Προς το περιεχόμενο

Airbnb: Οι Ελληνες οικοδεσπότες θέλουν να καταβάλουν φόρους, πρέπει όμως να διατηρήσουμε το απόρρητό τους


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ελπιζω πως κανεις πλακα.....γιατι αν δεν κανεις οι μονιμοι κατοικοι πχ της καλαματας θα ειχαν μονο καλαματιανους φοιτητες στα τει τους ........θα τους μενανε τα σπιτια για να εχουν να τα νοικιασουν και οοοολη η υπολοιπη τοπικη οικονομια θα εκλαιγε επειδη 4-5 χιλιαδες φοιτητες θα ειχαν μεινει στην αθηνα....

 

η καλαματα ειναι ακομα ελλαδα αν θυμαμαι καλα

 

αν απλα εισαι καυστικος τοτε παω πασο

Φυσικά και κάνω πλάκα. Αν και η Καλαμάτα θα έπρεπε να είναι αυτόνομος φορολογικός παράδεισος τύπου μπαρμπειντος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και γιατί πρέπει να φταίει κάποιος που νοικιάζει το σπίτι του μέσω airbnb, για την έλλειψη κατοικιών;

Έχει ή δεν έχει κάποιος το δικαίωμα να νοικιάσει το σπίτι του, όπου θέλει;

Γιατί πρέπει εγώ που θέλω να έχω ένα επιπλέον νόμιμο εισόδημα, να φταίω γι αυτόν που δεν έχει που να νοικιάσει;

Πως τα συνδέεις όλα αυτά;

Το σχόλιο ήταν ειρωνικό γι αυτούς που υποστηρίζουν ότι πρέπει να κλείσει το airbnb για να βρουν φθηνό σπίτι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Ελληνες οικοδεσποτες δεν θελουν να καταβαλουν φορους.

 

Οικοδεσπότης μέσω Airbnb εδώ. Ισχύει. Δεν θέλω να καταβάλω φόρους.

 

Μιας και το κράτος με βάζει να πληρώνω ΕΝΦΙΑ δηλ. να πληρώνω ακόμα και όταν κάτι δεν μου αποφέρει ενεργά κέρδος και μιας και υπάρχει η μαλακία με τα φανταστικά / τεκμαρτά εισοδήματα.

 

Τα παραπάνω με αναγκάζουν να ψάχνω για εισόδημα από το πουθενά, αφού το κράτος μου δημιουργεί ζημία από το πουθενά.

 

Ο φόρος που πληρώνω λοιπόν θα είναι επίσης φανταστικός δηλ. εγώ θα φαντάζομαι ότι τον πληρώνω αλλά στην πραγματικότητα θα είναι μηδενικός.

Seems fair to me.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω σε τι βαθμό έχει εξαπλωθεί το airbnb στην Αθήνα, αλλά αν συνεχιστεί αυτό ανεξέλεγκτα βλέπω οικογένειες να μένουν στον δρόμο και ευχαριστημένους τουρίστες να λένε τι ωραια περνάνε στις συνοικίες των Αθηνών.

Παρεμπιπτόντως οσοι μιλάτε για φουρνάρηδες mini market, φαγάδικα και πόσο ευχαριστημένοι είναι με τους τουρίστες θέλετε να πείτε οτι δεν θα είχαν δουλειά αν μένανε οικογένειες στα σπίτια.

Ηδη σε σαντορινη, μυκονο εκπαιδευτικοί εχουν κοιμηθεί στην παραλία σε sleeping bag. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο που οι πανίβλακες μιλάμε για φορολόγηση εισοδήματος και όχι κερδών , καταρρέει κάθε έννοια σοβαρότητας της υπόθεσης. Ο ΕΝΦΙΑ και τα τεκμήρια υπάρχουν από φανταστικών εισοδημάτων για να μαζεύουν φόρους με το στανιο ακόμα και αν δεν υπάρχει ούτε ευρώ εισόδημα και τώρα ζητάνε τη φορολόγηση από το πρώτο ευρώ. Έχω φίλο άνεργο ο οποίος ζει στο πατρικό του και το μόνο του εισόδημα είναι το ένα δωμάτιο του σπιτιού του που νοικιάζει στο Airbnb. Τόσα χρόνια που του ζητούσαν ΕΝΦΙΑ και τον φορολογούσαν με τεκμήρια επί ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΩΝ εισοδημάτων ήταν καλα Ε; Επίσης αν κάποιος έχει εταιρία και τα έσοδα τα επανεπενδύει στο 100% , πως ζητάει το κράτος να βάλει χέρι;;

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω σε τι βαθμό έχει εξαπλωθεί το airbnb στην Αθήνα, αλλά αν συνεχιστεί αυτό ανεξέλεγκτα βλέπω οικογένειες να μένουν στον δρόμο και ευχαριστημένους τουρίστες να λένε τι ωραια περνάνε στις συνοικίες των Αθηνών.

Παρεμπιπτόντως οσοι μιλάτε για φουρνάρηδες mini market, φαγάδικα και πόσο ευχαριστημένοι είναι με τους τουρίστες θέλετε να πείτε οτι δεν θα είχαν δουλειά αν μένανε οικογένειες στα σπίτια.

Ηδη σε σαντορινη, μυκονο εκπαιδευτικοί εχουν κοιμηθεί στην παραλία σε sleeping bag. 

στη σαντορινη και στη μυκονο που εχω δουλεψει και δουλευω ακομα ,15 σερι σεζον,το προβλημα υπηρχε παντα με τη στεγαση......ειδικα στη μυκονο.....απλα τωρα ηρθε και απογινε......επρεπε εδω και χρονι οι τοπικοι φορεις να εχουν παρει την κατασταση στα χερια τους για την στεγαση των ελληνων εργαζομενων......

εγω λοιπον που μιλησα για φαγαδικα - σουπερ κτλ να σε ενημερωσω σε περιπτωση που δεν το εχεις καταλαβει πως οι ελληνες δεν εχουν μια......οχι για να πανε σε ταβερνα αλλα ουτε για γαλα για το παιδι τους......οποτε ναι,οι εστιατορες και οι σουπερμαρκετατζηδες σε τουριστικες περιοχες βγαζουν πολυ περισσοτερα λεφτα.....με συνεπεια σε βαθος χρονου περισσοτερες δουλειες και χρημα να γυρναει στην τοπικη αγορα............

δεν καταλαβαινω τι εννοεις οικογενειες να μενουν στο δρομο......δεν εχει αλλες περιοχες η αθηνα?......οι περιζητητες rbnb περιοχες σε ολο τον πλανητη ειναι συνηθως γυρω γυρω απο τα αρχαια η γενικα τα μερη που θελει ο τουριστα να δει,πχ αν εγω παω για σκι στις αλπεις τα σπιτια τα πιο ακριβα ειναι τα πιο κοντινα στις πιστες..........δεν υπαρχουν μονιμοι κατοικοι στα σπιτια αυτα γιατι ειναι διπλα στο επικεντρο του οικονομικου ενδιαφεροντος,ολοι οι εργαζομενοι και ντοπιοι μενουν μεν λιγο πιο μακρια και ερχονται με λεωφορειο στη δουλεια τους,αλλα λογω του βουνου εχουν δουλεια δεν ειναι ανεργοι.......στην αθηνα ειναι η ακροπολη......πιστεψε με μια χαρα σπτια ξενοικιαστα και φτηνα εχει και στα κατω πατησια και στους αγ αναργυρους......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλοί πάσχουν από κομμουνιστικό ολοκληρωτικό σύνδρομο και θέλουν να επιβάλουν πως θα χρησιμοποιεί ο άλλος την περιουσία του. Αν κάνει το λάθος και δημιουργεί εισοδήματα πρέπει να του δημευτούν άμεσα.

 

Ωραία μας τα λέτε για τους φοροφυγάδες , για τους φοροφαγάδες τι θα κάνουμε? 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη σαντορινη και στη μυκονο που εχω δουλεψει και δουλευω ακομα ,15 σερι σεζον,το προβλημα υπηρχε παντα με τη στεγαση......ειδικα στη μυκονο.....απλα τωρα ηρθε και απογινε......επρεπε εδω και χρονι οι τοπικοι φορεις να εχουν παρει την κατασταση στα χερια τους για την στεγαση των ελληνων εργαζομενων......

εγω λοιπον που μιλησα για φαγαδικα - σουπερ κτλ να σε ενημερωσω σε περιπτωση που δεν το εχεις καταλαβει πως οι ελληνες δεν εχουν μια......οχι για να πανε σε ταβερνα αλλα ουτε για γαλα για το παιδι τους......οποτε ναι,οι εστιατορες και οι σουπερμαρκετατζηδες σε τουριστικες περιοχες βγαζουν πολυ περισσοτερα λεφτα.....με συνεπεια σε βαθος χρονου περισσοτερες δουλειες και χρημα να γυρναει στην τοπικη αγορα............

δεν καταλαβαινω τι εννοεις οικογενειες να μενουν στο δρομο......δεν εχει αλλες περιοχες η αθηνα?......οι περιζητητες rbnb περιοχες σε ολο τον πλανητη ειναι συνηθως γυρω γυρω απο τα αρχαια η γενικα τα μερη που θελει ο τουριστα να δει,πχ αν εγω παω για σκι στις αλπεις τα σπιτια τα πιο ακριβα ειναι τα πιο κοντινα στις πιστες..........δεν υπαρχουν μονιμοι κατοικοι στα σπιτια αυτα γιατι ειναι διπλα στο επικεντρο του οικονομικου ενδιαφεροντος,ολοι οι εργαζομενοι και ντοπιοι μενουν μεν λιγο πιο μακρια και ερχονται με λεωφορειο στη δουλεια τους,αλλα λογω του βουνου εχουν δουλεια δεν ειναι ανεργοι.......στην αθηνα ειναι η ακροπολη......πιστεψε με μια χαρα σπτια ξενοικιαστα και φτηνα εχει και στα κατω πατησια και στους αγ αναργυρους......

 

Εγω πάντως βλέπω να δουλεύουν και οι φούρνοι και τα μπακάλικα και τα σουβλατζίδικα και οχι δεν είναι απο τουρίστες και οχι δεν μένω στο κουκάκι.

Αν εξαπλωθεί αυτή η ιστορία τότε και η τρύπα στο δεύτερο επίπεδο κάτω απο το έδαφος θα κοστίζει πολύ ακριβά για τους......... ελληνες που δεν εχουν μια......οχι για να πανε σε ταβερνα αλλα ουτε για γαλα για το παιδι τους......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως βλέπω να δουλεύουν και οι φούρνοι και τα μπακάλικα και τα σουβλατζίδικα και οχι δεν είναι απο τουρίστες και οχι δεν μένω στο κουκάκι.

Αν εξαπλωθεί αυτή η ιστορία τότε και η τρύπα στο δεύτερο επίπεδο κάτω απο το έδαφος θα κοστίζει πολύ ακριβά για τους......... ελληνες που δεν εχουν μια......οχι για να πανε σε ταβερνα αλλα ουτε για γαλα για το παιδι τους......

τοτε ζουμε σε διαφορετικες πολεις,η σε παραλληλα συμπαντα...εγω βλεπω φτωχεια τεραστια και ανεχεια......καλη σου μερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε ζουμε σε διαφορετικες πολεις,η σε παραλληλα συμπαντα...εγω βλεπω φτωχεια τεραστια και ανεχεια......καλη σου μερα

 

Βλέπεις τεράστια φτώχεια και ανέχεια αλλά κάνενα πρόβλημα στο γεγονός οτι τα ενοίκια στα σπίτια σε...... πατήσια και αγιους αναργύρους αναπόφευκτα θα αυξηθούν...... Μάλιστα......καλη σου μέρα επίσης...........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι έχει γεμίσει "τουρίστες" η κοκκινιά , το περιστέρι και τα κάτω πατήσια και δεν βρίσκει ο κόσμος να νοικειάσει.

 

μήπως μπερδεύετε τους μετανάστες με τους τουρίστες του ΑΙΡΒΝΒ? Δεν εξηγείται αλλιώς!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγκλημα είναι και να νοικιάζεις το σπίτι σου μόνο μέσω Airbnb σε τιμές 5-10 φορές πάνω με αποτέλεσμα κανένας ντόπιος να μην μπορεί να βρει σπίτι για να μείνει.

Γιατί δεν κάνετε την αρχή μερικοί χουβαρντάδες

να φτιάξετε από μερικά σπίτια και να τα νοικιάζετε στη μισή τιμή ;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπεις τεράστια φτώχεια και ανέχεια αλλά κάνενα πρόβλημα στο γεγονός οτι τα ενοίκια στα σπίτια σε...... πατήσια και αγιους αναργύρους αναπόφευκτα θα αυξηθούν...... Μάλιστα......καλη σου μέρα επίσης...........

δεν καταλαβαινω τι εννοεις....τι σχεση εχουν τα ενοικια στα πατησια με τα ενοικια στο κουκακι?εχει παρθενωνα στα πατησια και δεν το εχω παρει χαμπαρι?

αδερφε τα ενοικια αυξανονται μονο στις ομορες περιοχες γυρω απο το κεντρο ενδιαφεροντως....εδω και χρονια τα ενοικια στου ζωγραφου ειναι στο θεο λογω των φοιτητων....στου ζωγραφου ομως οχι στο παγκρατι........

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχόλιο ήταν ειρωνικό γι αυτούς που υποστηρίζουν ότι πρέπει να κλείσει το airbnb για να βρουν φθηνό σπίτι. 

Τότε η σύνταξη του κειμένου θα φταίει για να καταλάβεις αν είναι τρολλιά ...

Πάντως αν είναι έτσι, τότε αντιστρέφω το ερώτημα σ αυτούς που θεωρούν ότι πρέπει να σταματήσουμε να νοικιάζουμε σπίτια και εξοχικά για να βρουν κάποιοι σπίτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο που οι πανίβλακες μιλάμε για φορολόγηση εισοδήματος και όχι κερδών , καταρρέει κάθε έννοια σοβαρότητας της υπόθεσης. Ο ΕΝΦΙΑ και τα τεκμήρια υπάρχουν από φανταστικών εισοδημάτων για να μαζεύουν φόρους με το στανιο ακόμα και αν δεν υπάρχει ούτε ευρώ εισόδημα και τώρα ζητάνε τη φορολόγηση από το πρώτο ευρώ. 

 

Η φορολόγηση από το 1ο ευρώ , υπάρχει εδώ και χρόνια για τους επαγγελματίες.

 

ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΟΡΟΣ ΑΝΕΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ, ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ "ΦΟΡΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ" . 

 

Ακόμη και φράγκο να μην έχεις βγάλει και να ζεις π.χ. από ένα μίσθωμα ΠΟΥ ΦΟΡΟΛΕΙΤΑΙ κι αυτό , πληρώνεις το φόρο επιτηδευματία που είναι 650 ευρώ το χρόνο για μοναδική έδρα και για κάθε επιπλέον άλλα 350 το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...