Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Απορία. Έχω φίλο ελεύθερο επαγγελματία ο οποίος όμως δεν έχει πιστωτική. Αν του δώσω τη δική μου μπορεί να αγοράσει ένα λάπτοπ πχ με δόσεις, κάνοντας και παράλληλα αφαίρεση φπα στην πηγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
1 hour ago, Dpan.9 said:

Καλησπέρα παιδιά. Απορία. Έχω φίλο ελεύθερο επαγγελματία ο οποίος όμως δεν έχει πιστωτική. Αν του δώσω τη δική μου μπορεί να αγοράσει ένα λάπτοπ πχ με δόσεις, κάνοντας και παράλληλα αφαίρεση φπα στην πηγή;

Τα περισσότερα (αν όχι όλα) καταστήματα δεν θα δεχθούν πληρωμή από πιστωτική τρίτου, δηλ. πιστωτική που δεν ανήκει στον επαγγελματία που πραγματοποιεί την αγορά και στο όνομα του οποίου κόβεται το σχετικό παραστατικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, paredwse είπε

Τα περισσότερα (αν όχι όλα) καταστήματα δεν θα δεχθούν πληρωμή από πιστωτική τρίτου, δηλ. πιστωτική που δεν ανήκει στον επαγγελματία που πραγματοποιεί την αγορά και στο όνομα του οποίου κόβεται το σχετικό παραστατικό. 

Ευχαριστώ πολύ! Το φαντάστηκα, αλλά με επιβεβαίωσες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, paredwse είπε

Τα περισσότερα (αν όχι όλα) καταστήματα δεν θα δεχθούν πληρωμή από πιστωτική τρίτου, δηλ. πιστωτική που δεν ανήκει στον επαγγελματία που πραγματοποιεί την αγορά και στο όνομα του οποίου κόβεται το σχετικό παραστατικό. 

Ίσως στα public να μην αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Και γενικότερα στα καταστήματα όπου η αποφορολόγηση γίνεται επί τόπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 23/01/2021 at 18:51, paredwse said:

Τα περισσότερα (αν όχι όλα) καταστήματα δεν θα δεχθούν πληρωμή από πιστωτική τρίτου, δηλ. πιστωτική που δεν ανήκει στον επαγγελματία που πραγματοποιεί την αγορά και στο όνομα του οποίου κόβεται το σχετικό παραστατικό. 

Δεν θα το 'λεγα ότι ισχύει αυτό. Ίσως έτσι να έπρεπε να είναι, αλλά στην πράξη δεν είναι έτσι. Έχω κάνει πάμπολες αγορές με τιμολόγιο στο όνομά μου χρησιμοποιώντας την πιστωτική της γυναίκας μου και ποτέ κανείς δεν ασχολήθηκε τι όνομα γράφει επάνω η κάρτα.

Βασικά ο υπάλληλος δεν βλέπει καν την κάρτα πλέον, με τις ανέπαφες and all that.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν θα το 'λεγα ότι ισχύει αυτό. Ίσως έτσι να έπρεπε να είναι, αλλά στην πράξη δεν είναι έτσι. Έχω κάνει πάμπολες αγορές με τιμολόγιο στο όνομά μου χρησιμοποιώντας την πιστωτική της γυναίκας μου και ποτέ κανείς δεν ασχολήθηκε τι όνομα γράφει επάνω η κάρτα.

Βασικά ο υπάλληλος δεν βλέπει καν την κάρτα πλέον, με τις ανέπαφες and all that.

Επιβεβαιωνω κι εγω το ιδιο και μαλιστα χωρις να υπαρχει συγγενεια μεταξυ των εμπλεκομενων ατομων.

Κι οχι μια φορα αλλα τα τελευταια 2 χρονια σε αρκετες αγορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Επιβεβαιωνω κι εγω το ιδιο και μαλιστα χωρις να υπαρχει συγγενεια μεταξυ των εμπλεκομενων ατομων.

Κι οχι μια φορα αλλα τα τελευταια 2 χρονια σε αρκετες αγορες.

Γενικά όταν πρόκειται για βιβλία Β κατηγορίας δεν παίζει ρόλο το ποιος πληρώνει τι, καθώς δεν υπάρχει απαίτηση για ταμείο. Σε βιβλία Γ κατηγορίας αλλάζουν τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για έκδοση αποφορολογημένου τιμολογίου παλιότερα τους εστελνες ή τους πήγαινες εκτύπωση εικόνας απο το ΤΑΧΙΣ.

Τωρα υπάρχει και η εφαρμογή ΑΑΔΕ που προσωπικά δεν έχω καταφέρει να μπω να γραφτώ ως ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ αν και φαίνεται ότι πολλά καταστήματα πια κάνουν μόνα τους ελεγχο βάσει ΑΦΜ και δραστηριότητας και δεν χρειάζεται να έχεις κάνει εγγραφή στην εφαρμογή ως αγοραστής. Λογικά η εγγραφή στην εφαρμογή ειναι καθαρα επιβοηθητική και όχι προαπαιτούμενη για να αγοράζεις με δικαίωμα απαλλαγής, έτσι δεν είναι;

Το κουφό είναι όμως οτι σε καποια μαγαζια εμφανίζει κατά την παραγγελία δικαίωμα απαλλαγής ακόμα και αν δεν αγοράζεις προιόντα που εμπίπτουν στην αποφορολόγηση και εκεί πρέπει να κάνεις αρνηση της απαλλαγής του 39Α.

Μου ετυχε τέτοια φάση νωρίτερα σήμερα παραγγέλνοντας ασυρματα ακουστικά από γνωστό κομπιουτερο κατάστημα... 

Ελπίζω να μην έκανα κάτι λάθος...

 

Επίσης εχω ακουσει από πολλούς συναδέλφους οτι και χωρις απαλλαγή να αγοράσεις μπορείς κανονικά να εκπέσεις το ΦΠΑ σαν οποιοδήποτε κανονικό τιμολόγιο.. (χωρις να μπεις στη διαδικασία πιστωτικών κλπ) παρότι η απόφαση λεει οτι δεν θα αναγνωρίζονται αυτές οι δαπάνες... 

Νομίζω ότι είναι λαθος αυτό, εχει κανείς εικόνα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
55 minutes ago, iceman said:

Επίσης εχω ακουσει από πολλούς συναδέλφους οτι και χωρις απαλλαγή να αγοράσεις μπορείς κανονικά να εκπέσεις το ΦΠΑ σαν οποιοδήποτε κανονικό τιμολόγιο.. (χωρις να μπεις στη διαδικασία πιστωτικών κλπ) παρότι η απόφαση λεει οτι δεν θα αναγνωρίζονται αυτές οι δαπάνες... 

Νομίζω ότι είναι λαθος αυτό, εχει κανείς εικόνα ;

Εγώ από τον λογιστή μου ξέρω ότι το τιμολόγιο αγοράς τέτοιων προϊόντων δεν αναγνωρίζεται εάν κοπεί χωρίς μηδενικό ΦΠΑ. Αν κοπεί με 24% ΦΠΑ πάει υπέρ πίστεως.

Ότι λέει η ΠΟΛ ισχύει δηλαδή, αν περαστεί στα έξοδα με ΦΠΑ, σε πιθανό έλεγχο είσαι έκθετος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τα FAQs του υπουργείου δεν προβλέπεται υποχρέωση χρήσης της υπηρεσίας

https://www.aade.gr/dl_assets/39afpa/FAQs_aade39afpaV1.4.pdf

Ε Είναι η χρήση της Υπηρεσίας 3υποχρεωτική;

Α ΟΧΙ.

Επεξ/σία από Eleni_AEKT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Eleni_AEKT είπε

Από τα FAQs του υπουργείου δεν προβλέπεται υποχρέωση

https://www.aade.gr/dl_assets/39afpa/FAQs_aade39afpaV1.4.pdf

Ε Είναι η χρήση της Υπηρεσίας 3υποχρεωτική;

Α ΟΧΙ.

Υποχρέωση για τη χρήση της εφαρμογης ή της τιμολογησης με αποφορολογηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, iceman είπε

Υποχρέωση για τη χρήση της εφαρμογης ή της τιμολογησης με αποφορολογηση; 

 

Στην εφαρμογή αναφερόμουν. Συγγνώμη αν δεν το διευκρίνισα. Αυτοί που τιμολογούν υποχρεούνται να κόψουν τιμολόγιο ΦΠΑ αν ο πελάτης πληροί τα κριτήρια, δηλαδή είναι ενταγμένος στο κανονικό ΦΠΑ.

Τώρα, αν κοπεί τιμολόγιο με ΦΠΑ, κανονικά δεν εκπίπτει αυτό το ΦΠΑ και είτε θα ζητηθεί πιστωτικό τιμολόγιο ως προς το ΦΠΑ είτε θα γίνει έξοδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα.

Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω τι ισχύει με τον 39α.

Έστω ότι θέλω να αγοράσω ένα κινητό 300 ευρώ. Επιλέγοντας τιμολόγιο χωρίς φπα με 39α (ελεύθερος επαγγελματίας υπό καθεστώς φπα) μου βγαίνει περίπου 240 ευρώ.

Τα 60 ευρώ θα τα γλιτώσω οριστικά ή θα τα πληρώσω μελλοντικά με τη περιοδική δήλωση καταβολής φπα.

Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει τι ισχύει...

Στο νόμο γράφει αυτό:

"Σε κάθε περίπτωση, εφόσον έχει εκδοθεί τιμολόγιο χωρίς Φ.Π.Α. από τον προμηθευτή με την ένδειξη «Άρθρο 39α, υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο λήπτης» και ο λήπτης δεν έχει αρνηθεί αυτό το παραστατικό, τεκμαίρεται η δήλωση της ιδιότητας του αγοραστή ως υποκειμένου με δικαίωμα έκπτωσης προς τον πωλητή. Στο πλαίσιο αυτό ο λήπτης υποχρεούται να υποβάλλει δήλωση Φ.Π.Α. για την οικεία φορολογική περίοδο και να καταβάλλει στο Δημόσιο το φόρο που αναλογεί." 

αλλά και αυτό:

"Σε περίπτωση που ενώ συντρέχουν οι προϋποθέσεις εφαρμογής του άρθρου 39α ληφθούν τιμολόγια με Φ.Π.Α., από υποκείμενα στο φόρο πρόσωπα με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών τους, επισημαίνεται ότι για το Φ.Π.Α. των τιμολόγιων αυτών δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης"

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 hours ago, sxetikos13 said:

Καλησπέρα και από εμένα.

Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω τι ισχύει με τον 39α.

Έστω ότι θέλω να αγοράσω ένα κινητό 300 ευρώ. Επιλέγοντας τιμολόγιο χωρίς φπα με 39α (ελεύθερος επαγγελματίας υπό καθεστώς φπα) μου βγαίνει περίπου 240 ευρώ.

Τα 60 ευρώ θα τα γλιτώσω οριστικά ή θα τα πληρώσω μελλοντικά με τη περιοδική δήλωση καταβολής φπα.

Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει τι ισχύει...

Στο νόμο γράφει αυτό:

"Σε κάθε περίπτωση, εφόσον έχει εκδοθεί τιμολόγιο χωρίς Φ.Π.Α. από τον προμηθευτή με την ένδειξη «Άρθρο 39α, υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο λήπτης» και ο λήπτης δεν έχει αρνηθεί αυτό το παραστατικό, τεκμαίρεται η δήλωση της ιδιότητας του αγοραστή ως υποκειμένου με δικαίωμα έκπτωσης προς τον πωλητή. Στο πλαίσιο αυτό ο λήπτης υποχρεούται να υποβάλλει δήλωση Φ.Π.Α. για την οικεία φορολογική περίοδο και να καταβάλλει στο Δημόσιο το φόρο που αναλογεί." 

αλλά και αυτό:

"Σε περίπτωση που ενώ συντρέχουν οι προϋποθέσεις εφαρμογής του άρθρου 39α ληφθούν τιμολόγια με Φ.Π.Α., από υποκείμενα στο φόρο πρόσωπα με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών τους, επισημαίνεται ότι για το Φ.Π.Α. των τιμολόγιων αυτών δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης"

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αν η δαπάνη δικαιολογεί έκπτωση φόρου λόγω δραστηριότητάς σου, τότε δεν πληρώνεις κάτι. Αν δεν δικαιολογεί, τότε αποδίδεις τον ΦΠΑ με την δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση.Βασικά στο κλάδο των μηχανικών (υπηρεσίες παροχής συμβουλών) ανήκω και ειμαι με καθεστώς κανονικού φπα. 

Συνεπώς αν ξέρει καποιος τι ισχύει στην περίπτωση αυτή..

Επίσης με ποια κριτήρια μια δραστηριότητα δικαιολογεί εκπτωση φόρου γιατι ειδικά κινητα/laptop τυγχάνουν ευρείας χρήσης..

Αν υπάρχει κάποιο παράδειγμα για να κατανοήσω καλύτερα τι γίνεται,θα το εκτιμούσα..

Επεξ/σία από sxetikos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...