Προς το περιεχόμενο

Τι ακριβως θεωρειτε ρατσισμος;


Hellaslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα αυτη τη συζητηση με κατι φιλους και θελω να ρωτησω και εδω να ακουσω γνωμες. Οταν ενας βλεπει με αντιπαθεια (οχι μισος) μια ομαδα ανθρωπων και δε θα εκανε κατι καλο για αυτους, θεωρειτε ρατσιστης; Δεν αναφερομαι για λογους διαφορετικης θρησκειας, χρωματος κτλ αλλα για τον τροπο που συμπεριφερονται και τον τροπο που αυτοι αντιμετωπιζουν αλλους ανθρωπους.

Πχ. Αν εγω πιστευω οτι οι κινεζοι δε βοηθανε τους συνανθρωπους τους, και για αυτο το λογο δε τους παω και δε θα βοηθουσα, αλλα συμπαθω αλλους ασιατικους λαους η αν πω οτι (σε γενικες γραμμες) οι αφρικανοι κανουν απατες και κοιτανε πως θα σου τη φερουν, αλλα δεν εχω καποιο προβλημα με μαυρους απο τη Γαλλια η αμερικανους (non ghetto) αυτο ειναι ρατσισμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ακριβός          με       Ακριβώς  έχει πολύ μεγάλη σημασία χωρίς να έχει σχέση με το θέμα το οποίο βέβαια έχει το

ενδιαφέρον του και μπορεί να σχολιάσω αργότερα.

 

Αν μπορείς διόρθωσε το θέμα γιατί χτυπάει άσχημα ο  ανορθόγραφος  τίτλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα αυτη τη συζητηση με κατι φιλους και θελω να ρωτησω και εδω να ακουσω γνωμες. Οταν ενας βλεπει με αντιπαθεια (οχι μισος) μια ομαδα ανθρωπων και δε θα εκανε κατι καλο για αυτους, θεωρειτε ρατσιστης; Δεν αναφερομαι για λογους διαφορετικης θρησκειας, χρωματος κτλ αλλα για τον τροπο που συμπεριφερονται και τον τροπο που αυτοι αντιμετωπιζουν αλλους ανθρωπους.

Πχ. Αν εγω πιστευω οτι οι κινεζοι δε βοηθανε τους συνανθρωπους τους, και για αυτο το λογο δε τους παω και δε θα βοηθουσα, αλλα συμπαθω αλλους ασιατικους λαους η αν πω οτι (σε γενικες γραμμες) οι αφρικανοι κανουν απατες και κοιτανε πως θα σου τη φερουν, αλλα δεν εχω καποιο προβλημα με μαυρους απο τη Γαλλια η αμερικανους (non ghetto) αυτο ειναι ρατσισμος;

 

Όχι. Δεν είναι ρατσισμός είναι στερεοτυπική συμπεριφορά. Αν θεωρούσες όμως τον εαυτό σου ανώτερο απλά επειδή και μόνο είσαι λευκός, τότε είναι ρατσισμός.

 

http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

 

Εγώ πάντως προτιμώ να κρίνω τους ανθρώπους από τη συμπεριφορά τους και όχι από το χρώμα ή την εθνικότητα. Καλώς ή κακώς όμως υπάρχουν κοινωνικά ανώτεροι ή κατώτεροι άνθρωποι (πχ. Απλός πολίτης - κυβερνητικός αξιωματούχος, αστυνομικός , αφεντικό - εργάτης κτλ κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβός με Ακριβώς έχει πολύ μεγάλη σημασία χωρίς να έχει σχέση με το θέμα το οποίο βέβαια έχει το

ενδιαφέρον του και μπορεί να σχολιάσω αργότερα.

 

Αν μπορείς διόρθωσε το θέμα γιατί χτυπάει άσχημα ο ανορθόγραφος τίτλος.

Αφού διορθώνεις που διορθώνεις, κάν' το ολοκληρωμένα ρε φιλαράκι :mrgreen:

 

Το θεωρείτε —> θεωρείται, διαφορετικά να αφαιρεθεί το τελικό σίγμα απο το "ρατσισμός". :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος είναι μαλάκας, είναι μαλάκας ανεξαρτήτως χρώματος / φυλής, τότε δεν είσαι ρατσιστής.

Αν από την άλλη δεν είναι μαλάκας κι εσένα σου την σπάει για προσωπικούς σου λόγους τότε είσαι ρατσιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι μαλάκας κι εσένα σου την σπάει λογω καταγωγης, φυλου, θρησκειας κτλ τότε είσαι ρατσιστής.

Αν ειναι μαλακας και σου τη σπαει γι'αυτο ΟΚ

Αν ειναι μαλακας και δε σου τη σπαει εισαι συντροφος (μαλακας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς για τον κάθε λαό υπάρχουν στερεότυπα θετικά και αρνητικά και υπάρχει μια συλλογική συνείδηση.

Ορισμένες κοινωνικές αξίες στις οποίες δίνει έμφαση ο κάθε λαός.

 

Δεν μπορούμε βέβαια να τους τσουβαλιάζουμε ολους αλλά υπάρχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά, τα οποία όμως θα χαθούν σιγά-σιγά λόγω παγκοσμιοποίησης.

 

Το να λέμε όμως ότι "οι μαύροι κάνουν απάτες" είναι ρατσιστικό.

Αν όμως ζεις δίπλα σε γκέτο φτωχών μαύρων και κυκλοφορείς με Πόρσε, μάλλον πρέπει να ανησυχείς για προφανείς λόγους, όχι γιατί είσαι ρατσιστής.

Ολα εξαρτώνται από τον τρόπο με το οποίο θα πεις κάτι και από τις συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι μαλάκας κι εσένα σου την σπάει λογω καταγωγης, φυλου, θρησκειας κτλ τότε είσαι ρατσιστής.

Αν ειναι μαλακας και σου τη σπαει γι'αυτο ΟΚ

Αν ειναι μαλακας και δε σου τη σπαει εισαι συντροφος (μαλακας)

Αυτή είναι η μαγεία της Ελληνικής γλώσσας. Έχουμε ένα κάρο λέξεις, παρ'όλα αυτά με μια λέξη τα λες όλα :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μιλαω για κατι/καποιον συγκεκριμενα. Γενικα μιλαω. Αν πω δε τους παω τους κινεζουν γιατι συμπεριφερονται ετσι και αυτο βασιζετε σε πολλα που γνωριζω εχω δει κτλ αυτο ρωταω αν με κανει ρατσιστη. Γιατι απο την αλλη συμπαθω πολυ τους ιαπωνες και ας ειναι τοσο πολυ διαφορετικοι απο εμας και ας "μοιαζουν" περισσοτερο με τους κινεζους.

 

Αν εχω μια κακη αποψη για ανθρωπους απο ορισμενες χωρες (η και συγκεκριμενα μερη μεσα στην ελλαδα) χωρις να μετραω σαν κριτηριο το χρωμα, διαλεκτο κτλ. Αυτο με κανει ρατσιστη;

Πχ. Οι κρητικοι θεωρουνται νταιδες και οτι λυνουν τις διαφορες τους με βια (οχι ολοι αλλα εχουν αυτο το στερεοτυπο) αν πω οτι με βαση αυτη τη συμπεριφορα δε τους παω δε μπορει να γυρισει να πει καποιος α εχεις κατι με τους νησιωτες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εκανα αυτη τη συζητηση με κατι φιλους και θελω να ρωτησω και εδω να ακουσω γνωμες. Οταν ενας βλεπει με αντιπαθεια (οχι μισος) μια ομαδα ανθρωπων και δε θα εκανε κατι καλο για αυτους, θεωρειτε ρατσιστης; Δεν αναφερομαι για λογους διαφορετικης θρησκειας, χρωματος κτλ αλλα για τον τροπο που συμπεριφερονται και τον τροπο που αυτοι αντιμετωπιζουν αλλους ανθρωπους.

Πχ. Αν εγω πιστευω οτι οι κινεζοι δε βοηθανε τους συνανθρωπους τους, και για αυτο το λογο δε τους παω και δε θα βοηθουσα, αλλα συμπαθω αλλους ασιατικους λαους η αν πω οτι (σε γενικες γραμμες) οι αφρικανοι κανουν απατες και κοιτανε πως θα σου τη φερουν, αλλα δεν εχω καποιο προβλημα με μαυρους απο τη Γαλλια η αμερικανους (non ghetto) αυτο ειναι ρατσισμος;

 

Πώς νιώθεις για το ότι «οι Έλληνες είναι τεμπέληδες και τρώνε τα λεφτά των υπόλοιπων Ευρωπαίων στα μπουζούκια»;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μιλαω για κατι/καποιον συγκεκριμενα. Γενικα μιλαω. Αν πω δε τους παω τους κινεζουν γιατι συμπεριφερονται ετσι και αυτο βασιζετε σε πολλα που γνωριζω εχω δει κτλ αυτο ρωταω αν με κανει ρατσιστη. Γιατι απο την αλλη συμπαθω πολυ τους ιαπωνες και ας ειναι τοσο πολυ διαφορετικοι απο εμας και ας "μοιαζουν" περισσοτερο με τους κινεζους.

 

Αν εχω μια κακη αποψη για ανθρωπους απο ορισμενες χωρες (η και συγκεκριμενα μερη μεσα στην ελλαδα) χωρις να μετραω σαν κριτηριο το χρωμα, διαλεκτο κτλ. Αυτο με κανει ρατσιστη;

Πχ. Οι κρητικοι θεωρουνται νταιδες και οτι λυνουν τις διαφορες τους με βια (οχι ολοι αλλα εχουν αυτο το στερεοτυπο) αν πω οτι με βαση αυτη τη συμπεριφορα δε τους παω δε μπορει να γυρισει να πει καποιος α εχεις κατι με τους νησιωτες κτλ

Αυτο που περιγραφεις ειναι response σε perceived group behaviour, καθως δεν μπορει κανεις λογω χρονου στις περισσοτερες των περιπτωσεων να αξιολογει καθε ατομο ξεχωριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα αυτη τη συζητηση με κατι φιλους και θελω να ρωτησω και εδω να ακουσω γνωμες. Οταν ενας βλεπει με αντιπαθεια (οχι μισος) μια ομαδα ανθρωπων και δε θα εκανε κατι καλο για αυτους, θεωρειτε ρατσιστης; Δεν αναφερομαι για λογους διαφορετικης θρησκειας, χρωματος κτλ αλλα για τον τροπο που συμπεριφερονται και τον τροπο που αυτοι αντιμετωπιζουν αλλους ανθρωπους.

Πχ. Αν εγω πιστευω οτι οι κινεζοι δε βοηθανε τους συνανθρωπους τους, και για αυτο το λογο δε τους παω και δε θα βοηθουσα, αλλα συμπαθω αλλους ασιατικους λαους η αν πω οτι (σε γενικες γραμμες) οι αφρικανοι κανουν απατες και κοιτανε πως θα σου τη φερουν, αλλα δεν εχω καποιο προβλημα με μαυρους απο τη Γαλλια η αμερικανους (non ghetto) αυτο ειναι ρατσισμος;

Ναι ειναι εφόσον σκέφτεσαι με προκατάληψη για κάποιον συγκεκριμένο άνθρωπο βασισμένος μόνο στην φίλη του, χωρίς να ξέρεις τον ίδιο τον άνθρωπο (η περίπτωση που περιγράφεις).

 

Παράδειγμα

-Ο Λι σίγουρα θα μου κάνει απατεωνια αφού είναι Κινεζος (ρατσιστική συμπεριφορά)

-Ο Λι σίγουρα θα μου κάνει απατεωνια αφού κορόιδεψε και τον Τάκη (δεν είναι ρατσιστική συμπεριφορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς νιώθεις για το ότι «οι Έλληνες είναι τεμπέληδες και τρώνε τα λεφτά των υπόλοιπων Ευρωπαίων στα μπουζούκια»;

Οτι τρωγαμε λεφτα που δεν ειχαμε ειναι αληθεια. Αν καποιος μου πει οι ελληνες ειναι φοροφυγαδες δεν εχουν σωστη οδικη συμπεριφορα κτλ δε μπορω να πω κατι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...