Προς το περιεχόμενο

Πιστοποίηση Αναπηρίας ΚΕΠΑ - Πώς την αποκτάει κάποιος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 minutes ago, burnin said:

πωπωπω τι λες ρε φιλε. εγω πριν μερικες μερες εκανα την αιτηση στα κεπα.
η γιατρος εγραψε το φακελο ο οποιος οριστηκοποιηθηκε. 
πρεπει δηλαδη εγω χωρις να μου το εχει πει κανενας, να στειλω χαρτουρα? μπορεις να στειλεις ενα πμ αν δε θες να γραψεις εδω, που στελνω κα ι τι? και ποιο εινα ιτο ιμειλ επικοινωνιας τους αν θελω να ρωτησω το οτιδηποτε? αλλο παλι και τουτο. απαραδεκτοι πωπωπωπω

Οχι τιποτε αλλο, αλλα θα περιμενα τσαμπα, το να μου βγει ραντεβου για την επιτροπη.

ευχαριστω παααρα πολυ

 

υγ. καποιοι αναφερετε για επιδομα. αν ειμαστε μισθωτοι, με αναπηρια 67% δικαιουμαστε και επιδομα? 
 

Αν η γιατρος ανεβασε τον εισηγητικο φακελο, κι εσυ εκανες ηλεκτρονικα την αιτηση για να γινει εξεταση κεπα, τοτε προς το παρον δεν κανεις κατι αλλο, περιμενεις να επικοινωνησουν μαζι σου που/ποτε θα σε δει η επιτροπη. Ενα ενα τα βηματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 minutes ago, burnin said:

οκ φιλε, να εισαι καλα σε ευχαριστω. να περιμενω κανα τριμηνο να με καλεσουν φανταζομαι ε?

Εμεις που περιμεναμε να ερθει επιτροπη στο σπιτι, καθως ο πατερας ειναι κατακοιτος, εκαναν 6μηνο....

Αν ειναι να πας ο ιδιος ομως στα γραφειο τους, ε καπου εκει μαλλον θα ελεγα, βαλε 3-4 μηνες για να πεσεις μεσα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΚΕΠΑ & ΑΑΔΕ

Ακομη, δεν εχω στα σιγουρα καταλαβει, ειναι αλλωστε πρωτη φορα με την γνωματευση κεπα, αν η εφορια ειναι ηδη ενημερη για το κεπα στο συγκεκριμενο αφμ, ή αν πρεπει χειροκινητα να το παει καποιος.

Εχω ρωτησει σε λογιστη, στο εφκα, ηλεκτρονικα, δεν εχω βγαλει ακρη. Ηξεις αφήξεις! Ο καθενας λεει τα δικα του και επι της ουσιας ξεκαθαρη απαντηση δεν πηρα.

Εχω μια εντυπωση, με ολα οσα εψαξα, οτι λογικα ο εφκα μαλλον διαβιβαζει το κεπα στην ααδε, οποτε η ααδε θα ειναι ενημερη για την εκπτωση στο φορο εισοδηματος. Αλλα και παλι εκφραζω επιφυλαξη, δεν το ξερω σιγουρα.

Αν γνωριζει καποιος στα σιγουρα τι ισχυει ή αν πρεπει να γινει κατι, ας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2024 στις 8:31 ΠΜ, mindreader είπε

ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΚΕΠΑ & ΑΑΔΕ

Ακομη, δεν εχω στα σιγουρα καταλαβει, ειναι αλλωστε πρωτη φορα με την γνωματευση κεπα, αν η εφορια ειναι ηδη ενημερη για το κεπα στο συγκεκριμενο αφμ, ή αν πρεπει χειροκινητα να το παει καποιος.

Εχω ρωτησει σε λογιστη, στο εφκα, ηλεκτρονικα, δεν εχω βγαλει ακρη. Ηξεις αφήξεις! Ο καθενας λεει τα δικα του και επι της ουσιας ξεκαθαρη απαντηση δεν πηρα.

Εχω μια εντυπωση, με ολα οσα εψαξα, οτι λογικα ο εφκα μαλλον διαβιβαζει το κεπα στην ααδε, οποτε η ααδε θα ειναι ενημερη για την εκπτωση στο φορο εισοδηματος. Αλλα και παλι εκφραζω επιφυλαξη, δεν το ξερω σιγουρα.

Αν γνωριζει καποιος στα σιγουρα τι ισχυει ή αν πρεπει να γινει κατι, ας πει.

H  ΑΑΔΕ  ενημερώνεται απο το Ψηφιακό Μητρώο Ατόμων με Αναπηρία 

https://epan.gov.gr/mitroo_anapirias

Αν μπεις στο μητρώο και δεις την καρτέλα ιατρικά τι γράφει και τι κουτάκια έχει επιλεγμένα .... είναι αυτά που βλέπει και η ΑΑΔΕ και αντλεί στοιχεία.  

Ακόμη και αν δεν βλέπει κάτι μόλις κάνεις την δήλωση αν έχεις τσεκάρει επιλογή που δεν μπορεί να την επιβεβαιώσει απο το εθνικό μητρώο δεν την οριστικοποιεί αλλά θα σου εμφανίσει μήνυμα να πάς στην εφορία  (μου έχει τύχει να έχουν περάσει την συνολική αναπηρία αλλά να μην έχουν περάσει την κινητική) και θα το περάσουν  χειροκίνητα μια φορά και δεν θα ξανασχοληθεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...