Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Είναι κλασσικό λάθος από όσους δεν γνωρίζουν τον ελληνικό νόμο και την ευρωπαϊκή οδηγία (τα οποία δεν κάνουν διαχωρισμό σε απόδειξη/τιμολόγιο), ας το πούμε άλλη μια φορά μπας και προστατευτεί κάποιος: η νόμιμη εγγύηση αφορά στον πωλητή και όχι στον κατασκευαστή. Δεν μας ενδιαφέρει τι κάνουν Acer και Apple και πολύ κακώς Ευρωπαίοι πολίτες πηγαίνουν στους κατασκευαστές για να αξιώσουν την νόμιμη εγγύηση. 

 

Αυτο απαντησαν απο την Acer

 «καταναλωτής: κάθε φυσικό πρόσωπο το οποίο ενεργεί για λόγους οι οποίοι δεν εμπίπτουν στην εμπορική, επιχειρηματική, βιοτεχνική ή ελευθέρια επαγγελματική του δραστηριότητα (σελ. 344 Άρθρο 1α, νόμου 2251/1994)».

Δεν ειστε καταναλωτης αλλα επαγγελματιας... οποτε δεν σας καλυπτει η Ευρωπαικη οδηγια.... παπαλα..

Το σκηνικο εγινε πριν 2 χρονια και αφορουσε Laptop Acer αξιας 800€ αγορασμενο με τιμολογιο απο εταιρια εισαγωγής καλλυντικών.. 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ε ας κάνουμε ένα θέμα τότε με τους 1 χρόνο εγγύηση και ας μην ξαναγορασουμε ΠΟΤΕ

31 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Αυτο απαντησαν απο την Acer

 «καταναλωτής: κάθε φυσικό πρόσωπο το οποίο ενεργεί για λόγους οι οποίοι δεν εμπίπτουν στην εμπορική, επιχειρηματική, βιοτεχνική ή ελευθέρια επαγγελματική του δραστηριότητα (σελ. 344 Άρθρο 1α, νόμου 2251/1994)».

Δεν ειστε καταναλωτης αλλα επαγγελματιας... οποτε δεν σας καλυπτει η Ευρωπαικη οδηγια.... παπαλα..

Το σκηνικο εγινε πριν 2 χρονια και αφορουσε Laptop Acer αξιας 800€ αγορασμενο με τιμολογιο απο εταιρια εισαγωγής καλλυντικών.. 

Με παρόμοιο τρόπο την πάτησα πριν πολλά χρόνια με το πρώτο Samsung Galaxy Duos D980.

Αγοράζω ένα κινητό τότε από eBay uk με 21 ή 2 έτη worldwide warranty. Συγκεκριμένα ο πωλητής ήταν ο el-cell, με εκατομμύρια πωλήσεις.

Βγάζει πρόβλημα. Η εταιρεία με γράφει κανονικά γιατί είναι αγορασμενο από το εξωτερικό. Επικοινωνία με τη Samsung, και το ΙΝΚΑ ή τη Γενική γραμματεία καταναλωτή και η αρχή τους υποχρεώνει να το επισκευάσουν. Πιο πριν, δεν το άνοιγαν καν με την αιτιολογία ότι έχει αγοραστεί από εξωτερικό.

Μετά την υπέρ μου απόφαση, το ξαναπάω, μαζί με την απόφαση...Μου το βγάλανε ξανά off μιας και το ΙΜΕΙ ήταν εκτός ΕΕ (ΗΑΕ).

Ο πωλητής έκανε την παπια.

Αγόρασα εκ νέου από τον ίδιο, άνοιξα αμέσως claim και του έστειλα το ελαττωματικό.

Ο κλέψας του κλεψαντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2020 στις 3:13 ΜΜ, pixlax28 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα πολύ την βοήθεια σας σε ένα θέμα που προέκυψε αναπάντεχα. 

Αγορασα τέλη Δεκεμβρίου του 2019( για δώρο ) ένα λάπτοπ το οποίο είχε αγοραστεί από μια εταιρεία με τιμολόγιο τέλη Δεκεμβρίου του 2018. Αυτό το λάπτοπ για κάποιο λόγο δεν χρησιμοποιηθηκε και ένας από την εταιρεία το πούλαγε σφραγισμένο. Η μάρκα να σημειωθεί είναι HP. Διαπιστώθηκε στην συνέχεια πως το λάπτοπ είναι ελάττωματικο καθώς το jack 3.5mm είναι στραβό από την μαμά του και κολλάει απίστευτα να μπουταρει , να φορτώσει την επιφάνεια εργασίας ( δεν έχει προγράμματα και αρχεία ) και η μπαταρία του αν είναι κλειστό για 3 μέρες χωρίς λειτουργία από το 100% η μπαταρία πέφτει στο 15%.  Τέλος , εκεί που είναι σβηστό το λάπτοπ τα φώτα του πλήκτρολογιου ανάβουν μόνα τους . 

Για να μην σας κουραζω , πήρα αρχικά τηλεφώνο το κατάστημα το οποίο λάπτοπ έχει αγοραστεί και μου είπαν πως έχει λήξει η εγγύηση αφού είναι 1 ετος. Τους είπα κάποιες κουβέντες, μου είπαν θα ρωτήσουν τον προμηθευτή τους για να με εξυπηρετήσουν , ο προμηθευτής ρώτησε την hp κι η απάντηση ήταν αρνητική . Παρακαλώ πολυ θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας και την συμβουλή σας για το τι να κάνω. Ευχαριστώ.

δεν σε καλυπτει η εγγυηση ,πηρες ρισκο για να γλιτωσεις λεφτα κι εχασες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, k_w_t είπε

Αυτο απαντησαν απο την Acer

 «καταναλωτής: κάθε φυσικό πρόσωπο το οποίο ενεργεί για λόγους οι οποίοι δεν εμπίπτουν στην εμπορική, επιχειρηματική, βιοτεχνική ή ελευθέρια επαγγελματική του δραστηριότητα (σελ. 344 Άρθρο 1α, νόμου 2251/1994)».

Δεν ειστε καταναλωτης αλλα επαγγελματιας... οποτε δεν σας καλυπτει η Ευρωπαικη οδηγια.... παπαλα..

Το σκηνικο εγινε πριν 2 χρονια και αφορουσε Laptop Acer αξιας 800€ αγορασμενο με τιμολογιο απο εταιρια εισαγωγής καλλυντικών.. 

Εν τω μεταξύ ο νόμος ήταν μια χαρά (ο ορισμός το καταναλωτή περιλάμβανε και τους επαγγελματίες και νομικά πρόσωπα) και πήγαν και το άλλαξαν το 2018!

Ο νόμος αρχικά

https://www.eccgreece.gr/wp-content/uploads/2015/07/N2251-1994-enc2007-el1.pdf

 

Ο νόμος κωδικοποιημένος

https://www.kodiko.gr/nomologia/document_navigation/217614/nomos-2251-1994

 

και η σύγκριση!

https://www.kodiko.gr/nomologia/document?id=343161

Επεξ/σία από gregdel
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, εχω διαβασει τα περισσοτερα μηνυματα αλλα δεν εχω βγαλει συμπερασμα.

Εγω αγορασα ενα κινητο με τιμολογιο (ειμαι ελευθερος επαγγελματιας) τον Ιανουαριο και πληρωσα κανονικα ΦΠΑ 24%. Στο τελος του τριμηνου που θα το δωσω στον λογιστη μου δεν θα μπει στα παγια της επιχεισης και θα συμψηφιστει το φπα???

Τωρα αυτο διορθωνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsoutsoudis είπε

Παιδια, εχω διαβασει τα περισσοτερα μηνυματα αλλα δεν εχω βγαλει συμπερασμα.

Εγω αγορασα ενα κινητο με τιμολογιο (ειμαι ελευθερος επαγγελματιας) τον Ιανουαριο και πληρωσα κανονικα ΦΠΑ 24%. Στο τελος του τριμηνου που θα το δωσω στον λογιστη μου δεν θα μπει στα παγια της επιχεισης και θα συμψηφιστει το φπα???

Τωρα αυτο διορθωνεται?

Κανονικά όχι. Τώρα αν ο λογιστής δεχτεί και το συμψηφίσει έχει καλώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gregdel είπε

Κανονικά όχι. Τώρα αν ο λογιστής δεχτεί και το συμψηφίσει έχει καλώς

Απο εδω και μπρος δηλαδη πρεπει να τα αγοραζω χωρις ΦΠΑ, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tsoutsoudis είπε

Απο εδω και μπρος δηλαδη πρεπει να τα αγοραζω χωρις ΦΠΑ, σωστα?

Κινητά, tablet και laptop ναι. Φαντάζομαι δεν ενδιαφέρεσαι για παιχνιδομηχανές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsoutsoudis είπε

Ναι, μόνο αυτά. Κατι τελευταιο, θα εχω εγω καποια κύρωση ή προστιμο που αγορασα συσκευη κινητου με ΦΠΑ?

Όχι βέβαια. Απλά το σωστό (σύμφωνα με την ΠΟΛ) είναι να μπει όλο το ποσό στα έξοδα.

Αυτό όπως είπα είναι και θέμα λογιστή και αν θα σου γίνει κάποτε (πότε?) έλεγχος εφόσον συμψηφίσει τον ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsoutsoudis είπε

Οκ κατάλαβα! Σας ευχαριστώ! 

Cacofonix, καλή η ιδέα σου! 

Δεν ξέρω αν κερδίζεις κάτι, εξαρτάται πόσο έχει καινούριο και πόσο μπορείς να βρεις να το δώσεις.

Δες πόσο παίζει στις αγγελίες και ανάλογα πράττεις. Απλά μην το αγοράσεις προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορές όπως οθόνες,κουτιά ραμ μπορώ να αγοράσω χωρίς ΦΠΑ η μόνο οταν αγοράζουμε ολόκληρο το pc γλιτώνουμε το ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, patsakos. D είπε

Αγορές όπως οθόνες,κουτιά ραμ μπορώ να αγοράσω χωρίς ΦΠΑ η μόνο οταν αγοράζουμε ολόκληρο το pc γλιτώνουμε το ΦΠΑ;

Δεν ισχύει για PC. Μόνο για laptop, tablet, κινητά, παιχνιδομηχανές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...