Προς το περιεχόμενο

Τι ακριβως θεωρειτε ρατσισμος;


Hellaslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Βρε παιδια προσπαθειτε να πειτε τι ειναι το σωστο και να δικαιολογησετε καποια πραγματα αλλα ειναι αδικαιολογητα. Υπαρχουν εξαιρεσεις αλλα σαν πολιτισμος σαν συνολο σκεφτονται και πρατουν με καποιο τροπο.

 

Όχι, απόλυτα δικαιολογημένα είναι αυτά που προσπαθούμε να σου πούμε. Εσύ είσαι αυτός που παίρνει την εξαίρεση της εξαίρεσης και την κάνει κανόνα γενικεύοντας στερεοτυπικά.

 

Στο παράδειγμα με τους Κινέζους οδηγούς, η wikipedia δίνει 18,8 θανάτους ανά 100k άτομα το χρόνο. Ας το στρογγυλέψουμε στους 20 θανάτους, για να έχεις και handicap. Αυτό σημαίνει 300k θανάτοι ανά 1,5b άτομα το χρόνο. Εγώ σου λέω ότι όλοι αυτοί οι θάνατοι οφείλονται σε οδηγούς που τους ξαναπάτησαν για να βεβαιωθούν ότι έγινε η δουλειά, δηλαδή μιλάμε για 300k οδηγούς σε 1,5b πληθυσμό, δηλαδή για το τιτάνιο ποσοστό του 0,2%.

 

Μήπως εσύ παίρνεις την εξαίρεση του 0,2% αντί να αναλογιστείς τι κάνει το υπόλοιπο 99,8%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εκανα αυτη τη συζητηση με κατι φιλους και θελω να ρωτησω και εδω να ακουσω γνωμες. Οταν ενας βλεπει με αντιπαθεια (οχι μισος) μια ομαδα ανθρωπων και δε θα εκανε κατι καλο για αυτους, θεωρειτε ρατσιστης; Δεν αναφερομαι για λογους διαφορετικης θρησκειας, χρωματος κτλ αλλα για τον τροπο που συμπεριφερονται και τον τροπο που αυτοι αντιμετωπιζουν αλλους ανθρωπους.

Πχ. Αν εγω πιστευω οτι οι κινεζοι δε βοηθανε τους συνανθρωπους τους, και για αυτο το λογο δε τους παω και δε θα βοηθουσα, αλλα συμπαθω αλλους ασιατικους λαους η αν πω οτι (σε γενικες γραμμες) οι αφρικανοι κανουν απατες και κοιτανε πως θα σου τη φερουν, αλλα δεν εχω καποιο προβλημα με μαυρους απο τη Γαλλια η αμερικανους (non ghetto) αυτο ειναι ρατσισμος;

 

Στα αγγλικά η λέξη χρησιμοποιείται αποκλειστικά και μόνο για τη φυλή (ράτσα).

Στην Ελλάδα χρησιμοποιείται αντί της λέξης 'σωβινισμός' για οποιοδήποτε σωβινισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα αναφέρω τον ελληνικό ρατσισμό που είναι ο χειρότερος όλων και με ενοχλεί αφάνταστα, σε σημείο να κρύβω καμία φορά το ότι είμαι Έλληνας γιατί ντρέπομαι.

 

Σε θέματα ομοφυλοφιλίας, σε θέματα διαφορετικοτητας, σε θέματα θρησκείας και μπορώ να συνεχίσω να γράφω ατελείωτα για το ρατσιστικό καθεστώς που κυριαρχεί χρόνια τώρα στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, απόλυτα δικαιολογημένα είναι αυτά που προσπαθούμε να σου πούμε. Εσύ είσαι αυτός που παίρνει την εξαίρεση της εξαίρεσης και την κάνει κανόνα γενικεύοντας στερεοτυπικά.

 

Στο παράδειγμα με τους Κινέζους οδηγούς, η wikipedia δίνει 18,8 θανάτους ανά 100k άτομα το χρόνο. Ας το στρογγυλέψουμε στους 20 θανάτους, για να έχεις και handicap. Αυτό σημαίνει 300k θανάτοι ανά 1,5b άτομα το χρόνο. Εγώ σου λέω ότι όλοι αυτοί οι θάνατοι οφείλονται σε οδηγούς που τους ξαναπάτησαν για να βεβαιωθούν ότι έγινε η δουλειά, δηλαδή μιλάμε για 300k οδηγούς σε 1,5b πληθυσμό, δηλαδή για το τιτάνιο ποσοστό του 0,2%.

 

Μήπως εσύ παίρνεις την εξαίρεση του 0,2% αντί να αναλογιστείς τι κάνει το υπόλοιπο 99,8%;

Το θες να πεις οτι οι κινεζοι ειναι καλοι οδηγοι η οτι δεν ισχυει αυτο που λεω με τους πεζους; και 1.5b ειναι ολος ο πληθυσμος οχι μονο οι οδηγοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα αναφέρω τον ελληνικό ρατσισμό που είναι ο χειρότερος όλων και με ενοχλεί αφάνταστα, σε σημείο να κρύβω καμία φορά το ότι είμαι Έλληνας γιατί ντρέπομαι.

Μην ντρεπεσαι. Πηγαινε στον Αντυπα να ανοιξεις δυο κουτες Ballantine's για ζεσταμα και στο καπακι Αργυρο, ξημερωματα, δωσε δικαιωματα. Θα σου περασουν ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα αναφέρω τον ελληνικό ρατσισμό που είναι ο χειρότερος όλων και με ενοχλεί αφάνταστα, σε σημείο να κρύβω καμία φορά το ότι είμαι Έλληνας γιατί ντρέπομαι.

 

Σε θέματα ομοφυλοφιλίας, σε θέματα διαφορετικοτητας, σε θέματα θρησκείας και μπορώ να συνεχίσω να γράφω ατελείωτα για το ρατσιστικό καθεστώς που κυριαρχεί χρόνια τώρα στην Ελλάδα.

 

Τα θέματα τα οποία ανέφερες δεν έχουν καμία σχέση με το ρατσισμό αλλά με μια πίπα που λέγεται "κοινωνικός ρατσισμός" που δεν είναι ρατσισμός.

 

Το ότι λες ότι σαν φυλή εμείς οι Έλληνες είμαστε οι χειρότεροι σε κάτι, αυτό ναι, είναι ρατσισμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ντρεπεσαι. Πηγαινε στον Αντυπα να ανοιξεις δυο κουτες Ballantine's για ζεσταμα και στο καπακι Αργυρο, ξημερωματα, δωσε δικαιωματα.

Η παιδεία μου και η ανατροφή μου, μου απαγορεύουν τα συγκεκριμένα που ανέφερες παρα πάνω... Ίσως "πιάνουν" στον οποιοδήποτε άλλο εκτός εμου αγαπημένε φίλε/η.

 

xx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θέματα τα οποία ανέφερες δεν έχουν καμία σχέση με το ρατσισμό αλλά με μια πίπα που λέγεται "κοινωνικός ρατσισμός" που δεν είναι ρατσισμός.

 

Το ότι λες ότι σαν φυλή εμείς οι Έλληνες είμαστε οι χειρότεροι σε κάτι, αυτό ναι, είναι ρατσισμός.

Αυτό το λες γιατί είσαι Έλληνας και σε θίγει άμεσα... αν ησουν πχ gay θα τα άλλαζες και θα ελεγες οτι και αυτο είναι ρατσισμος κλπ κλπ

 

οπότε έκανες και κάνεις για άλλη μια φορά, μια τρύπα στο νερό με τις υποκειμενικές απόψεις σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θέματα τα οποία ανέφερες δεν έχουν καμία σχέση με το ρατσισμό αλλά με μια πίπα που λέγεται "κοινωνικός ρατσισμός" που δεν είναι ρατσισμός.

 

Το ότι λες ότι σαν φυλή εμείς οι Έλληνες είμαστε οι χειρότεροι σε κάτι, αυτό ναι, είναι ρατσισμός.

Μην παίζουμε με τις λέξεις και την ορολογία αυτών. Λέω ξεκάθαρα πράγματα, λυπάμαι αν είναι αγκάθι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το λες γιατί είσαι Έλληνας και σε θίγει άμεσα... αν ησουν πχ gay θα ελεγες οτι και αυτο είναι ρατσισμος κλπ κλπ

 

οπότε έκανες και κάνεις για άλλη μια φορά, μια τρύπα στο νερό με τις υποκειμενικές απόψεις σου...

 

Όχι, αν ήμουν ηλίθιος και μαμάκιας που θίγεται θα έλεγα ότι κάτι είναι κάτι που δεν είναι.

 

Μην παίζουμε με τις λέξεις και την ορολογία αυτών. Λέω ξεκάθαρα πράγματα, λυπάμαι αν είναι αγκάθι αυτό.

Αν ήξερες να τις χρησιμοποιούσες σωστά δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Και έπειτα, γιατί είναι αγκάθι για εμένα; Εσύ δεν είσαι Έλληνας δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παιδεία μου και η ανατροφή μου, μου απαγορεύουν τα συγκεκριμένα που ανέφερες πάρα πάνω... Ίσως "πιάνουν" στον οποιοδήποτε άλλο εκτός εμου αγαπημένε φίλε/η.

 

xx

Κανε κατι να ξεδωσεις τοτε, οτι σε ευχαριστει, δεν ειναι τοσο ασχημα οσο νομιζεις

 

P.S. Προβλεπω οργη λαου λογω αρνησης Αργυρου :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετάφραση???

 

Ότι πρέπει να είμαι κομπλεξικός - μεταξύ άλλων - εν απουσία λογικής για να λέω ότι κάτι είναι κάτι που δεν είναι.

 

Και έπειτα, μπορώ να θιχτώ χωρίς να χρειάζεται να αλλάζω τις λέξεις. Π.χ. αν με κάνεις να θιχτώ δεν χρειάζεται να σου βγάλω ταμπέλα "δολοφόνος" ενώ υπάρχουν τόσες σωστές λέξεις για την περίσταση. Το "μαλάκας" είναι πολύ διαδεδομένη λέξη στη χώρα μας, δεν έχει κάποια βαριά σημασία, και πηγαίνει με τα πάντα. Ας μάθει ο κόσμος να τη χρησιμοποιεί αντί του "ρατσιστή" που δεν έχουν και ιδέα τι σημαίνει.

 

Και έπειτα, μην φέρνεις αντιπαραθέσεις από άλλες συζητήσεις σε αυτό το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...