Προς το περιεχόμενο

Πιστοποίηση Αναπηρίας ΚΕΠΑ - Πώς την αποκτάει κάποιος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αυτή η οπτική οξύτητα που ανέφερα είνια με την μέγιστη δυνατή διόρθωση, γυαλιά δηλαδή, οι φακοί δεν είναι οτι καλύτερο. Έχω μια σπάνια πάθηση που προκαλεί, κυρίως ορθοπεδικά, καρδιοπάθειες και οφθαλμολογικά, τα παραπάνω μπορεί να επιφέρουν και άλλες δευτερεύουσες παθήσεις π.χ νευρολογικά, πνευμοννολογικά, αγγειολογικά φλεβίτιδα, ευερέθιστο έντερο και με όλα αυτά δεν αποφεύγεις και τα ψυχολογικά κάποια στιγμή της ζωής σου. Η πάθηση έχει τεράστια ποικιλομορφία π.χ τα συμπτώματα δεν πρωτοεμφανίζονται στο ίδιο χρονικό διάστηα, μπορεί π.χ να εμφανιστούν από γεννησιμιού σου μπορεί αργότερα, δεν εμφανίζονται όλα τα παραπάνω μπορεί μόνο κάποια από αυτά και επίσης έχουν διαφορετικό ρυθμό επιδείνωσης. Εγώ ανήκω στις βαριές περιπτώσεις.

Μηπως εχεις Ρευματοειδής αρθρίτιδα ? Εχω μια φιλη που εχει νοσο του Still δηλαδη στην ουσια ρ.α αλλα απο μικρη ηλικια και εχει 2/10 στο ενα ματι με φακο απο το αλλο δεν βλεπεις καθολου.

Το βαριας αναπηριας παιρνεις η το τυφλοτητας ? Εξωιδρυματικο η ετερου προσωπου παιρνεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Μηπως εχεις Ρευματοειδής αρθρίτιδα ? Εχω μια φιλη που εχει νοσο του Still δηλαδη στην ουσια ρ.α αλλα απο μικρη ηλικια και εχει 2/10 στο ενα ματι με φακο απο το αλλο δεν βλεπεις καθολου.

Το βαριας αναπηριας παιρνεις η το τυφλοτητας ? Εξωιδρυματικο η ετερου προσωπου παιρνεις ?

Οχι καμιά σχέση με ρευματοειδή αρθρίτιδα. 

Το βαριάς αναπηρίας. Για τυφλότητα έπρεπε να είχα οπτική οξύτητα από 1/20 και κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2019 στις 10:02 ΠΜ, giotis1982 είπε

@pontez2 Ευχαριστώ , να αναφέρω επίσης πως τα πρώτα 3 χρόνια περίπου ήμουν συντετριμμένος , ζόμπι. Μια μέρα περίπου στα 3 χρόνια πήγαμε σε μια γιατρό και μας είπε : "Το παιδί σου δε θα κάνει τίποτα στη ζωή του, ξύπνα. Πούλα ότι έχεις και δεν έχεις και δούλεψε 3 δουλειές. Βγάλε τη γυναίκα σου στο κλαρί , δε με νοιάζει! Δώστα όλα στο παιδί και όσα δώσεις τόσο θα πάρεις πίσω. Μην περιμένεις κανέναν, θα είναι αργά μέχρι τότε.   Όλα από εσάς εξαρτώνται." 

Ακόμη θυμάμαι που τον κρατούσε όρθιο για να μην πέσει επειδή δεν είχε καλή ισορροπία.  Οδηγούσα σαν το ζόμπι για να γυρίσουμε σπίτι , εκείνη την ημέρα καταλάβαμε πολλά πολλά πράγματα. 

1ον Η ζωή δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως πρόβλημα ,τέλος.  Είχα πάντα την εντύπωση ως μηχανικός πως τα προβλήματα λύνονται με πόρους (λεφτά)  ή εξυπνάδα (κυρίως για μένα λέω που είμαι ημίθεος :P) Τελικά κόντεψα να πεθάνω γιατί χαρακτήριζα το γιο μου προβληματικό , ενώ είναι απλά ένας άνθρωπος. Εκεί κατάλαβα και το πόσο ρατσιστής ήμουν άθελά μου φυσικά.

2ον Ο δρόμος των παιδιών σου είναι ανηφορικός πάντα, δεν υπάρχει κατηφόρα (εκτός λίγων περιπτώσεων). Το παιδί γενικά θα τα πάει καλύτερα και κάπου θα φτάσει.

3ον Αυτοσκοπός της ζωής είναι να αφήσεις έναν άρτιο άνθρωπο όσο πιο καλά γίνεται δηλαδή. Αν το παιδί σου έχει ένα πρόβλημα , να το ξεπεράσει και να ζει νορμάλ. Αν το παιδί σου δεν έχει κάποιο πρόβλημα να τερματίσεις τις ικανότητές του , όσο μπορείς φυσικά. 

Μετά από την αλλαγή νοοτροπίας εκείνη τη μέρα είχα την ευτυχία να δω το παιδί μου να κατακτάει πράγματα που αν μου τα έλεγες δε θα το πίστευα με τίποτα. 

Τελευταία μπάτσα ήταν το ΚΕΠΑ , που πήγαμε με το ζόρι πέρυσι περίπου στα 5 , δεν ήθελα να πάω με τίποτα. Χρειαζόμουν το χαρτί για να μπορέσω να βάλω ιδιωτική βοηθό για να πάει στο κανονικό σχολείο. 

Είναι πολύ δύσκολη διαδικασία καθώς δε μιλάμε για εμένα , μιλάμε για το παιδί και μοιραία σου μπαίνουν σκέψεις , τι θα γίνει πχ αν πάθω κάτι , τι θα γίνει όταν γίνω 70 , ποιος θα τον προσέχει κτλ. 

Άμα πάω την επόμενη φορά και μου πουν ξέρεις το παιδί σου είναι καλύτερα , 50% θα σου δώσουμε μόνο, θα τρελαθώ από τη χαρά μου , όχι να στενοχωρηθώ για τα λεφτά. 

Just my 2 cents,  καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία , αλλά μπορείς να προχωρήσεις με ότι έχεις. 

Είναι συγκινητικός και διδακτικος για πολλους ο τροπος που σκέφτεσαι για το παιδί σου. 

Μια μικρή παρεμβαση, αν μου επιτρέπεις. Συνηθως αυτα τα ποσοστα είναι φιξ, δεν αλλαζουν αναλογα με την κατασταση του ασθενούς. Τη βελτίωση θα την δεις και θα την καταλαβεις εσυ, και δε θα χρειαστεις κανενα ποσοστο να παει στο 50% για να στην πιστοποιήσει. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πόσο αξίζει να βγάλεις χαρτί αναπηρίας αν δεν είσαι σε κατηγορία πάνω από 67%; Όντας βαρήκοος (απώλεια ακοής αμφί.....λόγω τοξικού φαρμάκου....μεγάλη ιστορία) βλέπω ότι παίρνω ένα 30%; Έχει κάποιο όφελος για μένα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chill είπε

Κατά πόσο αξίζει να βγάλεις χαρτί αναπηρίας αν δεν είσαι σε κατηγορία πάνω από 67%; Όντας βαρήκοος (απώλεια ακοής αμφί.....λόγω τοξικού φαρμάκου....μεγάλη ιστορία) βλέπω ότι παίρνω ένα 30%; Έχει κάποιο όφελος για μένα; 

οχι μονο απο 50 αξιζει και πανω που θα εχεις δικαιομα για ασεπ ειδικη κατηγορια και δικαιωμα για αναπηρικη, μπορεις να βαλεις και καποια αλλη παθηση μαζι αν υπαρχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, Exodia The Forbidden One said:

οχι μονο απο 50 αξιζει και πανω που θα εχεις δικαιομα για ασεπ ειδικη κατηγορια και δικαιωμα για αναπηρικη, μπορεις να βαλεις και καποια αλλη παθηση μαζι αν υπαρχει

Αναπηρική φαντάζομαι μόνο αν δεν έχεις άλλο εισόδημα ή κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Αναπηρική φαντάζομαι μόνο αν δεν έχεις άλλο εισόδημα ή κάνω λάθος?

για συνταξη αναπηριας πρεπει να εχεις ενσημα συγκεκριμενα  1500 τα 600 την τελευταια 5ετια.

μπορεις να παιρνεις ομως αναπηρικη και να εργαζεσαι part time συγκεκριμενες ωρες το ποσες θα σου πει ο αφαλιστικος σου φορεας, αν εχεις ψυχιατρικο ομως 50 και πανω μπορεις να παιρνεις και αναπηρικη και να εργαζεσαι κανονικα οχι ομως στο δημοσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
33 minutes ago, Exodia The Forbidden One said:

για συνταξη αναπηριας πρεπει να εχεις ενσημα συγκεκριμενα  1500 τα 600 την τελευταια 5ετια.

μπορεις να παιρνεις ομως αναπηρικη και να εργαζεσαι part time συγκεκριμενες ωρες το ποσες θα σου πει ο αφαλιστικος σου φορεας, αν εχεις ψυχιατρικο ομως 50 και πανω μπορεις να παιρνεις και αναπηρικη και να εργαζεσαι κανονικα οχι ομως στο δημοσιο.

Φαντάζομαι δεν προβλέπεται κανονική σύνταξη + αναπηρική σύνταξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Φαντάζομαι δεν προβλέπεται κανονική σύνταξη + αναπηρική σύνταξη?

Όχι. Ούτε μπορεις να εργάζεσαι και να παιρνεις αναπηρικη. Μονο ένα επιδομα νομιζω παίζει.

Αυτο που παίζει ομως ειναι να παιρνεις αναπηρική ενώ εισαι σε πολιτική δράση. Ειναι ένα απο τα παραθυράκια που υπάρχουν για συγκεκριμένες "εργασίες". 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
32 λεπτά πριν, xgol είπε

Υπαρχει καπου η λιστα με τις παθήσεις και τα αντιστοιχα ποσοστα αναπηρίας? 

Είχα βάλει ένα PDF λίγο πιο πίσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Φαντάζομαι δεν προβλέπεται κανονική σύνταξη + αναπηρική σύνταξη?

Όχι άλλα γίνετε να συνδυάσεις κανονική σύνταξη με εξωιδρυματικό επίδομα ή κάποιο άλλο επίδομα αναπηρίας η να παίρνει δύο συντάξεις μία κανονική και μία από γονέα λόγω αναπηρίας

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Όχι. Ούτε μπορεις να εργάζεσαι και να παιρνεις αναπηρικη. Μονο ένα επιδομα νομιζω παίζει.

Αυτο που παίζει ομως ειναι να παιρνεις αναπηρική ενώ εισαι σε πολιτική δράση. Ειναι ένα απο τα παραθυράκια που υπάρχουν για συγκεκριμένες "εργασίες". 

Κάνεις λάθος όπως ανέφερα και πιο πάνω μπορείς να παίρνεις αναπηρική σύνταξη και να εργάζεσαι αλλά όχι  full time και επίσης αν έχεις ψυχιατρικό η νοητική στέρηση 50% και πάνω τότε μπορείς να εργάζεσαι κανονικότατα ακόμα και αν θεωρεσε ανίκανος για βιοποριστική εργασία.

επίσης υπάρχουν κάποια επιδόματα τα οποία μπορεί να τα παίρνεις άσχετα αν δουλεύεις ή όχι όπως το τυφλότητας, κωφότητας, αν έχεις αιματολογικές παθήσεις ή έχεις τετραπληγια-ημπληγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, xgol είπε

Είναι συγκινητικός και διδακτικος για πολλους ο τροπος που σκέφτεσαι για το παιδί σου. 

Μια μικρή παρεμβαση, αν μου επιτρέπεις. Συνηθως αυτα τα ποσοστα είναι φιξ, δεν αλλαζουν αναλογα με την κατασταση του ασθενούς. Τη βελτίωση θα την δεις και θα την καταλαβεις εσυ, και δε θα χρειαστεις κανενα ποσοστο να παει στο 50% για να στην πιστοποιήσει. 

Αυτό που θα ήθελα να δω (αν και είμαι δεξιός με αριστερά συμφέροντα και κράζω σε όλα τα Threads για τα επιδόματα) είναι το εξής απλό και ΣΩΣΤΑ ΤΑΞΙΚΟ:

Να μου πουν κ.Γιώτη βγάζετε Χ λεφτά το χρόνο , λυπούμαστε , δεν έχει φράγκο . Τι να κάνουμε άδικη η ζωή αλλά μια χαρά τα καταφέρνεις. Για εμένα αυτή είναι η έννοια του ταξικού. Και να πάρουν όσοι πρέπει να πάρουν. Αν δεν τα καταφέρνω κάποτε βάσει εισοδήματος βεβαίως και να με βοηθήσουν με όσα μέσα μπορούν. 

Επίσης πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει η οριζόντια εκτίμηση. Δε μπορεί επειδή ένα παιδί δεν λέει το ρ ή το σ σωστά να παίρνει όσα ένα παιδί που δε μιλάει. Επίσης ο δικός μου που δε μιλάει δεν πρέπει να παίρνει όσα παίρνει ένας που δεν περπατάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Αυτό που θα ήθελα να δω (αν και είμαι δεξιός με αριστερά συμφέροντα και κράζω σε όλα τα Threads για τα επιδόματα) είναι το εξής απλό και ΣΩΣΤΑ ΤΑΞΙΚΟ:

Να μου πουν κ.Γιώτη βγάζετε Χ λεφτά το χρόνο , λυπούμαστε , δεν έχει φράγκο . Τι να κάνουμε άδικη η ζωή αλλά μια χαρά τα καταφέρνεις. Για εμένα αυτή είναι η έννοια του ταξικού. Και να πάρουν όσοι πρέπει να πάρουν. Αν δεν τα καταφέρνω κάποτε βάσει εισοδήματος βεβαίως και να με βοηθήσουν με όσα μέσα μπορούν. 

Επίσης πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει η οριζόντια εκτίμηση. Δε μπορεί επειδή ένα παιδί δεν λέει το ρ ή το σ σωστά να παίρνει όσα ένα παιδί που δε μιλάει. Επίσης ο δικός μου που δε μιλάει δεν πρέπει να παίρνει όσα παίρνει ένας που δεν περπατάει. 

Αυτο για το εισοδημα που λες εχεις ενα δικιο απλα υποτιθετε οτι το επιδομα δεν δινετε για βιοποριστικους λογους αλλα για την καλυψη φαρμακων και αλλων αναγκων που εχει η παθηση σου.

Στο δευτερο διαφωνω ο καθενας βιωνει την παθηση του διαφορετικα κατι που εμενα μου φαινετε απλα για τον αλλο μπορει να ειναι γολγοθας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...