Προς το περιεχόμενο

Το Android μετέδιδε τη τοποθεσία σας ανεξάρτητα από τις ρυθμίσεις απορρήτου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

- most Android devices ultimately ship with a combination of free and open source and proprietary software, including proprietary software required for accessing Google services.

 

συνεπως η καραμελα οτι ειναι open source και για αυτο ειναι τρυπιο ας σταματησει - μακαρι να ηταν 100% open source θα υπηρχαν λιγοτερες τετοιες εξυπναδες σαν αυτες που κανει η google...

 

 

αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1) https://en.wikipedia.org/wiki/Android_(operating_system)

ειναι open core λειτουργικο γιατι εχει μια παραλλαγή του πυρηνα του linux ( Kernel type Monolithic (modified Linux kernel) )που λογω της αδειας του δεν μπορουν να τον κλείσουν.

 

- most Android devices ultimately ship with a combination of free and open source and proprietary software, including proprietary software required for accessing Google services.

 

συνεπως η καραμελα οτι ειναι open source και για αυτο ειναι τρυπιο ας σταματησει - μακαρι να ηταν 100% open source θα υπηρχαν λιγοτερες τετοιες εξυπναδες σαν αυτες που κανει η google...

 

2) η google ειναι εταιρια αρα σκοπος της το κερδος.

εχει κυρια εσοδα απο τις διαφημισεις που ειναι πολυ πιο στοχευμενες απο την τηλεοραση πχ ... αρα κανει τα παντα για να ξερει οσα πιο πολλα μπορει απο τον καθενα για να δημιουργει αγοραστικα προφιλ, η διαφημιση της δεν θα σταματησει να εξελίσσεται αρα μπορει να γινει ακομα πιο επιθετικη για να μαζευει στοιχεια, και ειναι ευκολο αφου ζουμε στην εποχη του facebook που συνηθως οι χρηστες τα δινουν ολα μονοι τους. μια ιδεα για που το πάει

https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-resources/micro-moments/

 

3) για τους αφελης που λενε γιατι κανετε ετσι και γιατι σας νοιαζει τοσο... αφου δεν το καταλαβαινουν ειναι δυσκολο και να τους εξηγησεις... αλλα ευτυχως δεν αλλαζουν τον κοσμο οι μαζες ... και ευτυχως υπαρχουν προγραμματιστες, κοινοτητες, νομικοι, ακτιβιστες, δημοσιογραφοι και αλλοι πολλοι που αντιστεκονται και βαζουν φρενο στην ολοκληρωτική καταπάτηση του προσωπικού και ιδιωτικού απορρήτου.

 

Στο μόνο που διαφωνώ φίλε, είναι οτι δεν αλλάζουν το κόσμο οι μάζες.

Οι μάζες και μόνο αυτές αλλάζουν τον κόσμο. Αλλιώς θα ζούσαμε σε ένα πολύ καλύτερο κόσμο!

Για τις μάζες γίνονται όλα! Προϊόντα, υπηρεσίες, τέχνες, κλπ.

Τα τραστ ελέγχουν τις μάζες, και οι μάζες τον κόσμο.

Ζούμε στη δικτατορία των ηλιθίων.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάνε και τα τσιμέντα με το την γουγλε και το ανδροιτ της ????????????????????????????????????


Πέρα από την πλάκα, είναι κρίμα να γίνονται αυτά τα πράγματα.
Πρέπει να σταματήσει αυτό, με την κάθε εταιρία να κάνει ότι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι πραγματικά τι έχουμε να φοβηθούμε και δεν θέλουμε να ξέρουν την τοποθεσία μας.

 

Με άλλα λόγια και απλά. Αυτοί που δεν θέλουν να τους παρακολουθούν από το κινητό τους να πετάξουν το κινητό και να φορέσουν και μια μαντήλα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ όταν περπατάνε στο δρόμο γιατί μην ξεχνάμε εκεί μας βλέπουν ΟΛΟΙ!. 

 

;)

 

 

Έλεος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι πραγματικά τι έχουμε να φοβηθούμε και δεν θέλουμε να ξέρουν την τοποθεσία μας.

 

Με άλλα λόγια και απλά. Αυτοί που δεν θέλουν να τους παρακολουθούν από το κινητό τους να πετάξουν το κινητό και να φορέσουν και μια μαντήλα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ όταν περπατάνε στο δρόμο γιατί μην ξεχνάμε εκεί μας βλέπουν ΟΛΟΙ!. 

 

;)

 

 

Έλεος..

Από όλη την τοποθέτηση σου θα συμφωνήσω στο τέλος μόνο.

Έλεος...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όλη την τοποθέτηση σου θα συμφωνήσω στο τέλος μόνο.

Έλεος...

Καλημέρα.

 

Γιατί αρχηγέ μου? Έχεις να φοβηθείς τίποτε? Η όταν τα μεγάλα κεφάλια θέλουν να σε βρουν δε θα σε βρουν επειδή δε θα έχεις κινητό? Σιγά μην η κυβέρνηση η οι men in black (βλέπεται πολλές ταινίες και σας επηρεάζουν) να περιμένει την google για να σας βρει... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

 

Όταν λέμε η γράφουμε κάτι  η απαντάμε σε κάποιον  φίλε μου θα πρέπει να υπάρχει και κάποια τεκμηρίωση...Αλλιώς άχρηστη η παράθεση που έκανες...

Για εμένα προσωπικά (συγνώμη που επέστρεψα αλλά με τρώει και μένα όπως αντελήφθην μόλις τώρα) έχουν να φοβηθούν μόνον οι παρακάτω κατηγορίες:

 

Παιδεραστές

Ανώμαλοι

Κλέφτες

Δολοφόνοι

Εγκληματίες

Συνομωσιολόγοι

Πολιτικοί (όχι όλοι)

Τραπεζικοί και χρηματιστές (όχι όλοι)

 

ίσως μου διαφεύγει κάτι και αν όντως παρακαλώ να συμπληρώσει την λίστα όποιος νομίζει...

 

ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΊ λοιπόν ίσως έχουν πρόβλημα να τους παρακολουθεί η google η οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία φυσική η ηλεκτρονικής μορφής. Οι υπόλοιποι απλά όπως είπα ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ και είμαστε πολλές ώρες στον υπολογιστή και έχουμε επηρεαστεί σε αρνητικό βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι πραγματικά τι έχουμε να φοβηθούμε και δεν θέλουμε να ξέρουν την τοποθεσία μας.

 

Με άλλα λόγια και απλά. Αυτοί που δεν θέλουν να τους παρακολουθούν από το κινητό τους να πετάξουν το κινητό και να φορέσουν και μια μαντήλα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ όταν περπατάνε στο δρόμο γιατί μην ξεχνάμε εκεί μας βλέπουν ΟΛΟΙ!. 

 

;)

 

 

Έλεος..

Δώσε μου τα κλειδιά του σπιτιού σου και πες μου που μένεις. 

Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα να έρχομαι όποτε θέλω και να σε παρακολουθώ όποτε θέλω χωρίς να ξέρεις το λόγο που το κάνω, σωστά; 

:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι πραγματικά τι έχουμε να φοβηθούμε και δεν θέλουμε να ξέρουν την τοποθεσία μας.

 

Με άλλα λόγια και απλά. Αυτοί που δεν θέλουν να τους παρακολουθούν από το κινητό τους να πετάξουν το κινητό και να φορέσουν και μια μαντήλα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ όταν περπατάνε στο δρόμο γιατί μην ξεχνάμε εκεί μας βλέπουν ΟΛΟΙ!. 

 

;)

 

 

Έλεος..

 

 

 

"Saying that you don’t care about the right to privacy because you have nothing to hide is no different than saying you don’t care about freedom of speech because you have nothing to say. It’s a deeply anti social principle because rights are not just individual, they’re collective, and what may not have value to you today may have value to an entire population, an entire people, an entire way of life tomorrow. And if you don’t stand up for it, then who will?"

Μάλλον σου διέφυγε αυτό, οπότε το αφήνω λίγο εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Γιατί αρχηγέ μου? Έχεις να φοβηθείς τίποτε? Η όταν τα μεγάλα κεφάλια θέλουν να σε βρουν δε θα σε βρουν επειδή δε θα έχεις κινητό? Σιγά μην η κυβέρνηση η οι men in black (βλέπεται πολλές ταινίες και σας επηρεάζουν) να περιμένει την google για να σας βρει... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

 

Όταν λέμε η γράφουμε κάτι  η απαντάμε σε κάποιον  φίλε μου θα πρέπει να υπάρχει και κάποια τεκμηρίωση...Αλλιώς άχρηστη η παράθεση που έκανες...

Για εμένα προσωπικά (συγνώμη που επέστρεψα αλλά με τρώει και μένα όπως αντελήφθην μόλις τώρα) έχουν να φοβηθούν μόνον οι παρακάτω κατηγορίες:

 

Παιδεραστές

Ανώμαλοι

Κλέφτες

Δολοφόνοι

Εγκληματίες

Συνομωσιολόγοι

Πολιτικοί (όχι όλοι)

Τραπεζικοί και χρηματιστές (όχι όλοι)

 

ίσως μου διαφεύγει κάτι και αν όντως παρακαλώ να συμπληρώσει την λίστα όποιος νομίζει...

 

ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΊ λοιπόν ίσως έχουν πρόβλημα να τους παρακολουθεί η google η οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία φυσική η ηλεκτρονικής μορφής. Οι υπόλοιποι απλά όπως είπα ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ και είμαστε πολλές ώρες στον υπολογιστή και έχουμε επηρεαστεί σε αρνητικό βαθμό.

Αραγε θα ελεγες τις ιδιες μαλακιες αν εμενες στη Τουρκια?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια διάλεξή του ένας security administrator, υπέρμαχος της ιδιωτικότητας είπε:

"Δείξε μου τα τελευταία 300 mail του οποιουδήποτε κι εγώ σου υπόσχομαι ότι θα τον βάλω φυλακή".

Η παρακολούθηση προς το παρόν μας επηρρεάζει απλά με το να μας ενοχλούν οι διαφημίσεις που λαμβάνουμε, στο μέλλον όμως δεν ξέρεις πως θα αποφασίσει κάποιος να "χειραγωγήσει" όλες αυτές τις πληροφορίες για σένα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αφήνω να δουλεύει το location tracking για διάφορους λόγους και δεν με ενοχλεί τόσο που η Google με καταγράφει, φτάνει να διασφαλίζει ότι τα δεδομένα μου δε θα χρησιμοποιηθούν για κακό σκοπό και δεν πέφτουν προσωποποιημένα σε χέρια που δεν επιθυμώ. (τώρα που το ξανασκέφτομαι μάλλον αυτό δε διασφαλίζεται)

 

Με αυτό τον τρόπο, όμως, μπορεί να με ενημερώνει καλύτερα για το live traffic στους δρόμους, να μου υπενθυμίζει ότι πέρασε η ώρα για την εβδομαδιαία μου δραστηριότητα (που την έχει καταγράψει ως pattern πλέον)  και ενδεχομένως στο μέλλον να έχει τη δυνατότητα να λειτουργήσει ως πραγματικά χρήσιμος βοηθός (που για να γίνει train χρειάζονται πολλάαααααα δεδομένα από πολύ κόσμο!)

 

Έχω έτσι την αίσθηση ότι βοηθάω στο να εξελιχθεί η τεχνολογία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον σου διέφυγε αυτό, οπότε το αφήνω λίγο εδώ.

Κάνε μετάφραση σε παρακαλώ.ξ βαριέσαι. Και το συζητάμε φυσικά.

 

Αραγε θα ελεγες τις ιδιες μαλακιες αν εμενες στη Τουρκια?

Είσαι Τούρκος και ξέρεις? Για ενημέρωσε μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια διάλεξή του ένας security administrator, υπέρμαχος της ιδιωτικότητας είπε:

"Δείξε μου τα τελευταία 300 mail του οποιουδήποτε κι εγώ σου υπόσχομαι ότι θα τον βάλω φυλακή".

 

Θα ήταν ξάδερφος αυτού που είπε ότι δε θα μπουν νέοι φόροι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...