Προς το περιεχόμενο

Παπούτσι αδιάβροχο


vakvag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, opera said:

Αδιάβροχα είναi μόνο τα gore-tex.

δεν ειναι μονο η goretex αδιαβροχη μεμβρανη.υπαρχουν και αλλες απλα η goretex θεωρειται top σε συνδυασμο αδιαβροχοποιηση και διαπνεον

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 3/2/2018 at 4:43 PM, lary7 said:

Δεν πηρα goretex γιατι τα ηθελα για 15 μερες και απλη χρηση και δεν με ενδιεφερε η διαπνοη. Ουτε ποταμια ουτε νερα, λογω κρυου το χιονι ηταν παντα παγωμενο και δεν σε εβρεχε οση ωρα και να καθοσουν. Απλα οι λιγες νιφαδες που εμεναν μετα το τιναγμα ελιωναν μεσα στο γραφειο και αμεσως περνουσε νερο. To θεωρω απαραδεκτο για παπουτσι με ταμπελακι waterproof γραμμενο φαρδυ πλατυ. Σιγουρα δεν επερνε απο αλλου, ειχα παντελονι του σκι με λαστιχο οποτε δεν μπορουσε απο αλλου να ερθει χιονι, και γκετες να ειχα παλι στην μυτη θα εμενε χιονι. Δεν ξερω αν  οι πολυ χαμηλες θερμοκρασιες επηρεαζαν την αδιαβροχοποιηση.

Πηγα απο το καταστημα,θα τα παω δευτερα απο εκει να στειλουν φωτο στην αντιπροσωπεια. Εχει κανεις να προτεινει κανενα αλλο μποτακι της Salomon που να ειναι πραγματικα αδιαβροχο. Δεν λεμε για ποταμια ή πορειες στα χιονια, απλα αμα λιωσει λιγο χιονι επανω του να μην περασει μεσα, μπας και ζητησω αλλαγη με κατι αλλο.

Πως θα ξεχωρησω την διαφορα. Οταν βλεπω salomon να γραφει WP στο μοντελο θεωρω πως πληρει καποια στανταρ αδιαβροχοποιησης, αν δεν ξερουν να στεγανοποιησουν μια ραφη ολοκληρη salomon δεν ειναι δικο μου φταιξιμο.

IMG_20180202_092114.jpg

IMG_20180202_092123.jpg

δεν θα πρεπε να ειχες προβλημα εκτος αν εχει πραγματι προβλημα.αν οι ραφες δεν ειναι σωστα φτιαγμενες οπως και στα jacket να μην ειναι θερμοκολλημενες τοτε ναι σιγουρα θα παρει νερο απο εκει.waterproof σημαινει οτι δεν θα πρεπε να σου παρει νερο ακομα και το ποδι να βαζες σε νερο σε φυσιολογικα επιπεδα.αλλο τοσο οταν μιλαμε για λιγο χιονι.μπορω αν θες να δω ποιο μποτακι εχω σπιτι αυτο που πηρα στα πυρηναια και δεν ειχα θεμα.

On 3/2/2018 at 2:50 PM, Phoenix7 said:

Προφανώς πηρες αδιάβροχο και οχι στεγανο μποτάκι.. στο αδιάβροχο καποια στιγμή μετα απο ωρα θα περάσει νερο στο στεγανό οχι!

αλλο water resistant allo waterproof και αλλο water repellant.εφοσον ειναι waterproof δεν θα επρεπε να του παρει μεσα αλλο τοσο απο ραφες.

το dry μπορει να σημαινει και μη διαπνεον πολλες φορες.εξου και dry suits dry bags.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ πολύ όλους για την ενημέρωση!!

Εντόπισα κατι παπούτσια πολύ καλά .. θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας :  Adidas Terrex Swift R Mid Gtx BB4638   .Ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 1/3/2018 at 12:17 AM, vakvag said:

Ευχαριστώ πολύ όλους για την ενημέρωση!!

Εντόπισα κατι παπούτσια πολύ καλά .. θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας :  Adidas Terrex Swift R Mid Gtx BB4638   .Ευχαριστώ .

αν και δεν ειμαι Fan adidas αλλα εχουν goretex μεμβρανη οποτε thumbs up

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
7 λεπτά πριν, arnold94 είπε

οταν πιασει βροχη και φοραμε κλασσικο αθλητικο παπουτσι τι μπορουμε να βαλουμε πανω του?υπαρχει καποιο καλλυμα να κουβαλαμε στη τσαντα?

γκέτες ποδηλάτου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, arnold94 είπε

οταν πιασει βροχη και φοραμε κλασσικο αθλητικο παπουτσι τι μπορουμε να βαλουμε πανω του?υπαρχει καποιο καλλυμα να κουβαλαμε στη τσαντα?

σακουλες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/06/2019 at 20:19, arnold94 said:

οταν πιασει βροχη και φοραμε κλασσικο αθλητικο παπουτσι τι μπορουμε να βαλουμε πανω του?υπαρχει καποιο καλλυμα να κουβαλαμε στη τσαντα?

running gaiters εκτος αν εσυ θες σε στυλ Overboot που μπαινει ολο το παπουτσι μεσα

υπαρχουν και waterproof socks αλλα δεν εχω δοκιμασει.θα βρεις πολλα info στο google οπως και review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, thant said:

και ελλαδα πουλανε τετοια.απλα ναι σε αυτο μπαινει ολο το ποδι μεσα αντιθετα με Running gaiters που καλυπτει ενα μερος απο το παπουτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

επαναφερω το θεμα γιατι πρεπει πριν μπει για τα καλα ο χειμωνας πρεπει να εφοδιαστω παπουτσια.

Ημουν για χρονια φαν των τιμπερλαντ, αλλα αυτα ηταν αλλα χρονια, εδινες με ανεση 100 και 200 ευρω για παπουτσια....

Τωρα αναγκαστικα εχω περιοριστει σε λιγοτερα.

Καταρχην να πω τι ψαχνω.

Θελω ενα αδιαβροχο (οσο γινεται) μποτακι για να το εχω κυριως οταν οδηγω παπι και καμια βολτα.

Ο στοχος ειναι να γλυτωνω οτι μπορω στη βροχη και να μην μπαινω στο σπιτι με βρεγμενες καλτσες.

Ψαχνωντας λοιπον εχω καταληξει σε δυο εκδοχες.

Η πρωτη 

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B01B32FVLQ/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A2E5015IXLCB62&psc=1

και η δευτερη

https://www.amazon.co.uk/Skechers-Sergeants-Verdict-Boots-Brown/dp/B000G377WA/ref=pd_ybh_a_4?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=J9250JFD9H0W0765JSTS

Ενω η αποφαση υπερτερουσε στη πρωτη εκδοχη, αρχιζα να διαβαζω για τα skechers και τα συγκεκριμενα μποτακια,

οσα review διαβασα τα εβγαζαν σουπερ επιλογη με συνεπεια να μην ξερω τι να διαλεξω τελικα.

Εσεις ποιο θα παιρνατε με βαση τα κριτηρια που γραφω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/10/2019 at 22:38, tornado said:

επαναφερω το θεμα γιατι πρεπει πριν μπει για τα καλα ο χειμωνας πρεπει να εφοδιαστω παπουτσια.

Ημουν για χρονια φαν των τιμπερλαντ, αλλα αυτα ηταν αλλα χρονια, εδινες με ανεση 100 και 200 ευρω για παπουτσια....

Τωρα αναγκαστικα εχω περιοριστει σε λιγοτερα.

Καταρχην να πω τι ψαχνω.

Θελω ενα αδιαβροχο (οσο γινεται) μποτακι για να το εχω κυριως οταν οδηγω παπι και καμια βολτα.

Ο στοχος ειναι να γλυτωνω οτι μπορω στη βροχη και να μην μπαινω στο σπιτι με βρεγμενες καλτσες.

Ψαχνωντας λοιπον εχω καταληξει σε δυο εκδοχες.

Η πρωτη 

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B01B32FVLQ/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A2E5015IXLCB62&psc=1

και η δευτερη

https://www.amazon.co.uk/Skechers-Sergeants-Verdict-Boots-Brown/dp/B000G377WA/ref=pd_ybh_a_4?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=J9250JFD9H0W0765JSTS

Ενω η αποφαση υπερτερουσε στη πρωτη εκδοχη, αρχιζα να διαβαζω για τα skechers και τα συγκεκριμενα μποτακια,

οσα review διαβασα τα εβγαζαν σουπερ επιλογη με συνεπεια να μην ξερω τι να διαλεξω τελικα.

Εσεις ποιο θα παιρνατε με βαση τα κριτηρια που γραφω?

προσωπικα θα πηγαινα σε καταστημα με ορειβατικα και θα αγοραζα καποιο salomon goretex αδιαβροχο το οποιο παει στα 100 κατι. και βεβαια ειναι ενα παπουτσι που θα σου βγαλει πολλα χρονια. υπαρχει και η λυση που κανουν μερικοι και βαζουν σαν γκετα μηχανης πανω απο το κανονικο παπουτσι που εχει πατο κανονικα.σαν overboot. εχει το καλο οτι ειναι ψηλο και δεν μπορει να μπει νερο ουτε καν απο πανω.το κακο ειναι οτι ναι φορας κατι πανω απο το παπουτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν 2-3 χρόνια, τέτοια εποχή νομίζω σε εκπτώσεις είχαν βγάλει τα Intersport προσφορά Salomon ψηλό αδιάβροχο goretex μποτάκι γύρω στα 55-60 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Για αδιάβροχο όπως έχει πει και ο @poulinos 3-4 φορές ήδη δεν υπάρχει καλύτερο vfm. Λιανική πχ 150 δεν θα έδινα χωρίς εκπτώσεις κτλ. Αλλά παίζουν προσφορές. Γενικά Salomon αντέχουν χρόνια. Και για το καλοκαίρι που έχω τα evasion cabrio και τα λιώνω κι αυτά για χρόνια, δεν μασάνε τίποτα. Αν πάρεις Salomon μια φορά μετά θα κολλήσεις άσχημα.

Edit: Τα Mudstone Mid GTX Gore-Tex είχαν τα Intersport προσφορά.

Επεξ/σία από helicoid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, helicoid said:

Πριν 2-3 χρόνια, τέτοια εποχή νομίζω σε εκπτώσεις είχαν βγάλει τα Intersport προσφορά Salomon ψηλό αδιάβροχο goretex μποτάκι γύρω στα 55-60 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Για αδιάβροχο όπως έχει πει και ο @poulinos 3-4 φορές ήδη δεν υπάρχει καλύτερο vfm. Λιανική πχ 150 δεν θα έδινα χωρίς εκπτώσεις κτλ. Αλλά παίζουν προσφορές. Γενικά Salomon αντέχουν χρόνια. Και για το καλοκαίρι που έχω τα evasion cabrio και τα λιώνω κι αυτά για χρόνια, δεν μασάνε τίποτα. Αν πάρεις Salomon μια φορά μετά θα κολλήσεις άσχημα.

Edit: Τα Mudstone Mid GTX Gore-Tex είχαν τα Intersport προσφορά.

τελευταια φορα πηρα μποτακι salomon το quest  4d αν θυμαμαι καλα 100 ευρω απο Polo.ειναι goretex.εχω φορεσει απειρα ζευγαρια salomon και ολα μια χαρα.και καλοκαιρινα και χειμωνιατικα αδιαβροχα.και μποτακι και χαμηλο.τα μποτακια τα εχω λιωσει με αποκορυφωμα 30 μερες πυρηναια με 16-20 κιλα βαρος και περπατημα 430 Km σε χαλια δρομο και τα σημαδια φθορας ήταν μικρα. ο μονος λογος που θελω τα καινουρια παπουτσια μου να μην ειναι Salomon ειναι οτι απλα  θελω να βαλω κατι αλλο.βαρεθηκα να βλεπω salomon πανω μου. αλλα ναι χωρις εκπτωση ειναι λιγο ακριβα χωρις να σημαινει οτι δεν τα αξιζουν.αλλα ολο καπου παιζει προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...