Προς το περιεχόμενο

Το πιο "ασφαλες" ποτο


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι λιγο παραξενα τα πραγματα για μενα. Ας πουμε οτι ακολουθησω την μπυρα και το κρασι για βραδινη εξοδο. Στο κρασι για καποιο πολυ περιεργο λογο εχω αλλεργια. Οταν πιω μια γουλια με πιανει πονος στον οισοφαγο. Το μονο κρασι που μπορω να πιω ειναι η σαγκρια.

 

Μπυρα τωρα. Δεν ειμαι πολυ λατρης. Δεν μου αρεσει αυτη η "καψιλα" που αφηνουν οι περισσοτερες. Και επειδη τα περισσοτερα ποτα τα φοβαμαι, αναγκαστικα πινω μπυρα. Απλα δεν μπορω να βρω καποια που να μην εχει αυτο το καψιμο. Να κατεβαινει σαν νερακι, ευχαριστα που λενε χωρις να καιγεσαι

Οτιδηποτε χυμα ειναι η αληθεια τα αποφευγω. Ειδικα τσιπουρο και κρασι. Ειμαι πολυ συμφωνος για τα εμφιαλωμενα

 

Επισης καποιες φορες η παρεα με κοροιδευει που παιρνω κοκα κολα και χυμους επειδη φοβαμαι τα ποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

είναι η kaiser.

την kaiser πως την αντεχετε μερικοι? μονο σε μενα εχει αυτη την εντονη αισθηση πικρας στο στομα? και σε συνδιασμο συνοδειας τσιγαρου, πικρα μεγαλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο παραξενα τα πραγματα για μενα. Ας πουμε οτι ακολουθησω την μπυρα και το κρασι για βραδινη εξοδο. Στο κρασι για καποιο πολυ περιεργο λογο εχω αλλεργια. Οταν πιω μια γουλια με πιανει πονος στον οισοφαγο. Το μονο κρασι που μπορω να πιω ειναι η σαγκρια.

 

Μπυρα τωρα. Δεν ειμαι πολυ λατρης. Δεν μου αρεσει αυτη η "καψιλα" που αφηνουν οι περισσοτερες. Και επειδη τα περισσοτερα ποτα τα φοβαμαι, αναγκαστικα πινω μπυρα. Απλα δεν μπορω να βρω καποια που να μην εχει αυτο το καψιμο. Να κατεβαινει σαν νερακι, ευχαριστα που λενε χωρις να καιγεσαι

Οτιδηποτε χυμα ειναι η αληθεια τα αποφευγω. Ειδικα τσιπουρο και κρασι. Ειμαι πολυ συμφωνος για τα εμφιαλωμενα

 

Επισης καποιες φορες η παρεα με κοροιδευει που παιρνω κοκα κολα και χυμους επειδη φοβαμαι τα ποτα

 

Άμα σε ενοχλεί η μπύρα όταν πίνεις τότε ξέχνα τις προτάσεις που έκανα. Θα πρότεινα Corona.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές, αλλά εξαρτάται το γούστο σου μια και υπάρχουν αρκετές κατηγορίες.

 

Από weiss θα πρότεινα Erdinger - πίνεται με τα χίλια το καλοκαίρι.

 

Η αγαπημένη μου όμως είναι η Σλενκέρλα (Schlenkerla) - καπνιστή με απίστευτο άρωμα και πολλούς αιώνες παράδοσης να τη συνοδεύει.

 

Από Ελληνικές προτείνω Βεργίνα Red - ένα καλά κρυμμένο μυστικό για τους εραστές του ζύθου. :) ;)

Δεν βρίσκονται εύκολα αυτές οι μπύρες σε μαγαζιά νομίζω όμως...

 

Ειναι λιγο παραξενα τα πραγματα για μενα. Ας πουμε οτι ακολουθησω την μπυρα και το κρασι για βραδινη εξοδο. Στο κρασι για καποιο πολυ περιεργο λογο εχω αλλεργια. Οταν πιω μια γουλια με πιανει πονος στον οισοφαγο. Το μονο κρασι που μπορω να πιω ειναι η σαγκρια.

 

Μπυρα τωρα. Δεν ειμαι πολυ λατρης. Δεν μου αρεσει αυτη η "καψιλα" που αφηνουν οι περισσοτερες. Και επειδη τα περισσοτερα ποτα τα φοβαμαι, αναγκαστικα πινω μπυρα. Απλα δεν μπορω να βρω καποια που να μην εχει αυτο το καψιμο. Να κατεβαινει σαν νερακι, ευχαριστα που λενε χωρις να καιγεσαι

Οτιδηποτε χυμα ειναι η αληθεια τα αποφευγω. Ειδικα τσιπουρο και κρασι. Ειμαι πολυ συμφωνος για τα εμφιαλωμενα

 

Επισης καποιες φορες η παρεα με κοροιδευει που παιρνω κοκα κολα και χυμους επειδη φοβαμαι τα ποτα

Μπορείς να δοκιμάσεις μηλίτη, πίνεται πολύ πιο εύκολα από τη μπύρα και τα περισσότερα μαγαζιά έχουν πλέον. (strongbow, μηλοκλέφτης κλπ).

 

την kaiser πως την αντεχετε μερικοι? μονο σε μενα εχει αυτη την εντονη αισθηση πικρας στο στομα? και σε συνδιασμο συνοδειας τσιγαρου, πικρα μεγαλη

Από τις πιο ωραίες «κοινές» μπύρες! Αυτή η πίκρα είναι που την κάνει ωραία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την kaiser πως την αντεχετε μερικοι? μονο σε μενα εχει αυτη την εντονη αισθηση πικρας στο στομα? και σε συνδιασμο συνοδειας τσιγαρου, πικρα μεγαλη

 

Μα αυτό είναι που τη κάνει γαμάτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ Kaiser, Άλφα, Amstel και λοιπές, είναι μπίρες φαγητού (στην καλύτερη των περιπτώσεων), όχι για βραδινή έξοδο, μην τρελαθούμε.

 

Άλεξ, δοκίμασε και μπίρες της προκοπής, ειδικά τώρα που έχει πέσει η θερμοκρασία μπορεί να ανακαλύψεις γεύσεις που ούτε τις φανταζόσουν.

 

Ξέχνα όλες του περιπτέρου, είναι μόνο για 35°C και πάνω.

 

Περισσότερα στο σχετικό νήμα αν σ' ενδιαφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ Kaiser, Άλφα, Amstel και λοιπές, είναι μπίρες φαγητού (στην καλύτερη των περιπτώσεων), όχι για βραδινή έξοδο, μην τρελαθούμε.

 

Άλεξ, δοκίμασε και μπίρες της προκοπής, ειδικά τώρα που έχει πέσει η θερμοκρασία μπορεί να ανακαλύψεις γεύσεις που ούτε τις φανταζόσουν.

 

Ξέχνα όλες του περιπτέρου, είναι μόνο για 35°C και πάνω.

 

Περισσότερα στο σχετικό νήμα αν σ' ενδιαφέρει.

 

Ο Alex λέει για μπύρες που βρίσκονται εύκολα στα περισσότερα νυχτερινά μαγαζιά. Αναγκαστικά θα κάνεις υποχωρήσεις στη ποιότητα. Άμα θες καλύτερες πας σε μπυραρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Alex λέει για μπύρες που βρίσκονται εύκολα στα περισσότερα νυχτερινά μαγαζιά. Αναγκαστικά θα κάνεις υποχωρήσεις στη ποιότητα. Άμα θες καλύτερες πας σε μπυραρία.

 

Αν δεν έχει μια Erdinger (που δεν την πάω, φαντάσου), μια McFarland (άλλη ανήμπορη στην πραγματικότητα, φαντάσου οι του περιπτέρου τι είναι), κάτι βρε αδερφέ, τι σόι νυχτερινό μαγαζί είναι..

 

Εδώ στα Flocafe στη Χίο και είχε Chimay, και γενικά σε καφετέριες πας και βρίσκεις κάτι παραπάνω από «πράσινη» και Amstel, να μην έχει το νυχτερινό μαγαζί που η δουλειά του είναι η πώληση αλκοόλ;

 

Αν δεν έχει τίποτα, καλύτερα να κάτσει σπίτι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα kiwi και τελος, το πιο safe 'ποτο' :P

Αλλιως, οπως ειπαν και οι πιο πολλοι, μπυριτσα. Krusovice, Primator, Νησος, Beck's, Corona μου φαινονται πολυ ελαφριες στην γευση. Ισως να δοκιμαζες καποια απ'αυτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα μου πειτε καλα ρε φιλε ζητας μπυρα να μη καιει? Κατσε σπιτι σου :P κορονα ειχα πιει και ηταν λιγο πιο ηπια. Το κακο ποιο ειναι. Στα μαγαζια που βγαινω, ειτε ειναι καφετεριες ειτε ειναι club δεν εχουν ποικιλια. Μενω επαρχια. Πχ. Μεσα σε club λεω τι μπυρες εχει και μου λεει μονο αλφα. Καλα της λεω φερτην. Ζοριστηκα να την πιω. Δοκιμασα και kiwi. Σκετο δεν πολυλεει. Λεω να το πειραξω με λιγη sprite

 

Θα παρω κ ενα αλλο παρςδειγμα ομως. Ειχα πιει παλια εδω σε μια μπυραρια δικη μας βαρελισια μαυρη. Ειλικρινα, την ερωτευτηκα. Ηθελα να αγορασω ολο το βαρελι. Καψιμο 0 και απιστευτη γλυκια γευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια δεν ρωτησα. Γενικα στα μαγαζια που συχναζω απο εμφιαλωμενα παιζουν amstel heineken αλφα κανενα gordons space. Δεν ρωτησα ομως γενικα εμφιαλωμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...