Προς το περιεχόμενο

The Lord of the Rings: The Rings of Power (Amazon Prime, 2022)


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, mordred είπε

Ναι γιατί τα περισσότερα δεν ειναι CGI αλλά practical effects. Που προφνώς και πάντοτε είναι ανώτερα από οτιδήποτε ψηφιακό.

 

Καλά προφανώς! Η δουλειά που έριξαν τότε είναι ασύλληπτη, αν δει κάποιος τα behind the scenes... είναι φοβερή η δουλειά του παντρέματος practical effects και cgi. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα να μη σχολιάσω μπας και ήμουν ο μόνος που εξ αρχής του teaser, στην σκηνή αναρρίχησης, η οποία ναι μεν προσπαθεί να  φαίνεται εντυπωσιακή αλλά για ένα χορτασμένο σε CGI μάτι δε προκαλεί τον θαυμασμό που απαιτεί. Γενικά CGI που κάνει μπαμ έντονο....  πότε θα βάλουν μυαλό στο πότε ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιηθεί, ποτε όχι και πότε μια μίξη practical effects θα έδινε μεγαλύτερη πιστότητα. Το ίδιο λάθος έκαναν και στο Hobbit, που μπορεί σε γενικές γραμμές να πέρασα καλά στις ταινίες, εξάλλου κυκλοφόρησαν και Χριστούγεννα σε ένα εορταστικό και χαλαρό κλίμα αλλά δεν συγκρίνονται με το επικών διαστάσεων αποτέλεσμα της αρχικής τριλογίας.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίμενα πολύ χειρότερο. Μεγάλες ελπίδες δεν είχα αλλά τουλάχιστον δεν φέρνει σε τηλεοπτική σειρά και τα λεφτά που έχουν πέσει φαίνονται. Οπτικά το βρίσκω (από trailer και μόνο) ανώτερο του GOT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το τρέιλερ μου έβγαλε κατώτερα cgi από got και μάλιστα με διαφορά. 

Ότι και να πω για το wok festival ειναι λίγο, μου μυρίζει ποιότητα Wheel of Time και αυτό δεν είναι καθόλου καλό αν είναι αλήθεια ότι είναι η πιο ακριβή παραγωγή σε σειρά μέχρι σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω με τον Nomedor κι εμενα μου βγάζει αυτην την αίσθηση του wheel of time τουλάχιστον το τρέιλερ

επίσης και της  shannara chronicles, θα διαφωνήσω liakinen οτι οπτικά ειναι ανώτερο του GOT και αυτό βεβαία θα το δείξει η ιστορία 

 

Επεξ/σία από zvarthangalos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τα εξής σχόλια.

1. Δεν μου αρέσει η τάση του political correctness. Ούτε ρατσιστής είμαι ούτε τίποτα αλλά είναι πολυ forced όλο αυτό και φαίνεται άθλιο. Μα μαύρα elves και νάνοι?

2. τα CGI ήταν εμφανή από το πρώτο πλάνο. Θα έλεγα ότι παρά το υψηλό κόστος παραγωγής τα θεωρώ (αρκετά) low. Ήταν πάρα πολύ εμφανή, σαν να βλέπω cutscenes από το uncharted (το παιχνίδι) ξέρω γω.

3. Teen fantasy. Σε ένα κόσμο που κυριαρχεί η darkίλα, τα orcs και οι demons βλέπω λαμπερά προσωπάκια, φωτάκια παντού, smoothing στα πρόσωπα... λες και είχαν βάλει cute filter από το Instagram.

Παρόλα αυτά θα προσπαθήσω να δω την σειρά με open mind.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nomedor είπε

Εμένα το τρέιλερ μου έβγαλε κατώτερα cgi από got και μάλιστα με διαφορά. 

Καλα, μην συγκρινεις το got με αυτην την αηδια απο cgi. Ετσι οπως ειναι ολα polished, παιζει και οι ηθοποιοι να ειναι cgi

1 ώρα πριν, hellojim είπε

Μα μαύρα elves και νάνοι?

Οταν με το καλο ξεκινησει η σειρα, σιγουρα θα εχει μεσα και απο LGBTQ και θα το βροντοφωναζουν 1000%

Δυστυχως, παραγωγες οπως νετφλιξ, και οπως φαινεται και αμαζον, για καποιο λογο πιστευουν οτι πρεπει να ευχαριστησουν και το 5% των θεατων που τα ζηταει αυτα στις σειρες, χωρις να ταιριαζουν.

Whatever

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο κύριος λόγος που πολλές σειρές ή ταινίες πηγαίνουν άπατες σήμερα δεν είναι ότι είναι politically correct.
 

Το πρόβλημα είναι όταν προσλαμβάνεις σεναριογράφους ή συμβούλους των οποίων αυτοσκοπός είναι να προβάλλουν το political correctness , ενώ δεν έχουν ιδέα πώς να γράψουν μια ικανή και ελκυστική ιστορία ή σενάριο.

Μακάρι να δούμε μια υψηλού επιπέδου σειρά κι ας έχει μαύρα Elves και νάνους. Όταν το σενάριο είναι ικανό δεν υπάρχουν πολλές φωνές για να σε κατηγορήσουν. Αρκεί να μην μας ταΐσουν μια φόλα, με μόνο τους επιχείρημα «Ναι, αλλά δείτε το diversity της σειράς και ποσό woke είναι».

Το περιμένω όπως και να έχει με αγωνία και μετά θα κρίνω.

Επεξ/σία από Charismo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το προβλημα στο casting δεν ειναι αποκλειστικα στο diversity. π.χ. στο wheel of time  o Rand ειναι λευκος και ξανθος. Όμως  ο ηθοποιος ειναι για τα μπαζα και δεν πειθει ποτε για το ρολο του.

για το cordova που πολλοι κραζουν, απο εμφανισιακα χαρακτηριστικα ειναι αρκετα εξωτικος και δε με χαλαει να περασει για elf. Είναι καλος ηθοποιος τον εχω πετυχει σε 2-3 σειρες και δε με χαλασε καθολου.

ακομα και αυτη που παιζει τη μαυρη νανο, εμφανισιακα μια χαρα μου καθεται. Και την προτιμω απο το να δειχνουν γυναικες με μουσια.

το οτι εχουν κανει τα ξωτικα να μην έχουν μακρυ μαλλι ειναι πιο ενοχλητικο για μενα. Γιατι εχω την εικονα απο τις ταινιες του jackson στο μυαλο μου και μου χτυπαει καπως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'LOTR' Anime Prequel 'War Of The Rohirrim' Sets Premiere Date And Reveals First Look

apggRQE_700b.jpg
Warner Bros. has debuted the first images for its animated prequel film The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim.
Set 250 years before the events of J.R.R. Tolkien’s The Lord of the Rings, The War of the Rohirrim will explore the exploits of Helm Hammerhand, the King of Rohan, and the creation of Helm’s Deep, the stronghold featured in Peter Jackson’s The Lord of the Rings: The Two Towers.

a611ZVL_700b.jpg

According to Variety, Kenji Kamiyama (the TV series Blade Runner: Black Lotus and Ghost in the Shell: Stand Alone Complex) is directing with Blade Runner: Black Lotus producer Joseph Chou through his anime studio Sola Entertainment, which has been working on the film since it was announced in June 2021.

Philippa Boyens, who was part of the Oscar-winning screenwriting team for The Lord of the Rings and The Hobbit trilogies, is executive producing the film. Phoebe Gittins, Boyens’ daughter, and writing partner Arty Papageorgiou are penning the screenplay based on a script from Jeffrey Addiss and Will Matthews. And the creative team includes Richard Taylor (who won Oscars for makeup and visual effects for The Lord of the Rings), Alan Lee (who won an Oscar for art direction for LOTR), and Tolkien illustrator John Howe, according to Variety.

a511QnE_700b.jpg

Animation work started last year. Warner Bros. said the voice casting will "be announced imminently."

The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim is set for release on April 12, 2024.

The War of the Rohirrim is also totally separate from Amazon Prime Video’s Middle-earth series The Lord of the Rings: The Rings of Power, which is set millennia before the events of Jackson’s movies.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, godfather0991 είπε

Καλά προφανώς! Η δουλειά που έριξαν τότε είναι ασύλληπτη, αν δει κάποιος τα behind the scenes... είναι φοβερή η δουλειά του παντρέματος practical effects και cgi. 

E βέβαια οταν καποιος εχει μερακι ξερει που θα χρησιμοποιησει practical effects τα οποία μενουν αναλλοίωτα στο χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά προσπαθώ σε πρώτη φάση να αγνοήσω τα υπόλοιπα, αλλά θεωρώ μεγάλο μείον το νερόβραστο καστ. Είχαν ήδη τεράστια "παπούτσια να γεμίσουν" με τη σύγκριση με τις ταινίες και δε βλέπω προκοπή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...