Προς το περιεχόμενο

Το PlayStation 4 συνεχίζει να σαρώνει με 70 εκατομμύρια πωλήσεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση, το PS VR αξίζει τελικά τα 300 που κάνει;

Όσο για τα νούμερα τον πωλήσεων, στα @@ μας.

Ο σωστός ο gamer διαλέγει την κονσόλα ανάλογα με τα παιχνίδια που του αρέσουν και αφήνει τα φανμποιλίκια στους ν00μπάδες

Χτες που έπαιξα το Resident Evil 7 σε VR....καλό ήταν, εμένα μου άρεσε πάντως, αν και ακόμα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Αλλά εξαρτάται τι games θες να παίξεις καθώς δεν είναι και πολλά τα VR games.

 

Όσο για το 2ο συμφωνώ, καθώς προσωπικά αγόρασα το Xbox  One S για κάποια games που μου αρέσουν...στη τελική άμα θέλω να παίξω ορισμένα που υπάρχουν μόνο PS4....πάω στους φίλους μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην είναι εδω; Λέει κάπου ότι αφορά μόνο κατόχους του συστήματος; Τι λογική είναι αυτή;

H λογικη ειναι πως αν δεν εχεις κατι δεν μπαινεις για να κραξεις την απορια ή την αποψη του αλλου. Δεν μας ειπε δηλαδη την αποψη του απλα με εκραξε. 

Τι λογικη ειναι αυτη λοιπον; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vr είναι παντελώς άχρηστο και θα πάει απατο, το ζουμί είναι στα 286 που λες και τα παιχνίδια που υπάρχουν
το vr ειναι καταπληκτικο παιξε skyrim vr και resident evil vr και μιλαμε μετα αλλο να μην σ αρεσει αλλα αχρηστο ειναι η μεγαλητερη ανοησια που χω διαβασει
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το ξαναματαπώ δεν είμαι καθόλου κατά της τεχνολογίας (και την έχω δοκιμάσει και δουλεύει μια χαρά) απλά δεν βλέπω ακόμα να την παίρνουν στα σοβαρά όπως θα έπρεπε ώστε να μιλάμε και για system seller αλλά και κάτι που ΠΡΕΠΕΙ να έχεις, οπότε ναι με αυτή την έννοια είναι απλά ένα ακριβό gadget άρα άχρηστο αν το μόνο αξιόλογο που έχει να μου παρουσιάσει είναι έναν μόνο ΑΑΑ τίτλο και έναν άλλον 6ετιας σε remake 

 

κονσόλα θα πάμε να αγοράσουμε έστω και την φθηνή έκδοση για να παίζουμε παιχνίδια, όχι για να ονειρεύομαστε τις τεχνολογίες του αύριο. το να δώσει κάποιος τόσα λεφτά για να πάρει πίσω τόσα λίγα πολύ απλά δεν είναι λογικό

 

άρα ξαναλέω, όταν θα μπορέσουν να διαθέσουν μια τέτοια συσκευή σαν στάνταρ εξοπλισμό ή έστω δραματικά φθηνά΄(αν και αυτά τα δύο είναι ταυτόσημα περίπου)  τότε θα παίζουμε όλοι vr και θα αναπτύσσονται μεγάλα παιχνίδια σε vr. διαφορετικά μιλάμε για κάτι που θα καταλήξει να σκονίζεται σε ένα ντουλάπι όπως και τα motion controls (πλην wii που ήταν στάνταρ) που κάποιοι έτρεξαν να πάρουν 

 

καλή ιδέα το vr όχι βιώσιμη ακόμα ως τεχνολογία, όχι μόνο για εμένα και τα χρήματα που εγώ σαν χρήστης είμαι διατεθειμένος να διαθέσω αλλά ακόμα και σαν πρόταση σε κάποιον άλλον 

 

επίσης ΠΟΛΛΟΙ ζαλίζονται, δεν ξέρω γιατί, ίσως μπερδεύεται ο εγκέφαλός τους.. δεν ξέρω, αλλά δεν μπορούμε να μιλάμε για κάτι που θα πουλήσει μαζικά αν συμβαίνουν τέτοια σκηνικά. και αν δεν πουλήσει μαζικά δεν πρόκειται να δούμε πολλούς μεγάλους και νέους τίτλους σε vr και αν δεν δούμε πολλούς και μεγάλους τίτλους σε vr επανέρχομαι σε αυτό που είπα πριν==> άχρηστο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης ΠΟΛΛΟΙ ζαλίζονται, δεν ξέρω γιατί, ίσως μπερδεύεται ο εγκέφαλός τους.. δεν ξέρω, αλλά δεν μπορούμε να μιλάμε για κάτι που θα πουλήσει μαζικά αν συμβαίνουν τέτοια σκηνικά.

Αυτό το επιβεβαιώνω και εγώ, δε ξέρω αν φταίει το ότι έπαιξα πρώτη φορά, αλλά χτες στο Resident Evil ζαληστικα λίγο και ανακατεύτηκα λες και ήμουν σε κάνα τρενάκι σε λούνα παρκ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα να σου πω την αλήθεια δε με ζαλισε αλλά όταν μπορούν να φτιάξουν ένα παιχνίδι που μπορει να παίξει κάποιος που δεν ζαλίζεται αλλά όχι κάποιος που ζαλίζεται η λογική λέει ότι θα συνεχίσουν να να φτιάχνουν παιχνίδια που θα μπορούν να παίξουν και η δύο ώστε να είναι βέβαιοι και να μην πάει χαμένη η επένδυση τους

 

Από όσα ακούγονται πάντως (χωρίς επίσημα στοιχεία) μάλλον ενοχλεί αρκετούς ώστε να αποτελεί επιπλέον πρόβλημα στη διάδοσή του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δεν το πολυκαταλαβαινω...με 700 ευρω ανετα φτιαχνεις σοβαρο gaming pc και μαλιστα πολυ καλυτερο απο καθε κονσολα...

Εγώ πάντως που έχω ένα αρκετά καλό PC μου έχει βγάλει την πίστη. Αλλο πράγμα η κονσόλα, πατάς το Play και δεν σε νοιάζει απολύτως τίποτα, ούτε fps drop, ούτε Crash, ούτε τίποτα. Επίσης αμφιβάλλω αν ένα Pc 700 ευρώ είναι ισοδύναμο με το One X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο πράγμα η κονσόλα, πατάς το Play και δεν σε νοιάζει απολύτως τίποτα, ούτε fps drop, ούτε Crash, ούτε τίποτα.

Μαλλον αγαπητε δεν πολυ ασχολεισαι με το gaming γιατι αυτα που περιγραφεις παραπανω δεν εχουν καμια σχεση με την σημερινη πραγματικοτητα. Δεν πατας το play και δεν σε νοιαζει τιποτα γιατι πρωτα πρεπει να κανεις install το παιχνιδι αλλα και να κατεβασεις οτι update εχει βγει. Επισης ειδικα στο απλο ps4 τα fps drops πανε και ερχονται σε παρα πολλους τιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τελος της ημερας τα παιχνιδια μετρανε και οχι οι αναλυσεις και τα specs και σε θεμα exclusive παιχνιδιων

η σονυ εχει κερδισει κατα κρατος σε αυτο τον τομεα και πιστευω εκει ειναι και η μεγαλη της επιτυχια.

Και μη ξεχναμε και τη καταιγιδα παιχνιδιων που εχει ανακοινωσει για το 18(god of war, spiderman, detroit κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον αγαπητε δεν πολυ ασχολεισαι με το gaming γιατι αυτα που περιγραφεις παραπανω δεν εχουν καμια σχεση με την σημερινη πραγματικοτητα. Δεν πατας το play και δεν σε νοιαζει τιποτα γιατι πρωτα πρεπει να κανεις install το παιχνιδι αλλα και να κατεβασεις οτι update εχει βγει. Επισης ειδικα στο απλο ps4 τα fps drops πανε και ερχονται σε παρα πολλους τιτλους.

 

Οτι και να γινει η κονσολα εχει πολυ περισσοτερη ευκολια και λιγοτερα προβληματα. Ισως και αυτος ειναι και ο κυριοτερος λογος που κυριαρχουν σε πωλησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ υπάρχει απλά γεροντισμος στην ψυχολογία, δεν φταίνε τα παιχνίδια

Δεν θα το 'λεγα.

Ειμαι 21, και επαιξα System Shock 2(1999) για πρωτη φορα το 2015. Και μπορω να πω οτι ειναι το καλυτερο PC game που εχω παιξει.

Σιγουρα η νοσταλγια παιζει μεγαλο ρολο οταν μιλαμε για παλια παιχνιδια, αλλα οπως και να το κανουμε, τοτε ηταν πιο ευκολο να εντυπωσιασεις τον καταναλωτη με πλουσιο story, gameplay και ατμοσφαιρα. Σημερα, ειναι πιο ευκολο να τον εντυπωσιασεις με γραφικα, και αυτο κανουν τα περισσοτερα studio. Φυσικα και υπαρχουν καλα games, αλλα τα περισσοτερα studio ακολουθουν τον ευκολο δρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον αγαπητε δεν πολυ ασχολεισαι με το gaming γιατι αυτα που περιγραφεις παραπανω δεν εχουν καμια σχεση με την σημερινη πραγματικοτητα. Δεν πατας το play και δεν σε νοιαζει τιποτα γιατι πρωτα πρεπει να κανεις install το παιχνιδι αλλα και να κατεβασεις οτι update εχει βγει. Επισης ειδικα στο απλο ps4 τα fps drops πανε και ερχονται σε παρα πολλους τιτλους.

Το Install στο Ps4 ζήτημα να κρατάει 2 λεπτά, ίσως λέω και πολλά. Τα updates ειναι τα ίδια όπου και να παίζεις. Άρα επιμένω στο ότι είναι πιο απλές οι κονσόλες.

 

Οτι και να γινει η κονσολα εχει πολυ περισσοτερη ευκολια και λιγοτερα προβληματα. Ισως και αυτος ειναι και ο κυριοτερος λογος που κυριαρχουν σε πωλησεις.

Αυτό ήθελα να πω, έβαλα ένα παιχνίδι τις προάλλες στο PC και με διέλυσε στα Crash μέχρι που το παράτησα. Την ευκολία  των κονσολών δεν την βρίσκεις πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το 'λεγα.

Ειμαι 21, και επαιξα System Shock 2(1999) για πρωτη φορα το 2015. Και μπορω να πω οτι ειναι το καλυτερο PC game που εχω παιξει.

Σιγουρα η νοσταλγια παιζει μεγαλο ρολο οταν μιλαμε για παλια παιχνιδια, αλλα οπως και να το κανουμε, τοτε ηταν πιο ευκολο να εντυπωσιασεις τον καταναλωτη με πλουσιο story, gameplay και ατμοσφαιρα. Σημερα, ειναι πιο ευκολο να τον εντυπωσιασεις με γραφικα, και αυτο κανουν τα περισσοτερα studio. Φυσικα και υπαρχουν καλα games, αλλα τα περισσοτερα studio ακολουθουν τον ευκολο δρομο.

αυτό που πρέπει να καταλάβουμε όμως είναι ότι ανέκαθεν έπαιζαν σαβούρες και σκουπίδια 

 

και σίγουρα όταν τα μέσα εντυπωσιασμού σου είναι περιορισμένα θα δώσεις μεγαλύτερη βάση στο gameplay, από την άλλη όμως και το gameplay έγινε αρκετά πιο βαθύ με τα χρόνια (έστω και αν έγινε πιο εύκολο γιατί κάποτε απευθυνόταν σε πιο περιορισμένο κοινό, ενώ πλέον είναι κάτι που έχει απομυθοποιηθεί ως ενασχόληση των nerds κτλ και οι εταιρείες βεβαίως θέλουν και τον casual ασχετίδη ως πελάτη τους) και πλέον είναι λίγα και δύσκολα αυτά που μας εντυπωσιάζουν, οι ιδέες είναι λογικό να έχουν στερέψει πολλές συνταγές που ήταν όντως καλές και πρωτότυπες όταν πρωτοβγήκαν (παίρνω πχ batman, morrowind-oblivion-fallout την "σύγχρονη" άποψη gameplay των warner/bethesda και φυσικά υπάρχουν και άλλα παραδείγματα όπως cod..) έχουν αρμεχτεί όσο δεν πάει και πλέον κουράζουν..  

ψάχνουμε με το κυάλι να βρούμε κάτι φρέσκο, κάπως πρωτότυπο ή έστω σωστά εκτελεσμένο και ας το έχουμε ξαναδεί, τελικά όμως κάτι βρίσκουμε στο τέλος.. 

επίσης βλέπεις ότι και οι εταιρείες όταν έχουν πάρει το στραβό δρόμο προκειμένου να μην τους φάει το μαύρο χώμα αναθεωρούν και προσαρμόζονται (πχ η ubisoft που είναι γνωστή σιχαμένη εταιρεία, έκανε σχετικά φιλότιμες προσπάθειες τον τελευταίο καιρό) 

 

από την άλλη όμως όσο υπάρχουν και χρήστες που επιδοκιμάζουν (με τα πορτοφόλια τους) τα dlc ή τα preorder μισοτελειωμένων παιχνιδιών μην περιμένουμε και πολλά από εταιρείες που θέλουν να βγάλουν χρήματα και δεν είναι μερικοί τύποι μαζεμένοι στο γκαράζ τους να κάνουν το χόμπι τους... οι καταναλωτές έχουν δύναμη, αρκεί να φέρονται σχετικά υπεύθυνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...