Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, polaki είπε

omg.. δεν το ήξερα ότι γίνεται αυτό!!!!!!!!!!!!!! 

Νόμιζα γίνεται μόνο ή απευθείας από-φορολόγηση ή not at all. :(

Και εγώ το ίδιο πιστεύω, ότι δεν γίνεται καθόλου να πάρεις κινητό με ΦΠΑ με τιμολόγιο εκτός της περίπτωσης που έχεις απαλλαγή από το ΦΠΑ (νομίζω είναι για τζίρους μέχρι 10.000 το χρόνο εφόσον έχεις μπει σε αυτό το καθεστώς). Εάν γίνει έλεγχος ενδεχομένως να του πετάξουν εκτός αυτό το έξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Nauths είπε

Παιδιά καλησπέρα, ψάχνω για αγορά το redmi note 8 pro για αγορά που ξεκινά από τα 195€ μέχρι 211€ ό,τι μαγαζί έχω ρωτήσει χρειάζεται περισσότερο χρόνο απ' ΄ό,τι για να εκλεγεί νέος Πάπας :lol:

Οπότε θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί που να το κάνει γρήγορα σε νορμάλ τιμή, αλλιώς θα πάω στο φθηνότερο και θα κόψω κανονικά τιμολόγιο, οπότε θα συμψηφιστεί στο 3μηνο.

καλησπέρα επειδή ειμαι και εγώ στο ψάξιμο για αγορά με τιμολόγιο έχω βρει το techhut(δεν το διαφημίζω αλλά αναφέρει ότι χρειάζεται μόνο τα "σωστά" έγγραφα και όχι εξετάσεις αίματος), είδα ότι έχει το note8 που θες.. ρίξε μια ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tombraider είπε

καλησπέρα επειδή ειμαι και εγώ στο ψάξιμο για αγορά με τιμολόγιο έχω βρει το techhut(δεν το διαφημίζω αλλά αναφέρει ότι χρειάζεται μόνο τα "σωστά" έγγραφα και όχι εξετάσεις αίματος), είδα ότι έχει το note8 που θες.. ρίξε μια ματια

Το θέμα είναι να είναι κι ας ζητάει 5-6 έγγραφα. Εδώ σου ζητάνε 5000 έγγραφα για να δουν, αν είναι ενεργή η επιχείρηση σου και χρόνο για να τα δουν όλα αυτά >8 εργάσιμων ημερών

 

Επεξ/σία από Nauths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 hours ago, Nauths said:

Βασικά επειδή μου την έδωσε που πήρα πόσα μαγαζιά και δεν βρήκα άκρη, πήρα τον λογιστή τηλέφωνο και μου λέει κόψε κανονικά με το ΦΠΑ και θα συμψηφιστεί. Εγώ δεν ήθελα να κόψω γιατί είμαι κατά πολύ πιστωτικός, αλλά μάλλον δεν γίνεται αλλιώς!

Τα αντικείμενα της ΠΟΛ (smartphones, laptops, tablets και κονσόλες) αν κοπούν τιμολόγιο με ΦΠΑ δεν συμψηφίζονται στο τρίμηνο.

Ρώτα και σε άλλο λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο δυσκολο ειναι να επιβαλουν στα μαγαζια(μικρα και μεγαλα) να ενσωματοσουν το συστημα που εχει το electroholic? απιστευτη ευκολια, κατα την online παραγγελια , επιλεγεις τιμολογιο, βαζεις το ΑΦΜ και τραβαει αυτοματα τα στοιχεια απο την εφορια και σου αφερει το ΦΠΑ. Ουτε να μιλας με το καταστημα ουτε τιποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hall of Shame (cont.)

To http://globalw.gr/ «εκδίδει μόνον αποδείξεις λιανικής, όχι τιμολόγια».

Το https://www.mymegastore.gr/ «θέλει περίπου 15 εργάσιμες για τον έλεγχο».

To https://phonemart.gr/ «χρειάζεται 15-20 εργάσιμες (!) για να ελέγξει τα χαρτιά».

Το https://www.exeelectronics.gr/ «χρειάζεται μέχρι και 30 (!!!) μέρες, λόγω φόρτου εργασίας».

Επεξ/σία από Zazula
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαίρεται κοιτάζω  να αγοράσω το iPhone 11 χωρίς ΦΠΑ από κάποιο κατάστημα στο Skroutz ή απο το Bestprice με έκδοση τιμολογίου. Έχει αγοράσει κανείς απο τέτοιο κατάστημα, μπορώ να το κάνω κανονικά? Γιατί είδα σε πολλά eshops οτι έχουν υψηλότερη τιμή για έκδοση τιμολογίου με αποτέλεσμα να πέφτει στην κανονική του τιμή. Ξέρει κανείς κατάστημα που μειώνει κανονικά από 0,24% από την αρχική τιμή. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/11/2019 at 15:17, Zazula said:

Hall of Shame (cont.)

To http://globalw.gr/ «εκδίδει μόνον αποδείξεις λιανικής, όχι τιμολόγια».

Συγνωμη εχει αδεια αυτη η "επιχειρηση" και το κρατος/φορεις την αφηνει να δραστηριοποιειται ακομα;

7 hours ago, xrist0s4 said:

Στα σκρουτζομαγαζα ζητάνε ένα σωρό χαρτιά ενώ σε καταστήματα μόνο  ταυτότητα πλεον

Ξερεις αν αλλαξει επιτελους η νομοθεσια η αν ειναι υπηρεσια που προσφερουν καποιες επιχειρησεις προς καλυτερη εξυπηρετηση των πελατων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γράψουμε και κάτι καλό.

Αγόρασα το note 10 από το https://www.onething.gr/.

Συμπλήρωσα μια μικρή φόρμα στο site τους και έστειλα σε pdf την πληροφόρηση από το taxis. Σε μισή ώρα μου είχαν στείλει ένα κωδικό που πέρασα στην αγορά και ο ΦΠΑ αφαιρέθηκε αμέσως. Η πληρωμή έγινε με τραπεζική κατάθεση, μου επιβεβαίωσαν σε 2 ώρες ότι είδαν τα χρήματα που έβαλα και σε 2 μέρες είχα το note σπίτι.

Άψογοι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fasttam είπε

Ας γράψουμε και κάτι καλό.

Αγόρασα το note 10 από το https://www.onething.gr/.

Συμπλήρωσα μια μικρή φόρμα στο site τους και έστειλα σε pdf την πληροφόρηση από το taxis. Σε μισή ώρα μου είχαν στείλει ένα κωδικό που πέρασα στην αγορά και ο ΦΠΑ αφαιρέθηκε αμέσως. Η πληρωμή έγινε με τραπεζική κατάθεση, μου επιβεβαίωσαν σε 2 ώρες ότι είδαν τα χρήματα που έβαλα και σε 2 μέρες είχα το note σπίτι.

Άψογοι.

υπάρχουν και σωστοί, λοιπόν! Ευχαριστούμε για την ενημερωση, να το χαρείς :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω για το εξής.
Γνωρίζω πολύ καλά για το ΠΟΛ 1150/2017 μιας και είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και έχω αγοράσει στο παρελθόν προϊόντα κάνοντας την χρήση του δικαιώματος.

Σε εταιρία που συνεργάζομαι, πληροφορήθηκα ότι έστειλε ο Λογιστής σήμερα ενημέρωση προς την Γραμματέα με Username & Password της εταιρίας τα οποία θα ζητάνε μελλοντικά τα καταστήματα που πουλάνε PC, Tablet και κινητά τηλέφωνα έτσι ώστε να προβούν σε αγορά απαλλασσόμενη από ΦΠΑ σύμφωνα με νόμο που ξεκινάει από το τρέχον Δεκέμβριο του 2019.

Έχει ακούσει κανένας σας κάτι επ' αυτού; Πρόκειται για κάτι καινούργιο ή σχετίζεται με τα περί εφαρμογής του Taxis κλπ;

Επίσης συμφωνώ απόλυτα με τη δημιουργία διαδραστικής λίστας Hall of Fame / Hall of Shame γιατί έχει παραγίνει το θέμα, υπάρχουν καταστήματα που το κάνουν κατευθείαν και υπάρχουν καταστήματα που σου βγάζουν το λάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/11/2019 στις 3:17 ΜΜ, Zazula είπε

Hall of Shame (cont.)

Επειδή τα μηνύματα αυτά χάνονται θα προτείνω στο 1ο post του θέματος να μπαίνουν συγκεντρωμένα όλα τα ...hall of shame μαγαζιά που δεν εφαρμόζουν ή προσπαθούν να αποφύγουν το νόμο, καθώς και τα μαγαζιά που ειναι σωστά.

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...