Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
8 hours ago, kanesaxo said:

Αγορασα προχθες ένα κινητό απο Mediamarkt. 

Είναι ακόμη κουραστικοί και ζητούν την εκτύπωση απ'το taxis.

Αντιθετως, στο Πλαίσιο, λες απλά το ΑΦΜ σου και τέλος...(μιλάω για παλαιότερα, οχι τωρα με τη νεα εφαρμογη)

Το ίδιο πράγμα και στο Public, νόμιζα ότι τα είχαμε ξεπεράσει αυτά και δεν είχα χαρτί μαζί μου, το έστειλα με μέιλ από το κινητό μου.

Κόβω 20 τιμολόγια το μήνα στο Public και δεν μπροούν να βάλουν μια υποσημείωση μέσα στο πρόγραμμά τους που να λέει «κανονικό καθεστώς ΦΠΑ» or smth.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, kanesaxo είπε

(μιλάω για παλαιότερα, οχι τωρα με τη νεα εφαρμογη)

ποια είναι η νέα εφαρμογή;

Επεξ/σία από d4mage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσάς η εκτύπωση σας πείραξε και όχι το ότι τα περισσότερα τσαντίρομαγαζα του Σκρουτζ πρακτικά δε σου κόβουν τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ...(η σου λένε θέλω να περιμενεισ ένα μήνα για να πάρεις κινητό χωρίς ΦΠΑ, όποτε μαντέψτε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, d4mage είπε

Ναι, τι άλλαξε ρωτάω!

Το ειδες οτι εχουν βγαλει ενα προγραμμα σε java που κανει αυτο το ελεγχο κτλ ??????

Κανεις εκει εγγραφη σαν πωλητης ή σαν αγοραστης...

 

6 λεπτά πριν, paylidis είπε

Εσάς η εκτύπωση σας πείραξε και όχι το ότι τα περισσότερα τσαντίρομαγαζα του Σκρουτζ πρακτικά δε σου κόβουν τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ...(η σου λένε θέλω να περιμενεισ ένα μήνα για να πάρεις κινητό χωρίς ΦΠΑ, όποτε μαντέψτε...)

ΝΑ μαντεψωωω ? ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ !!!!!!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, paylidis είπε

Εσάς η εκτύπωση σας πείραξε και όχι το ότι τα περισσότερα τσαντίρομαγαζα του Σκρουτζ πρακτικά δε σου κόβουν τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ...(η σου λένε θέλω να περιμενεισ ένα μήνα για να πάρεις κινητό χωρίς ΦΠΑ, όποτε μαντέψτε...)

Μα γι`αυτό λέμε ανοιχτά πως είναι απατεώνες και κλέβουν το κράτος. Τι άλλο πρέπει να βγει στη φόρα για να τους μπλοκάρουν επιτέλους; Άσε την ΑΑΔΕ να κυνηγάει τους Μυκονιάτες χαζοί είναι να μην πηγαίνουν τζαμπέ διακοπές να αράζουν την πέτσα τους και επιπλέον με διάφορες σκηνοθεσίες ταινιών για την εξιχνίαση των κακών!

"Εφοριακοί μπουκάρησαν σε βίλα οργίων παριστάνοντας τους ντράγκ ντίλερς από Μεξικό με ονόματα Σαλβαδόρ Ροντρίγκεζ Ραμόν και Χόρχε Χοσέ Κασντίτζιο κάνοντας μπάχαλο το party πιάνοντας στα πράσα τον ιδιοκτήτη του ακινήτου" φαντάσου μετά να γυρίσουν Αθήνα, άμα τολμάς πες τους καλημέρα.

Θες τα πάντα για τον καταναλωτή; Ποιο FBI και ποιος Ζάκερμπεργκ άνοιξε μαγαζί σε συνεργασία με το Skroutz. Θα σε μάθουν όλοι (γιατί χωρίς αυτό ούτε η μάνα σου δεν θα σε ξέρει) και τζάμπα. 

Βάλε ένα iphone 11 pro προσφορά 700 ευρώ, θα μπεις δωρεάν στο insomnia, θα επιχειρήσουν για παραγγελία μερικές εκατοντάδες και θα βγεις κερδισμένος:

1 έχοντας τα πάντα από προσωπικά τους στοιχεία ( ταυτότητα, αφμ, αμκα, iban, διευθύνσεις, τηλέφωνα )

2 Δεν πρόκειται να πουλήσεις το iphone χαζέ μου "σόρρυ εξαντλήθηκε" "προσωρινά μη διαθέσιμο" 

3. Έχουν μάθει όλοι το www.e-apateonas.gr

Έντ οφ στόρι με μια εντελώς δωρεάν διαφήμιση, κι άσε τους άλλους να κάνουν μάρκετινγκ!

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, d4mage είπε

Μα γι`αυτό λέμε ανοιχτά πως είναι απατεώνες και κλέβουν το κράτος. Τι άλλο πρέπει να βγει στη φόρα για να τους μπλοκάρουν επιτέλους; Άσε την ΑΑΔΕ να κυνηγάει τους Μυκονιάτες χαζοί είναι να μην πηγαίνουν τζαμπέ διακοπές να αράζουν την πέτσα τους και επιπλέον με διάφορες σκηνοθεσίες ταινιών για την εξιχνίαση των κακών!

"Εφοριακοί μπουκάρησαν σε βίλα οργίων παριστάνοντας τους ντράγκ ντίλερς από Μεξικό με ονόματα Σαλβαδόρ Ροντρίγκεζ Ραμόν και Χόρχε Χοσέ Κασντίτζιο κάνοντας μπάχαλο το party πιάνοντας στα πράσα τον ιδιοκτήτη του ακινήτου" φαντάσου μετά να γυρίσουν Αθήνα, άμα τολμάς πες τους καλημέρα.

Θες τα πάντα για τον καταναλωτή; Ποιο FBI και ποιος Ζάκερμπεργκ άνοιξε μαγαζί σε συνεργασία με το Skroutz. Θα σε μάθουν όλοι (γιατί χωρίς αυτό ούτε η μάνα σου δεν θα σε ξέρει) και τζάμπα. 

Βάλε ένα iphone 11 pro προσφορά 700 ευρώ, θα μπεις δωρεάν στο insomnia, θα επιχειρήσουν για παραγγελία μερικές εκατοντάδες και θα βγεις κερδισμένος:

1 έχοντας τα πάντα από προσωπικά τους στοιχεία ( ταυτότητα, αφμ, αμκα, iban, διευθύνσεις, τηλέφωνα )

2 Δεν πρόκειται να πουλήσεις το iphone χαζέ μου "σόρρυ εξαντλήθηκε" "προσωρινά μη διαθέσιμο" 

3. Έχουν μάθει όλοι το www.e-apateonas.gr

Έντ οφ στόρι με μια εντελώς δωρεάν διαφήμιση, κι άσε τους άλλους να κάνουν μάρκετινγκ!

Ακριβώς. Δε κάνουν τίποτα για να καταπολεμήσουν αυτή την απάτη. Άκουσα πολλά ανήκουστα στην αναζήτησή για κινητό με αγορά χωρίς ΦΠΑ, από «έχει άλλη τιμή για τιμολόγιο» μέχρι «θα πρέπει να περιμένετε ένα μήνα για έλεγχο των δικαιολογητικών σας(!) και να μας έχετε κάνει κατάθεση εντός 2 ημερών από την παραγγελία». Στην πράξη οι μόνοι κερδισμένοι από όλο αυτό είναι οι «επίσημοι πωλητές» που Βαράνε 100-150 ευρώ πάνω τη συσκευή και αγοράζοντας (νόμιμα) με τιμολόγιο εν τελεί σου βγαίνει μια άλλη με το να αγόραζες λιανική από τους απατεωνίσκους του Σκρουτζ με την ψεύτικη διαθεσιμότητα...

 

Τι να πω, μια αηδία, τίποτα λιγότερο. Με ξεπερνάει η ελληνική πραγματικότητα του τέλους της κρίσης. Αντί να βάλουμε λίγο μυαλό γίναμε απλά χειρότεροι, στα πάντα...!

απο εμένα το Σκρουτζ για κινητά έχει φάει Χ πραγματικά δεν ξανασχολούμαι...
μεχρι κ κινητά από αραβικές χώρες χωρίς ελληνικά και με ανενεργό το FaceTime (λογω ισλαμικής «νομοθεσίας») πουλάνε και κάποια χαπατα πάνε κ τα αγοράζουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το SKROUTZ συμμετέχει φανατικά! Όχι μόνο τους προωθεί άλλα σου επιβάλει να αλλάζεις και τις αξιολογήσεις σου εάν θέλεις να εμφανίζονται οι κριτικές σου. Να σου πω μόνο πως περσινό κατάστημα το οποίο ξεφτίλισα την περίοδο της Blackfriday λίγο μετά το σκηνικό αποχώρησε προσωρινά από το skroutz και μάλιστα μετά άλλαξε διεύθυνση όχι στην οδό, σε πόλη! Μπορείς να το διανοηθείς;

Από ένα σημείο και μετά τους ζήτησα να αφαιρέσουν όλες μου τις αξιολογήσεις από τα προϊόντα/καταστήματα που είχα αφήσει και να διαγράψουν το λογαριασμό μου. Το μόνο θετικό που μου άφησε το SKROUTZ είναι που κατάλαβα ότι οι αξιολογήσεις είναι 100% υποκειμενικές και εννοείται πως δεν μετράνε πουθενά.

Επεξ/σία από d4mage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ερώτηση για όποιον ξέρει :

Για αγορά smartphone μέσω ιντερνετ από μεγάλο κατάστημα στην επιλογή τιμολόγιο δεν κάνει αποφορολόγηση , δηλαδή δεν αφαιρεί τον φπα προκαταβολικά...υπάρχει κάποια επίπτωση ή απλά θα επιστραφεί στο τρίμηνο όπως γίνεται με τα υπόλοιπα προιόντα? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Mr V είπε

Ερώτηση για όποιον ξέρει :

Για αγορά smartphone μέσω ιντερνετ από μεγάλο κατάστημα στην επιλογή τιμολόγιο δεν κάνει αποφορολόγηση , δηλαδή δεν αφαιρεί τον φπα προκαταβολικά...υπάρχει κάποια επίπτωση ή απλά θα επιστραφεί στο τρίμηνο όπως γίνεται με τα υπόλοιπα προιόντα? ευχαριστώ

Αν εννοείς ένα από τα πολύ γνωστά, έχω την εντύπωση ότι βάζεις την παραγγελία (χωρίς βέβαια πληρωμή και αποστολή κλπ) και μετά επικοινωνείς μαζί τους για την αποφορολόγηση. 

Κανονικά ο λογιστής σου δεν πρέπει να αφαιρέσει τον ΦΠΑ από τηλεφωνο, ταμπλετ κλπ γνωστά, όσο αυτό και αν φαίνεται περίεργο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, ψάχνω για αγορά το redmi note 8 pro για αγορά που ξεκινά από τα 195€ μέχρι 211€ ό,τι μαγαζί έχω ρωτήσει χρειάζεται περισσότερο χρόνο απ' ΄ό,τι για να εκλεγεί νέος Πάπας :lol:

Οπότε θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί που να το κάνει γρήγορα σε νορμάλ τιμή, αλλιώς θα πάω στο φθηνότερο και θα κόψω κανονικά τιμολόγιο, οπότε θα συμψηφιστεί στο 3μηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Nauths είπε

Οπότε θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί που να το κάνει γρήγορα σε νορμάλ τιμή, αλλιώς θα πάω στο φθηνότερο και θα κόψω κανονικά τιμολόγιο, οπότε θα συμψηφιστεί στο 3μηνο.

Tί εννοείς θα κόψεις "ΚΑΝΟΝΙΚΑ" τιμολόγιο και θα συμψηφιστεί? Επειδή με ενδιαφέρει και μένα (κυρίως για laptop, που είναι με τον ίδιο κανονισμό), μπορώ να ζητήσω να κοπεί τιμολόγιο ΧΩΡΙΣ να περάσει από την όλη διαδικασία, και απλά να συμψηφιστεί ο ΦΠΑ στο 3μηνο, δηλαδή τέλος Ιανουαρίου σα να παίρνω πχ κανονικό desktop ή οτιδήποτε άλλο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, polaki είπε

Tί εννοείς θα κόψεις "ΚΑΝΟΝΙΚΑ" τιμολόγιο και θα συμψηφιστεί? Επειδή με ενδιαφέρει και μένα (κυρίως για laptop, που είναι με τον ίδιο κανονισμό), μπορώ να ζητήσω να κοπεί τιμολόγιο ΧΩΡΙΣ να περάσει από την όλη διαδικασία, και απλά να συμψηφιστεί ο ΦΠΑ στο 3μηνο, δηλαδή τέλος Ιανουαρίου σα να παίρνω πχ κανονικό desktop ή οτιδήποτε άλλο? 

Βασικά επειδή μου την έδωσε που πήρα πόσα μαγαζιά και δεν βρήκα άκρη, πήρα τον λογιστή τηλέφωνο και μου λέει κόψε κανονικά με το ΦΠΑ και θα συμψηφιστεί. Εγώ δεν ήθελα να κόψω γιατί είμαι κατά πολύ πιστωτικός, αλλά μάλλον δεν γίνεται αλλιώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nauths είπε

Βασικά επειδή μου την έδωσε που πήρα πόσα μαγαζιά και δεν βρήκα άκρη, πήρα τον λογιστή τηλέφωνο και μου λέει κόψε κανονικά με το ΦΠΑ και θα συμψηφιστεί. Εγώ δεν ήθελα να κόψω γιατί είμαι κατά πολύ πιστωτικός, αλλά μάλλον δεν γίνεται αλλιώς!

omg.. δεν το ήξερα ότι γίνεται αυτό!!!!!!!!!!!!!! 

Νόμιζα γίνεται μόνο ή απευθείας από-φορολόγηση ή not at all. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...