Προς το περιεχόμενο

Πιστοποίηση Αναπηρίας ΚΕΠΑ - Πώς την αποκτάει κάποιος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Giorgos8263 είπε

Εμένα γιατί μου βάζουν 20%; Και μετά από ενσταση πάλι 20% μου έβαλαν, ο γιατρός λέει πρέπει να είναι πάνω από 50%. Και στο χαρτί στο "Πάθηση μη αναστρέψιμη" λέει ΟΧΙ που είναι λάθος σύμφωνα με αυτό που έχω.

Είναι πάρα πολύ αυστηροί πλέον. Σε 2 γνωστούς μου τους έβγαλαν μικρότερο ποσοστό απ' αυτό που είχαν πριν πάνε στην επιτροπή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 μήνες μετά...

Η αιτηση ηλεκτρονικα, εγινε Ιουνιο. 

Φτασαμε Νοεμβριο, και ακομη στο συστημα, γραφει 'ελεγχος απο ΚΕΠΑ'. Βεβαια, εχουμε ζητησει να ερθει επιτροπη στο σπιτι, γιατι ειναι αδυνατη η μετακινηση του ασθενους προσωπου στο ΚΕΠΑ.

Αλλα και παλι μιλαμε για 6μηνες. Μπορει δηλαδη να ερθουν και μετα θανατον. Θα τους αξιζε τετοιο καψονι νομιζω, αν τα φερει η ζωη ετσι. Αν συμβει το μοιραιο δηλαδη, να τους αφησεις να ερθουν σπιτι. Οκ, καταλαβαινω οτι γενικως το κρατος δεν στελεχωνει σωστα και ολα παραπαιουν, αλλα και ερμος ο πολιτης; Δηλαδη 6 μηνες αναμονη; Μπορει να παει και χρονος; Τι να πω, απελπισια.

:(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mindreader είπε

Η αιτηση ηλεκτρονικα, εγινε Ιουνιο. 

Φτασαμε Νοεμβριο, και ακομη στο συστημα, γραφει 'ελεγχος απο ΚΕΠΑ'. Βεβαια, εχουμε ζητησει να ερθει επιτροπη στο σπιτι, γιατι ειναι αδυνατη η μετακινηση του ασθενους προσωπου στο ΚΕΠΑ.

Αλλα και παλι μιλαμε για 6μηνες. Μπορει δηλαδη να ερθουν και μετα θανατον. Θα τους αξιζε τετοιο καψονι νομιζω, αν τα φερει η ζωη ετσι. Αν συμβει το μοιραιο δηλαδη, να τους αφησεις να ερθουν σπιτι. Οκ, καταλαβαινω οτι γενικως το κρατος δεν στελεχωνει σωστα και ολα παραπαιουν, αλλα και ερμος ο πολιτης; Δηλαδη 6 μηνες αναμονη; Μπορει να παει και χρονος; Τι να πω, απελπισια.

:(

 

Είχε συμβεί στην μητέρα μου το 2013....

Είχε κάνει αίτηση  για κατ οικον  εξέταση και μετά από 2..3 μήνες ήρθε γιατρός στο σπίτι, αλλά μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία και να βγεί η απόφαση άλλαξε ο νόμος και παρότι είχε έρθει ο γιατρός θεωρήθηκε άκυρη η εξέταση και έπρεπε να έρθει η επιτροπή στο σπίτι.  Παρά τις αλεπάλληλες ενοχλήσεις στο ΚΕΠΑ   δεν ήρθε επιτροπή μέχρι την ημέρα του θανάτου της.

Κάποια στιγμή 5...6 μήνες μετά τον θάνατό της με πήραν τηλέφωνο ότι θα έρθει η επιτροπή να την εξετάσει  και τους είπα να πάνε στο νεκροταφείο να την εξετάσουν. Τότε ζήτησαν να τους πάω μια ληξιαρχική πράξη θανάτου για να κλείσουν τον φάκελο.  Επειδή δεν την πήγα με πήραν τηλέφωνο πάλι μετά από ένα δίμηνο λέγοντας τα ίδια ... να έρθει η επιτροπή κλπ κλπ.  Πάλι αδιαφόρησα ... πέρασαν 2..3 μήνες ξανά τηλέφωνο  οτι θα έρθει η επιτροπη κλπ,,, αλλά αυτή την φορα όταν ενημέρωσα ότι έχει αποβιώσει με ενημέρωσε ότι να πάω την ληξιαρχική πράξη για να βγεί η απόφαση μόνο από το φάκελο της και μάλιστα μου είπε οτι επειδή η αίτηση έγινε μέσω ΙΚΑ  ότι επιδόματα απορρέουν  από την απόφαση  τα παίρνει αναδρομικά απο την ημέρα της αίτησης μέχρι και την ημέρα θανάτου , όπως και έγινε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, teot said:

Είχε συμβεί στην μητέρα μου το 2013....

Είχε κάνει αίτηση  για κατ οικον  εξέταση και μετά από 2..3 μήνες ήρθε γιατρός στο σπίτι, αλλά μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία και να βγεί η απόφαση άλλαξε ο νόμος και παρότι είχε έρθει ο γιατρός θεωρήθηκε άκυρη η εξέταση και έπρεπε να έρθει η επιτροπή στο σπίτι.  Παρά τις αλεπάλληλες ενοχλήσεις στο ΚΕΠΑ   δεν ήρθε επιτροπή μέχρι την ημέρα του θανάτου της.

Κάποια στιγμή 5...6 μήνες μετά τον θάνατό της με πήραν τηλέφωνο ότι θα έρθει η επιτροπή να την εξετάσει  και τους είπα να πάνε στο νεκροταφείο να την εξετάσουν. Τότε ζήτησαν να τους πάω μια ληξιαρχική πράξη θανάτου για να κλείσουν τον φάκελο.  Επειδή δεν την πήγα με πήραν τηλέφωνο πάλι μετά από ένα δίμηνο λέγοντας τα ίδια ... να έρθει η επιτροπή κλπ κλπ.  Πάλι αδιαφόρησα ... πέρασαν 2..3 μήνες ξανά τηλέφωνο  οτι θα έρθει η επιτροπη κλπ,,, αλλά αυτή την φορα όταν ενημέρωσα ότι έχει αποβιώσει με ενημέρωσε ότι να πάω την ληξιαρχική πράξη για να βγεί η απόφαση μόνο από το φάκελο της και μάλιστα μου είπε οτι επειδή η αίτηση έγινε μέσω ΙΚΑ  ότι επιδόματα απορρέουν  από την απόφαση  τα παίρνει αναδρομικά απο την ημέρα της αίτησης μέχρι και την ημέρα θανάτου , όπως και έγινε.

Επρεπε να τηρειται ενα ευλογο χρονικο διαστημα. Δηλαδη, δεν μπορει να περναει 6μηνο ή χρονος και ακομη να ερχονται. Παντελως απαραδεκτο. Και δεν κακιζω τους γιατρους, αλλα το κρατος που δεν στελεχωνει επαρκως τις υπηρεσιες.

Την τελευταια σου προταση δεν την καταλαβα.

- Υπαρχει αναδρομικοτητα, απο τη μερα της αιτησης; Για οτι θα αιτηθεις και θα σου εγκρινουν στο μελλον; Αρα οσο και αν αργησουν, αν εσυ αργοτερα αιτηθεις κατι και στο εγκρινουν, πχ βοηθημα για μια γυναικα στο σπιτι, ισχυει αναδρομικα απο την αιτηση;

- Αν ναι, ομως αν στο μεταξυ πεθανει ο ασθενης, πως εσυ μπορεις να αιτηθεις κατι και πως αυτοι θα βγαλουν πορισμα για να μπορεις να στηριχτεις, απο τη στιγμη που ο ασθενης δεν ειναι στη ζωη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, mindreader είπε

Επρεπε να τηρειται ενα ευλογο χρονικο διαστημα. Δηλαδη, δεν μπορει να περναει 6μηνο ή χρονος και ακομη να ερχονται. Παντελως απαραδεκτο. Και δεν κακιζω τους γιατρους, αλλα το κρατος που δεν στελεχωνει επαρκως τις υπηρεσιες.

Την τελευταια σου προταση δεν την καταλαβα.

- Υπαρχει αναδρομικοτητα, απο τη μερα της αιτησης; Για οτι θα αιτηθεις και θα σου εγκρινουν στο μελλον; Αρα οσο και αν αργησουν, αν εσυ αργοτερα αιτηθεις κατι και στο εγκρινουν, πχ βοηθημα για μια γυναικα στο σπιτι, ισχυει αναδρομικα απο την αιτηση;

- Αν ναι, ομως αν στο μεταξυ πεθανει ο ασθενης, πως εσυ μπορεις να αιτηθεις κατι και πως αυτοι θα βγαλουν πορισμα για να μπορεις να στηριχτεις, απο τη στιγμη που ο ασθενης δεν ειναι στη ζωη;

Στους συνταξιούχους του ΙΚΑ, κάποια επιδόματα (βαριάς αναπηρίας,  ετέρου προσώπου κλπ) δίνονται από το ΙΚΑ μαζί με την σύνταξη (έτσι τουλάχιστον γίνονταν, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει).

Για αυτά τα επιδόματα  έκανες αίτηση  στο ΙΚΑ  και αυτό σε παρέπεμπε στο ΚΕΠΑ για την πιστοποίηση και μάλιστα χωρίς να πληρώσεις τα 45 ευρώ του ΚΕΠΑ.

Οταν έβγαινε η απόφαση από το ΚΕΠΑ  είχε αναδρομικότητα (το εγραφε ..."από ...")  απο την ημέρα που έγινε η αίτηση στο ΙΚΑ.

Στην περίπτωση της μητέρας μου της χορηγήθηκε (μετα θάνατο) το επίδομα αναδρομικά  για 11 μήνες που το εισπράξαμε οι κληρονόμοι... αλλά και στην εφορία στην τελευταία δήλωση που της έκανα  χρησιμοποίησα την απόφαση.

Επεξ/σία από teot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ηρθε sms, την επομενη εβδομαδα, επιτελους θα ερθει η επιτροπη στο σπιτι. Ειναι κατι που εγω πρεπει να προσεξω, κατα την επισκεψη τους;

Επισης, το πορισμα κανει καιρο να αναρτηθει;

Επειτα αιτουμαστε που, για τυχον παροχες; Δεν εννοω σε γενικα και αοριστα σημεια, πχ δεη ή αν καπου δουλευεις και τυχον δικαιουσαι κατι, ή σε καταστημα με ορθοπεδικα-ιατρικα ειδη για εκπτωση-επιδοτηση κλπ. Μιλω για βασικες κεντρικες παροχες. Θα με ενδιαφερε για επιδομα για γυναικα στο σπιτι για βοηθεια-φροντιδα του ασθενη.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, yannis27gr said:

Σε εμάς η απόφαση δόθηκε εκείνη τη στιγμή (ανεπίσημα). Επίσημα μετά από λίγες μέρες.

Επισημα, αναρταται πλέον στην 'εθνικη πυλη αναπηριας' για να την κατεβασεις;

https://epan.gov.gr/

Βεβαια, αυτη η πυλη και γενικως η ψηφιοποιηση των κεπα ειναι εξελιξεις των τελευταιων 2 ετων, νομιζω επι Πιερρακακη εγιναν.

Εκτος αν την αποστελουν με email ή και με κανονικο ταχυδρομειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 29/11/2023 at 20:03, yannis27gr said:

Σε εμάς η απόφαση δόθηκε εκείνη τη στιγμή (ανεπίσημα). Επίσημα μετά από λίγες μέρες.

Σημερα περασε η επιτροπη. Μου ειπαν οτι η γνωματευση, θα ειναι διαθεσιμη, μετα απο 20+ μερες, και μαλιστα για να την παρω, πρεπει να παω ο ιδιος (ισως με πληρεξουσιο!) στον ΕΦΚΑ (αλλης περιοχης, εκει που εχει εδρα το ΚΕΠΑ...) για να την παρω....

Αναρωτιεμαι, διαδικτυακα δεν την ανεβαζουν την γνωματευση-πορισμα; Τοσα πραγματα, ευτυχως, ψηφιοποιηθηκαν, σε αυτο ακομη ταλαιπωρουν τον κοσμο;

----

Εδω παντως

https://epan.gov.gr/e_kepa

γραφει, 'μπορειτε'

'να μάθετε το αποτέλεσμα γνωστοποίησης αναπηρίας.

Το εχει κανει κανένας; Αναρταται δικτυακα σε αυτη την πυλη το αποτελεσμα γνωστοποιησης αναπηριας;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψαχνω την εξης πληροφορια:

Αν διαβιβαζει το ΕΦΚΑ, στην ΑΑΔΕ, την Γνωστοποιηση αναπηριας.

Ωστε αμεσα, διχως ενεργεια του πολιτη, να αναγνωριζει τις οποιες φοροελαφρυνσεις.

Με λογιστη που μιλησα, δεν καταλαβα ακριβως. 'Αν πας να βαλεις οτι εισαι δικαιουχος και δεν εισαι, -μου λεει, πεταει μηνυμα'. Αρα απο αυτο καταλαβαινω οτι μαλλον το συστημα της ΑΑΔΕ ειναι ενημερωμενο. Ομως οταν του ειπα να κρατησει την Γνωστοποιηση Αναπηριας να την καταθεσει στην ΔΟΥ, δεν μου εδωσε ξεκαθαρη απαντηση αν κατατιθεται.

Εχω κανει ερωτηση και μεσω gov.gr να μου που τι ισχυει, εδω και...δεκα μερες, αλλα μαλλον ακομη οι αρμοδιοι υπαλληλοι (εφκα) πρεπει να ειναι σε αδεια, γιατι δεν εχω λαβει απαντηση....αλλες φορες μεσω gov, ειχα απαντηση μες την ιδια μερα.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/1/2024 στις 9:55 ΠΜ, mindreader είπε

Ψαχνω την εξης πληροφορια:

Αν διαβιβαζει το ΕΦΚΑ, στην ΑΑΔΕ, την Γνωστοποιηση αναπηριας.

Ωστε αμεσα, διχως ενεργεια του πολιτη, να αναγνωριζει τις οποιες φοροελαφρυνσεις.

Με λογιστη που μιλησα, δεν καταλαβα ακριβως. 'Αν πας να βαλεις οτι εισαι δικαιουχος και δεν εισαι, -μου λεει, πεταει μηνυμα'. Αρα απο αυτο καταλαβαινω οτι μαλλον το συστημα της ΑΑΔΕ ειναι ενημερωμενο. Ομως οταν του ειπα να κρατησει την Γνωστοποιηση Αναπηριας να την καταθεσει στην ΔΟΥ, δεν μου εδωσε ξεκαθαρη απαντηση αν κατατιθεται.

Εχω κανει ερωτηση και μεσω gov.gr να μου που τι ισχυει, εδω και...δεκα μερες, αλλα μαλλον ακομη οι αρμοδιοι υπαλληλοι (εφκα) πρεπει να ειναι σε αδεια, γιατι δεν εχω λαβει απαντηση....αλλες φορες μεσω gov, ειχα απαντηση μες την ιδια μερα.

Κανονικά ενημερώνεται αυτόματα...

αλλά θα πω τι έγινε με την απόφαση αναπηρίας της συζύγου το 2017

Ενώ το συνολικό ποσοστό αναπηρίας είχε περάσει αυτόματα, δεν είχε περαστεί το ποσοστό της κινητικής αναπηρίας με αποτέλεσμα όταν έκανα την φορολογική δήλωση και επειδή είχα τσεκάρει και το αντίστοιχο πεδίο στην δήλωση βγήκε μήνυμα οτι έπρεπε να  πάω στην εφορία.   Πήγα την απόφαση καταχώρησαν και το ποσοστό κινητικής και από τότε δεν ξαναχρειάστηκε.

Επεξ/σία από teot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 27/11/2017 στις 12:52 ΠΜ, tsioulak είπε

Παντως να ξερεις οτι τα ΚΕΠΑ ειναι αρκετα "σφιχτα", δεν δινουν ευκολα 50+% αναπηρια ακομα και αν κανονικα θα επρεπε.

καλησπερα.

Με αφορμη αυτο το ποστ, ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις. 

Συντομα θα κανω τα χαρτια για να περασω κεπα. 

βαση της εγκυκλιου, δικαιουμαι 67% τον πρωτο χρονο, 50% τον δευτερο και μετα επαναξιολογηση.

υπαρχει λοιπον περιπτωση να μου δωσουν κατω απο 67%?
τι το καθοριζει αυτο?

πιστευα πως απλα δινεις τα χαρτια των εξετασεων. 
σου κανουν ερωτησεις? τι να περιμενω? οτι πληροφορια δωσετε, βοηθαει.

πιστευα πως ολα αυτα εινα ιαδιαβλητα και αν εχεις κατι συγκεκριμενο το οποιο εχει ηδη απογασισθει πως σου δινε ταδε ποσοστο, αυτο δε μπορει να αλλαξει...

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2024 στις 12:53 ΜΜ, burnin είπε

καλησπερα.

Με αφορμη αυτο το ποστ, ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις. 

Συντομα θα κανω τα χαρτια για να περασω κεπα. 

βαση της εγκυκλιου, δικαιουμαι 67% τον πρωτο χρονο, 50% τον δευτερο και μετα επαναξιολογηση.

υπαρχει λοιπον περιπτωση να μου δωσουν κατω απο 67%?
τι το καθοριζει αυτο?

πιστευα πως απλα δινεις τα χαρτια των εξετασεων. 
σου κανουν ερωτησεις? τι να περιμενω? οτι πληροφορια δωσετε, βοηθαει.

πιστευα πως ολα αυτα εινα ιαδιαβλητα και αν εχεις κατι συγκεκριμενο το οποιο εχει ηδη απογασισθει πως σου δινε ταδε ποσοστο, αυτο δε μπορει να αλλαξει...

ευχαριστω

Όχι, δεν είναι αδιάβλητα. Αυτό το λέω με πάσα βεβαιότητα καθώς το έζησα σε προσωπικό επίπεδο με 2 συγγενείς μου που πέρασαν ΚΕΠΑ (γκαντεμιά να έχεις 2 δικούς σου ανθρώπους με  πρόβλημα αναπηρίας, αλλά έτσι είναι η ζωή).

Αν θες υψηλό ποσοστό αναπηρίας, πρέπει εκτός από χαρτιά να παρουσιάζεις και κλινική εικόνα ανθρώπου που είναι με το ένα πόδι στον τάφο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...