Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
3 hours ago, sxetikos13 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση.Βασικά στο κλάδο των μηχανικών (υπηρεσίες παροχής συμβουλών) ανήκω και ειμαι με καθεστώς κανονικού φπα. 

Συνεπώς αν ξέρει καποιος τι ισχύει στην περίπτωση αυτή..

Επίσης με ποια κριτήρια μια δραστηριότητα δικαιολογεί εκπτωση φόρου γιατι ειδικά κινητα/laptop τυγχάνουν ευρείας χρήσης..

Αν υπάρχει κάποιο παράδειγμα για να κατανοήσω καλύτερα τι γίνεται,θα το εκτιμούσα..

Παράδειγμα:

Ας υποθέσουμε ότι είσαι μηχανικός και παρέχεις συμβουλευτικές υπηρεσίες. Για να παράσχεις τις υπηρεσίες σου θα πρέπει να μιλάς με τους πελάτες σου, επομένως χρειάζεσαι να έχεις ένα κινητό. Άρα μπορείς να το αγοράσεις χωρίς να αποδώσεις ΦΠΑ. Επίσης για να κρατάς αρχείο, να στέλνεις mail, να περνάς τιμολόγια χρειάζεσαι και ένα laptop. Άρα κι αυτό μπορείς να το αγοράσεις χωρίς να αποδώσεις ΦΠΑ.

Δεν μπορείς να αγοράσεις κονσόλα χωρίς να αποδώσεις ΦΠΑ, δεν δικαιολογείται από την δραστηριότητά σου. Επίσης, δεν μπορείς να αγοράσεις μέσα σε ένα εξάμηνο 10 κινητά χωρίς να αποδώσεις ΦΠΑ αν είσαι εσύ με δύο υπαλλήλους στην επιχείρησή σου, σε πιθανό έλεγχο θα γελάνε.

Όλα αυτά είναι τα νόμιμα.. Το τι γίνεται στην πράξη είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Ο λογιστής σου θα σου λύσει καλύτερα τις όποιες απορίες έχεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό το εχω ψιλοκαταλάβει...

Το θέμα το βασικό που με απασχολεί είναι αν πρέπει να κόψω τιμολόγιο με φπα ή χωρις φπα (39α) για το κινητο..

Σίγουρα θα ρωτησω και λογιστή αλλά θα ηθελα να δω τι πιστεύει και κάποιος τριτος που έχει ασχοληθεί με τέτοια πραγματα.

Και πάλι ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 hours ago, sxetikos13 said:

Αυτό το εχω ψιλοκαταλάβει...

Το θέμα το βασικό που με απασχολεί είναι αν πρέπει να κόψω τιμολόγιο με φπα ή χωρις φπα (39α) για το κινητο..

Σίγουρα θα ρωτησω και λογιστή αλλά θα ηθελα να δω τι πιστεύει και κάποιος τριτος που έχει ασχοληθεί με τέτοια πραγματα.

Και πάλι ευχαριστώ.

Το τιμολόγιο θα το κόψεις χωρίς ΦΠΑ σε κάθε περίπτωση (από την στιγμή που ανήκεις σε κανονικό καθεστώς), διαφορετικά δεν θα μπορείς να το κάνεις τίποτα εκτός από βεντάλια για να αερίζεσαι. Δεν θα μπορείς να το βάλεις στα έξοδα σου αν έχει κοπεί με ΦΠΑ, θα είναι σαν μια απλή απόδειξη από το ψιλικατζίδικο.

Το αν θα αποδώσεις τον ΦΠΑ που αντιστοιχεί στην περιοδική σου είναι ένα ξεχωριστό θέμα που θα το κρίνει ο λογιστής σου, γιατί γι' αυτό τον πληρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Malthador είπε

Το τιμολόγιο θα το κόψεις χωρίς ΦΠΑ σε κάθε περίπτωση (από την στιγμή που ανήκεις σε κανονικό καθεστώς), διαφορετικά δεν θα μπορείς να το κάνεις τίποτα εκτός από βεντάλια για να αερίζεσαι. Δεν θα μπορείς να το βάλεις στα έξοδα σου αν έχει κοπεί με ΦΠΑ, θα είναι σαν μια απλή απόδειξη από το ψιλικατζίδικο.

Το αν θα αποδώσεις τον ΦΠΑ που αντιστοιχεί στην περιοδική σου είναι ένα ξεχωριστό θέμα που θα το κρίνει ο λογιστής σου, γιατί γι' αυτό τον πληρώνεις.

Νομίζω ότι στα έξοδα μπαίνει, απλά θα μπει χωρίς απαλλαγή ΦΠΑ, δηλαδή όλο το ποσό με το ΦΠΑ σαν έξοδο που δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 hours ago, gregdel said:

Νομίζω ότι στα έξοδα μπαίνει, απλά θα μπει χωρίς απαλλαγή ΦΠΑ, δηλαδή όλο το ποσό με το ΦΠΑ σαν έξοδο που δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ.

Η ΠΟΛ αναφέρει ξεκάθαρα ότι δεν αναγνώριζεται η δαπάνη προϊόντος που πρέπει να τιμολογηθεί με μηδενικό ΦΠΑ και αντ' αυτού τιμολογείται με 24% ΦΠΑ.

Από εκεί και πέρα, ότι σας πει ο λογιστής σας, οι απόψεις διίστανται, ακόμα και στο taxheaven.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2021 στις 10:25 ΜΜ, sxetikos13 είπε

Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω τι ισχύει με τον 39α.

Έστω ότι θέλω να αγοράσω ένα κινητό 300 ευρώ. Επιλέγοντας τιμολόγιο χωρίς φπα με 39α (ελεύθερος επαγγελματίας υπό καθεστώς φπα) μου βγαίνει περίπου 240 ευρώ.

Τα 60 ευρώ θα τα γλιτώσω οριστικά ή θα τα πληρώσω μελλοντικά με τη περιοδική δήλωση καταβολής φπα.

αλλά και αυτό:

"Σε περίπτωση που ενώ συντρέχουν οι προϋποθέσεις εφαρμογής του άρθρου 39α ληφθούν τιμολόγια με Φ.Π.Α., από υποκείμενα στο φόρο πρόσωπα με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών τους, επισημαίνεται ότι για το Φ.Π.Α. των τιμολόγιων αυτών δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης"

Αυτό που κάποιοι δεν έχουν αντιληφθεί  είναι ότι πρακτικά δεν γλυτώνουν κάτι αν έχουν επιχείρηση. 

Είτε πάρω κάτι 100 ευρώ χωρίς ΦΠΑ είτε 124 ευρώ με ΦΠΑ και μου αφαιρεθεί μετά από το ΦΠΑ που είναι να πληρώσω είναι ένα και το αυτό. Εντάξει μπορεί να υπάρχει η εξαίρεση για όσους είναι συνεχώς με πιστωτικό ΦΠΑ αλλά και αυτοί αν είναι νόμιμοι μπορούν να ζητήσουν επιστροφή. 

Αυτός που έχει να κερδίσει είναι αυτός που έχει το κατάστημα με τα κινητά αν τελικά δεν αποδώσει το ΦΠΑ. 

Γι' αυτό έρχονται και σου λένε: Έκοψες τιμολόγιο με ΦΠΑ ενώ δεν έπρεπε; Άρα πιθανόν βοήθησες τον πωλητή να αποφύγει τον φόρο, (αφού εσύ θα τα πάρεις πίσω ούτως ή άλλως), οπότε αυτόν τον ΦΠΑ δεν σου τον επιστρέφουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που κερδιζουν απο την την ιστορια ειναι οι συγγενεις και φιλοι του επαγγελματια που του ζητουν να τους κανει τη χαρη και να τους φερει κανα κινητο, λαπτοπ, κονσολα χωρις φπα. Ο επαγγελματιας βγαινει κερδισμενος στη φορολογικη δηλωση στο Ε3 δηλωνοντας ολα αυτα τα επιπλεον εξοδα που του μειωνει το εκκαθαριστικό αν ειναι χρεωστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Conan2046 said:

Αυτό που κάποιοι δεν έχουν αντιληφθεί  είναι ότι πρακτικά δεν γλυτώνουν κάτι αν έχουν επιχείρηση. 

Είτε πάρω κάτι 100 ευρώ χωρίς ΦΠΑ είτε 124 ευρώ με ΦΠΑ και μου αφαιρεθεί μετά από το ΦΠΑ που είναι να πληρώσω είναι ένα και το αυτό. Εντάξει μπορεί να υπάρχει η εξαίρεση για όσους είναι συνεχώς με πιστωτικό ΦΠΑ αλλά και αυτοί αν είναι νόμιμοι μπορούν να ζητήσουν επιστροφή. 

Φυσικά και δεν ισχύει αυτό.

Εάν ένα προϊόν της ΠΟΛ δεν κοπεί με μηδενικό ΦΠΑ, τότε δεν περνάει στα έξοδα της επιχείρησης. Τα χρήματα που έδωσες θεωρούνται λεφτά στην τσέπη. Η φορολογία εισοδήματος είναι 22% από το πρώτο ευρώ.

Επομένως, έστω ένα κινητό που κοστίζει €100 και:

α) εάν το κόψεις τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ όπως ορίζει η ΠΟΛ, τότε περνάει στα έξοδά σου και γλυτώνεις €22 από τον φόρο εισοδήματος

β) εάν το κόψεις τιμολόγιο με ΦΠΑ, τότε όχι μόνο δεν μπορείς να το συμψηφίσεις στην περιοδική, αλλά πληρώνεις και φόρο εισοδήματος για τα €124 που θα σου κοστίσει με ΦΠΑ. Δηλαδή €24 από τον ΦΠΑ που δεν μπορεί να εκπέσει και 22% (τουλάχιστον) επί €124, σύνολο €51,28 μπαίνεις μέσα. Δηλαδή πάνω από τη μισή αξία της συσκευής.

  

59 minutes ago, nickmanak said:

Αυτοι που κερδιζουν απο την την ιστορια ειναι οι συγγενεις και φιλοι του επαγγελματια που του ζητουν να τους κανει τη χαρη και να τους φερει κανα κινητο, λαπτοπ, κονσολα χωρις φπα. Ο επαγγελματιας βγαινει κερδισμενος στη φορολογικη δηλωση στο Ε3 δηλωνοντας ολα αυτα τα επιπλεον εξοδα που του μειωνει το εκκαθαριστικό αν ειναι χρεωστικό.

Αυτό είναι άσχετο, μπορούσαν να το κάνουν από πάντα οι συγγενείς και οι φίλοι, δεν χρειαζόταν η ΠΟΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Malthador είπε

 

Εάν ένα προϊόν της ΠΟΛ δεν κοπεί με μηδενικό ΦΠΑ, τότε δεν περνάει στα έξοδα της επιχείρησης. Τα χρήματα που έδωσες θεωρούνται λεφτά στην τσέπη. Η φορολογία εισοδήματος είναι 22% από το πρώτο ευρώ.

 

Επειδή το έγραφες ξανά, μπορείς να μου πεις σε ποια παράγραφο της ΠΟΛ αναφέρεται;

  

31 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τα χρήματα που έδωσες θεωρούνται λεφτά στην τσέπη. Η φορολογία εισοδήματος είναι 22% από το πρώτο ευρώ.

 

Η φορολογία για ελ.επ. δεν είναι πλέον 22% από το 1ο ευρώ

 

31 λεπτά πριν, Malthador είπε

β) εάν το κόψεις τιμολόγιο με ΦΠΑ, τότε όχι μόνο δεν μπορείς να το συμψηφίσεις στην περιοδική, αλλά πληρώνεις και φόρο εισοδήματος για τα €124 που θα σου κοστίσει με ΦΠΑ. Δηλαδή €24 από τον ΦΠΑ που δεν μπορεί να εκπέσει και 22% (τουλάχιστον) επί €124, σύνολο €51,28 μπαίνεις μέσα. Δηλαδή πάνω από τη μισή αξία της συσκευής.

Αν χάσεις το φόρο τον χάνεις επί του καθαρού ποσού.

Δε γίνεται να χάσεις και ΦΠΑ 24€ και φόρο 22% επί των 124€

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Malthador είπε

Φυσικά και δεν ισχύει αυτό.

Εάν ένα προϊόν της ΠΟΛ δεν κοπεί με μηδενικό ΦΠΑ, τότε δεν περνάει στα έξοδα της επιχείρησης. Τα χρήματα που έδωσες θεωρούνται λεφτά στην τσέπη. Η φορολογία εισοδήματος είναι 22% από το πρώτο ευρώ.

Επομένως, έστω ένα κινητό που κοστίζει €100 και:

α) εάν το κόψεις τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ όπως ορίζει η ΠΟΛ, τότε περνάει στα έξοδά σου και γλυτώνεις €22 από τον φόρο εισοδήματος

β) εάν το κόψεις τιμολόγιο με ΦΠΑ, τότε όχι μόνο δεν μπορείς να το συμψηφίσεις στην περιοδική, αλλά πληρώνεις και φόρο εισοδήματος για τα €124 που θα σου κοστίσει με ΦΠΑ. Δηλαδή €24 από τον ΦΠΑ που δεν μπορεί να εκπέσει και 22% (τουλάχιστον) επί €124, σύνολο €51,28 μπαίνεις μέσα. Δηλαδή πάνω από τη μισή αξία της συσκευής.

  

Αυτό είναι άσχετο, μπορούσαν να το κάνουν από πάντα οι συγγενείς και οι φίλοι, δεν χρειαζόταν η ΠΟΛ.

Δεν διαφωνούμε. (εκτός του γεγονότος αν μπορεί να περάσει το τιμολόγιο στα έσοδα χωρίς τον ΦΠΑ, και για τον συντελεστή φορολόγησης βεβαίως).

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι για έναν αγοραστή με επιχείρηση δεν έχει καμιά διαφορά είτε υπήρχε ο νόμος για την απαλλαγή είτε όχι. Δεν είναι ότι κερδίζει τώρα κάτι ο αγοραστής σε σχέση με το παλιό καθεστώς. 

Και εννοείται ότι κόβονται τιμολόγια για συγγενείς και φίλους και σε άλλα αντικείμενα και έτσι οι επιχειρηματίες γλυτώνουν ΦΠΑ και τώρα και παλιά. 

Το είπα γιατί πολλοί κυρίως με μικρές ατομικές επιχειρήσεις δεν έχουν καταλάβει πως δουλεύει ο ΦΠΑ και νομίζουν ότι κάτι γλυτώνουν αγοράζοντας το κινητό χωρίς ΦΠΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 minutes ago, gregdel said:

Επειδή το έγραφες ξανά, μπορείς να μου πεις σε ποια παράγραφο της ΠΟΛ αναφέρεται;

Δεν το έχω διαβάσει στην ΠΟΛ, δεν το γράφει κάπου. Δεν ξέρω αν έχει βγάλει επεξήγηση η ΑΑΔΕ, πάνω στην ΠΟΛ, πάντως τον λογιστή μου έχω ρωτήσει και μου έχει πει ότι είναι υποχρεωτική η αποφορόλογηση (είτε με 0% στο τιμολόγιο, είτε με πιστωτικό εκ των υστέρων), γιατί σε άλλη περίπτωση δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ και δεν μπαίνει το τιμολόγιο στις δαπάνες.

16 minutes ago, gregdel said:

Η φορολογία για ελ.επ. δεν είναι πλέον 22% από το 1ο ευρώ

Εκεί είχα μείνει, πόσο είναι φέτος; 20%;

Μικρή η διαφορά πάντως.

17 minutes ago, gregdel said:

Αν χάσεις το φόρο τον χάνεις επί του καθαρού ποσού.

Δε γίνεται να χάσεις και ΦΠΑ 24€ και φόρο 22% επί των 124€

Δεν αλλάζει κάτι επί της ουσίας. Από τα €124, στη μία περίπτωση αφαιρείται το 24%, στην άλλη περίπτωση πληρώνεις επιπλέον 20% ή 22%, όσο είναι τελοσπάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Δεν το έχω διαβάσει στην ΠΟΛ, δεν το γράφει κάπου. Δεν ξέρω αν έχει βγάλει επεξήγηση η ΑΑΔΕ, πάνω στην ΠΟΛ, πάντως τον λογιστή μου έχω ρωτήσει και μου έχει πει ότι είναι υποχρεωτική η αποφορόλογηση (είτε με 0% στο τιμολόγιο, είτε με πιστωτικό εκ των υστέρων), γιατί σε άλλη περίπτωση δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ και δεν μπαίνει το τιμολόγιο στις δαπάνες.

Εκεί είχα μείνει, πόσο είναι φέτος; 20%;

Μικρή η διαφορά πάντως.

Δεν αλλάζει κάτι επί της ουσίας. Από τα €124, στη μία περίπτωση αφαιρείται το 24%, στην άλλη περίπτωση πληρώνεις επιπλέον 20% ή 22%, όσο είναι τελοσπάντων.

9% στα πρώτα 10Κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, Conan2046 said:

Δεν διαφωνούμε. (εκτός του γεγονότος αν μπορεί να περάσει το τιμολόγιο στα έσοδα χωρίς τον ΦΠΑ, και για τον συντελεστή φορολόγησης βεβαίως).

Δηλαδή λες ότι μπορεί να περαστεί στις δαπάνες το τιμολόγιο αν έχει ΦΠΑ, απλά αυτός δεν θα εκπέσει;

3 minutes ago, christakos07 said:

9% στα πρώτα 10Κ.

Θξ για την ενημέρωση, δεν το γνώριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δηλαδή λες ότι μπορεί να περαστεί στις δαπάνες το τιμολόγιο αν έχει ΦΠΑ, απλά αυτός δεν θα εκπέσει;

 

Ναι είναι σαφές. 

ΠΟΛ 1150/2017: Δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών

4. Σε περίπτωση που ενώ συντρέχουν οι προϋποθέσεις εφαρμογής του άρθρου 39α ληφθούν τιμολόγια με Φ.Π.Α., από υποκείμενα στο φόρο πρόσωπα με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών τους, επισημαίνεται ότι για το Φ.Π.Α. των τιμολόγιων αυτών δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης.

Ειδικότερα, σύμφωνα με το άρθρο 32 παρ. 1 περ. β' του Κώδικα Φ.Π.Α. για την άσκηση του δικαιώματος έκπτωσης απαιτείται σε κάθε περίπτωση νόμιμο τιμολόγιο ή άλλο αποδεικτικό στοιχείο που επέχει θέση τιμολογίου, από τα οποία αποδεικνύονται οι παραδόσεις αγαθών και οι παροχές υπηρεσιών και ο φόρος με τον οποίο οι πράξεις αυτές επιβαρύνθηκαν. Ωστόσο στην περίπτωση αυτή η επιβάρυνση του στοιχείου με Φ.Π.Α. δεν προβλέπεται από σχετική διάταξη και εξ' αυτού του λόγου δεν μπορεί να ασκηθεί δικαίωμα έκπτωσης επί ποσού φόρου που εξοφλήθηκε ως μη οφειλόμενο βάσει του νόμου (σχετ. η δικαστική απόφαση του δικαστηρίου της Ε.Ε. στην υπόθεση C-564/15). Ο λήπτης του τιμολογίου στην περίπτωση αυτή πρέπει καταρχήν να αιτηθεί στον πωλητή την έκδοση πιστωτικού τιμολογίου σύμφωνα με τα οριζόμενα στην ΠΟΛ.1052/2017.

 

Λέει δηλαδή επιβαρύνθηκες με κάτι ενώ δεν προβλέπεται, (το Φ.Π.Α εδώ) από τον νόμο, δεν μπορείς, λοιπόν, να έχεις έκπτωση από τον Φ.Π.Α. αυτόν. Όμως η καθαρή αξία θα περαστεί κανονικά στα έξοδα το αντικείμενο στα πάγια και θα γίνουν οι αποσβέσεις κ.ο.κ. και κανείς έλεγχος δεν θα το απορρίψει σαν έξοδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...