Προς το περιεχόμενο

Το πιο "ασφαλες" ποτο


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχεις να προτινεις καποια αξιοπιστη την οποια ομως να μπορω ευκολα να την βρω σε βραδινα μαγαζια?

 

Απο αυτές που μπορείς να βρεις πολύ εύκολα σε μαγαζιά έξω και πιο καλή ποιοτικά για τα δικά μου γούστα σε σχέση με άλλες γνωστες (amstel, heineken, fix, αλφα κτλ) είναι η kaiser. Και η fischer είναι αξιόλογη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ολα νοθευονται δεν υπαρχει πληρης προστασια,η σωστη ερωτηση ειναι "που να πινω ,οπου ο μαγαζατορας δεν ειναι λαμογιο "

καλά και να μην είναι αυτός μπορεί να είναι ο προμηθευτής του, παίζει κι αυτό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο κανει το λιγοτερο κακο σε θεμα υγειας? Πιστευω μπυρα και κρασι ε?

 

Αν μένεις στο ένα ποτό (είτε είναι ουίσκι, μπίρα, κρασί ή οτιδήποτε άλλο) τη μέρα, και αυτό που πίνεις έχει παραχθεί με σωστό τρόπο, δε νομίζω πως υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπύρα ftw και κρασί, σε μπουκάλια φυσικά. Γενικά όμως, το θέμα είναι το καθαρό ποτό, π.χ. αν έχω να επιλέξω αναμεσα σε μπύρα κουτάκι αμστελ και βόντκα άριστης ποιότητας, θα διαλέξω το τελευταίο. Για τις μπύρες συμφωνώ με τον φίλο Τόμας, και να προσθέσω και τις (ελληνικές) απαστερίωτες  μπύρες, άλλο επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός!

Ἄν δέν τήν ἀνοίξουν μπροστά σού ζήτα νά σού φέρουν ἄλλη.

Σέ φίλο μού θυμάμαι ὄταν εἴχε πάει πενθήμερη μέ τό σχολείο τοῦ εἴχαν βάλει πετρέλαιο στό κρασί καί κατέληξε στό νοσοκομεῖο καί εὐτυχῶς πού δέν ἔπαθε τίποτα ἄλλο....

 

Αυτό αποκλείεται για πολλούς λόγους αλλά ο κυριότερος είναι πως το πετρέλαιο είναι ακριβότερο από ένα κρασί λιντλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό αποκλείεται για πολλούς λόγους αλλά ο κυριότερος είναι πως το πετρέλαιο είναι ακριβότερο από ένα κρασί λιντλ.

 

Να ήταν μαζούτ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θέμα προστασίας από νοθεία, νομίζω η μπύρα είναι η πιο ασφαλής λύση. Ακόμη και draft να πάρεις, στη χειρότερη θα είναι "νοθευμένη" με νερό.

Ακόμη και οι κλειστές φιάλες (ουίσκι/βότκα) δεν είναι απόλυτα ασφαλείς, καθώς άνετα νοθεύονται (με σύριγγες πχ). 

 

Το κακό είναι ότι μπορεί να εμπιστεύεσαι ένα μαγαζί που πηγαίνεις συχνά, είσαι, όσο αυτό είναι εφικτό, σίγουρος ότι δεν σερβίρει "χημείες", αλλά ο προμηθευτής του να έχει κάνει λαδιά. ΟΚ, ένα μαγαζί που σέβεται τον εαυτό του και τους πελάτες του θα τον αλλάξει, αλλά η ζημιά μπορεί να έχει γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω μια απορία. Λέμε για νοθευμένα ποτα κλπ... Θεωρώ οτι δεν παίζει να τα νοθεύουν όπως παλιά, απλά βρίσκουν μπουκάλια απο μια ετικέτα που περπατάει στην αγορά πχ. Beefeater και το γεμίζουν με κανα φτινιάρικο τζιν του lidl ή σε πολλές περιπτώσεις με τίποτα παράνομα εισαγόμενα ποτά απο γειτονικές χώρες που είναι κοψοχρονιά. Έχω παρατηρήσει πχ στο συγκεκριμένο τζιν που το πίνω σκέτο οτι σε κάποια μαγαζιά είχε διαφορετική γεύση απο την χαρακτηριστική του, αλλά παρότι ήπια αρκετά δεν με πείραξε. Θυμάμαι κάτι χρόνια που έλεγαν τα νοθεύουν μέχρι και με βερνίκι βαφής, δεν πιστεύω να τους συμφέρει κάτι τέτοιο τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις να προτινεις καποια αξιοπιστη την οποια ομως να μπορω ευκολα να την βρω σε βραδινα μαγαζια?

Πολλές, αλλά εξαρτάται το γούστο σου μια και υπάρχουν αρκετές κατηγορίες.

 

Από weiss θα πρότεινα Erdinger - πίνεται με τα χίλια το καλοκαίρι.

 

Η αγαπημένη μου όμως είναι η Σλενκέρλα (Schlenkerla) - καπνιστή με απίστευτο άρωμα και πολλούς αιώνες παράδοσης να τη συνοδεύει.

 

Από Ελληνικές προτείνω Βεργίνα Red - ένα καλά κρυμμένο μυστικό για τους εραστές του ζύθου. :) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...