Προς το περιεχόμενο

The Lord of the Rings: The Rings of Power (Amazon Prime, 2022)


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
10 minutes ago, manolis940 said:
  Reveal hidden contents

Γιατί ο Σάουρον έχει ανθρώπινη μορφή ενώ είναι Ξωτικό;

Spoiler

Από πότε είναι ξωτικό ο Sauron? Ότι μορφή ήθελε έπαιρνε, απλά διάλεξε να μοιάζει με Eldar στην 2η εποχή για να τους ξεγελάσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Παρόλο που θεωρώ το GoT και εγώ μέτριο, τουλάχιστον στο exposition δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα. Ήταν άψογο εκεί. Επίσης η πρώτη season παρόλο του χαμηλού budget ήταν άριστη απ' όλες τις απόψεις!

το ξέρω αυτό, για αυτό έγραψα ότι δεν είναι ολοκληρωμένη η σειρά. Έχουν επιλέξει, από ότι κατάλαβα, να κάνουν μικρές ανασκοπησεις του παρελθόντος μέσα από γεγονότα των χαρακτήρων. Οπότε ας αφήσουμε να δούμε και τη δεύτερη σεζόν, μπορεί να λυθούν αυτές οι απορίες

 

2 ώρες πριν, john_dr είπε

Τα σχόλια σου και οι υποθέσεις σου δεν έχουν σχέση με αυτό που πραγματικά σου έγραψα. Δεν έγραψα για Marvel και Superman.

Προφανώς εννοώ την κουλτούρα αλανθαστων σουπερηρωων που περνάει η Μαρβελ. Οι πρωταγωνιστές έχουν και αυτοί πάθη, αδυναμίες. κάνουν λάθη, χάνουν  κτλ. Αυτό αναδεικνύει και αυτή η σειρά. Τώρα όσο αφορά το πρόσωπο της πρωταγωνιστριας, εκεί είναι γούστα. Ναι κάποιος θα ήθελε μια με μεγαλύτερη εκφραστικότητα, συναισθηματική κτλ. Αλλά είναι και καλά κάποια που έχει ζήσει μόνο πόλεμο και είναι ξέρω εγώ 500 χρόνων, οπότε λογικό βρίσκω εγώ να είναι έτσι 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Macosj said:

οκ ας αφήσουμε το got γιατί εκεί μπαίνει και η νοσταλγία. Σύγκρινε το με το whicher. Πραγματικά θεωρείς ότι είναι χειρότερο από αυτό? και εγώ δεν ειμαι φαν καμίας εταιρίας, ιστορίας, παιχνιδιού κτλ

Γιατί κάνουμε σύγκριση με το Witcher λες και είναι κάποιο σημείο αναφοράς για το πώς πρέπει να είναι μια καλή σειρά φαντασίας? Χειρότερο κράξιμο τρώει από το RoP γιατί εκεί έχει και έτοιμο υλικό (βιβλία) και πρωταγωνιστή που όλοι συμφωνούν ότι ερμηνεύει καταπληκτικά τον ρόλο.

1 hour ago, Macosj said:

Προφανώς εννοώ την κουλτούρα αλανθαστων σουπερηρωων που περνάει η Μαρβελ. Οι πρωταγωνιστές έχουν και αυτοί πάθη, αδυναμίες. κάνουν λάθη, χάνουν  κτλ. Αυτό αναδεικνύει και αυτή η σειρά. Τώρα όσο αφορά το πρόσωπο της πρωταγωνιστριας, εκεί είναι γούστα. Ναι κάποιος θα ήθελε μια με μεγαλύτερη εκφραστικότητα, συναισθηματική κτλ. Αλλά είναι και καλά κάποια που έχει ζήσει μόνο πόλεμο και είναι ξέρω εγώ 500 χρόνων, οπότε λογικό βρίσκω εγώ να είναι έτσι 

Είσαι σίγουρος ότι είδες το RoP? Από την εισαγωγή του πρώτου επεισοδίου την δείχνει σαν την καλύτερη, την ισχυρότερη, την ικανότερη στην μέση γη και ο μόνος λόγος που δεν πετυχαίνει τον σκοπό της είναι γιατί άλλοι δεν την ακούν και της βάζουν εμπόδια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Thresh είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Από πότε είναι ξωτικό ο Sauron? Ότι μορφή ήθελε έπαιρνε, απλά διάλεξε να μοιάζει με Eldar στην 2η εποχή για να τους ξεγελάσει.

 

Spoiler

Και τι είναι εν τέλει;
Αν δεν κάνω λάθος στην σειρά αναφέρετε ως ξωτικό. Όπως και να χει δεν έχει σημασία τι λένε τα βιβλία και οι περγαμηνές. Εγώ αναφέρομαι στην σειρά κάθε αυτή. Η απορία μου λοιπόν την θεωρώ εύλογη. Γιατί παίρνει ότι μορφή θέλει; Γιατί στο νερό καθρεφτίζεται με μια πανοπλία; Τι μου έχεις εξηγήσει γι αυτόν τον κακό για να έχω ενδιαφέρον γι αυτόν;

 

5 ώρες πριν, mike299 είπε

Είσαι σίγουρος ότι είδες το RoP? Από την εισαγωγή του πρώτου επεισοδίου την δείχνει σαν την καλύτερη, την ισχυρότερη, την ικανότερη στην μέση γη και ο μόνος λόγος που δεν πετυχαίνει τον σκοπό της είναι γιατί άλλοι δεν την ακούν και της βάζουν εμπόδια

Εγώ ίσα ίσα θα έβγαζα το συμπέρασμα ότι είναι ένα ατίθασο κοριτσάκι που έχει ικανότητες αλλά είναι στην εφηβεία. Δεν μου έδωσε την εικόνα της ακατανίκητης της ικανότερης και ότι αν εκείνη έπαιρνε τις αποφάσεις όλα θα πήγαιναν μια χαρά. Θεωρώ ότι και πολλοί άλλοι χαρακτήρες έπαιξαν τον ρόλο τους στο να παρθούν οι σωστές ή η λάθος αποφάσεις.

Ανεξαρτήτως το πως παρουσιάζεται στα βιβλία η ιδέα αυτή πίσω από αυτόν τον χαρακτήρα μ' αρέσει. Μ' αρέσει να δω ότι θα έρθουν κάποια γεγονότα και θα την ωριμάσουν και θα γίνει σε μερικές χιλιετίες οι Galadriel που είδαμε. Τώρα βέβαια σαν ιδέα καλά ξεκίνησε, αλλά κάπου το έχασε στην πορεία.

7 ώρες πριν, Macosj είπε

Προφανώς εννοώ την κουλτούρα αλανθαστων σουπερηρωων που περνάει η Μαρβελ. Οι πρωταγωνιστές έχουν και αυτοί πάθη, αδυναμίες. κάνουν λάθη, χάνουν  κτλ. Αυτό αναδεικνύει και αυτή η σειρά. Τώρα όσο αφορά το πρόσωπο της πρωταγωνιστριας, εκεί είναι γούστα. Ναι κάποιος θα ήθελε μια με μεγαλύτερη εκφραστικότητα, συναισθηματική κτλ. Αλλά είναι και καλά κάποια που έχει ζήσει μόνο πόλεμο και είναι ξέρω εγώ 500 χρόνων, οπότε λογικό βρίσκω εγώ να είναι έτσι 

Ο κύριος λόγος που γνώρισε επιτυχία η Marvel μέχρι το phase 4 ήταν γιατί έκανε πιο ανθρώπινους τους ήρωες της. Πέραν από δυνάμεις είχαν και αδυναμίες και μπορούσες να ταυτιστείς μαζί τους. Μάλιστα το έκανε και με τους Villains ξεφεύγοντας απ' την εικόνα του άσπρου μαύρου.  Φυσικά και κάποιοι ήρωες καθώς και κάποιες ταινίες μέχρι και το phase 4 ξέφυγαν από αυτή την συνταγή και γνώρισαν την αποτυχία. Τώρα βέβαια το βαρέλι δεν έχει πάτο αλλά αυτό είναι μια συζήτηση για ένα άλλο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Galadriel στην σειρά είναι τουλάχιστον χίλια κάτι χρονων. Αμφιβάλλω άμα έχετε δει όντως την σειρά, αλλα εντάξει όταν βρίσκετε το GOT "μέτριο", που επίσης αμφιβάλλω ότι έχετε δει, nuff said. Please continue! :P

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, {TDi}Dj2k..infc said:

Η Galadriel στην σειρά είναι τουλάχιστον χίλια κάτι χρονων. Αμφιβάλλω άμα έχετε δει όντως την σειρά, αλλα εντάξει όταν βρίσκετε το GOT "μέτριο", που επίσης αμφιβάλλω ότι έχετε δει, nuff said. Please continue! :P

Βρε κανεις λαθος. Πως λεμε για τους σκυλους καθε 7 δικα μας ειναι 1 δικο τους? Ε καθε 100 χρονια ξωτικων ειναι 1 δικο μας. Εφηβη ειναι ακομα. Για ονομα ανοιξτε τα ματια σας και ξεδιπλωστε τη φαντασια σας και ολα θα γινουν καλυτερα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, mike299 είπε

Και οι δύο κάνετε λάθος. Η galandriel είναι milf στο RoP ήτοι πάνω από 3500 ετών (ή 35 με την μέθοδο μέτρησης του panoc ) :P

Τι milf με το νευροσπαστο

main-qimg-1a573dc54597beed601b41d72f29ba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Arkin είπε

Τι milf με το νευροσπαστο

main-qimg-1a573dc54597beed601b41d72f29ba

image.png.6eea98a76439aca3154eb243393d6193.png

Στις 28/7/2023 στις 12:04 ΜΜ, Macosj είπε

εγώ πιστεύω ότι το 7/10 δεν αντικατοπριζει αυτήν την παραγωγή.

Εχεις δικιο, η παραγωγη ηταν εξαισια. Η πρωτη πορτα φυλακης του κοσμου που ανοιγει και προς τα μεσα, και προς τα εξω.

image.png.4b3ecfdcf7bedda18f44b99e417839e7.png

image.png.9a7ec38f794f457abbfd60a5db038555.png

image.png.37d8926f7ade545b7591a5f74deaed88.png

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/7/2023 στις 2:24 ΜΜ, Macosj είπε

Προφανώς εννοώ την κουλτούρα αλανθαστων σουπερηρωων που περνάει η Μαρβελ. Οι πρωταγωνιστές έχουν και αυτοί πάθη, αδυναμίες. κάνουν λάθη, χάνουν  κτλ. Αυτό αναδεικνύει και αυτή η σειρά. Τώρα όσο αφορά το πρόσωπο της πρωταγωνιστριας, εκεί είναι γούστα. Ναι κάποιος θα ήθελε μια με μεγαλύτερη εκφραστικότητα, συναισθηματική κτλ. Αλλά είναι και καλά κάποια που έχει ζήσει μόνο πόλεμο και είναι ξέρω εγώ 500 χρόνων, οπότε λογικό βρίσκω εγώ να είναι έτσι 

Κοίτα, οι περισσότεροι έχουμε γράψει αρκετά για την σειρά κατά την διάρκεια που αυτή παιζόταν. Και όλα αυτά που γράφαμε είχαν βάση. Αν δεν διέκρινες τα στραβά της σειράς, καλύτερα για σένα. Ευχαριστήθηκες την σειρά περισσότερο από άλλους.

Τώρα δεν ξέρω πως εσύ τα έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου και μου πετάς random thoughts, λες και τις έγραψα εγώ πιο πάνω και απαντάς σε αυτές.

2-3 πραγματάκια.

Στις ταινίες της Marvel δεν έχεις αλάνθαστους υπερήρωες. Κάνουν και αυτοί τα λάθη τους, κουβαλάνε και αυτοί αμαρτίες του παρελθόντος τους. Επιπλέον ένας ελαφρά τσακισμένος χαρακτήρας δεν ανεβάζει μια σειρά σε αριστούργημα, αν η σειρά και ο ίδιος ο χαρακτήρας είναι κακογραμμένα. Πολύ περισσότερο όταν - όπως υπενθυμίστηκε και πιο πάνω - η Galandriel παρουσιάζεται στην σειρά ως αλάνθαστος, παρεξηγημένος, παραγκωνισμένος χαρακτήρας που πολεμάει μόνη της. Κάπου εκεί ίσως και να προσπαθείς να παρουσιάσεις ανάποδα την πραγματικότητα, δεν νομίζεις;

Οι ηθοποιοί σε μεγάλο βαθμό παίζουν όπως τους πουν να παίξουν. Η πρωταγωνίστρια στην ταινία Ο εφευρέτης των Χριστουγέννων (2017) - IMDb, αφήνει πολύ θετικότερες εντυπώσεις (κατά την γνώμη μου πάντα, είχε τύχει να δω την ταινία την περίοδο που έβλεπα και την σειρά).

Τα ξωτικά υποτίθεται είναι σοφά και το "500 χρόνια πόλεμο" δεν αποτελεί δικαιολογία. Εδώ που τα λέμε αν ένα ξωτικό 500 χρόνων δεν έχει αποκτήσει μια κάποια ωριμότητα στην σκέψη του, όταν ένας άνθρωπος των 50 χρόνων συνήθως την έχει, αυτό θα αποτελούσε απόδειξη ότι ο αυτισμός χτυπάει και τα ξωτικά.

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, john_dr είπε

Κοίτα, οι περισσότεροι έχουμε γράψει αρκετά για την σειρά κατά την διάρκεια που αυτή παιζόταν. Και όλα αυτά που γράφαμε είχαν βάση. Αν δεν διέκρινες τα στραβά της σειράς, καλύτερα για σένα. Ευχαριστήθηκες την σειρά περισσότερο από άλλους.

Τώρα δεν ξέρω πως εσύ τα έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου και μου πετάς random thoughts, λες και τις έγραψα εγώ πιο πάνω και απαντάς σε αυτές.

2-3 πραγματάκια.

Στις ταινίες της Marvel δεν έχεις αλάνθαστους υπερήρωες. Κάνουν και αυτοί τα λάθη τους, κουβαλάνε και αυτοί αμαρτίες του παρελθόντος τους. Επιπλέον ένας ελαφρά τσακισμένος χαρακτήρας δεν ανεβάζει μια σειρά σε αριστούργημα, αν η σειρά και ο ίδιος ο χαρακτήρας είναι κακογραμμένα. Πολύ περισσότερο όταν - όπως υπενθυμίστηκε και πιο πάνω - η Galandriel παρουσιάζεται στην σειρά ως αλάνθαστος, παρεξηγημένος, παραγκωνισμένος χαρακτήρας που πολεμάει μόνη της. Κάπου εκεί ίσως και να προσπαθείς να παρουσιάσεις ανάποδα την πραγματικότητα, δεν νομίζεις;

Οι ηθοποιοί σε μεγάλο βαθμό παίζουν όπως τους πουν να παίξουν. Η πρωταγωνίστρια στην ταινία Ο εφευρέτης των Χριστουγέννων (2017) - IMDb, αφήνει πολύ θετικότερες εντυπώσεις (κατά την γνώμη μου πάντα, είχε τύχει να δω την ταινία την περίοδο που έβλεπα και την σειρά).

Τα ξωτικά υποτίθεται είναι σοφά και το "500 χρόνια πόλεμο" δεν αποτελεί δικαιολογία. Εδώ που τα λέμε αν ένα ξωτικό 500 χρόνων δεν έχει αποκτήσει μια κάποια ωριμότητα στην σκέψη του, όταν ένας άνθρωπος των 50 χρόνων συνήθως την έχει, αυτό θα αποτελούσε απόδειξη ότι ο αυτισμός χτυπάει και τα ξωτικά.

Δεν ξέρετε καν τι είναι ο αυτισμός και το γράφετε παντού...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, _linuslost_ είπε

Δεν ξέρετε καν τι είναι ο αυτισμός και το γράφετε παντού...

Με μια λέξη μπορείς να δώσεις στον άλλον να κατανοήσει τι πάνω κάτω εννοείς. Για αυτό και γίνεται κατάχρηση αυτού του όρου. Δεν είναι θέμα σωστής απόδοσης του ορισμού, αλλά εκμετάλλευση του στερεότυπου που τον συνοδεύει. Αν και έχεις δίκιο να εξεγήρεσαι για την διάδοση του στερεότυπου(my bad), μην σου κάνει εντύπωση η λανθασμένη κατάχρηση του ορισμού αυτού. Η συντριπτική πλειοψηφία που θα ακούσει για αυτισμό, το μυαλό της δεν θα πάει στον Αϊνστάιν ή στον Παπανικολάου, αλλά πιο πολύ στον.... ......γκουχ.....γκουχ.....Γιωργάκη.....γκουχ....γκουχ....

Επεξ/σία από john_dr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2023 στις 5:40 ΜΜ, {TDi}Dj2k..infc είπε

Η Galadriel στην σειρά είναι τουλάχιστον χίλια κάτι χρονων. Αμφιβάλλω άμα έχετε δει όντως την σειρά, αλλα εντάξει όταν βρίσκετε το GOT "μέτριο", που επίσης αμφιβάλλω ότι έχετε δει, nuff said. Please continue! :P

Ο ρυθμός ανάπτυξης της είναι πολύ πιο αργός από αυτόν του ανθρώπου. Η ωρίμανση της μπορεί και εκείνη να είναι πιο αργή. Δηλαδή μπορεί να έρχεται στην ανάλογη εφηβεία όταν είναι 700 χρονών. Τώρα κακώς η σειρά αφήνει έστω και κάτι τέτοιο χωρίς να το εξηγήσει, αλλά εδώ κάνει χειρότερα.

Τώρα το γιατί αμφιβάλεις αν είδαμε μία σειρά επειδή δεν βγάζουμε βλέποντας την τα ίδια συμπεράσματα με εσένα είναι κάτι που θα πρέπει να το λύσεις με τον εαυτό σου. Καλό όμως είναι μέχρι τότε να συγκρατείς παρόμοια σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Ο ρυθμός ανάπτυξης της είναι πολύ πιο αργός από αυτόν του ανθρώπου. Η ωρίμανση της μπορεί και εκείνη να είναι πιο αργή. Δηλαδή μπορεί να έρχεται στην ανάλογη εφηβεία όταν είναι 700 χρονών. Τώρα κακώς η σειρά αφήνει έστω και κάτι τέτοιο χωρίς να το εξηγήσει, αλλά εδώ κάνει χειρότερα.

Τώρα το γιατί αμφιβάλεις αν είδαμε μία σειρά επειδή δεν βγάζουμε βλέποντας την τα ίδια συμπεράσματα με εσένα είναι κάτι που θα πρέπει να το λύσεις με τον εαυτό σου. Καλό όμως είναι μέχρι τότε να συγκρατείς παρόμοια σχόλια.

Sorry, αλλα από αυτά που γραφεις φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις ιδιαιτερα το lore και δεν σε πιστεύω γιατί πολύ απλά γραφεις πράγματα που απλά δεν ισχύουν, ανεξαρτήτως γνώμης/γούστο/whatever, οποτε ανούσια συζήτηση.


Από εκεί και πέρα thiz iz ze internetz, είναι ανούσιο να get offended στα social networks, so no. :)

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...