Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, jkidd13 είπε

Στην πλατφόρμα της ηλεκτρονικής παραγγελίας,δεν είδα κάπου να γράφει για αποφορολογηση, πώς ακριβώς γίνεται η διαδικασία γιατί πρώτη φορά θα αγοράσω έτσι?

Τηλεφωνικά μόνο, ή με e-mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν ακόμα λέτε για τα παμπλικ, ισχύει αυτό π γράφτηκε από πάνω αλλά όταν είχα ρωτήσει στο τηλ κέντρο τους μου είχαν πει δεν γίνεται άμεσα η αποφορολογηση όπως στο φυσικό κατάστημα. Πληρώνεις όλο το ποσό και σου επιστρέφουν το ΦΠΑ μετά από λίγες εργάσιμες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα αν μπορούσε να μου απαντήσει κάποιος στο εξής:

Ανήκω σε κανονικό καθεστώς και θέλω να πάρω ένα iphone 11 από το γερμανό ο οποίος τρέχει μια προσφορά όπου με αγορά μέσω κάρτας go4more της εθνικής δίνει επιστροφή το 15% της αρχικής τιμής του προϊόντος για αγορές άνω των 499 ευρώ . 

Μπορώ να κόψω τιμολόγιο με βάση τον 39α και να μου επιστραφεί το 15% σε πόντους (το ποσό χωρίς το φπα συνεχίζει να είναι πάνω από 499 ευρώ) ή χρειάζεται απόδειξη για πιο σίγουρα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sxetikos13 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα αν μπορούσε να μου απαντήσει κάποιος στο εξής:

Ανήκω σε κανονικό καθεστώς και θέλω να πάρω ένα iphone 11 από το γερμανό ο οποίος τρέχει μια προσφορά όπου με αγορά μέσω κάρτας go4more της εθνικής δίνει επιστροφή το 15% της αρχικής τιμής του προϊόντος για αγορές άνω των 499 ευρώ . 

Μπορώ να κόψω τιμολόγιο με βάση τον 39α και να μου επιστραφεί το 15% σε πόντους (το ποσό χωρίς το φπα συνεχίζει να είναι πάνω από 499 ευρώ) ή χρειάζεται απόδειξη για πιο σίγουρα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

H χρέωση της κάρτας δεν σχετίζεται με το είδος του παραστατικού που έχει εκδοθεί, εφόσον λήπτης και καρτούχος είναι το ίδιο πρόσωπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zazula είπε

H χρέωση της κάρτας δεν σχετίζεται με το είδος του παραστατικού που έχει εκδοθεί, εφόσον λήπτης και καρτούχος είναι το ίδιο πρόσωπο.

Ευχαριστώ για την πολύ άμεση απάντηση.

2 διευκρινίσεις αν γίνεται:

a. Στη συγκεκριμένη περίπτωση αν η τιμή χωρίς φπα έπεφτε κάτω από 499 ευρώ (αγορά με 39α) η προσφορά του -15% θα ίσχυε?

και

b. Επειδή οι αμοιβές μου είναι από ερευνητικά προγράμματα χωρίς φπα έχει νόημα να αγοράσω με τιμολόγιο ή όχι?? Με άλλα λόγια, με συμφέρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sxetikos13 είπε

Ευχαριστώ για την πολύ άμεση απάντηση.

2 διευκρινίσεις αν γίνεται:

a. Στη συγκεκριμένη περίπτωση αν η τιμή χωρίς φπα έπεφτε κάτω από 499 ευρώ (αγορά με 39α) η προσφορά του -15% θα ίσχυε?

και

b. Επειδή οι αμοιβές μου είναι από ερευνητικά προγράμματα χωρίς φπα έχει νόημα να αγοράσω με τιμολόγιο ή όχι?? Με άλλα λόγια, με συμφέρει?

α. Αυτό το γνωρίζει η πωλήτρια επιχείρηση, αλλά προσωπικά υποθέτω πως όχι — δλδ ο όρος της προσφοράς είναι το ύψος της χρέωσης στην κάρτα που συμμετέχει, κι όχι ο εφαρμοζόμενος συντελεστής ΦΠΑ.

β. Όταν είσαι και σε κανονικό και σε απαλλασσόμενο καθεστώς ΦΠΑ, αλλά τα έσοδά σου είναι 100% από το απαλλασσόμενο καθεστώς, τότε μέσω του μηχανισμού pro rata καταλήγεις να μην δικαιούσαι έκπτωση του 100% του ΦΠΑ των δαπανών σου και αυτό να θεωρείται απλώς ως μία ακόμη δαπάνη σου. Κάποιοι λογιστές δεν κάνουν pro rata και αφήνουν αυτό το ποσό να εμφανίζεται ως πιστωτικός ΦΠΑ, και τελικά ο επιχειρηματίας αντιλαμβάνεται το έωλο μιας τέτοιας κίνησης όταν πάει να ζητήσει επιστροφή ΦΠΑ κι ο ελεγκτής του λέει «πριτς».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Zazula είπε

α. Αυτό το γνωρίζει η πωλήτρια επιχείρηση, αλλά προσωπικά υποθέτω πως όχι — δλδ ο όρος της προσφοράς είναι το ύψος της χρέωσης στην κάρτα που συμμετέχει, κι όχι ο εφαρμοζόμενος συντελεστής ΦΠΑ.

β. Όταν είσαι και σε κανονικό και σε απαλλασσόμενο καθεστώς ΦΠΑ, αλλά τα έσοδά σου είναι 100% από το απαλλασσόμενο καθεστώς, τότε μέσω του μηχανισμού pro rata καταλήγεις να μην δικαιούσαι έκπτωση του 100% του ΦΠΑ των δαπανών σου και αυτό να θεωρείται απλώς ως μία ακόμη δαπάνη σου. Κάποιοι λογιστές δεν κάνουν pro rata και αφήνουν αυτό το ποσό να εμφανίζεται ως πιστωτικός ΦΠΑ, και τελικά ο επιχειρηματίας αντιλαμβάνεται το έωλο μιας τέτοιας κίνησης όταν πάει να ζητήσει επιστροφή ΦΠΑ κι ο ελεγκτής του λέει «πριτς».

Και πάλι ευχαριστώ. Είμαι νέος ελεύθερος επαγγελματίας (μηχανικός) και τα μέχρι τώρα λίγα τιμολόγια που έχω κόψει είναι χωρίς φπα μιας και είναι όλα από ερευνητικά προγράμματα.

Οπότε και με prorata δεν ξέρω αν θα γλιτώσω κάτι. Αλλά σε σχέση με τη φορολογική δήλωση δεν με συμφέρει να κόψω τιμολόγιο? Ή είναι το ίδιο με με την απόδειξη λόγω της περίπτωσης που περιγράφω.

Επεξ/σία από sxetikos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sxetikos13 είπε

Και πάλι ευχαριστώ. Είμαι νέος ελεύθερος επαγγελματίας (μηχανικός) και τα μέχρι τώρα λίγα τιμολόγια που έχω κόψει είναι χωρίς φπα μιας και είναι όλα από ερευνητικά προγράμματα.

Οπότε και με prorata δεν ξέρω αν θα γλιτώσω κάτι. Αλλά σε σχέση με τη φορολογική δήλωση δεν με συμφέρει να κόψω τιμολόγιο? Ή είναι το ίδιο με με την απόδειξη λόγω της περίπτωσης που περιγράφω.

Άλλο το εισόδημα, άλλο ο ΦΠΑ.

Φυσικά και θα κόψεις τιμολόγιο, σε κάθε περίπτωση.

Πάρ' το χωρίς ΦΠΑ, και κατόπιν ξέρει ο λογιστής σου τι να κάνει. Ούτως ή άλλως έχουμε τα 2/3 της χρονιάς ακόμη μπροστά μας, δεν ξέρεις πώς θα πάει το μίγμα των εισοδημάτων σου εντέλει. Και η prorata θα διακανονιστεί απολογιστικά, οπότε ίσως κερδίσεις και κάτι από το όποιο δικαίωμα έκπτωσης θα έχει ενδεχομένως δημιουργηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Zazula είπε

Άλλο το εισόδημα, άλλο ο ΦΠΑ.

Φυσικά και θα κόψεις τιμολόγιο, σε κάθε περίπτωση.

Πάρ' το χωρίς ΦΠΑ, και κατόπιν ξέρει ο λογιστής σου τι να κάνει. Ούτως ή άλλως έχουμε τα 2/3 της χρονιάς ακόμη μπροστά μας, δεν ξέρεις πώς θα πάει το μίγμα των εισοδημάτων σου εντέλει. Και η prorata θα διακανονιστεί απολογιστικά, οπότε ίσως κερδίσεις και κάτι από το όποιο δικαίωμα έκπτωσης θα έχει ενδεχομένως δημιουργηθεί.

Και μια τελευταία ερώτηση που μου γεννήθηκε:

Αν κόψω τιμολόγιο με 39α και υπάρξει αποφορόλογηση της αρχικής τιμής με ΦΠΑ, η επιστροφή της τάξης του 15% από το go4more θα γίνει επί του αρχικού ποσού (με ΦΠΑ) ή επί του πληρωτέου ποσού (χωρίς ΦΠΑ)?

Με άλλα λόγια, μην πάω να κόψω τιμολόγιο για πιο καλά και στο τέλος βγάλω τα μάτια μου μόνος, με δεδομένο ότι μάλλον θα συνεχίσω με ερευνητικά προγράμματα (τιμολόγια απαλλασσόμενα ΦΠΑ) μέχρι τέλος του χρόνου...

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το όποιο πρήξιμο!!!

 

Επεξ/σία από sxetikos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να σας ρωτήσω επειδή είμαι τελείως ανίδεος με όλα αυτά.

Βλέπω στο Marketplace του Facebook, πολύ κόσμο να πουλάει κινητά σφραγισμένα και με απόδειξη αγοράς με τιμές σχεδόν 200-300 λιγότερα από ότι βρίσκεται το προιόν στα καταστήματα του Σκρουτζ.  (Συγκεκριμένα ένα iphone 12 pro max)

Αυτό λέτε να συμβαίνει επειδή τα αγοράζουν ως Ε.Ε και δεν έχει το ΦΠΑ? Στις αποδείξεις τους όμως αναγράφεται το ΦΠΑ.

Ευχαριστώ πολυ. 

Επεξ/σία από Tsoni07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tsoni07 είπε

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να σας ρωτήσω επειδή είμαι τελείως ανίδεος με όλα αυτά.

Βλέπω στο Marketplace του Facebook, πολύ κόσμο να πουλάει κινητά σφραγισμένα και με απόδειξη αγοράς με τιμές σχεδόν 200-300 λιγότερα από ότι βρίσκεται το προιόν στα καταστήματα του Σκρουτζ.  (Συγκεκριμένα ένα iphone 12 pro max)

Αυτό λέτε να συμβαίνει επειδή τα αγοράζουν ως Ε.Ε και δεν έχει το ΦΠΑ? Στις αποδείξεις τους όμως αναγράφεται το ΦΠΑ.

Ευχαριστώ πολυ. 

Συνήθως η απόδειξη είναι τιμολόγιο, οπότε δεν υπάρχει ο ΦΠΑ πάνω.

Επιπλέον, μπορεί απλά να τα σκοτώνουν, ή να προσπαθούν να σας εξαπατήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Συνήθως η απόδειξη είναι τιμολόγιο, οπότε δεν υπάρχει ο ΦΠΑ πάνω.

Επιπλέον, μπορεί απλά να τα σκοτώνουν, ή να προσπαθούν να σας εξαπατήσουν.

Eυχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tsoni07 είπε

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να σας ρωτήσω επειδή είμαι τελείως ανίδεος με όλα αυτά.

Βλέπω στο Marketplace του Facebook, πολύ κόσμο να πουλάει κινητά σφραγισμένα και με απόδειξη αγοράς με τιμές σχεδόν 200-300 λιγότερα από ότι βρίσκεται το προιόν στα καταστήματα του Σκρουτζ.  (Συγκεκριμένα ένα iphone 12 pro max)

Αυτό λέτε να συμβαίνει επειδή τα αγοράζουν ως Ε.Ε και δεν έχει το ΦΠΑ? Στις αποδείξεις τους όμως αναγράφεται το ΦΠΑ.

Ευχαριστώ πολυ. 

Υπάρχει πάντα η περίπτωση να είναι κάποιο κατάστημα το οποίο να αγορασε πολλά κινητά (πχ 100) να δείχνει ότι αγόρασε 10 και να δίνει φωτοτυπίες αποδείξεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις αγόρασα κινητό από public. Ζήτησα αποφορολόγηση και έδωσα ταυτότητα και εκτύπωση taxisnet.

Μου έδωσαν ένα ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ-ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ το οποίο περιλαμβάνει την αξία του κινητού + το Φ.Π.Α.

Μου έδωσαν επίσης ένα ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ Φ.Π.Α. το οποίο περιλαμβάνει το ποσό του Φ.Π.Α.

Στην κάρτα χρεώθηκε κανονικά το ποσό χωρίς το Φ.Π.Α.

Είναι σωστός αυτός ο τρόπος έκδοσης παραστατικών; Σε κανένα άλλο κατάστημα δεν μου έχει συμβεί αυτό. Όλοι εκδίδουν ένα τιμολόγιο χωρίς το Φ.Π.Α. Πως θα καταχωρηθεί στα βιβλία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, popopo είπε

Μόλις αγόρασα κινητό από public. Ζήτησα αποφορολόγηση και έδωσα ταυτότητα και εκτύπωση taxisnet.

Μου έδωσαν ένα ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ-ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ το οποίο περιλαμβάνει την αξία του κινητού + το Φ.Π.Α.

Μου έδωσαν επίσης ένα ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ Φ.Π.Α. το οποίο περιλαμβάνει το ποσό του Φ.Π.Α.

Στην κάρτα χρεώθηκε κανονικά το ποσό χωρίς το Φ.Π.Α.

Είναι σωστός αυτός ο τρόπος έκδοσης παραστατικών; Σε κανένα άλλο κατάστημα δεν μου έχει συμβεί αυτό. Όλοι εκδίδουν ένα τιμολόγιο χωρίς το Φ.Π.Α. Πως θα καταχωρηθεί στα βιβλία; 

Αυτή η μέθοδος υπήρχε μόνο για την αρχική περίοδο εφαρμογής του συστήματος, διότι η ΠΟΛ βγήκε με καθυστέρηση κι έπρεπε να καλυφθούν με κάποιον τρόπο και αγορές που είχαν γίνει στο χρονικό διάστημα που είχε προηγηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...