Προς το περιεχόμενο

Dark, Netflix


CaptainChris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Ξεκίνησα χθές τη σειρά,έχω δει 5 επεισόδια τα 3 σήμερα.1η γερμανική σειρά που βλέπω.Απίστευτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10/10 η σειρά, απίστευτη ιδέα και υλοποίηση μέχρι και το τέλος. Τα 2 τελευταία επεισόδια είναι αριστουργηματικά.

Το τεράστιο κωλοδάχτυλο στο λοστ που περιμέναμε τόσα χρόνια. That's how it's done, mfs.

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ξέρετε τι μου συμβαίνει τα τελευταία χρόνια? Έρχομαι σε αυτό το τοπικ, ψάχνω για γκρίνιες και αρνητικές κριτικές και αυτόματα ξέρω πως αυτές θα γίνουν οι αγαπημένες μου σειρές! :)  10/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ξεκίνησα προχθές την σειρά και έχω δει μέχρι το τρίτο της πρώτης σαιζόν. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα και ακούσει τίποτα για την σειρά μέχρι που τυχαία διάβασα γνώμες παιδιών εδώ στο φόρουμ πριν λίγες μέρες (με αφορμή μάλλον το φινάλε - τρίτο κύκλο). Μέχρι τώρα μόνο θετικά έχω να πω. Μου ταιριάζει το ύφος - στυλ - σενάριο (mindfuck, science κτλ) που έχει. Ερμηνείες πάρα πολύ καλές και κανένα πρόβλημα με την Γερμανική γλώσσα. Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι διάβαζα ότι θέλει προσοχή στα ονόματα κτλ για να μην χαθεί η μπάλα, όμως μέχρι τώρα δεν βλέπω να με δυσκολεύει (ούτε το παρόν - παρελθόν) ούτε οι χαρακτήρες. Ίσως είμαι αρχή ακόμα ή ίσως θα βοηθήσει ότι θα το πάω σερί χωρίς την ετήσια διακοπή. Ίδωμεν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakinen είπε

Την ξεκίνησα προχθές την σειρά και έχω δει μέχρι το τρίτο της πρώτης σαιζόν. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα και ακούσει τίποτα για την σειρά μέχρι που τυχαία διάβασα γνώμες παιδιών εδώ στο φόρουμ πριν λίγες μέρες (με αφορμή μάλλον το φινάλε - τρίτο κύκλο). Μέχρι τώρα μόνο θετικά έχω να πω. Μου ταιριάζει το ύφος - στυλ - σενάριο (mindfuck, science κτλ) που έχει. Ερμηνείες πάρα πολύ καλές και κανένα πρόβλημα με την Γερμανική γλώσσα. Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι διάβαζα ότι θέλει προσοχή στα ονόματα κτλ για να μην χαθεί η μπάλα, όμως μέχρι τώρα δεν βλέπω να με δυσκολεύει (ούτε το παρόν - παρελθόν) ούτε οι χαρακτήρες. Ίσως είμαι αρχή ακόμα ή ίσως θα βοηθήσει ότι θα το πάω σερί χωρίς την ετήσια διακοπή. Ίδωμεν... 

Και εμένα δεν με δυσκόλεψε καθόλου αλλά έδινα προσοχή στα ονόματα και στα "χαρακτηριστικά" του κάθε χαρακτήρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, liakinen είπε

Την ξεκίνησα προχθές την σειρά και έχω δει μέχρι το τρίτο της πρώτης σαιζόν. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα και ακούσει τίποτα για την σειρά μέχρι που τυχαία διάβασα γνώμες παιδιών εδώ στο φόρουμ πριν λίγες μέρες (με αφορμή μάλλον το φινάλε - τρίτο κύκλο). Μέχρι τώρα μόνο θετικά έχω να πω. Μου ταιριάζει το ύφος - στυλ - σενάριο (mindfuck, science κτλ) που έχει. Ερμηνείες πάρα πολύ καλές και κανένα πρόβλημα με την Γερμανική γλώσσα. Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι διάβαζα ότι θέλει προσοχή στα ονόματα κτλ για να μην χαθεί η μπάλα, όμως μέχρι τώρα δεν βλέπω να με δυσκολεύει (ούτε το παρόν - παρελθόν) ούτε οι χαρακτήρες. Ίσως είμαι αρχή ακόμα ή ίσως θα βοηθήσει ότι θα το πάω σερί χωρίς την ετήσια διακοπή. Ίδωμεν... 

Φίλε μου η σειρά είναι σαν τα video games.... ακόμα είσαι στα πρώτα επίπεδα...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
55 λεπτά πριν, liakinen είπε

Την ξεκίνησα προχθές την σειρά και έχω δει μέχρι το τρίτο της πρώτης σαιζόν. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα και ακούσει τίποτα για την σειρά μέχρι που τυχαία διάβασα γνώμες παιδιών εδώ στο φόρουμ πριν λίγες μέρες (με αφορμή μάλλον το φινάλε - τρίτο κύκλο). Μέχρι τώρα μόνο θετικά έχω να πω. Μου ταιριάζει το ύφος - στυλ - σενάριο (mindfuck, science κτλ) που έχει. Ερμηνείες πάρα πολύ καλές και κανένα πρόβλημα με την Γερμανική γλώσσα. Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι διάβαζα ότι θέλει προσοχή στα ονόματα κτλ για να μην χαθεί η μπάλα, όμως μέχρι τώρα δεν βλέπω να με δυσκολεύει (ούτε το παρόν - παρελθόν) ούτε οι χαρακτήρες. Ίσως είμαι αρχή ακόμα ή ίσως θα βοηθήσει ότι θα το πάω σερί χωρίς την ετήσια διακοπή. Ίδωμεν... 

εισαι απο τους λιγους που σου αρεσε.περιμενε λιγο ακομα θα σε παρει ο υπνος στη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thanosfwto είπε

εισαι απο τους λιγους που σου αρεσε.περιμενε λιγο ακομα θα σε παρει ο υπνος στη συνεχεια

Από ποιους λίγους μωρέ άνθρωπε. Όλοι εδώ μέσα λένε τα καλύτερα για τη σειρά. 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, thanosfwto είπε

εισαι απο τους λιγους που σου αρεσε.περιμενε λιγο ακομα θα σε παρει ο υπνος στη συνεχεια

Έχω διαβάσει αυτές τις μέρες τα καλύτερα και εδώ αλλά και σε ξένα φόρουμ - Reviews. Αλλά είμαι και από αυτούς που απλά θέλουν μία προτροπή μετά αν μου αρέσει τέλος. Πρέπει να χαλάσει πολύ στην συνέχεια για να αρχίσω να σκέφτομαι να την αφήσω, πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

οι κριτικες δεν ειναι ολες καλες.και στο imdb  η βαθμολογια δεν ενθουσιαζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thanosfwto είπε

οι κριτικες δεν ειναι ολες καλες.και στο imdb  η βαθμολογια δεν ενθουσιαζει..

Οι βαθμολογίες δεν λένε όλη την αλήθεια. Πχ το Twin Peaks (2017) έχει 8.5 που για μένα είναι απλά masterpiece. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, liakinen είπε

Οι βαθμολογίες δεν λένε όλη την αλήθεια. Πχ το Twin Peaks (2017) έχει 8.5 που για μένα είναι απλά masterpiece. 

καλα ναι αυτο ισχυει.απλα ισως εχασα το νοημα της σειρας.ισως φταιω εγω που δεν το καταλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ξέρω πώς τα κατάφερε και επιβίωσε η συγκεκριμένη σειρά στο Netflix, αλλά μπράβο τους που τα κατάφεραν. Ήταν απόλυτα διασκεδαστική (fun to watch) και έδωσε τίμιο φινάλε στην τελευταία season.

Είχα ενστάσεις με το φινάλε της πρώτης, οπότε άργησα αρκετά να δω την δεύτερη. Και πάλι το αδύναμο σημείο της δεύτερης ήταν το season finale. 

Ενδέχεται στο σενάριο να ακολούθησαν την όχι και τόσο ασυνήθιστη τακτική του γράφουμε και όπου μας βγάλει, και σε όσο πιο ζόρικη θέση βρεθούμε/βρεθούν οι χαρακτήρες, τόσο το καλύτερο, κάποιο διέξοδο θα βρούμε παρακάτω / όταν έρθει η ώρα. 

Ειδικά στη δεύτερη season που έγινε το έλα να δεις με όλο το καστ, κάπου φαινόταν ότι δεν ήταν προτεραιότητα να συγκρατήσουν λίγο την κατάσταση. 

Σαφείς επιρροές από LOST αλλά έφτιαξαν μια απείρως πιο δεμένη ιστορία, καλύτερα σχεδιασμένη και σαφώς πιο "προσγειωμένες" εξηγήσεις (παρά κάποια λογικά άλματα και ευκολίες στο σενάριο). Τους βγήκε σε καλό που έβαλαν μια οριστική τελεία στην τρίτη season και περιορισμένο αριθμό επεισοδίων ανά season, οπότε δεν πρόλαβε να (με) κουράσει (ή ίσως μόλις που φάνηκαν κάποια σημάδια). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2019 στις 8:07 ΜΜ, firewalker είπε

Βαρετός ο 2ος κύκλος. Το ξεχείλωσαν αρκετά.

Και συνέχισαν το ξεχείλωμα στον 3ο.

Καλογυρισμένη σειρά βλέπεται ευχάριστα χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο από πλευρά της ιστορίας.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Praetorian είπε

Δεν ξέρω πώς τα κατάφερε και επιβίωσε η συγκεκριμένη σειρά στο Netflix, αλλά μπράβο τους που τα κατάφεραν. Ήταν απόλυτα διασκεδαστική (fun to watch) και έδωσε τίμιο φινάλε στην τελευταία season.

Είχα ενστάσεις με το φινάλε της πρώτης, οπότε άργησα αρκετά να δω την δεύτερη. Και πάλι το αδύναμο σημείο της δεύτερης ήταν το season finale. 

Ενδέχεται στο σενάριο να ακολούθησαν την όχι και τόσο ασυνήθιστη τακτική του γράφουμε και όπου μας βγάλει, και σε όσο πιο ζόρικη θέση βρεθούμε/βρεθούν οι χαρακτήρες, τόσο το καλύτερο, κάποιο διέξοδο θα βρούμε παρακάτω / όταν έρθει η ώρα. 

Ειδικά στη δεύτερη season που έγινε το έλα να δεις με όλο το καστ, κάπου φαινόταν ότι δεν ήταν προτεραιότητα να συγκρατήσουν λίγο την κατάσταση. 

Σαφείς επιρροές από LOST αλλά έφτιαξαν μια απείρως πιο δεμένη ιστορία, καλύτερα σχεδιασμένη και σαφώς πιο "προσγειωμένες" εξηγήσεις (παρά κάποια λογικά άλματα και ευκολίες στο σενάριο). Τους βγήκε σε καλό που έβαλαν μια οριστική τελεία στην τρίτη season και περιορισμένο αριθμό επεισοδίων ανά season, οπότε δεν πρόλαβε να (με) κουράσει (ή ίσως μόλις που φάνηκαν κάποια σημάδια). 

Θα διαφωνήσω μαζί σου. Με την ολοκλήρωση της φάνηκε ότι η σειρά ήταν γραμμένη με αρχή και τέλος και σε καμία περίπτωση πάμε και ότι βγει. 

Και αυτό είναι φανερό στα δύο τελευταία επεισόδια που σου εξηγούν τα πάντα και φαίνεται ότι καμία σκηνή δεν έγινε τυχαία. 

Έβαλε τα γυαλιά σε σειρούλες τύπου Lost που είναι ο ορισμός αυτού που γράφεις "πάμε κι όπου βγει παιδιά". 

Θυμάσαι κάποιο σημείο συγκεκριμένο που έκαναν λογικό άλμα; 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...