Προς το περιεχόμενο

εκτυπωση τελών εκτός taxisnet γίνεται; ξέχασε κωδικούς


kyriakh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και πως ακριβώς ήξερε ποιο ακριβώς ήταν το ποσό για να το συμπληρώσει αυτόματα, αν όχι διασταυρώνοντας τα "άλλα" που του έβαλες εσύ? :)

 

Κοινή λογική χρειάζεται.

Ολα αυτοματα τα βγαζει αν βαλεις αφμ. Κωδικος πληρωμης κτλ. Που κολλατε απορω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ολα αυτοματα τα βγαζει αν βαλεις αφμ. Κωδικος πληρωμης κτλ. Που κολλατε απορω.

 

Για δοκίμασε να βάλεις σκέτο ΑΦΜ στο link της εφαρμογής που εσύ ο ίδιος έδωσες παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον η ΤΟ είναι σωστή, τότε είναι σωστή και η πληρωμή.

 

Δεν είπε κανείς (τουλάχιστον, όχι εγώ) ότι η πληρωμή δεν είναι σωστή για τη συγκεκριμένη Τ.Ο.· ειπώθηκε απλώς ότι μπορεί να αναγράφεται άλλος αριθμός κυκλοφορίας. Και αυτό ισχύει.

Και πως ακριβώς ήξερε ποιο ακριβώς ήταν το ποσό για να το συμπληρώσει αυτόματα, αν όχι διασταυρώνοντας τα "άλλα" που του έβαλες εσύ? :)

 

Κοινή λογική χρειάζεται.

 

Το ποσό είναι (σε ευρωσέντ) το τρίτο μέρος της Τ.Ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε να βάλεις σκέτο ΑΦΜ στο link της εφαρμογής που εσύ ο ίδιος έδωσες παραπάνω...

Προφανως και θελει και πινακιδα. Αφμ και πινακιδα βαζουμε στο ebanking και τα βγαζει αυτοματα τα υπολοιπα(ποσο κωδικος πληρωμης κτλ στοιχεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως ακριβώς ήξερε ποιο ακριβώς ήταν το ποσό για να το συμπληρώσει αυτόματα, αν όχι διασταυρώνοντας τα "άλλα" που του έβαλες εσύ? :)

 

Κοινή λογική χρειάζεται.

Είμαι σίγουρος ότι είχα λάθος την πινακίδα και 99.9% σίγουρος ότι είχα λάθος και ένα ψηφίο στον αριθμό. Το ποσό μου το έβγαλε κανονικά και σωστά όμως. Τι να σου πω δεν ξέρω!

 

Heybro εμένα δεν μου τα έβγαλε αυτόματα. Συμπλήρωσα πινακίδα, αφμ και κωδικό πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπε κανείς (τουλάχιστον, όχι εγώ) ότι η πληρωμή δεν είναι σωστή για τη συγκεκριμένη Τ.Ο.· ειπώθηκε απλώς ότι μπορεί να αναγράφεται άλλος αριθμός κυκλοφορίας. Και αυτό ισχύει.

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί να μπεις στη διαδικασία να αντιγράψεις την ΤΟ στο ebanking, στην ουσία κάνεις διπλή δουλειά.

 

Το ποσό είναι (σε ευρωσέντ) το τρίτο μέρος της Τ.Ο.

Δίκιο έχεις, τόσες φορές έχω δει "26500" στο τέλος της οφειλής και πάντα νόμιζα πως είναι ο ταχυδρομικός μου κώδικας, ποτέ δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι είναι το ποσό των τελών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι είχα λάθος την πινακίδα και 99.9% σίγουρος ότι είχα λάθος και ένα ψηφίο στον αριθμό. Το ποσό μου το έβγαλε κανονικά και σωστά όμως. Τι να σου πω δεν ξέρω!

 

Heybro εμένα δεν μου τα έβγαλε αυτόματα. Συμπλήρωσα πινακίδα, αφμ και κωδικό πληρωμής.

Απο εθνικη τα πληρωσες? Αφμ και πινακιδα θελει μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι είχα λάθος την πινακίδα και 99.9% σίγουρος ότι είχα λάθος και ένα ψηφίο στον αριθμό. Το ποσό μου το έβγαλε κανονικά και σωστά όμως. Τι να σου πω δεν ξέρω!

 

Heybro εμένα δεν μου τα έβγαλε αυτόματα. Συμπλήρωσα πινακίδα, αφμ και κωδικό πληρωμής.

 

Αν είχες λάθος ένα ψηφίο στην ταυτοτητα οφειλής, τότε σίγουρα δεν θα περνούσε τον αλγόριθμο.

 

Επίσης ακριβώς πάνω από το σημείο που βάζεις αφμ και πινακίδα έχει ένα πεδίο που γράφει "άντληση στοιχείων από ΓΓΠΣ", αν το πατήσεις βγαίνει pop up παράθυρο που αν το συμπληρώσεις σου βγάζει αυτόματα την ΤΟ(τον αριθμό με τα πολλά ψηφία). Να τόχεις υπόψιν την επόμενη φορά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί να μπεις στη διαδικασία να αντιγράψεις την ΤΟ στο ebanking, στην ουσία κάνεις διπλή δουλειά.

 

Αν βάλεις στο ebanking της Εθνικής τα τρία μέρη της Τ.Ο., πάλι συνεχίζει να σου ζητά πινακίδα κι αφιμί για να προχωρήσει. Οπότε εκεί μπορεί να εμφιλοχωρήσει κάποιο λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως παίζει ρόλο που τα πλήρωσα από κινητό από το mobile site; Δεν βρίσκω άλλη εξήγηση.


Αν είχες λάθος ένα ψηφίο στην ταυτοτητα οφειλής, τότε σίγουρα δεν θα περνούσε τον αλγόριθμο.

 

Επίσης ακριβώς πάνω από το σημείο που βάζεις αφμ και πινακίδα έχει ένα πεδίο που γράφει "άντληση στοιχείων από ΓΓΠΣ", αν το πατήσεις βγαίνει pop up παράθυρο που αν το συμπληρώσεις σου βγάζει αυτόματα την ΤΟ(τον αριθμό με τα πολλά ψηφία). Να τόχεις υπόψιν την επόμενη φορά :)

Είχα σίγουρα λάθος, γι'αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι αν το είχα μαζί με το λάθος στην πινακίδα ή ξεχωριστά. Να έγραψα σωστά την πινακίδα και λάθος τον κωδικό δηλαδή τη μία φορά και το ανάποδο την άλλη. Το κουμπί αυτό που λες επίσης δεν το είδα, ίσως φταίει αυτό που έγραψα πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις στο ebanking της Εθνικής τα τρία μέρη της Τ.Ο., πάλι συνεχίζει να σου ζητά πινακίδα κι αφιμί για να προχωρήσει. Οπότε εκεί μπορεί να εμφιλοχωρήσει κάποιο λάθος.

 

Ένας λόγος παραπάνω για να ΜΗΝ βάλεις ΤΟ... Βάζεις αφμ/πινακίδα, και εφόσον τα βάλεις σωστά στη συμπληρώνει μόνο του. Μηδέν πιθανότητα για λάθος.

 

Επίσης στο ΑΦΜ ελέγχει μόνο εγκυρότητα με αλγόριθμο(αν είναι έγκυρο δλδ), δεν ελέγχει αν ταιριάζει με τον ιδιοκτήτη του οχήματος. Στην πινακίδα ακόμα και ένα ψηφίο/γράμμα να βάλεις πάλι θα προχωρήσει, ούτε αυτή την ελέγχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας λόγος παραπάνω για να ΜΗΝ βάλεις ΤΟ... Βάζεις αφμ/πινακίδα, και εφόσον τα βάλεις σωστά στη συμπληρώνει μόνο του. Μηδέν πιθανότητα για λάθος.

 

Νομίζω η συζήτηση δεν είχε να κάνει με βέλτιστες πρακτικές, αλλά με τη δυνατότητα ή μη πληρωμής με αναγραφόμενο λάθος αριθμό κυκλοφορίας. Ε, το ότι αυτό είναι εφικτό νομίζω αποδείχθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρο ότι σε πιθανό έλεγχο δεν πρόκειται να σου ζητήσουν την απόδειξη πληρωμής;

 

Εμενα που με σταματησαν, ζητησαν αδεια διπλωμα ασφαλεια. Την ασφαλεια την εχω σε pdf στο τηλ και δεν ειχα κανενα προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχες λάθος ένα ψηφίο στην ταυτοτητα οφειλής, τότε σίγουρα δεν θα περνούσε τον αλγόριθμο.

 

Επίσης ακριβώς πάνω από το σημείο που βάζεις αφμ και πινακίδα έχει ένα πεδίο που γράφει "άντληση στοιχείων από ΓΓΠΣ", αν το πατήσεις βγαίνει pop up παράθυρο που αν το συμπληρώσεις σου βγάζει αυτόματα την ΤΟ(τον αριθμό με τα πολλά ψηφία). Να τόχεις υπόψιν την επόμενη φορά :)

Και στο mobile site έχει αυτό το κουμπάκι τελικά. Χθες δεν το είδα καθόλου! Αν δεν το πατήσεις όμως πρέπει να τα συμπληρώσεις όλα με το χέρι, εκεί την πάτησα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο mobile site έχει αυτό το κουμπάκι τελικά. Χθες δεν το είδα καθόλου! Αν δεν το πατήσεις όμως πρέπει να τα συμπληρώσεις όλα με το χέρι, εκεί την πάτησα :)

 

Για να μη σφαζεστε αδικα,καποιες πλατφορμες σου λενε αν εχεις καποιος λαθος.

Οι αλλες ( της εθνικης σιγουρα ) ειναι γτπ και δε δινουν βαση στο μονο πραγμα που επρεπε να δωσουν.

 

Εμενα που με σταματησαν, ζητησαν αδεια διπλωμα ασφαλεια. Την ασφαλεια την εχω σε pdf στο τηλ και δεν ειχα κανενα προβλημα.

Για την αποδειξη των τελων λεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...