Προς το περιεχόμενο

Παπούτσι αδιάβροχο


vakvag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλυτερα north face παρα αρβυλες.υπαρχουν απειρες ορειβατικες μαρκες να διαλεξει απο το να παει σε κατι αλλο.και τα ορειβατικα φτιαχτηκαν για να περπαταει καποιος με τις ωρες και οχι απλα να εχουν μια χ προστασια στα ποδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι τα Meindl,τα είχε κολλητός ούτε 3μηνο δεν κράτησε η αδιαβροχοποιηση τους.Λογικα φαντάζομαι θα είχαν εγγύηση,δεν ασχολήθηκε ποτέ.Παντως και τα haix που έχω πολύ άνετα είναι,όχι σαν τα norttface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι τα Meindl,τα είχε κολλητός ούτε 3μηνο δεν κράτησε η αδιαβροχοποιηση τους.Λογικα φαντάζομαι θα είχαν εγγύηση,δεν ασχολήθηκε ποτέ.Παντως και τα haix που έχω πολύ άνετα είναι,όχι σαν τα norttface.

 

1 χρόνο εγγύηση έχουν από όσο ξέρω, κανονικά έπρεπε να τα πάει πίσω στο κατάστημα που τα πήρε. Από τις καλύτερες εταιρίες που υπάρχουν είναι η Meindl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/12/2017 at 7:35 PM, 26ska said:

Πάλι τα Meindl,τα είχε κολλητός ούτε 3μηνο δεν κράτησε η αδιαβροχοποιηση τους.Λογικα φαντάζομαι θα είχαν εγγύηση,δεν ασχολήθηκε ποτέ.Παντως και τα haix που έχω πολύ άνετα είναι,όχι σαν τα norttface.

κακως δεν ασχοληθηκε οταν μιλαμε για τετοιες τιμες σε παπουτσια.

On 29/12/2017 at 8:00 PM, katz said:

Επειδη κ εγω ενδιαφερομαι για βροχη και χιονι κατι τετοιο??

https://www.skroutz.gr/s/7418273/Salomon-Shelter-Cs-Wp-372811.html#reviews

αν ειναι για πολυ χιονι ισως να θες μποτακι αντι για πιο χαμηλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν θελω για πολυ χιονι

Θελω να μην γλιστραει απο κατω και να ειναι αδιαβροχα

Και αυτα μου αρεσαν απο κοντα https://www.skroutz.gr/s/12239927/Adidas-Terrex-Swift-R-Mid-Gtx-BB4638.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω το reebok sawcut 4 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος βεβαια οπως ολα τα trail παπουτσια ετσι και αυτο ειναι καπως χοντροκομμενα και σε πεζοδρομια η σε λειες επιφανειες γλιστρανε πιο ευκολα απο τα αλλα. φιλος πηρε προσφατα τα adidas terrex που ειναι μποτακι goretex το φοραει καθημερινα σε μηχανη με βροχες κτλ ειναι ευχαριστημενος.

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, katz said:

Οχι δεν θελω για πολυ χιονι

Θελω να μην γλιστραει απο κατω και να ειναι αδιαβροχα

Και αυτα μου αρεσαν απο κοντα https://www.skroutz.gr/s/12239927/Adidas-Terrex-Swift-R-Mid-Gtx-BB4638.html#reviews

η vibram θεωρουνται οι καλυτερες σολες.β.προσωπικα θα προτιμουσα απο μια ορειβατικη εταιρεια να παρω παπουτσια  παρα απο μια εταιρεια πχ adidas που η κυρια γκαμα της ειναι τα αθλητικα.βεβαια goretex ειναι οποτε δεν εχεις κατι να φοβασαι.

9 hours ago, someone- said:

εχω το reebok sawcut 4 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος βεβαια οπως ολα τα trail παπουτσια ετσι και αυτο ειναι καπως χοντροκομμενα και σε πεζοδρομια η σε λειες επιφανειες γλιστρανε πιο ευκολα απο τα αλλα. φιλος πηρε προσφατα τα adidas terrex που ειναι μποτακι goretex το φοραει καθημερινα σε μηχανη με βροχες κτλ ειναι ευχαριστημενος.

δεν ειναι πολυ χοντροκομμενα.γενικως μπορει να ειναι λιγο πιο χοντροκομμενα απο ενα αθλητικο που ειναι λογικο γιατι ειναι για trail αλλα δεν το λες χοντροκομμενα.συνηθως τα trekking ειναι πιο χοντροκομμενα ειδικα οσο πας προς το ημιμποτακι και μποτακι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επαναφερω το νημα, λογω προβλήματος με παπούτσια Salomon.

Λόγω εκτακτης εργασίας σε περιοχή με πολικό κλίμα πήγα και αγόρασα τα Salomon Kaipo CS WP https://www.skroutz.gr/s/9672606/Salomon-Kaipo-CS-WP-2-390590.html ωστε και να με κρατάνε ζεστο και να ειναι αδιάβροχα. Μάλιστα εχουν ταμπελακι waterproof που με παρακίνησε. Τελικα μετα απο 4-5 μέρες που τα φορουσα μεσα στα χιόνια, παρατήρησα οτι το χιονι που εμενε στο παπούτσι οταν ελιωνε περνούσε μεσα απο τις ραφες πανω απο τα δαχτυλα και εβρεχε το εσωτερικο. Δεν λεμε απλα για υγρασία αλλα για πληρη βρέξιμο της κάλτσας, κατι οχι τοσο ευχάριστο στους -20.....

Τωρα επέστρεψα αλλα δεν ξερω τι να κανω, γνωρίζει κανείς αν παρεχει καποια εγγυηση η Salomon; Δεν εχω σκοπο να περπαταω μεσα σε ποταμια αλλα περίμενα το λιγο χιονι που λιωνει να μπορει να το κρατήσει μακρια απο το εσωτερικο. Υπάρχει καποιο δοκιμασμένο παπουτσι που να μπορεί να το κάνει αυτο αξιοπιστα;

Επεξ/σία από lary7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, lary7 said:

Επαναφερω το νημα, λογω προβλήματος με παπούτσια Salomon.

Λόγω εκτακτης εργασίας σε περιοχή με πολικό κλίμα πήγα και αγόρασα τα Salomon Kaipo CS WP https://www.skroutz.gr/s/9672606/Salomon-Kaipo-CS-WP-2-390590.html ωστε και να με κρατάνε ζεστο και να ειναι αδιάβροχα. Μάλιστα εχουν ταμπελακι waterproof που με παρακίνησε. Τελικα μετα απο 4-5 μέρες που τα φορουσα μεσα στα χιόνια, παρατήρησα οτι το χιονι που εμενε στο παπούτσι οταν ελιωνε περνούσε μεσα απο τις ραφες πανω απο τα δαχτυλα και εβρεχε το εσωτερικο. Δεν λεμε απλα για υγρασία αλλα για πληρη βρέξιμο της κάλτσας, κατι οχι τοσο ευχάριστο στους -20.....

Τωρα επέστρεψα αλλα δεν ξερω τι να κανω, γνωρίζει κανείς αν παρεχει καποια εγγυηση η Salomon; Δεν εχω σκοπο να περπαταω μεσα σε ποταμια αλλα περίμενα το λιγο χιονι που λιωνει να μπορει να το κρατήσει μακρια απο το εσωτερικο. Υπάρχει καποιο δοκιμασμένο παπουτσι που να μπορεί να το κάνει αυτο αξιοπιστα;

για τετοιες θερμοκρασιες και χιονι θα πηγαινα σε κανα πιο advanced μοντελο με goretex.αν και με τα salomon που εχω τωρα και ειχα παρει στα πυρηναια δεν ειχα θεμα με νερα που περνουσα μεσα απο ποταμακια και βρεχοταν το παπουτσι.ναι ειναι λιγο παραξενο να σου περναει νερο απο λιωμενο χιονι.α.θα.μπορουσες να μιλησεις με το καταστημα που τα πηρες θα μπορουσες απλα να παρεις κατι καλυτερο και το τριτο που δεν ξερω αν το θες αλλα θα βοηθησει πολυ με το χιονι ειναι γκετες.σιγουρα δεν ειναι απο χιονι που μπαινει μεσα στο παπουτσι απο πανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

για τετοιες θερμοκρασιες και χιονι θα πηγαινα σε κανα πιο advanced μοντελο με goretex.αν και με τα salomon που εχω τωρα και ειχα παρει στα πυρηναια δεν ειχα θεμα με νερα που περνουσα μεσα απο ποταμακια και βρεχοταν το παπουτσι.ναι ειναι λιγο παραξενο να σου περναει νερο απο λιωμενο χιονι.α.θα.μπορουσες να μιλησεις με το καταστημα που τα πηρες θα μπορουσες απλα να παρεις κατι καλυτερο και το τριτο που δεν ξερω αν το θες αλλα θα βοηθησει πολυ με το χιονι ειναι γκετες.σιγουρα δεν ειναι απο χιονι που μπαινει μεσα στο παπουτσι απο πανω;

Δεν πηρα goretex γιατι τα ηθελα για 15 μερες και απλη χρηση και δεν με ενδιεφερε η διαπνοη. Ουτε ποταμια ουτε νερα, λογω κρυου το χιονι ηταν παντα παγωμενο και δεν σε εβρεχε οση ωρα και να καθοσουν. Απλα οι λιγες νιφαδες που εμεναν μετα το τιναγμα ελιωναν μεσα στο γραφειο και αμεσως περνουσε νερο. To θεωρω απαραδεκτο για παπουτσι με ταμπελακι waterproof γραμμενο φαρδυ πλατυ. Σιγουρα δεν επερνε απο αλλου, ειχα παντελονι του σκι με λαστιχο οποτε δεν μπορουσε απο αλλου να ερθει χιονι, και γκετες να ειχα παλι στην μυτη θα εμενε χιονι. Δεν ξερω αν  οι πολυ χαμηλες θερμοκρασιες επηρεαζαν την αδιαβροχοποιηση.

Πηγα απο το καταστημα,θα τα παω δευτερα απο εκει να στειλουν φωτο στην αντιπροσωπεια. Εχει κανεις να προτεινει κανενα αλλο μποτακι της Salomon που να ειναι πραγματικα αδιαβροχο. Δεν λεμε για ποταμια ή πορειες στα χιονια, απλα αμα λιωσει λιγο χιονι επανω του να μην περασει μεσα, μπας και ζητησω αλλαγη με κατι αλλο.

 

1 ώρα πριν, Phoenix7 είπε

Προφανώς πηρες αδιάβροχο και οχι στεγανο μποτάκι.. στο αδιάβροχο καποια στιγμή μετα απο ωρα θα περάσει νερο στο στεγανό οχι!

Πως θα ξεχωρησω την διαφορα. Οταν βλεπω salomon να γραφει WP στο μοντελο θεωρω πως πληρει καποια στανταρ αδιαβροχοποιησης, αν δεν ξερουν να στεγανοποιησουν μια ραφη ολοκληρη salomon δεν ειναι δικο μου φταιξιμο.

 

 

IMG_20180202_092114.jpg

IMG_20180202_092123.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Η μεμβράνη αυτή ειναι κατώτερη της gore Tex. Μπορεί ν ανταποκριθει καλα σε μια βροχή αλλα δε συνίσταται για χιόνι.

Αντεχει το νερο της βροχης αλλα δεν μπορει να αντεξει λιγο χιονι που λιωνει; Κατι δεν μου καθεται καλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...