Προς το περιεχόμενο

The Lord of the Rings: The Rings of Power (Amazon Prime, 2022)


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, liakinen είπε

Είχαμε φτάσει να θέλουν δύο χρόνια για να γυριστούν 8 - 10 επεισόδια των 45 - 55 λεπτών για κάθε σειρά. Φαντάζομαι τώρα θα θέλουμε 3 χρόνια τουλάχιστον για νέο κύκλο. 

Όποιος έχει αρχείο με παλιές ταινίες - σειρές είναι τυχερός. 

Έγραψα και στο τοπικ για 22-23, οι απεργίες θα τα πάνε όλα πίσω. Ό,τι πρόλαβε να γυριστεί και είναι στο μοντάζ τώρα, θα βγει στην ώρα του. Πχ stranger things θα αργήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Έγραψα και στο τοπικ για 22-23, οι απεργίες θα τα πάνε όλα πίσω. Ό,τι πρόλαβε να γυριστεί και είναι στο μοντάζ τώρα, θα βγει στην ώρα του. Πχ stranger things θα αργήσει. 

Βλέπω το House of the Dragon να πάει για 25. Arcane, Severance επίσης. 

Αν βάλουμε στην εξίσωση και τις ταινίες τότε χέστα. 

Από την άλλη καλά κάνουν οι άνθρωποι και διεκδικούν την ζωή τους. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, liakinen είπε

Βλέπω το House of the Dragon να πάει για 25. Arcane, Severance επίσης. 

Αν βάλουμε στην εξίσωση και τις ταινίες τότε χέστα. 

Από την άλλη καλά κάνουν οι άνθρωποι και διεκδικούν την ζωή τους. 

Ε καλά, ο άλλος αν πληρώθηκε 400 ντολαρς για το she hulk επεισόδιο, μπορεί τόσα να άξιζε 😈

Ας βρουν άλλους γιατί δεν τσουλάει το πράγμα πολύ. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ το βρήκα πολύ καλό πάντως. Οκ με το woke και τέτοια, αν τα αφήσουμε εξω άσπρους, μαύρους, χοντρούς, γκει κτλ ή σειρά πιστεύω ότι είναι η πιο ποιοτική. Η  εικόνα είναι εξαιρετική, ο ήχος τέλειος,  και οι διάλογοι είναι μετρημένοι χωρίς σάλτσες κτλ. Εγώ απορώ πως αυτό έχει 7/10, ενώ η πατάτα witcher 3 έχει 8/10

 

Γενικά από την όλη κακή φήμη, είχα ενδοιασμούς αν αξίζει να το δω, αλλά μπορώ να πω ότι είναι με διαφορά η καλύτερη σειρά που έχω δει αυτού του είδους, καλύτερη πιστεύω από το got

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Macosj είπε

αλλά μπορώ να πω ότι είναι με διαφορά η καλύτερη σειρά που έχω δει αυτού του είδους, καλύτερη πιστεύω από το got

Αυτό να μην είχες γράψει θα ήταν απλά μια διαφορετική άποψη - από την πλειοψηφία. Αλλά εκεί θεωρώ ότι το χάνεις. Και πάλι είναι απλά γνώμη σου και γνώμη μου, αλλά αντικειμενικά νομίζω δεν υπάρχει σύγκριση. Ακόμα και η τραγική 8η σεζόν του GoT είναι καλύτερη από την πρώτη του LoTR. Αν πιάσουμε τις άλλες σεζόν του GoT η διαφορά είναι χαοτική.

Το πρόβλημα του LoTR δεν ήταν τόσο τα woke στοιχεία στην επιλογή των ηθοποιών, όσο η σκηνοθεσία, τα τεράστια plot holes, οι ηλιθιότητες για να έχουν κάποιες σκηνές και καλά περισσότερη αγωνία, τα τραγικά κοστούμια, η μετατροπή της Γκαλάντριελ σε κάτι το προβληματικό και μη αναγνωρίσιμο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύγκριση μεταξύ GoT και αυτής της μαλ@κίας απλά δεν τίθεται τέλος. Ούτε φυσικά με το HotD μπορεί να υπάρξει σύγκριση. 

Το Witcher (η σειρά) προσωπικά και εξαιτίας των παιχνιδιών και των βιβλίων απλά το σιχαίνομαι και στο μυαλό μου απλά δεν υπάρχει οπότε δεν το βάζω επίσης σε σύγκριση. 

Υπάρχουν ταινίες και σειρές τις οποίες κάνω μπλοκ στον εγκέφαλο. Πχ μετά το Terminator 2 για μένα δεν έχει γυριστεί τίποτα. Δική μου πραγματικότητα αλλά την προτιμώ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, john_dr είπε

Αυτό να μην είχες γράψει θα ήταν απλά μια διαφορετική άποψη - από την πλειοψηφία. Αλλά εκεί θεωρώ ότι το χάνεις. Και πάλι είναι απλά γνώμη σου και γνώμη μου, αλλά αντικειμενικά νομίζω δεν υπάρχει σύγκριση. Ακόμα και η τραγική 8η σεζόν του GoT είναι καλύτερη από την πρώτη του LoTR. Αν πιάσουμε τις άλλες σεζόν του GoT η διαφορά είναι χαοτική.

Το πρόβλημα του LoTR δεν ήταν τόσο τα woke στοιχεία στην επιλογή των ηθοποιών, όσο η σκηνοθεσία, τα τεράστια plot holes, οι ηλιθιότητες για να έχουν κάποιες σκηνές και καλά περισσότερη αγωνία, τα τραγικά κοστούμια, η μετατροπή της Γκαλάντριελ σε κάτι το προβληματικό και μη αναγνωρίσιμο.

Αυτά τα plot holes το έχω διαβάσει και αλλού. Δεν καταλαβαίνω γιατί το λέτε αυτό. Είναι μια σειρά μη ολοκληρωμένη, προφανώς θα αφήσει το μυστήριο για να έχει ενδιαφέρον. Η πρωταγωνιστές δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει πάντα να είναι superman κτλ, νομίζω η μαρβελ έχει χαλάσει πολύ την νοοτροπία του κοινού. Επειδή βρήκα χρόνο και είδα πριν μια εβδομάδα και το witcher 3, μπορώ να πω ότι παραλίγο να κοιμηθώ. Μου θύμισε κάτι ευρωπαϊκές ταινίες που μια σκηνή την τραβάνε όσο δεν πάει για να βγει ο χρόνος. Αντίθετα, σε αυτό δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα, κάθε σκηνή παίζει ρόλο στην εξέλιξη της ιστορίας. Καταλαβαίνω ότι θα μπορούσαν αν ήθελαν με σάλτσες αυτά τα 8 επεισόδια να τα κάνουν 100 αν ήθελαν, αλλά εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν οι σαπουνόπερας με πολύ αργή εξέλιξη (δεν λέω ότι είναι κακό να αρέσει σε κάποιους αυτό). Στο μόνο που θα έλεγα ότι έκαναν λάθος ήταν στην επιλογή του σαουρον, θα έπρεπε να βάλουν κάποιον με πιο τρομακτικό παρουσιαστικό. 

Ωστόσο, εγώ πιστεύω ότι το 7/10 δεν αντικατοπριζει αυτήν την παραγωγή. Πιο πολύ είναι η οργή κάποιων που αντιτίθενται με την ιστορία επειδή ξεφεύγει από τα βιβλία(τα οποία δεν έχω διαβάσει ούτε πρόκειται), επειδή έχει μαύρα ξωτικά, επειδή έχει μαύρους και χοντρούς νάνους κτλ. Δεν έχω δει καμιά άλλη σειρά να κρίνεται με αυτόν τον τρόπο. Και προφανώς δεν συγκρίναμε όλο το Got με αυτό, αλλά το αντίστοιχο season 1. Υπενθυμίζω ότι ακόμα δεν είναι ολοκληρωμένη η σειρά, υπάρχουν ακόμα πολλά επεισόδια 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Macosj είπε

Αυτά τα plot holes το έχω διαβάσει και αλλού. Δεν καταλαβαίνω γιατί το λέτε αυτό. Είναι μια σειρά μη ολοκληρωμένη, προφανώς θα αφήσει το μυστήριο για να έχει ενδιαφέρον. Η πρωταγωνιστές δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει πάντα να είναι superman κτλ, νομίζω η μαρβελ έχει χαλάσει πολύ την νοοτροπία του κοινού. Επειδή βρήκα χρόνο και είδα πριν μια εβδομάδα και το witcher 3, μπορώ να πω ότι παραλίγο να κοιμηθώ. Μου θύμισε κάτι ευρωπαϊκές ταινίες που μια σκηνή την τραβάνε όσο δεν πάει για να βγει ο χρόνος. Αντίθετα, σε αυτό δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα, κάθε σκηνή παίζει ρόλο στην εξέλιξη της ιστορίας. Καταλαβαίνω ότι θα μπορούσαν αν ήθελαν με σάλτσες αυτά τα 8 επεισόδια να τα κάνουν 100 αν ήθελαν, αλλά εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν οι σαπουνόπερας με πολύ αργή εξέλιξη (δεν λέω ότι είναι κακό να αρέσει σε κάποιους αυτό). Στο μόνο που θα έλεγα ότι έκαναν λάθος ήταν στην επιλογή του σαουρον, θα έπρεπε να βάλουν κάποιον με πιο τρομακτικό παρουσιαστικό. 

Ωστόσο, εγώ πιστεύω ότι το 7/10 δεν αντικατοπριζει αυτήν την παραγωγή. Πιο πολύ είναι η οργή κάποιων που αντιτίθενται με την ιστορία επειδή ξεφεύγει από τα βιβλία(τα οποία δεν έχω διαβάσει ούτε πρόκειται), επειδή έχει μαύρα ξωτικά, επειδή έχει μαύρους και χοντρούς νάνους κτλ. Δεν έχω δει καμιά άλλη σειρά να κρίνεται με αυτόν τον τρόπο

Τα σχόλια σου και οι υποθέσεις σου δεν έχουν σχέση με αυτό που πραγματικά σου έγραψα. Δεν έγραψα για Marvel και Superman.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Macosj είπε

εγώ το βρήκα πολύ καλό πάντως. Οκ με το woke και τέτοια, αν τα αφήσουμε εξω άσπρους, μαύρους, χοντρούς, γκει κτλ ή σειρά πιστεύω ότι είναι η πιο ποιοτική. Η  εικόνα είναι εξαιρετική, ο ήχος τέλειος,  και οι διάλογοι είναι μετρημένοι χωρίς σάλτσες κτλ. Εγώ απορώ πως αυτό έχει 7/10, ενώ η πατάτα witcher 3 έχει 8/10

 

Γενικά από την όλη κακή φήμη, είχα ενδοιασμούς αν αξίζει να το δω, αλλά μπορώ να πω ότι είναι με διαφορά η καλύτερη σειρά που έχω δει αυτού του είδους, καλύτερη πιστεύω από το got

Αδερφε θέλω και εγώ από αυτό που περνεις. Δεν μπορεί να τα γράφεις σοβαρά αυτα. Η σειρά είναι το σκουπίδι της δεκαετίας είναι αμαρτία να συγκρίνετε με got. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος από το στούντιο είδε το τελικό αποτέλεσμα και έδωσε το πράσινο φως για να βγει αυτό το έκτρωμα σε συνδρομητική τηλεόραση.

Πέρα από το εφέ τα οποία είναι εξαιρετικά, κάθε άλλο aspect της συγκεκριμένης σειράς είναι ‘’ το σκουπίδι της δεκαετίας’’ όπως γράφει ο φίλος από πάνω.

Και εξηγούμαι:

  • Δεν υπάρχει σενάριο. Υπάρχει ένα basic story και πέρα από εκεί τίποτα άλλο, που σε συνδυασμό με την ροή της σειράς έχεις χάσει κάθε ενδιαφέρον από το 3ο επεισόδιο. Οι δε διάλογοι, μιλάμε σε επίπεδο ‘’Καλημέρα Ζωή’’.
  • Αυτοί που έκαναν το casting είναι ντροπή να έχουν πληρωθεί. Δεν μπορείς να ταυτιστείς με ΚΑΝΕΝΑ χαρακτήρα. Όλοι (μηδενός εξαιρουμένου) ανέκφραστοι, παγερά αδιάφοροι και out of concept.
  • Νάνοι – Ξωτικά: Οι νάνοι παρουσιάζονται εξ ολοκλήρου ως καρικατούρες στην σειρά (ομοίως και τα ‘’νέα’’ χομπιτ) την στιγμή που η απόλυτη ντροπή είναι τα ξωτικά, όπου είναι απλά για γέλια με το make up, το ντύσιμο και το casting.

Είναι τρομερό πως αυτή η σειρά πλασαρίστηκε (και είναι) η ακριβότερη παραγωγή στην τηλεόραση και το αποτέλεσμα, στην καλύτερη των περιπτώσεων, είναι κακό και ταυτόχρονο ντροπή που έχει έστω και την παραμικρή σχέση με το αρχικό ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ του Jackson.

Τέλος, επειδή αναποφευκτά μπαίνουν σύγκριση, η σειρά σε κανένα επίπεδο δεν φτάνει το GoT – HotD. Είναι έτη φωτός πίσω σε σκηνοθεσία, σενάριο, casting έστω και από την χειρότερη σε ποιότητα σεζον του GoT.

Ντροπή είναι να έχεις ξοδέψει ένα καράβι χρήματα και το τελικό αποτέλεσμα να είναι το παρακάτω:

image.png.92797d5462fbb0ac16b331171d95725e.png

image.png.d2ce1477cfc3fc44d52abb92867499fd.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakinen είπε

Σύγκριση μεταξύ GoT και αυτής της μαλ@κίας απλά δεν τίθεται τέλος. Ούτε φυσικά με το HotD μπορεί να υπάρξει σύγκριση. 

Το Witcher (η σειρά) προσωπικά και εξαιτίας των παιχνιδιών και των βιβλίων απλά το σιχαίνομαι και στο μυαλό μου απλά δεν υπάρχει οπότε δεν το βάζω επίσης σε σύγκριση. 

Υπάρχουν ταινίες και σειρές τις οποίες κάνω μπλοκ στον εγκέφαλο. Πχ μετά το Terminator 2 για μένα δεν έχει γυριστεί τίποτα. Δική μου πραγματικότητα αλλά την προτιμώ. 

Και γω αν θεωρήσω το GOT σταμάτησε στην πρώτη season είναι εξαιρετική σειρά.

 

1 ώρα πριν, Macosj είπε

Αυτά τα plot holes το έχω διαβάσει και αλλού. Δεν καταλαβαίνω γιατί το λέτε αυτό. Είναι μια σειρά μη ολοκληρωμένη, προφανώς θα αφήσει το μυστήριο για να έχει ενδιαφέρον. Η πρωταγωνιστές δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει πάντα να είναι superman κτλ, νομίζω η μαρβελ έχει χαλάσει πολύ την νοοτροπία του κοινού. Επειδή βρήκα χρόνο και είδα πριν μια εβδομάδα και το witcher 3, μπορώ να πω ότι παραλίγο να κοιμηθώ. Μου θύμισε κάτι ευρωπαϊκές ταινίες που μια σκηνή την τραβάνε όσο δεν πάει για να βγει ο χρόνος. Αντίθετα, σε αυτό δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα, κάθε σκηνή παίζει ρόλο στην εξέλιξη της ιστορίας. Καταλαβαίνω ότι θα μπορούσαν αν ήθελαν με σάλτσες αυτά τα 8 επεισόδια να τα κάνουν 100 αν ήθελαν, αλλά εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν οι σαπουνόπερας με πολύ αργή εξέλιξη (δεν λέω ότι είναι κακό να αρέσει σε κάποιους αυτό). Στο μόνο που θα έλεγα ότι έκαναν λάθος ήταν στην επιλογή του σαουρον, θα έπρεπε να βάλουν κάποιον με πιο τρομακτικό παρουσιαστικό. 

Ωστόσο, εγώ πιστεύω ότι το 7/10 δεν αντικατοπριζει αυτήν την παραγωγή. Πιο πολύ είναι η οργή κάποιων που αντιτίθενται με την ιστορία επειδή ξεφεύγει από τα βιβλία(τα οποία δεν έχω διαβάσει ούτε πρόκειται), επειδή έχει μαύρα ξωτικά, επειδή έχει μαύρους και χοντρούς νάνους κτλ. Δεν έχω δει καμιά άλλη σειρά να κρίνεται με αυτόν τον τρόπο. Και προφανώς δεν συγκρίναμε όλο το Got με αυτό, αλλά το αντίστοιχο season 1. Υπενθυμίζω ότι ακόμα δεν είναι ολοκληρωμένη η σειρά, υπάρχουν ακόμα πολλά επεισόδια 

Το πρόβλημα της σειράς αρχικά δεν ξεκινάει στο ότι αφήνει μυστήριο αλλά στο ότι δεν έχει σωστό exposition. Οφείλει σαν σειρά να εξηγεί στον θεατή τι είναι αυτό που βλέπει και εκείνη επιλέγει να σε αφήσει με πάρα πολλά κενά. Η δική μου εξήγηση είναι ότι δεν μπορεί, αφήνει τρύπες επίτηδες γιατί δεν μπορεί να τις καλύψει.

Πχ

Spoiler

Δύο απλά πραγματα. Τι στο κέρατο είναι τα Σίλμαριλς;
Ειλικρικά γιατί τα Ξωτικά πήγαν σε πόλεμο στην μέση γη;
Γιατί ο Σάουρον έχει ανθρώπινη μορφή ενώ είναι Ξωτικό;
 

Μπορούμε εδώ να γράψουμε μια λίστα με 100 πράγματα.

Παρόλο που θεωρώ το GoT και εγώ μέτριο, τουλάχιστον στο exposition δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα. Ήταν άψογο εκεί. Επίσης η πρώτη season παρόλο του χαμηλού budget ήταν άριστη απ' όλες τις απόψεις!

Θα συμφωνήσω για τον τεχνικό τομέα τον οποίο αναφέρεις ήταν πολύ καλό το Rings of Power. Θα διαφωνήσω επίσης στο φίλερ. Είχε φίλερ όχι πολύ αλλά ένα επεισόδιο μπορούσε να κοπεί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Αδερφε θέλω και εγώ από αυτό που περνεις. Δεν μπορεί να τα γράφεις σοβαρά αυτα. Η σειρά είναι το σκουπίδι της δεκαετίας είναι αμαρτία να συγκρίνετε με got. 

οκ ας αφήσουμε το got γιατί εκεί μπαίνει και η νοσταλγία. Σύγκρινε το με το whicher. Πραγματικά θεωρείς ότι είναι χειρότερο από αυτό? και εγώ δεν ειμαι φαν καμίας εταιρίας, ιστορίας, παιχνιδιού κτλ

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...