ολα τα παιδακια βλεπουν αυτον τον απαραδεκτο τυπο. Πολυ θα ηθελα να μπει μαι σταμπουλα "ακαταλληλο για κατω απο 12" να δει να χανει το 90% των θεατων του μπας και στρωσει.

Και οχι μονο με αυτον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν με το καλό γίνεις, ξαναδές αυτά τα μηνύματα σου και θα καταλάβεις

 

Εγω το απευχομαι με την σειρα μου , καλυτερα να μην γινω ποτε στην ζωη μου αν ειναι να εχω τετοιες "εμπεριστατομενες αποψεις" που δεν ευσταθουν σε καμια περιπτωση με την πραγματικοτητα .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά θες να συνεχίσω να συζητάω μαζί σου μετά από αυτο ??? απλά σταματάω κάθε άλλη δημοσίευση σε αυτό το topic. 

 

Το αν σε "συμφέρει" να συνεχισεις "σοφε γονεα" που απο την πολυ σοφια σου νομιζεις οτι το ιντερνετ στα χερια ενος ανηλικου κανει καλο , εσυ μονο μπορεις να το ξερεις και κανεις αλλος.

 

Και εγω στην θεση σου το ιδιο θα εκανα, θα αποχωρούσα ,αλλα με την προυποθεση οτι θα ειχα "διαβασμα" για το σπιτι μηπως βελτιωσω καποιες απο τις αποψεις μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να μην είμαι "γονέας" παιδιού, αλλά είμαι "γονέας" τριών σκύλων, και πίστεψε με έχω περισσότερες αρμοδιότητες/ευθύνες στο κεφάλι μου από ότι εσύ με το παιδί σου, δεν βγήκα όμως στα παράθυρα όπως εσύ για να φωνάζω είμαι γονιός είμαι γονιός.

 

Νταξ το βρήκα. Ότι να ναι.

 

Ρε μεγάλε ειλικρινά τώρα, αυτά που τα λες τα πιστεύεις ή είπες να μπεις να πεις και συ την άποψη(άλλη λέξη μπαίνει εδώ αλλά θα το κόψουν) σου?

 

Λοιπόν, για να σοβαρευτούμε, όχι η κατοχη 3 αλλά ούτε 103 σκύλων (και λοιπων ζωων) δεν μπορουν να συγκριθούν με την ευθυνη ανατροφής ενός ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

 

Επίσης με αυτά που λες πρέπει να είσαι παντελώς αφελής αν νομίζεις ότι μπορεί κάποιος να λάβει σοβαρα υπ'οψην τα γραφόμενα σου. Ακόμα και να θελει

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγαπη και ο σεβασμος για το οποιοδηποτε ειδος ειτε ειναι ανθρωπος ειτε ζωο,δεν περιοριζεται ουτε νομοθετειτε !

 

Εδώ είσαι λάθος, αλλά δεν σε πάω κόντρα γιατί με αυτά που έχουμε δει, σε λίγο καιρό θα έρθει και ο νόμος για τα κατοικίδια. Θα μπορείς δηλαδή όχι να τα υιοθετήσεις αλλά και να τα παντρευτείς αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dimtsef δεν έχει νόημα να ασχολείσαι. Οταν μάλιστα ακούς από άτομα ότι επειδή είναι θείοι και νονοι ή έχουν 15 σκυλιά ή εκτρέφουν κοτόπουλα μπορούν να έχουν άποψη στο πως είναι ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΌΤΗΤΑ ΚΑΙ ΌΧΙ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ να μεγαλώνεις ανθρώπους και όχι ζωα τότε κάπου εκεί σταματάς την συζητηση- ούτε επιχειρήματα ούτε τίποτα άλλο δεν χρειάζεται.

 

Επίσης επειδή κάπου παραπάνω ειπώθηκε και αυτό, είναι ΑΠΕΙΡΩΣ μεγαλύτερη ευθύνη να μεγαλώνεις εστω και έναν ΆΝΘΡΩΠΟ παρά να εχεις 15 σκυλιά.

 

Αυτα

 

Να μαντεψω και εσυ ΓΟΝΕΑΣ? :D

 

Με τοσο σωστους γονεις ρε παιδι μου,που εχουν τοσο σωστες αποψεις, απορω πως η ελλαδα δεν εχει βγαλει δευτερο Albert Einstein, απορω..

 

Ανατριχίλα μονο , τιποτα αλλο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς όλους αυτούς που μας τα έχουν ζαλίσει για το πόσο κακοί γονείς είμαστε γιατί επιτρέπουμε στα παιδιά μας να βλέπουν youtube.

=============================================

 

Έξω από τον χορό εύκολα το παίζεις μάγκας. Όταν δουλεύεις 12ωρα και μετά πρέπει να πας στο σούπερ, να φωνάξεις τεχνικό γιατί το πλυντήριο χάνει νερά και και και... ενώ η γυναίκα σου έχει αντίστοιχο πρόγραμμα. Όταν οι παππούδες/γιαγιάδες δεν ζουν σε κοντινή απόσταση για να βοηθήσουν. Τι θα κάνεις? Δεν θα φας? Δεν θα βρεις τεχνικό? Δεν θα δουλέψεις? Δεν θα κοιμηθείς? Δεν θα κάνεις ένα μπάνιο που είσαι στην μπίχλα? Για να ξοδέψεις 4 ώρες μαζί με το παιδί σου?

 

Η πραγματικότητα σε ξεπερνάει, για να εξυπηρετείς τους άλλους πρέπει να εξυπηρετήσεις πρώτα στοιχειωδώς τον εαυτό σου (αν δεν θες να καταρέψουν όλα). Θα κρατήσεις το παιδί σου μια, το πολύ 2 ώρες να παίξετε, θα το κρατήσει άλλες 2/3/4 ώρες η μαμά και τέλος θα το κρατήσει και ένα δίωρο το youtube.

 

Η μέρα έχει 24 ώρες, για πάρα πολλούς είναι ενάντια στους νόμους τις φυσικής να τα προλάβεις όλα. Πολλοί είναι σε ακόμα χειρότερη κατάσταση από αυτό που περιέγραψα ενώ άλλοι σε καλύτερη.

 

Όταν και αν με το καλό γίνεις γονιός, τότε θέλω να δω τα @@ρια σου. Μεγάλωσε το παιδί σου ουτοπικά όπως φαντάζεσαι, χωρίς βοήθεια από γονείς και χωρίς οθόνες. Μάγκα του πληκτρολογίου

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μαντεψω και εσυ ΓΟΝΕΑΣ? :D

 

Με τοσο σωστους γονεις ρε παιδι μου,που εχουν τοσο σωστες αποψεις, απορω πως η ελλαδα δεν εχει βγαλει δευτερο Albert Einstein, απορω..

 

Ανατριχίλα μονο , τιποτα αλλο !

 

cosby+wtf.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι αν δεν δουν τα παιδια youtube και ασχοληθουν λιγο περισσοτερο οι γονεις μαζι τους, τι θα παθουν?   δλδ μονο το Youtube ειναι σοβαρη ασχολια για μικρα παιδια?  

 

δλδ, αν τους βαλεις σαν γονεας -ΕΣΥ- μια ταινια που ξερεις ηδη το σεναριο, και γνωριζεις το τι θα δει το παιδι σου, δεν ειναι πιο σιγουρο? 

αν τους δωσεις ενα παιδικο βιβλιο να κατσει να διαβασει-χαζεψει, που ξερεις τι περιεχει, δεν ειναι πιο σιγουρο? 

αν κατσεις, σαν γονεας και παιξετε με τα παιχνιδια του, δεν ειναι πιο σιγουρο? 

 

ΓΙΑΤΙ δλδ, σωνει και καλα, πρεπει να ασχοληθει με το (ανεξελεγκτο για παιδια) Youtube...?  επειδη ο "γονεας" -μαλλον- βαριεται να κατσει να ασχοληθει με το παιδι του, λιγο περισσοτερο χρονο?    

 

αυτο που δεν καταλαβαινω, ΚΑΘΟΛΟΥ μα καθολου ομως, ειναι απο ποτε το Youtube εγινε τροπος διαπαιδαγωγησης ενος παιδιου, και μαλιστα, στην πιο ευαισθητη ηλικια του......!!!!! 

 

 

 οσο για αυτους που λενε οτι "οσοι δεν ειναι γονεις.........δεν ξερουν", απαντω, γιατι?  αυτοι που ειναι "γονεις" και παρατανε το παιδι τους μπροστα απο μια τηλεοραση - οθονη- ταμπλετ, με τον κινδυνο να δουν ο,τιδηποτε ακαταλληλο (και δεν εννοω τσοντες....), και δεν ασχολουνται -πρωτιστως- οι ιδιοι,  ειναι καλυτεροι γονεις?

ξερουν καλυτερα, επειδη εχουν κανει παιδι?

εχουν DNA "γονεα", και εχουν την γνωση απο πριν, πως θα μεγαλωσουν ενα παιδι?  

ρε μεγάλε...ξερούν καλύτερα γιατί εχουν ΗΔΗ παιδιά ...οχι επειδή εχουν DNA...οταν κάνεις παιδάκια,μόνο τότε θα καταλάβεις....και ναι,παίζουμε με τα παιδιά μας..και προσπαθούμε να τα μεγαλώσουμε οσο καλύτερα μπορούμε,

αλλα επειδή ειναι 2017 και οχι 1980 δεν υπάρχει περίπτωση να μην έρθει σε επαφή με κάποιο κινητό,ταμπλετ...smart tv κλπ....τα τραβάει σαν μαγνήτης!!

Anyway ξαναλέω,μπορείς να εχεις όποια γνώμη θέλεις,αλλα μόνο οταν γίνεις γονιιός θα νοιώσεις πραγματικά το θέμα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ το βρήκα. Ότι να ναι.

 

Ρε μεγάλε ειλικρινά τώρα, αυτά που τα λες τα πιστεύεις ή είπες να μπεις να πεις και συ την άποψη(άλλη λέξη μπαίνει εδώ αλλά θα το κόψουν) σου?

 

Λοιπόν, για να σοβαρευτούμε, όχι η κατοχη 3 αλλά ούτε 103 σκύλων (και λοιπων ζωων) δεν μπορουν να συγκριθούν με την ευθυνη ανατροφής ενός ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

 

Επίσης με αυτά που λες πρέπει να είσαι παντελώς αφελής αν νομίζεις ότι μπορεί κάποιος να λάβει σοβαρα υπ'οψην τα γραφόμενα σου. Ακόμα και να θελει

 

Και εγω μπορει να βρισκω επικινδυνα και εντελως οτι να ναι αυτα που λες, αλλα βλεπεις δεν το κανω τοσο μεγαλο θεμα. Οπως ειπα πριν γνωμες λεμε , καποιοι τις δεχονται, καποιοι οχι, δεν θα σκασουμε κιολας . Ομως αλλο να λεμε μια γνωμη και αλλο να επιβάλλουμε το πιο ειναι το σωστο, τι εισαι ρε dude  ο θεος ? Ημαρτον, οχι αλλο καρβουνο.

 

Επισης εσυ αυτα που ποσταρεις τα θεωρεις....  Γνωση και σοφια και τα μοιραζεσαι με τον απλο λαο για να προσφερεις το λιθαρακι σου?.. Αν ναι πες μου για να κρατησω notes ... .

 

Για να τα γραφω φυσικα και τα πιστευω στο ακεραιο, κριμα που δεν θα μπορεσεις να τα συλλογιστείς ποτε. επισης τον χαρακτηρισμό στον επιστρεφω ,μαθετε να μιλατε σωστα και οχι οταν πιεζεστε να πετατε το φαρμακι σας. 

 

Σε ολα τα αλλα εχω απαντησει, και κατι που με κουραζει ειναι η επανάληψη μιας και ο χρονος μου ειναι πολυτιμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα είναι γονιος. Τριών σκύλων. Δες παραπανω

Ποσο χαμηλα μπορει να φτασει ενας σοφος γονεας για το παιδι του που πιστευει οτι εχει παρα πανω αξια απο οποιοδηποτε αλλο ειδος ... Η συνεχεια στο insomnia .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους καραγκιόζηδες λένε "πως αν δεν είσαι γονιός δεν ξέρεις" να γνωρίζουν ενα πράγμα.

Όταν γίνεσαι γονιός αποκτάς την ευθύνη να παραδόσεις εναν άνθρωπο σωστό και δίκαιο στην κοινωνία,ΔΕΝ σου ανήκει,ανήκει στην κοινωνία που θα κληθεί στην ενηλικίωση του να ενσωματωθεί οπότε θα πρέπει να μάθει να σέβεται το σύνολο και να λειτουργεί με αίσθημα δικαίου.

Αντί λοιπόν να κλαίγεστε μερικοί για τα βιντεάκια στο youtube μάθετε οτι ο κόσμος γύρω σας μεταβάλλεται και κίνδυνοι θα φυτρώνουν συνεχώς καινούργιοι αντί λοιπόν να ψάχνετε για καταστολή μάθετε επιτέλους την πρόληψη και φροντίστε να ενημερώσετε τα παιδιά σας για να κάνουν σωστές η "αναίμακτες" επιλογές κι οχι να τους περάσετε την νοοτροπία του λιπόψυχου κομπλεξικού που θέλει να αποσυρθεί κάτι επειδή φοβάται μην παρασυρθεί,σαν κάτι αγάμητους και καθυστερημένους που συγκεντρώνονται τσούρμο εξω απο θέατρα να κατεβάζουν παραστάσεις,κανείς δεν παρασύρεται αμα δεν θέλει.

Κι αφού όταν γίνεσαι γονιός δεν γίνεται το φαινόμενο της επιφοίτησης όλων των γνώσεων του πλανήτη επάνω σου τότε το "επιχείρημα" αυτό καταρρίφθηκε.

Γιατί μερικοί μπορεί να μην είμαστε γονείς αλλά υπήρξαμε παιδιά και θείοι η νονοί μετέπειτα.

Και φροντίστε να εφαρμόζετε την προληπτική ενημέρωση όσο το γρηγορότερο γίνεται γιατί άυριο μεθάυριο να είστε σίγουροι πως οι απαγορέυσεις θα περάσουν και σε άλλους τομείς αλλά κανείς δεν θα ξεσηκωθεί γιατί ήδη θα έχει συνήθεια η απαγόρευση ;)

...αδερφέ λές σαχλαμάρες....απλα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...