Προς το περιεχόμενο

Πιστοποίηση Αναπηρίας ΚΕΠΑ - Πώς την αποκτάει κάποιος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To μόνο που αλλάζει είναι η επίσκεψη στο Κέντρο Κοινότητας της περιοχής σου για την υποβολή της αίτησης παροχής βοηθήματος, αφότου πάρεις τη πιστοποίηση της αναπηρίας.  Τη 2η φορά η κοινοποίηση γίνεται υπηρεσιακά, αυτόματα.

Η πιστοποίηση αναπηρίας κι η ανανέωση της απόφασης αυτής (στη περίπτωση μου ισόβια) γίνεται με τον ίδιο τρόπο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 minutes ago, famas said:

To μόνο που αλλάζει είναι η επίσκεψη στο Κέντρο Κοινότητας της περιοχής σου για την υποβολή της αίτησης παροχής βοηθήματος, αφότου πάρεις τη πιστοποίηση της αναπηρίας.  Τη 2η φορά η κοινοποίηση γίνεται υπηρεσιακά, αυτόματα.

Η πιστοποίηση αναπηρίας κι η ανανέωση της απόφασης αυτής (στη περίπτωση μου ισόβια) γίνεται με τον ίδιο τρόπο .

Αυτό εξηγώ. Ο φίλος δεν έχει πάρει ακόμα ούτε τη πιστοποίηση από το ΚΕΠΑ. Και για να τη πάρει θέλει τρέξιμο για να έρθουν στο χώρο του πατέρα του για εκτίμηση της κατάστασης και να συμπληρωθεί ο φάκελος με την ετυμηγορία τους επί της αναπηρίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ειμαι στην αρχη.

Αλλα δεν γινεται η υποβολη ολων των απαιτουμενων εγγραφων, ηλεκτρονικα; Ειδικα τα τελευταια 3 χρονια επι covid, δεν καταργηθηκαν οι επισκεψεις για προσκομιση δικαιολογητικων και κλεισιμο ραντεβου;

Απο εδω

https://epan.gov.gr/e_kepa

μηπως τα εκανε καποιος, απο την αρχη, ολα ηλεκτρονικα, χωρις να κουνηθει απο το σπιτι του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά με τους κωδικούς taxis.

Κατόπιν όμως κι εδώ είναι το "τρέξιμο".....

. Ο πολίτης πρέπει να απευθυνθεί στους ιατρούς επιλογής του, οι οποίοι θα συμπληρώσουν ηλεκτρονικά τον ιατρικό εισηγητικό φάκελο. Μόλις ο ιατρός της κύριας πάθησης οριστικοποιήσει τον ιατρικό εισηγητικό φάκελο, θα ενημερωθεί αυτόματα το ΚΕ.Π.Α., έτσι ώστε να διοργανώσει ραντεβού για αξιολόγηση από την Υγειονομική Επιτροπή. Μετά τη συνεδρίαση της Επιτροπής και την έκδοση της Γνωστοποίησης Αποτελέσματος Πιστοποίησης Αναπηρίας (Γ.Α.Π.Α.), ο πολίτης μπορεί να τη χρησιμοποιήσει όπου επιθυμεί.

 

ΥΓ Υπάρχει στην αίτηση και πεδίο όπου αναφέρεις για την αδυναμία μετακίνησης για τη νεξέταση από την επιτροπή, όπως έγραψε κι ο greekfragma.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, famas said:

Πρώτα κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά με τους κωδικούς taxis.

Κατόπιν όμως κι εδώ είναι το "τρέξιμο".....

. Ο πολίτης πρέπει να απευθυνθεί στους ιατρούς επιλογής του, οι οποίοι θα συμπληρώσουν ηλεκτρονικά τον ιατρικό εισηγητικό φάκελο. Μόλις ο ιατρός της κύριας πάθησης οριστικοποιήσει τον ιατρικό εισηγητικό φάκελο, θα ενημερωθεί αυτόματα το ΚΕ.Π.Α., έτσι ώστε να διοργανώσει ραντεβού για αξιολόγηση από την Υγειονομική Επιτροπή. Μετά τη συνεδρίαση της Επιτροπής και την έκδοση της Γνωστοποίησης Αποτελέσματος Πιστοποίησης Αναπηρίας (Γ.Α.Π.Α.), ο πολίτης μπορεί να τη χρησιμοποιήσει όπου επιθυμεί.

 

ΥΓ Υπάρχει στην αίτηση και πεδίο όπου αναφέρεις για την αδυναμία μετακίνησης για τη νεξέταση από την επιτροπή, όπως έγραψε κι ο greekfragma.

 Μισο λεπτο, γιατι καπου μπερδευτηκα.

Εγω ειπα στον γιατρο, να ετοιμασει τον εισηγητικο φακελο, οταν τον εχει ετοιμο θα μου τον εδινε υπεθεσα, οπως παλια που ο πολιτης ελιωνε σολες να τρεχει, μονο που ελπιζα οτι θα γινουν ηλεκτρονικα. Λεω 'θα μου δωσει ο γιατρος ενα pdf, και μαλλον πλεον το κανεις καπου upload εσυ που ενδιαφερεσαι για τον ανθρωπο σου'. Αλλα οπως λες τωρα, αν καταλαβαινω καλα, υποβαλει ο ιδιος ο γιατρος στο συστημα του κεπα ηλεκτρονικα;

Εγω περιμενα να ετοιμασει ο γιατρος τον εισηγητικο φακελο, και κατοπιν να κανω ηλεκτρονικα την αιτηση.

Να κανω πρωτα την αιτηση εγω....χωρις εισηγητικο φακελο; Ή αφου κανει ο γιατρος τον εισηγητικο φακελο, μετα να να κανω εγω αιτηση;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω από τις οδηγίες χρήσης...

Μετά την υποβολή της αίτησης είτε ηλεκτρονικά, είτε μέσω των σημείων φυσικής
εξυπηρέτησης (ΚΕΠ, ΚΚ, ΚΕΠΑ), ανοίγει το ηλεκτρονικό σύστημα κατάρτισης του Ιατρικού
Εισηγητικού Φακέλου. Ο πολίτης πρέπει να απευθυνθεί στους ιατρούς επιλογής του, οι οποίοι
θα συμπληρώσουν ηλεκτρονικά τον ιατρικό εισηγητικό φάκελο μέσω του συστήματος
Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης (https://www.e-prescription.gr/e-rv/d/kepa). Το μόνο
στοιχείο που θα χρειαστούν οι ιατροί επιλογής σας για τη συμπλήρωση του ιατρικού
εισηγητικού είναι ο ΑΜΚΑ σας. Κατά τ’ άλλα η εφαρμογή του Ιατρικού Εισηγητικού
Φακέλου ελέγχει διαλειτουργικά από μόνη της αν για αυτό τον ΑΜΚΑ υπάρχει ενεργή
αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, famas said:

Αντιγράφω από τις οδηγίες χρήσης...

Μετά την υποβολή της αίτησης είτε ηλεκτρονικά, είτε μέσω των σημείων φυσικής
εξυπηρέτησης (ΚΕΠ, ΚΚ, ΚΕΠΑ), ανοίγει το ηλεκτρονικό σύστημα κατάρτισης του Ιατρικού
Εισηγητικού Φακέλου. Ο πολίτης πρέπει να απευθυνθεί στους ιατρούς επιλογής του, οι οποίοι
θα συμπληρώσουν ηλεκτρονικά τον ιατρικό εισηγητικό φάκελο μέσω του συστήματος
Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης (https://www.e-prescription.gr/e-rv/d/kepa). Το μόνο
στοιχείο που θα χρειαστούν οι ιατροί επιλογής σας για τη συμπλήρωση του ιατρικού
εισηγητικού είναι ο ΑΜΚΑ σας. Κατά τ’ άλλα η εφαρμογή του Ιατρικού Εισηγητικού
Φακέλου ελέγχει διαλειτουργικά από μόνη της αν για αυτό τον ΑΜΚΑ υπάρχει ενεργή
αίτηση.

Αρα, πρωτα κανω αιτηση, μετα θα μπορει να κανει ο γιατρος τον εισηγητικο φακελο. Αυτη ειναι η σωστη σειρα; Καλα καταλαβαινω;

---
Διευκρινηση:
Μπορει να φαινονται χαζες καποιες ερωτησεις, (μα το λεει στις οδηγιες!),
αλλα μην ξεχνατε οτι ζουμε στην Ελλαδα!

Προχτες μιλουσα με ΑΣΕΠ για ενα θεμα, ρωταω 'εκει λετε για ειδικη αιτηση, που υπαρχει να την κατεβασω', και μου απαντουν ΄δεν υπαρχει ειδικη αιτηση, κανετε μια απλη αιτηση μονος σας!'
Αρα, επειδη στην Ελλαδα πολυ συχνα, αλλα λενε και αλλα ισχυουν στην πραξη, γι'αυτο ρωτω, μπας και γλυτωσω ταλαιπωριες.
-
Ηδη η επαφη με ΚΕΠΑ-ΕΦΚΑ δηλαδη, πριν τον κορονοιο, ηταν τραυματικη. Μονο που δεν μας κλωτσησαν. Οποιος θελει, με πιστευει. (παιζει ρολο το υποκαταστημα που υπαγεσαι, οι υπαλληλοι να μην ειναι ζ@α κλπ)
Η ελπιδα ειναι στην ψηφιοποιηση πια.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα αιτηση ηλεκτρονικα. Ο γιατρος φαινεται οτι ανεβασε τον εισηγητικο φακελο, 'συνδεθηκε' με την αιτηση.

Ομως δεν βλεπω τροπο να μπορω να τον δω ή να τον κατεβασω. Μαλλον δεν πρεπει να γινεται.

Αραγε ποσο καιρο περιπου περιμενεις, μεχρι να ακουσεις καποιο νεο απο την επιτροπη κεπα για το ραντεβου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι καθε απαντηση που θα δοθει, ειναι παρακινδυνευμενη....αλλα εστω μια εκτιμηση ρε παιδια.
Απο τη στιγμη που κανεις την αιτηση για κεπα στο συστημα, για εξεταση του ασθενους απο γιατρο, για πειτε:
- ειτε με επισκεψη εκει στα γραφεια τους
- ειτε με επισκεψη των γιατρων στο σπιτι (κι αλλη καθυστερηση, καταλαβαινω...)

σε ποσους μηνες, εστω ενα ευρος, γινεται αυτη η εξεταση;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Η αιτηση μας ειναι πλεον ολοκληρωμενη στο συστημα του ΕΦΚΑ, για το ΚΕΠΑ. Εχει ανεβει και ο εισηγητικος φακελος απο τον γιατρο. Εχουμε ζητησει επισκεψη των ιατρων στο σπιτι, καθως ειναι η αδυνατη η μετακινηση του ασθενους εκτος σπιτιου. Αναμονη, αλλα για ποσο αραγε; Οκ, μιλω περα απο τον Αυγουστο-δεν το συζητω το καλοκαιρι, αλλα αραγε Σεπτεμβριο, Οκτωβριο, Νοεμβριο, ποσο αργουν συνηθως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mindreader είπε

Η αιτηση μας ειναι πλεον ολοκληρωμενη στο συστημα του ΕΦΚΑ, για το ΚΕΠΑ. Εχει ανεβει και ο εισηγητικος φακελος απο τον γιατρο. Εχουμε ζητησει επισκεψη των ιατρων στο σπιτι, καθως ειναι η αδυνατη η μετακινηση του ασθενους εκτος σπιτιου. Αναμονη, αλλα για ποσο αραγε; Οκ, μιλω περα απο τον Αυγουστο-δεν το συζητω το καλοκαιρι, αλλα αραγε Σεπτεμβριο, Οκτωβριο, Νοεμβριο, ποσο αργουν συνηθως;

Στη δική μας περίπτωση, χρειάστηκε να περιμένουμε σχεδόν 3 μήνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γιατί μου βάζουν 20%; Και μετά από ενσταση πάλι 20% μου έβαλαν, ο γιατρός λέει πρέπει να είναι πάνω από 50%. Και στο χαρτί στο "Πάθηση μη αναστρέψιμη" λέει ΟΧΙ που είναι λάθος σύμφωνα με αυτό που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giorgos8263 είπε

Εμένα γιατί μου βάζουν 20%; Και μετά από ενσταση πάλι 20% μου έβαλαν, ο γιατρός λέει πρέπει να είναι πάνω από 50%. Και στο χαρτί στο "Πάθηση μη αναστρέψιμη" λέει ΟΧΙ που είναι λάθος σύμφωνα με αυτό που έχω.

Δεν χαίρεσαι που είσαι καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνουν σωστά την δουλειά τους, κάτι που δεν γίνεται,..

20% δεν είναι τίποτα.. δεν μου προσφέρει κάτι η πιστοποίηση με 20%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Giorgos8263 said:

Το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνουν σωστά την δουλειά τους, κάτι που δεν γίνεται,..

20% δεν είναι τίποτα.. δεν μου προσφέρει κάτι η πιστοποίηση με 20%

Απο ποιο ποσοστο και πανω, δινει το κρατος καποιες παροχες;

-----

Αν ξερει κανεις, αυτο ειναι σημαντικη ερωτηση, ακομη και αν σου βγαλουν μεγαλο ποσοστο αναπηριας, και αφου αιτηθεις εσυ για καποιες παροχες, αυτοι ψαχνουν πχ εισοδηματα, ζητουν ε1 κλπ, ωστε να παρουν τις αποφασεις τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...